عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

از ماست كه بر ماست !

از ماست كه بر ماست !
سه شنبه 14 اردیبهشت 1395  09:33 ب.ظ

از بدبختى ها و مصيبت هايى كه روزگار بر سرش آورده بود، دل پرخونى داشت . سفره ى دلش را برايم گشود و درد دل مى كرد. از ناجوانمردى هاى روزگار مى ناليد كه چه ها بر سرش نياورده است . مى گفت :
- آمد و پول قرض خواست . مقدارى پس انداز كه براى روز مبادا كنار گذاشته بودم ، به او دادم . قرار بود تا يك هفته برگرداند، اما چند ماه است كه چشم انتظارم . حال با اين اوضاع مالى بد و نابه سامان چه كنم ؟
- شايد دستش تنگ است ، نگران نباش ! به او مهلت بده !
- ريّان ! زندگى او از من خيلى بهتر است . خودم ديده ام كه بهترين غذاها و بهترين لباس ها را براى خود و فرزندانش تهيه مى كند. البته زياد هم مقصر نيست . زمانه بدى شده است ! در همين حال امام رضا عليه السلام وارد شد. به احترامش برخاستيم و پس از سلام و احوالپرسى ، با ديدن عامر كه از شدت عصبانيت رنگ صورتش دگرگون شده بود، پرسيد:
- مزاحم تان كه نشدم ؟
- نه !اصلا، بفرماييد بنشينيد.
- ريّان ! چه شده ؟ دوستت چرا ناراحت است ؟
عامر دوباره سفره ى دلش را باز كرد:
- آقا! كافرها از ما مسلمانان بهتر هستند! ادعاى مسلمانى داريم ، در حالى كه بويى از اسلام نبرده ايم ! مسلمان كه نسبت به بردار مسلمانش نامردى نمى كند! بيش تر كافران با يكديگر با انصاف رفتار مى كنند، اما ما فقط در پى ضربه زدن به همديگر هستيم . روزگار بسيار بدى شده ! اعتماد به كلى سلب شده و همه نسبت به هم بدبين ... .
گفت و گفت تا خاموش شد. امام پس از اين كه درد دل او را شنيد، دستى بر شانه ى عامر زد و فرمود:
- ان شاء اللّه درست مى شود، ناراحت نباش ! اين سخن عبدالمطلب را از پدرانم شنيده ام كه :((مردم ، روزگار را بد مى پندارند ؛ در حالى كه روزگار بد نيست . عملكرد مردم ، روزگار را خراب مى كند)).
گفتم : عامر! امام درست مى فرمايند. عيب از ماست كه در لباس دوست يكديگر را همچون گرگ مى دريم . اسلام را سرزنش نكن ، اگر زمانه زبان داشت ، از اين كه بدبختى ها را بر گردن آن مى اندازيم شكايت مى كرد. اين ماييم كه تخم بدى را مى كاريم ، نه روزگار.(6)

آبادى بتخانه ز ويرانى ماست           جمعيت كفر از پريشانى ماست
اسلام به ذات خود ندارد عيبى           هر عيب كه هست از مسلمانى ماست ! 

- پاورقی -

6 - منتهى الآمال ، ج 2، ص 494.

salamat595

salamat595
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 16628
nazaninfatemeh تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها