عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

پروژه تولید دارو و مکمل های غذایی از جلبک به زودی کلید می خورد 

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

پروژه تولید دارو و مکمل های غذایی از جلبک به زودی کلید می خورد 
یک شنبه 12 اردیبهشت 1395  07:49 ق.ظ

 
رئیس پارک علم وفناوری خلیج فارس از آغاز کشت پایلوت ماکروآلگ ها ظرف چند روز آینده خبر داد و گفت: زیرساخت های لازم مانندمزرعه کشت ماکروآلگ (ریز جلبک ودرشت جلبک )که کاربرد های وسیعی در تولید دارو ومکمل های غذایی و سوخت های بایو دیزل دارد؛ آماده شده و ظرف چند روز آینده کشت آزمایشی آن آغاز خواهد شد.تاکنون 8000گونه از ریزجلبک ها شناسایی شده است.در حال حاضراز ریزجلبک ها علاوه بر تولید سوخت زیستی می توان در تولید دارو هایی تحت عنوان اکسیر جوانی و همچنین تولید مکمل های غذایی استفاده کرد. ریزجلبک ها حاوی آنتی اکسیدان زیادی هستند و از این رو استفاده از آن ها در فرآیند تولید دارو های اکسیر جوانی مورد توجه قرار گرفته است.
 
 دکتر رستمی درگفت و گو با خراسان با اشاره به جزئیات طرح تولیدماکرو آلگ ها گفت:طرح کلان تولید ماکرو آلگ از اواخر اسفند 93 با همکاری استانداری بوشهر ومعاونت علمی ریاست جمهوری و پارک علم وفناوری بوشهر ودر قالب امضای تفاهم نامه کلید خورد که پس از ابلاغ؛ زیرساخت های لازم مانند ایجاد مزرعه کشت ماکروآلگ آماده سازی شدو طی چند روز آینده کشت آزمایشگاهی را آغاز خواهیم کرد.هیچ محدودیتی برای کشت این محصول وجود ندارد و هر کشاورزی با هر ظرفیتی که بتواند این محصول را تولید کند می تواند اطمینان داشته باشد که بازار آن در ایران وخارج از کشور وجود دارد. 
 
وی تصریح کرد:با توجه به شوری آب در این منطقه به طور طبیعی کشاورزی که نیاز به آب شیرین دارد؛ روز به روز محدودترمی شود وباید به سراغ کشت هایی برویم که با آب شور قابل انجام است و یکی از این موارد کشت وتولید ماکرو آلگ هاست.موادی که از ماکرو آلگ ها استخراج می شود مواد با ارزش افزوده بسیار بالا ست.یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان هایی که در ریزجلبک ها یافت می شود، رنگدانه بتاکاروتن است که در هویج هم وجود دارد. علاوه بر بتاکاروتن در این جلبک ها آنتی اکسیدان هایی نظیر آستاگزانتین و ترکیبات حاوی کلروفیل نیز یافت می شود. بنابراین می توان از آن ها به عنوان یک آنتی اکسیدان در تهیه دارو یا مکمل غذایی استفاده کرد.
 
 وی افزود: ریزجلبک هایی که در پارک علم و فناوری خلیج فارس برای تهیه مکمل ها و دارو ها مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند، حاوی اسید های چرب امگا 3 هستند. گونه ای از آن در خلیج فارس شناسایی شده که 20 درصد آن را DHA تشکیل می دهد.DHA نوعی اسید چرب است که در رشد مغز جنین بسیار موثر است. اگر DHA کافی به جنین نرسد دچار آسیب های مغزی می شود. به همین دلیل به مادران توصیه می شود حتما در دوران بارداری ماهی بخورند.به گفته دکتر رستمی، چنانچه ماکروآلگ ها در مقیاس وسیع تری کشت شود قابلیت تولید سوخت زیستی یا بایو دیزل نیز از طریق آن ها وجود دارد که در حال حاضر پروژه تولید سوخت از ماکروآلگ ها در بخش دیگری دنبال می شود. تمرکز عمده ما روی تولید مکمل های غذایی ، دارویی و خوراک دام است. 

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها