عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

اظهارنظر مهدی طالقانی درباره سریال «معمای شاه»

اظهارنظر مهدی طالقانی درباره سریال «معمای شاه»
شنبه 18 دی 1395  12:01 ق.ظ

اظهارنظر مهدی طالقانی درباره سریال «معمای شاه»

 
اظهارنظر مهدی طالقانی درباره سریال «معمای شاه»

سید مهدی طالقانی گفت: آیت‌الله منتظری تنها در دوره دستگیری سال 54 و در دوره کوتاهی با پدر در زندان اوین بود و در این مدت هم پدر به بهداری زندان منتقل شد و در کنار آقای منتظری نبود.

به گزارش پارس نیوز، در پی ادعاهای اعظم طالقانی  درباره ایفای نقش آیت الله طالقانی در سریال معمای شاه درگفت وگو با یکی از پایگاههای خبری،سید مهدی طالقانی درگفت وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، به ادعاهای خواهرش درباره سریال «معمای شاه» پاسخ داد.

 وی در آغاز درباره مشاوره‌هایی که به کارگردان معمای شاه ارائه کرده، گفت: از آغاز فیلمبرداریِ سکانس های مربوط به آیت‌الله طالقانی، معمولا برای اطمینان از صحت و سقم تاریخی این سکانس‌ها، در محل لوکیشن فیلمبرداری معمای شاه حضور داشتم و دیدگاه‌های خود را در این باره، به کارگردان منتقل می کردم.

واقعیت این است که ایشان و دوستانشان هم در اغلب این موارد، نظرات بنده را اعمال و سکانس ها را برمبنای آن فیلمبرداری می گرفتند. بنابراین می‌توان گفت که معمای شاه در حد مقدورات نمایشی، در بازنمایی زندگی سیاسی و مبارزاتی آیت‌الله طالقانی موفق عمل کرده که در این میان،بازی روان و هنرمندانه آقای علی دهکردی در نقش پدرم، شایان تقدیر است.

وی درباره سکانس سیلی زدن به صورت سرکرده ماموران توسط آیت الله طالقانی درجریان پناه دادن ایشان به شهید نواب صفوی در پائیز 1334 اظهار داشت: این سکانس دربرابر چشمان ِ خود بنده اتفاق افتاد وعلت آن هم عصبانیت شدید پدرم از شکستن درب ِمنزل ما درمحله  قلعه وزیر و نیز بالا آمدن عده ای از ماموران ازدیوار منزل و همچنین زیرو رو کردن اثاث خانه و کمدهای دختران بود .اصلا این ماجرا در منزل ما اتفاق افتاد و خانم اعظم طالقانی ،در آنجا نبودند که بخواهند در باره چیزی که ندیده اند اظهار نظر کنند.

 

 اظهارنظر مهدی طالقانی درباره سریال «معمای شاه»
طالقانی درباره ادعای اعظم طالقانی مبنی بر جویا شدن ماجرا از حضار در آن واقعه گفت:در هنگام روی دادن آن واقعه، مرحومه مادرم حضور داشت که الان در قید حیات نیستند و طبعا اعظم نمی‌توانسته ماجرا را از ایشان جویا شود. خواهرانم مریم و وحیده بودند که اساسا با ایشان ارتباط خوبی ندارند که بخواهند به پرسش های ایشان در این باره جواب بدهند،مجتبی هم که درآن دوران کودک بود و هم اینک هم درخارج از کشور به سر می برد و بعید می دانم ایشان با او در تماس باشد.حسین هم که خودش شاهد ماجرا بوده و بعید است ماجرا را به گونه واژگونه برای ایشان روایت کرده باشد!


وی درباره بخش دیگری از اظهار نظر اعظم طالقانی مبنی بر اینکه «با نشان دادن تصاویر سیگار کشیدن آیت الله،نه نقش پدرم درانقلاب کمرنگ می شود و نه چهره او مخدوش می شود» گفت:حالا چه کسی ادعا کرده که با نشان دادن سیگارکشیدن پدر، قرار است چهره و نقش ایشان در انقلاب  مخدوش شود؟ تنها در این سریال تلاش شده که نقش پدر،طبیعی و مبتنی بر اسناد و شواهد ساخته شود که سیگار کشیدن ایشان هم بر همین مبنا در سریال آورده شده است.

فرزند آیت‌الله طالقانی با رد ادعای اعظم طالقانی مبنی بر ترک سیگار آیت الله پس از انقلاب گفت: اتفاقا در دوران پس از آزادی، سیگارهای ایشان را من می خریدم! اگر اعظم خانم تنها مروری بر عکس هایی که از اعضای خانواده جمع کرده است بیندازد، متوجه می شود که اتفاقا ایشان نه در خلوت، بلکه در حضور اعضای شورای انقلاب، اعضای دولت موقت و حتی در حاشیه مجامع و اجتماعات مردمی هم،سیگارشان را می کشیدند و این امر تنها به ساعات تنهایی ایشان منحصر نمی شد.

 

وی در ادامه با رد بخش دیگری از اظهارات اعظم طالقانی مبنی بر اینکه :«نمی‌دانم چطور وقتی به قسمت های زندان رفتن پدرم اشاره می کنند،آیت الله منتظری را نشان نمی دهند؟» گفت: اصولا مبارزات آیت الله طالقانی از سال 1318 و در اعتراض به کشف حجاب رضاخانی آغاز می شود در حالی که آیت الله منتظری همراه با مرحوم امام و از سال 42 به عرصه مبارزات آمد. یعنی چه که هر وقت قسمت های زندان رفتن پدرم را نشان می دهند، باید دستگیری های آقای منتظری را هم نشان بدهند؟در بخش زیادی از بازه زمانی مبارزات پدر، آقای منتظری اصلا در این عرصه حضور نداشت! ایشان تنها در دوره دستگیری سال 54 و دردوره کوتاهی، با پدر در زندان اوین بود. تازه در بخشی از این دوره از زندان،پدر به بهداری زندان منتقل شد و در کنار آقای منتظری نبود.بنابراین ادعای اعظم، فاقد منطق و پشتوانه تاریخی است.

 

ehsan007060

ehsan007060
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 10754
محل سکونت : خراسان رضوی
omiddeymi1368 nezarat_ravabet ravabet_rasekhoon aftabm zahra_53 nazaninfatemeh unknown mamadbayat تشکرات از این پست

پاسخ به:اظهارنظر مهدی طالقانی درباره سریال «معمای شاه»
چهارشنبه 22 دی 1395  12:17 ق.ظ

باسلام، یا این متن خوب نگاشته نشده یا صحبت ها بسیار مبهم بیان شده اند چرا که هنوز بنده متوجه نشدم جناب مهدی طالقانی در حال انتقاد هستند یا رد صحبت های شخصی به نام اعظم طالقانی؟!!!؟

asdfg_zxcvb11

asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1514
محل سکونت : فارس
ehsan007060 ravabet_rasekhoon aftabm omiddeymi1368 تشکرات از این پست

پاسخ به:اظهارنظر مهدی طالقانی درباره سریال «معمای شاه»
چهارشنبه 22 دی 1395  11:19 ق.ظ

نقل قول asdfg_zxcvb11

باسلام، یا این متن خوب نگاشته نشده یا صحبت ها بسیار مبهم بیان شده اند چرا که هنوز بنده متوجه نشدم جناب مهدی طالقانی در حال انتقاد هستند یا رد صحبت های شخصی به نام اعظم طالقانی؟!!!؟

سلام.خدا قوت:

مهدی طالقانی در حال رد صحبت های خواهرش اعظم طالقانی می باشند.و تایید نقش پدرشان در معمای شاه که هنگام فیلمرداری با مهدی هم مشورت کرده اند.ظاهرا بین مهدی و اعظم اختلاف وجود دارد.

aftabm

aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 4575

ravabet_rasekhoon unknown valyollah ehsan007060 omiddeymi1368 تشکرات از این پست

پاسخ به:اظهارنظر مهدی طالقانی درباره سریال «معمای شاه»
جمعه 24 دی 1395  10:50 ق.ظ

برادر آیت الله هاشمی گفت:مرحوم آیت الله هاشمی در اختیار قرار دادن اسحله را به حزب موتلفه بارها رد کردند

به گزارش پارس نیوز، محمد هاشمی درباره ادعای بادامچیان مبنی بر اینکه مرحوم آیت الله هاشمی اسحله ترور حسنعلی منصور را در اختیار حزب موتلفه گذاشته و قرار بود تا زمان فوت ایشان این مسئله رسانه‌ای نشود گفت: من آن زمان نبودم و اطلاعی ندارم اما چندباری که این مسئله مطرح شد خود، حاج آقا به طور تلویحی این مسئله را رد کردند.

به گزارش ایلنا دفتر آیت الله هاشمی نیز در ارتباط با اظهارات بادامچیان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

 در پی رحلت جانسوز مجاهد نستوه و مبارز شادروان حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، اخیرا توسط برخی اشخاص در نقل فرازی از سوابق مبارزاتی آن یار سفر کرده در زمان حکومت ستمشاهی، ذکر شده است که اسلحه ی ترور حسنعلی منصور توسط ایشان تهیه و در اختیار جمعیت فداییان اسلام قرار گرفته است. درصورتی که براساس مستندات موجود و نقل خاطرات خود آن عالم ربانی، این موضوع مستند نبوده و صحت ندارد. 

ehsan007060

ehsan007060
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 10754
محل سکونت : خراسان رضوی
دسترسی سریع به انجمن ها