عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

شرایط نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع

 
mohandesvahidpour
mohandesvahidpour
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 5058

شرایط نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع
جمعه 10 اردیبهشت 1395  04:47 ب.ظ

به گزارش ایکنا سال‌هاست که دیگر ثبت‌نام جدیدی برای دریافت فیش حج تمتع صورت نمی‌گیرد. در حال حاضر نیز همچنان یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در کشور دارای فیش حج تمتع هستند.

هر کشور اسلامی با توجه به تعداد جمعیت خود سهمیه حج تمتع دارد که بر اساس جمعیت کشور ایران، سهمیه حج تمتع کشورمان ۷۸ هزار نفر است، (برای هر هزار نفر یک سهمیه) و اگر چه طی سه سال اخیر به دلیل ساخت و سازهای طرح توسعه مسجد‌الحرام ۲۰ درصد از سهمیه همه کشورهای اسلامی کاسته شده و ۶۴ هزار زائر هر سال اعزام شده‌اند اما این کاهش سهمیه از سال آینده برداشته خواهد شد.

اگر سهمیه ایران از سال آینده به سهمیه ۷۸ هزار زائر حج تمتع بازگردد، حداقل ۱۹ سال زمان لازم است که افراد پشت نوبت به حج اعزام شوند تا سازمان حج و زیارت بتواند ثبت‌نام جدیدی برای حج تمتع انجام دهد.

بر همین اساس و به دلیل طولانی شدن زمان اعزام زائران حج تمتع، تعدادی از دارندگان فیش حج از دنیا می‌روند و یا استطاعت مالی برای اعزام به حج را از دست می‌دهند، از سوی دیگر تعداد دیگری از مردم کشورمان استطاعت لازم برای رفتن به حج را کسب و حج بر آنها واجب می‌شود.

همین مسائل است که موجب شد، سازمان حج و زیارت اجازه انتقال فیش‌های حج به متقاضیان را بدهد. اما این انتقال دارای شرایط و قوانین خاص خود است.

سازمان حج و زیارت شرایط نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع را بدین شرح اعلام کرده است:

«درشرایطی که با توجه به ازدحام افراد در صف اعزام به حج تمتع امکان نام‌نویسی مجدد وجود ندارد و ازسوی دیگر ناکافی بودن اطلاعات متقاضیان تهیه قبوض ودیعه‌گذاری حج از شرایط نقل و انتقال، این قبوض همواره موجب سوء‌استفاده سودجویان از احساسات مذهبی مردم برای کسب منافع شده است، لذا سازمان حج و زیارت چکیده‌ای از دستورالعمل نقل و انتقال قبوض حج تمتع را با ذکر جزئیاتی از روند آن به شرح ذیل اعلام می‌دارد:

۱- انجام کلیه مراحل نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع با مراجعه حضوری طرفین (انتقال دهنده و گیرنده) به همراه اصل شناسنامه و کارت ملی و اصل قبض ودیعه‌گذاری فقط در دفاتر زیارتی دارای مجوز نقل وانتقال درسطح استان/ شهرستان قابل انجام و پیگیری است و سازمان حج و زیارت و دفاتر حج و زیارت استانی مسئولیتی در قبال آن دسته از انتقالات و توافقاتی که به هرشکل در خارج از دفاتر زیارتی تنظیم، هماهنگ و توافق شده باشد، ندارد. ضمناً اسامی و مشخصات دفاتر زیارتی دارای مجوز با مراجعه به بخش مربوطه در پایگاه و سامانه مدیریت حج و زیارت هریک استان‌ها، قابل رویت وکنترل است.

۲- تنها قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع که مبلغ ودیعه‌گذاری اولیه آن ۱۰ میلیون ریال می‌باشد، قابل نقل و انتقال بوده و دارندگان سایر قبوض با مبالغ مختلف، بایستی ابتدا به یکی از شعب بانک ملی ایران مراجعه و نسبت به رسیدگی و تعیین تکلیف قبض خود اقدام نمایند.

۳- درحال حاضر کلیه دفاتر خدمات زیارتی دارای مجوز نقل وانتقال، مجاز می‌باشند تا با مراجعه شخص انتقال دهنده و انتقال گیرنده قبض بهمراه مدارک لازم، پس از تکمیل فرم مربوطه، نسبت به اخذ درخواست و مدارک متقاضیان بر اساس ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی سازمان حج و زیارت اقدام نمایند.

۴- تنها قبوض ودیعه‌گذاری که از سوی سازمان حج و زیارت اولویت تشرف آن اعلام و برای ثبت نام در کاروان‌ها فراخوان شده باشند، قابل نقل و انتقال خواهد‌بود.

۵- انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع فاقد اولویت تشرف تنها در صورتی که یکی از نسبت‌های پدر مادر، همسر، فرزند، برادر و خواهر میان انتقال دهنده و انتقال گیرنده قبض وجود داشته باشد، قابل انجام خواهد‌بود.

۶- انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع دارای اولویت برای دومین بار، فقط در صورتی که یکی از نسبت‌های پدر، مادر، همسر، فرزند، برادر و خواهر میان انتقال دهنده و انتقال گیرنده (قابل اثبات با مدارک شناسنامه‌ای و با ارائه به دفاتر زیارتی) وجود داشته باشد، تنها برای یکبار مجاز است.

۷- با توجه به فرآیند نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع و روان‌سازی کلیه مراحل آن و وجود دفاتر زیارتی در اقصی نقاط کشور، این دفاتر به عنوان امین و مشاور هموطنان عزیز در امور نقل وانتقال قبوض، آماده ارائه خدمات لازم به هموطنان دراسرع وقت درچارچوب ضوابط ابلاغی (بدون نیاز به هیچگونه مراجعه‌ای از سوی متقاضیان به دفاتر حج و زیارت استانها) خواهند بود.

۸- دفاتر خدمات زیارتی بایستی جدول نرخ حق‌الزحمه تعیین شده بابت ارائه خدمات نقل و انتقال را در محلی که برای مراجعین قابل مشاهده باشد، نصب نموده و این دفاتر مجاز به دریافت هیچ‌گونه وجه اضافی غیر از مبلغ تعیین شده و تحت هیچ عنوانی نخواهند بود.

۹- به متقاضیان دریافت قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع تأکید می‌شود از مراجعه به مراکزی غیر از دفاتر مجاز زیارتی، افراد واسطه و سودجو که خارج از فرآیندی که به آن اشاره شد و یا با تنظیم وکالت نامه - که در صورت فوت شخص انتقال‌دهنده ابطال خواهد شد- اقدام به خرید و فروش قبوض ثبت نامی حج می‌نمایند، جداً خودداری نموده و هرگونه درخواست را تنها از طریق دفاتر زیارتی مجاز در نزدیکی محل سکونت خود دنبال و پیگیری نمایند و به واسطه بهره‌مندی از سود بالاتر در فروش و یا تخفیف بیشتر فریب سودجویان و آگهی های تبلیغاتی را نخورند.

۱۰- هرگونه هماهنگی، توافق و حتی تنظیم وکالت نامه‌ در خصوص انتقال قبوض خارج از دستورالعمل‌های جاری سازمان حج و زیارت، هیچ تضمینی در پذیرش و تأیید روند انتقال قبوض را بدنبال نداشته و به لحاظ ماهیتی نیز قابل ابطال بوده و توسط این سازمان قابل پیگیری نخواهد بود و مشکلات عدیده ای را برای متقاضیان به دنبال خواهد داشت.

۱۱- هرگونه تغییری در روند نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع در قالب اطلاعیه‌های سازمان حج و زیارت، از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و نیز پورتالهای استانی و دیگر رسانه ها اعلام خواهد شد».

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها