عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

رویترز: مسکو در حال ارزیابی منطقه‌ای تجهیز نظامی ایران است

 
mohandesvahidpour
mohandesvahidpour
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 5058

رویترز: مسکو در حال ارزیابی منطقه‌ای تجهیز نظامی ایران است
پنج شنبه 9 اردیبهشت 1395  12:22 ب.ظ

خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در گزارشی پیرامون  «گام‌های ایران و روسیه به سوی روابط نزدیکتر» نوشت: وقتی ایران اولین محموله ارسالی سامانه دفاع هوایی پیشرفته روسیه را در ماه جاری مشاهده نمود، موشک اندازهای آن سامانه را در روز ارتش به نمایش گذاشت.

در واقع تصمیم کرملین در ارسال سامانه موشکی «اس -300 » به ایران که متوقف شده بود، موجب شادی این کشور شد زیرا این امر اولین مدرک آشکار در رشد همکاری بین ایران و روسیه با آغاز بحران داخلی سوریه است که البته در حال سنجش میزان نفوذ آمریکا در خاورمیانه نیز می‌باشد.

دیپلمات‌ها و تحلیلگران در این زمینه می‌گویند، تاخیر در اجرای این قرارداد نشان از محدودیت روابطی است که بر اساس همگرایی منافع تا جهان‌بینی مشترک شکل گرفته و در آن اختلاف عقیدتی نیز وجود دارد و روسیه نیز علائمی از بی‌میلی را برای میسر ساختن توسعه یک ائتلاف نشان می‌دهد.

در این بین، برخی مقام‌های ایرانی نیز ائتلاف راهبردی عمیق‌تر از برهه فعلی با روسیه را خواستارند اما کرملین تنها مایل به همکاری‌های کنونی در بعد جدید به خاطر سوریه‌ است.

در همین زمینه نیز «دیمتری پسکوف» سخنگوی کرملین ماه گذشته گفت: «ما به طور مستمر در حال بسط روابط دوستانه با ایرانیم اما نمی‌توانیم واقعا درباره الگوی جدید از روابط با هم گفت‌و‌گو نماییم.»

رویترز با اشاره با لغو تحریم‌های روسیه علیه ایران از آوریل سال گذشته و در زمان توافق این کشور با قدرت‌های جهانی نوشت: روسیه اینک در حال ارزیابی مزایای مالی و دیپلماتیک فروش سلاح به ایران در برابر خطر ناراحت شدن عربستان سعودی، آمریکا و البته اسرائیل است که ایران را دیر یا زود بسیار قدرتمند خواهد کرد.

در ادامه این گزارش با اشاره به حمایت تهران و مسکو از سوریه آمده است: در مسئله حمایت از سوریه دو کشور مکمل هم عمل کرده‌اند. به طوری‌که ایران نیروهای منظم خود که  به خوبی با متحدانش تعامل داشته است را  وارد سوریه نمود و در عین حال روسیه نیز از قدرت هوایی درجه یک خود که ایران و  سوریه فاقد آن بودند، در عرصه سوریه استفاده کرد. از لحاظ دیپلماسی نیز عملیات مشترک تهران و مسکو نقطه محوری هرگونه رایزنی درباره ساختار ترتیبات امنیتی منطقه شده‌ است.

در ادامه این گزارش تحلیلی با اشاره به نشست‌های مخفیانه ایران و روسیه و میل رهبری ایران به ائتلاف با روسیه  تا غرب است: البته این امر با رویکرد دولت ایران که از سوی «حسن روحانی» رییس جمهور و «محمد جواد ظریف» هدایت می‌شود مغایرت دارد که بعد از توافق  هسته‌ای تقریبا هر هفته به استقبال هئیتی از غرب می‌روند.

طبق این گزارش حسن روحانی تحصیل کرده غرب کمتر تمایل به روسیه داشته و رابطه ناخوشایندی را با پوتین ریس جمهور این کشور دارد. یک دیپلمات ایران که مایل به افشای نامش نبود، در این زمینه گفت: «روحانی و پوتین با هم توافق ندارد.»

البته برخی دیپلمات‌های دیگر ایران نیز از رابطه بیش از حد ایران و روسیه که در قرن 19 با انگلیس برای سلطه بر ایران به نبرد پرداخت و این دو البته ایران را در هر دو جنگ جهانی اشغال کردند، محتاطند.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها