عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

انتشار اسناد محرمانه تجارت آزاد میان آمریکا و اتحادیه اروپا

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286994
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

انتشار اسناد محرمانه تجارت آزاد میان آمریکا و اتحادیه اروپا
سه شنبه 14 اردیبهشت 1395  07:31 ب.ظ

 

انتشار اسناد محرمانه تجارت آزاد میان آمریکا و اتحادیه اروپا

» سرویس: بين الملل - فرامنطقه اي

سازمان طرفدار محیط‌ زیست "گرین‌پیس" قصد دارد اسناد محرمانه‌ی مذاکرات درباره‌ی توافقنامه‌ی تجارت آزاد (TTIP) میان ایالات متحده‌ی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا را منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از شبکه خبری دویچه وله، سازمان زیست‌محیطی "گرین‌پیس" تحلیلی از اسناد مربوط به توافقنامه‌ی تجارت آزاد میان ایالات متحده‌ی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا را در کنفرانسی اینترنتی منتشر کرد. "گرین‌پیس" شعبه‌ی هلند نیز گفته است کل این اسناد را در ایتنرنت قرار می‌دهد.

روزنامه‌ی آلمانی "زود دویچه" و فرستنده‌های WDR و NDR آلمان گزارش داده‌اند که از کپی اسناد محرمانه‌ی مذاکرات چنین برمی‌آید که دولت آمریکا در این مذاکرات اتحادیه‌ی اروپا را بیش از آن تحت فشار قرار داده است که تاکنون تصور می‌شد.

سازمان "گرین‌پیس" ۲۴۰ صفحه اسناد در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. شمار زیادی از افرادی که با روند مذاکرات آشنایی دارند تایید کرده‌اند که اسناد ارائه شده روایت به‌روز توافقنامه‌ی مربوطه هستند.

به گزارش روزنامه‌ی فرانسوی "لوموند"، دست‌کم بخشی از اسناد مربوط به ماه مارس هستند. "گرین‌پیس" گزارش داده است که این اسناد نشان می‌دهند که اروپا با این توافقنامه با خطر ضعیف‌تر شدن آشکار استاندارد زیست‌محیطی خود روبروست.

اصل پیشگیرانه‌ی معتبر در اروپا مبنی بر این که تنها محصولاتی مجاز هستند که ثابت شده باشد برای انسان و محیط‌ زیست بی‌ضررند ممکن است جای خود را به "اصل پذیرش ریسک" دهد که در آمریکا استفاده می‌شود. اگر چنین امری روی دهد، در اروپا نیز می‌تواند کالاهایی گیاهی و خوراکی عرضه شوند که از نظر ژنتیکی دستکاری شده‌اند. در این صورت مصرف این کالاها تا زمانی که زیانمندی آنها ثابت نشده باشد مجاز خواهد بود. البته هنوز روشن نیست که آیا موضوع در این بخش از اسناد مربوط به خواسته‌ای در این زمینه است یا نتیجه‌ی مذاکرات.

اتحادیه‌ی اروپا و ایالات متحده‌ی آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۳ مشغول مذاکره درباره‌ی توافقنامه همکاری مربوط به تجارت و سرمایه‌گذاری فراسوی اقیانوس اطلس (TTIP) هستند. سازمان‌های زیست‌محیطی، اتحادیه‌های مصرف‌کنندگان، سندیکاها و سازمان‌های اجتماعی بیم آن دارند که با این توافقنامه استانداردهای زیست‌محیطی و کیفیت کالاهای مصرفی به سطح پایین‌تری نزول کنند.

یورگن کنیرش، کارشناس تجارت "گرین‌پیس" می‌گوید: آنچه تا کنون از روند این مذاکرات محرمانه به گستره‌ی عمومی ارائه شده ، مانند یک کابوس به نظر می‌رسید. اما الان ما می‌دانیم که این کابوس می‌تواند بزودی به واقعیت تبدیل شود.

این مذاکرات محرمانه هستند، اما کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا باید در پایان نتایجی به پارلمان اتحادیه‌ی اروپا ارائه کند که اکثریت نمایندگان با آن موافق باشند. اگر پارلمان اروپا و دولت‌های عضو این اتحادیه با این توافقنامه مخالفت کنند، موضوع منتفی خواهد شد.

به گزارش روزنامه‌ی "زود دویچه" واشنگتن تهدید کرده است که در صورت ناکامی این توافقنامه، تسهیلات گمرکی برای صنایع خودروسازی اروپا را برچیده خواهد شد تا اتحادیه‌ی اروپا را مجبور کند گمرک محصولات کشاورزی خود را کاهش دهد و از ایالات متحده آمریکا مواد غذایی بیشتری بخرد.

این اسناد همچنین آشکار می‌کنند که ایالات متحده اکیدا با این خواست اتحادیه‌ی اروپا مخالفت می‌کند که برای رسیدگی به شکایت علیه شرکت‌های بزرگ، یک دادگاه عمومی جانشین یک دادگاه خصوصی شود. ظاهرا آمریکایی‌ها در این زمینه پیشنهاد دیگری ارائه کرده‌اند که جزئیات آن هنوز فاش نشده است.

روزنامه‌ی یاد شده همچنین می‌نویسد که با انتشار این اسناد در اینترنت، شهروندان می‌توانند برای نخستین بار به روند مذاکرات محرمانه میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا نگاهی بیندازند. در حالی که اتحادیه‌ی اروپا پیشنهادهای خود را علنی می‌کند، ایالات متحده‌ی آمریکا کماکان بر پنهان نگه داشتن مواضع خود پافشاری می‌کند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز ۲۵ آوریل در دیداری که در هانوفر داشتند خواستار شتاب در مذاکرات مربوط به این توافقنامه شدند. مرکل تاکید کرد که توافقنامه‌ی تجارت آزاد از چشم‌انداز اروپایی‌ها برای رشد اقتصادی در این قاره بسیار مهم است.

انتهای پیام

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها