عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

دبیرکل ناتو: نمی‌خواهیم جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی دیگری آغاز شود

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286994
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

دبیرکل ناتو: نمی‌خواهیم جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی دیگری آغاز شود
دوشنبه 13 اردیبهشت 1395  07:32 ب.ظ

 

دبیرکل ناتو: نمی‌خواهیم جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی دیگری آغاز شود

» سرویس: بين الملل - فرامنطقه اي
1462189161995_topelement.jpg

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از آمادگی این ائتلاف برای افزایش نقش خود در لیبی و دریای مدیترانه در مشارکت با اتحادیه اروپا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در گفت‌وگو با خبرنگاران چند نشریه اروپایی شامل روزنامه فیگارو، نشریه بلژیکی تریبون ژنو و همچنین نشریه دی ولت آلمان اظهار داشت: ناتو این حکم را دارد که از دولت لیبی در صورتی که درخواست حمایت کند چنین حمایتی را به عمل آورد.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اعزام 250 نیروی آمریکایی به سوریه و اینکه آیا مربیان ناتو نیز در سوریه به آمریکا کمک می‌کنند؟ گفت: ما اگرچه افسران عراقی را در کشور اردن آموزش می‌دهیم و معتقدیم که آموزش‌های ما باعث تقویت ظرفیت‌ها می‌شود اما در دستور کار خود آموزش نیروها در سوریه به عنوان ائتلاف ناتو را نداریم. با این حال اعضای ائتلاف ناتو از تلاش‌های آمریکا و ائتلاف تحت رهبری این کشور چه در سوریه و چه در عراق از جمله در زمینه انجام حملات هوایی و همچنین تقویت ظرفیت‌های محلی حمایت می‌کند.

استولتنبرگ درباره مساله همکاری احتمالی میان هم‌پیمانان ناتو و روسیه علیه داعش گفت: ائتلاف مبارزه با داعش یک ائتلاف تحت رهبری آمریکا است و ما حضور نظامی به عنوان سازمان ناتو در سوریه نداریم بلکه به عنوان کشورهای هم‌پیمان در ناتو حضور داریم. من فکر می‌کنم که شما با این جمله جواب خود را گرفته باشید.

دبیرکل ناتو درباره اینکه آیا ناتو نقش خود در جنگ علیه داعش را افزایش خواهد داد؟ اظهار داشت: ما در این راستا تلاش‌های زیادی انجام می‌دهیم اما می‌توانیم تلاش‌هایمان را بیشتر کنیم. ما در همین راستا می‌توانیم تلاش‌هایمان در حوزه اطلاعات وجمع آوری اطلاعات و به اشتراک گذاشتن آن و همچنین درک این اطلاعات را تشدید کنیم. در درجه دوم ما به کشورهای منطقه در مبارزه با داعش کمک می‌کنیم. آموزش نیروهای محلی قدرتمندترین سلاح در جنگ با داعش در بلندمدت است. ما باید به این نیروها کمک کنیم و آنها را آموزش داده و پشتیبانی کنیم اما آنچه که قابل ترجیح است این است که این نیروها با اتکا به خود در جنگ‌های متعلق به خودشان حضور داشته باشند و ما تنها آنها را کمک کنیم.

استولتنبرگ درباره وضعیت روابط ناتو و ترکیه در دوران ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان از جمله در زمینه جنگ با تروریسم گفت: ترکیه در مواجهه با آشوبی که در سوریه وعراق برقرار است مهمترین هم‌پیمان ماست، ترک‌ها سخاوتمندانه پذیرای نزدیک به سه میلیون پناهجوی سوری بوده‌اند و متحمل چندین حمله تروریستی در آنکارا و استانبول شده‌اند با این حال آنها به ائتلاف مبارزه علیه داعش همچنان کمک می‌کنند و حمایت‌های آنها مشخصا در تامین زیرساخت‌هایی مثل پایگاه هوایی اینجرلیک چشمگیر بوده است. ترکیه تنها عضو ائتلاف ناتو است که بیشترین تاثیر را از رخدادهای خاورمیانه پذیرفته و تنها کشوری است که با مناطق درگیری مرز مشترک دارد. بنابراین ناتو از ترکیه حمایت می‌کند.

وی افزود: ناتو از ترکیه به ویژه در زمینه تقویت دفاع هوایی و تامین هواپیماهای آواکس و استقرار یک آتش بار دفاع موشکی پاتریوت حمایت کرده است. مدرن‌ترین کشتی‌های جگی ناتو در بنادر ترکیه حضور پیدا می‌کنند و ما خوشحال هستیم از اینکه می‌بینیم اعضای ناتو مثل آمریکا در ترکیه حضور نظامی دارند تمام این‌ها نشان می‌دهد که ترکیه در جنگ با داعش یک هپیمان کلیدی است.

دبیرکل ناتو همچنین در مورد برنامه این ائتلاف برای مقابله با تهدید روسیه از جمله از طریق افزایش حضور نظامی در اروپای شرقی گفت: ناتو با چالش‌های امنیتی فزاینده‌ای مواجه است. این ائتلاف از زمان پایان جنگ سرد تلاش‌های دفاعی قابل ملاحظه‌ای داشته و در همین راستا به تقویت حضور خود در اروپای شرقی از یک طرف و برنامه‌ریزی برای افزایش این حضور از طرف دیگر پرداخت. قرار است در نشست ناتو در ورشو در ماه ژوئیه تصمیم‌هایی در همین راستا گرفته شود. این نشست گامی مهم در فرآیند انطباق ناتو با بافت ژئواستراتژیک جدید خواهد بود.

استولتنبرگ خاطرنشان ساخت: ما در این نشست به بحث درباره امکان استقرار چهار گردان سرباز در سه کشور منطقه بالتیک و کشور لهستان خواهیم پرداخت. از طرفی این واحدها می‌توانند با یکسری عناصر پشتیبانی همراه شوند این حضور چند ملیتی که با سربازان چند کشور مختلف انجام خواهد شد پیام کاملا واضحی خواهد داد مبنی بر اینکه حمله به کشورهای حوزه بالتیک حمله به کل ائتلاف ناتو خواهد بود. این با تفکر ما یعنی یکی برای همه و همه برای یکی مطابقت دارد.

استولتنبرگ درباره اینکه آیا روسیه ممکن است به چهار کشور حمله کند اظهار داشت: در حال حاضر تهدید قریب الوقوعی علیه یک عضو ناتو از جمله این چهار کشور وجود ندارد. اما ما مشاهده می‌کنیم که روسیه تایید کرده که هزینه‌های نظامی‌اش از سال 2000 به بعد سه برابر شده و برای دخل و تصرف در جبهه‌های اروپا و نقض حاکمیت اوکراین به عنوان یک کشور مستقل به زور متوسل شد. ناتو نیز پاسخ دفاعی متناسب و مطابق با اصولش خواهد داد.

 

استولتنبرگ درباره اینکه آیا این طرح‌های ناتو با توافق روسیه با این ائتلاف مطابقت دارند؟ گفت: چنین تطابقی وجود دارد این توافق صراحتا از ممنوعیت استقرار به اصطلاح نیروهای رزمی چشمگیر به طور دائم در اروپای شرقی سخن گفته است. چیزی که ما درباره آن حرف می‌زنیم کاملا در این چارچوب می‌گنجد در زمان انعتقاد این توافق خود روسیه ارزیابی کرده بود که سطح این نیروهای رزمی چشمگیر در حد چندین هزار سرباز است و در طرح‌های ما نیز چنین چیزی مطرح نیست. البته هنوز هیچ تصمیمی دراین باره گرفته نشده است و برنامه‌ریز‌های نظامی ما پیشنهاد خود را مطرح کردند و یک فرآیند سیاسی در حال حاضر به جریان افتاده تا تصمیم نهایی بعدا گرفته شود. این تصمیم درباره ابعاد و مختصات این افزایش حضور نظامی در اروپای شرقی خواهد بود و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز به کنگره این کشور از طرح چهاربرابر کردن حمایت از اروپا سخن گفته است که به معنی تامین مالی حضور نظامی آمریکا در اروپا می‌شود.

 

وی همچنین درباره واکنش مسکو به استقرار تجهیزات دفاع موشکی جدید ناتو در ماه مه در رومانی گفت: این تصمیم چند سال پیش گرفته شد و این طرح ما علیه روسیه نیست بلکه علیه تهدیدهایی است که فراتر از قاره اروپا و منطقه آتلانتیک هستند. از نقطه نظر فیزیکی یا جغرافیایی رهگیری موشک‌های بالستیک قاره پیمای روسیه غیرممکن خواهد بود دفاع ضد موشکی طرح دفاعی است و ائتلاف ناتو باید بتواند از اراضی خود ومردمش علیه این تهدیدها دفاع کند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: ما به دنبال رویارویی با روسیه نیستیم و نمی‌خواهیم یک جنگ سرد جدید و یک مسابقه تسلیحاتی جدید آغاز شود. به همین خاطر کاری که ما انجام می‌دهیم دفاعی بوده وکاملا متناسب و مطابق با چیزی است که روسیه در اوکراین مرتکب شد باید از تشدید درگیری اجتناب کرد. ائتلاف ناتو یک رویکرد دوگانه در قبال روسیه دارد که همزمان قدرتمند و قابل پیش بینی است. به این شکل است که ما خواهیم توانست یک مذاکرات سیاسی با روسیه را انجام داده و روابط خود را حفظ کنیم چند روز پیش دیدیم که شورای روسیه ناتو نشستی را داشت. این نشان می‌دهد که ما در زمینه گفت‌وگوی سیاسی نیز جدی هستیم. ما به این خاطر که با همه موافق هستیم نشست تشکیل ندادیم بلکه به این خاطر که موافق نیستیم تشکیل دادیم. در این فرصت ما درباره اوکراین حضور نظامی در اروپا و شفاف بودن مکانیزم کاهش خطرات صحبت کردیم. اما چندهفته پیش دیدیم که یک هواپیمای روس به یک کشتی جنگی آمریکایی نزدیک شد مواردی از رهگیری هواپیماهای آمریکا توسط روسیه را نیز دیدیم این وضعیت خطرناک است. منطقه بالتیک یک دریاچه اختصاصی روسیه نیست. بلکه آب‌های بین المللی است و چند کشور ائتلاف ناتو در کرانه‌های آن هستند. هیچ تحریکی که واکنش روسیه را برانگیزد، انجام نشده بود بنابراین ما باید قواعد و مکانیزم‌هایی که به ما اجازه اجتناب از این حوادث را می‌دهند تقویت کنیم.

دبیرکل ناتو همچنین درباره رویکرد دولت بعدی آمریکا و احتمال ریاست جمهوری دونالد ترامپ به عنوان یک مخالف ائتلاف ناتو در آمریکا گفت: من نمی‌خواهم در کمپین انتخاباتی آمریکا موضع گیری کنم این مردم آمریکا هستند که باید تصمیم بگیرند رئیس جمهوری بعدی کشورشان چه کسی خواهد بود ا ما چیزی که می‌توانم بگویم این است که ناتو همانقدر که برای اروپا مهم است برای آمریکا نیز مهم است یک اروپای باثبات برای آمریکا نیز اهمیت دارد. دو جنگ جهانی قبلی نشان دادند که امنیت اروپا چه ارتباط تنگاتنگی با امنیت آمریکا دارد و امنیت اروپا برای امنیت آمریکا نیز ضروری است.

 

وی افزود: باید گفت که همپیمانان اروپایی به دفاع از آمریکا کمک کردند همانقدر که آمریکا به دفاع از اروپا کمک کرده است تنها زمانی که بند پنج ناتو که می‌گوید حمله به یک عضو ناتو حمله به کل اعضای آن است مورد اسثتناد قرار گرفت مربوط به حملات 11 سپتامبر 2001 بود. براین اساس بود که هزاران نظامی اروپایی در افغانستان مستقر شدند و بیش از هزار نظامی ما نیز در عملیاتی که پاسخ مستقیم به یک حمله علیه آمریکا بود جان خود را از دست دادند.

 

انتهای پیام

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها