عضویت العربیة English
امام علی علیه‌السلام: با هیچ آزمندى مشورت مکن، که بدى را بر تو آسان مى‌نماید و حرص و ولَع را در نظرت مى‌آراید. غرر الحکم، ح10353

راه هایی برای مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها

راه هایی برای مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها
یک شنبه 24 بهمن 1395  08:55 ب.ظ

,مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها, ترفندهای اینترنتی, وای فای,[categoriy]

راه هایی برای مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها

مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها, ترفندهای اینترنتی, وای فای, هک وای فای, آموزش هک وای فای, روش هک وای فای, ایمن سازی شبکه وای فای , رمز عبور قوی, هک پسورد وای فای, جلوگیری از هک وای فای

آکاایران: راه هایی برای مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها

 

آکاایران  هک با استفاده از WPS فراگیر شده که می توان آن را درِ پشتی روتر برای ورود هکرها دانست

 

به گزارش آکاایران این روزها، از سویی ابزارها و آموزش های هک برا حتی در دسترس هر کسی است که سواد حداقلی از رایانه و شبکه داشته باشد و از سوی دیگر هک کردن به جای امری منفی به یک ژست و حرکتی برای ابراز وجود تبدیل شده است!

 

یکی از نخستین اهداف هکرهای تازه به دوران رسیده روتر وای فای همسایگان بیچاره ای است که اینترنتشان یا خطرناک تر از آن، اطلاعاتشان به دست این مهاجمان کلاه خاکستری می افتد. در این مطلب سعی داریم راهکارهایی ارائه کنیم که با انجام آنها تا حد زیادی بتوانید شبکه وای فای تان را در مقابل هک ایمن سازی کنید.

 

پسورد پیش فرض را تغییر بده

تغییر پسورد کاربر ادمین روتر، حرکتی بدیهی است برای هر کسی که ذره ای دغدغه امنیت برای روترش داشته باشد. درست است که تمام روترها از ابتدا دارای پسوردی پیش فرض برای ادمین هستند، اما فکر می کنید پسوردهای پیش فرضی که همه می دانند و فهرست شان برای مدل های مختلف روتر در اینترنت موجود است، چقدر امنیت دارد؟

 

بنابراین، هنگامی که به شبکه وای فای تان متصل هستید، مرورگر رایانه (یا گوشی تان) را باز کنید و وارد این نشانی شوید: 192.168.1.1 این نشانی تنظیمات روتر شماست که از طریق آن می توانید به بخش های مختلف آن دسترسی داشته باشید. پس از باز کردن این آدرس و وارد کردن نام کاربری و پسورد (که معمولا admin/admin است)، صفحه تنظیمات روتر باز می شود.

 

حال با توجه به نوع روتر، به قسمتی به نام Management یا Access Control بروید و در آنجا پسورد ادمین روتر را تغییر دهید. دقت کنید در عین حالی که رمز محکمی برای ادمین می گذارید، آنقدر آن را عجیب نگذارید که فراموشش کنید و دچار دردسرهای بعدی شوید! علاوه بر این، برخی مدل های روتر به شما این اجازه را می دهد که برای افزایش امنیت، نام کاربری ادمین را هم به نام دلخواه تان تغییر دهید تا باز هم سطح امنیت روتر بالاتر رود.

 

رمز وای فای اسمت بود؟

این که برای شبکه وای فای تان رمز بگذارید، گفتن ندارد و تقریبا همه این کار را انجام می دهند؛ اما هنگام انجام این کار، دو چیز را فراموش می کنند: حالت رمزنگاری شبکه و «قوی» بودن رمز. در تنظیمات روتر به قسمت Wireless Security بروید و در آنجا ببینید رمزنگاری شبکه روی چه حالتی تنظیم شده است. اگر این حالت، WPA یا خدای ناکرده WEP است که بدون معطلی آن را به WPA2 تغییر دهید تا حداقل خیالتان از بابت هک شدن در چند دقیقه راحت باشد!

 

اما کار هنوز تمام نشده و حالا باید برای شبکه تان یک رمز قوی بگذارید. رمزی برای شبکه وای فای خوب به حساب می آید که این موارد در آن رعایت شده باشد: تا حد امکان طولانی باشد، در آن از اعداد یا کاراکترهای خاص استفاده شده باشد و موردی بسیار مهم، اطلاعات شخصی در آن نباشد. بله، بعضی ها رمز شبکه را نام کوچک شان به همراه سال تولدشان می گذارند و بعد تعجب می کنند که چطور کسی توانسته به این راحتی رمزشان را پیدا کند!

 

WPS را غیرفعال کن

امروزه هک با استفاده از WPS آنچنان فراگیر شده که به نوعی می توان آن را درِ پشتی روتر برای ورود هکرها دانست! WPS (مخفف WiFi Protected Setup ) در اصل سیستمی است برای اتصال راحت تر میان یک دستگاه و روتری که کاربر به آن دسترسی دارد.

 

اگر دقت کنید روی روترتان دکمه کوچکی به این نام وجود دارد که با زدن آن، هر کسی که شبکه را می بیند می تواند به آن متصل شود! ممکن است با خود فکر کنید هکر در خانه من نیست که بتواند این دکمه را فشار دهد، پس چرا نگران باشم؟

اما باید بگوییم سخت در اشتباهید! پروتکل WPS در اصل از یک کد هشت رقمی استفاده می کند که به صورت سخت افزاری در هر روتر تعبیه شده است.

 

با فعال بودن حالت WPS (حتی اگر دکمه آن زده نشود)، هر دستگاهی که این کد را بداند می تواند براحتی به شبکه شما متصل شود. حال فکر می کنید حدس زدن یک کد هشت رقمی که تازه رقم آخرش از دیگر ارقام به دست می آید، چقدر سخت باشد؟

بنابراین، در تنظیمات روترتان به بخش تنظیمات WPS بروید و با برداشتن تیک موردنظر، آن را غیرفعال کنید تا جلوی اصلی ترین راه حمله هکرها را گرفته باشید.

 

,مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها, ترفندهای اینترنتی, وای فای,[categoriy]

راه هایی برای مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها

 

ایمن سازی شبکه وای فای در مقابل هکرها 

 

فقط MACهایی که من می گویم

 هر دستگاهی که امکان اتصال به شبکه را داشته باشد، می خواهد لپ تاپ باشد یا موبایل، یک آدرس یکتای سخت افزاری دارد به نام MAC Address (با رایانه های مک اشتباه نشود!). هنگامی که این دستگاه به وای فای متصل می شود، با ارسال آدرس MAC آن به روتر، یک IP دریافت می کند.

 

در حالت عادی، روتر شما طوری طراحی شده که هر دستگاه با هر آدرس MAC که رمز شبکه تان را داشته باشد بتواند به آن متصل شود. اما نظرتان چیست که به روترتان بگویید فقط دستگاه هایی امکان اتصال داشته باشند که شما آدرس MAC آنها را بدهید؟ برای انجام این کار، در مرحله نخست باید فهرست آدرس های MAC دستگاه هایتان را داشته باشید. در رایانه ها و لپ تاپ ها، با استفاده از دستور «ipconfig /all» در محیط Command Prompt می توانید آدرس MAC را ببینید (با عنوان Physical Address).

 

در دستگاه های همراه هم عموما در تنظیمات مربوط به شبکه یا بخش اطلاعات کلی دستگاه این آدرس نوشته شده است. پس از این که فهرست آدرس های MAC دستگاه هایتان را یادداشت کردید، در تنظیمات روتر به بخش فیلتر کردن MAC Address Filtering) MAC) بروید و در آنجا با وارد کردن این فهرست مطمئن شوید که فقط دستگاه های شما امکان اتصال به شبکه را دارند.

 

Firmware به روز شود

پس از تمام چفت و بست های گفته شده آخرین کاری که می ماند، به روزرسانی سیستم روتر یا همان Firmware آن است. شاید به روزرسانی سیستم روترتان به خودی خود مانعی سر راه هکرهای مهاجم ایجاد نکند، اما توجه داشته باشید که شرکت های سازنده، حفره های امنیتی موجود در سخت افزار روترهایشان را در نسخه های جدیدتر نرم افزارشان به روز می کنند. بنابراین ایده بدی نیست که همیشه جدیدترین نسخه Firmware را روی روترتان نصب داشته باشید.

 

روند به روزرسانی روترها با توجه به مدل آنها متفاوت است. در برخی مدل ها، این امکان تعبیه شده که به صورت مستقیم از داخل تنظیمات چک کنید که آیا به روزرسانی برای سیستم روتر آمده است و در صورت وجود، از همانجا عمل به روزرسانی را انجام دهید. اما در بعضی دیگر از مدل های روتر، باید فایل Firmware جدید را از سایت شرکت سازنده دانلود کنید سپس در بخش به روزرسانی، آن فایل را به روتر بدهید تا خود را بر اساس آن به روز کند.

 

دیگر خیالم راحت باشد؟

در پایان، باید بگوییم این غیرواقعی است اگر ادعا کنیم با انجام کارهای گفته شده، شبکه وای فای شما صد درصد در مقابل هر نوع هکی مقاوم است، اما واقعیت این است که پس از این تنظیمات، تنها هکری می تواند به شبکه شما نفوذ کند که واقعا ماهر و باسابقه باشد و احتمال این که این هکر مخوف از شانس بد همسایه تان باشد و به اطلاعات شبکه شما نیاز داشته باشد، بسیار کم است!چند گام بالاتر

2 راه برای حذف دکمه ی Shutdown از صفحه ی ورود به ویندوز افزایش کارایی ویندوزبااستفاده ازسرویسها افزایش سرعت کامپیوتر در ویندوز 8 و خانه تکانی آن جلوگیری ازاشغالی خط تلفن هنگام استفاده ازاینترنت جلوی دسترسی به محتویات درایوتان رابگیرید! حالت مطالعه در مرورگر مایکروسافت

تو زندگی یاد گرفتم که اگه نجار باشی نمیتونی فقط با چکش کار کنی بلکه باید کار با ابزارای مختلف رو بلد باشی

🎓🎓🎓آموزش ویدیویی اکسل + امتیاز ویژه 🎓🎓🎓

🎓🎓🎓آموزش ویدیویی نوار ابزار راسخون + امتیاز ویژه🎓🎓🎓

📣📣📣 درد و دل هایی از جنس پیشنهاد 📣📣📣

siryahya

siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 112376
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂
mty1378 omiddeymi1368 ravabet_rasekhoon khodaeem1 mamadbayat nazaninfatemeh unknown تشکرات از این پست

پاسخ به:راه هایی برای مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها
سه شنبه 26 بهمن 1395  05:17 ب.ظ

باسلام،

سپاس از این متن خوب. البته منبع آن مشخص نیست و ضمنا ترجمه شده است نه تالیفی لذا در فهم برخی مضامین افراد را دچار مشکل می کند.

asdfg_zxcvb11

asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 960
محل سکونت : فارس
siryahya ravabet_rasekhoon تشکرات از این پست

پاسخ به:راه هایی برای مقاوم سازی وای فای در مقابل هکرها
جمعه 29 بهمن 1395  10:48 ب.ظ

تا اندازه ای آشنایی داشتم ممنونم

اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

ayeneh

ayeneh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2556
محل سکونت : تهران
ravabet_rasekhoon siryahya تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها