عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: نوروز، روزی است که قائم ما اهل بیت در آن ظهور می‌کند. بحارالأنوار، ج52، ص276

تا خداوند مشكلات من را حل نكند نماز نمی خوانم!!!

پنج شنبه 28 بهمن 1395  08:07 ق.ظ

http://uupload.ir/files/6zwy_12.jpg

برخى‏ می ‏گويند: «تا خداوند مشكلات ما را حل نكند نماز نمی خوانیم» آيا اين درست است؟

1. اگر قرار باشد نماز فقط برای بی مشکل ها باشد، پس هیچ کس نباید نماز بخواند. زیرا همه مردم به شکلی مشكلى دارند. خداوند می فرماید: «همانا ما انسان را در رنج و زحمت آفريديم» همچنین حضرت على عليه السلام ‏فرمودند: «دنيا خانه‏اى است كه با سختى‏ها عجين شده است»
  2. کسانی که می گویند: «تا خداوند مشکلات ما را حل نکند نماز نمی خوانیم» می پندارند که خداوند به نماز آنها احتیاج دارد و آنها با خداوند مبادله می کنند، نماز را می دهند و حل مشکلات را می گیرند در حالی که قرآن مى‏فرمايد: « اگر همه مردم روى زمين كافر بشوند نقصى بر خدا وارد نيست و كمبودى براى خدا ايجاد نمى‏شود» خداوند نمی خواهد ما برای او نماز بخوانیم بلکه می خواهد ما برای سعادتِ خودمان نماز بخوانیم.
  3. آيا احتمال نمي دهند كه مشكلات فعلى به جهت ناسپاسي هاى گذشته و ترک نماز باشد؟! قرآن نماز را بالاترین نمونه یاد خدا معرفی می کند. و در آیه دیگر مي فرمايد: «و هر كس از ياد من روى گردان شود، زندگى (سخت و) تنگى خواهد داشت!»
  4. آيا فكر نمي كنند با ترك نماز يكي از مهمترين ابزارهاي حل مشكل را كنار گذاشته اند؟ آيا نمي دانند خداوند براي رفع مشكلات، كمك گرفتن از نماز را توصيه نموده است: « از صبر و نماز يارى جوييد»
  5. همچنین وجود برخي مشكلات سبب رشد مؤمنين است و نبايد آن را به عامل سقوط خود تبديل نمود. حضرت موسى (ع) به خداوند عرض كرد: خدايا دوست ندارم كه همیشه بيمار و ضعيف گردم و در عبادت من سستى پيدا گردد و هم دوست ندارم هميشه سالم باشم كه تو را فراموش كنم، بلكه دوست دارم گاهى بيمار شوم كه تو را ياد كنم و گاهى سالم شوم، و تو را شكرگذارم.

- لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فِي كَبَدٍ ؛ (بلد : 4)

- « دَارٌ بِالْبَلَاءِ مَحْفُوفَةٌ » (نهج البلاغة (للصبحي صالح) ؛ خطبه 226 ؛ ص348)

- « إِنْ تَكْفُرُوا أَنْتُمْ وَ مَنْ فِي الْأَرْضِ جَميعاً فَإِنَّ اللَّهَ لَغَنِيٌّ حَميدٌ» (ابراهيم، آيه 8) و در آيه ديگر مي فرمايد: « وَ مَنْ يَنْقَلِبْ عَلى‏ عَقِبَيْهِ فَلَنْ يَضُرَّ اللَّهَ شَيْئا» ؛ «هر كس به جاهليت و گمراهى پسروى كند هرگز خدا را زيان نمى‏رساند». (آل عمران، آيه 144)

- وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَر (عنکبوت :45)

- «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏» ؛ (طه : 124)

-  «اسْتَعينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاة» ؛ (بقره : 45)

- «يَا رَبِ‏ لَا مَرَضٌ‏ يُضْنِينِي وَ لَا صِحَّةٌ تُنْسِينِي وَ لَكِنْ بَيْنَ ذَلِكَ أَمْرَضُ تَارَةً فَأَذْكُرُكَ وَ أَصِحُّ تَارَةً. فَأَشْكُرُكَ» ؛ (إرشاد القلوب إلى الصواب (للديلمي) ؛ ج‏1 ؛ ص42)

a433b6090c

a433b6090c
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 12185
tachberdee mosabeghat_ravabet mohmadd mty1378 nazaninfatemeh mansoor67 ravabet_rasekhoon zahra_53 omiddeymi1368 mahin15 ehsan007060 تشکرات از این پست

پاسخ به:تا خداوند مشكلات من را حل نكند نماز نمی خوانم!!!
پنج شنبه 28 بهمن 1395  12:00 ب.ظ

بسلام،

مسلما این طرز فکر ناشی از یک خود فریب دهی است مگر نه هر بشری می داند که باید در مقابل نعمت ها شکر گذار باشد حال در قالب نماز اسلامی و یا در خدمت کردن به خلق خدا. خلوص نیت از خود عمل بسیار مهم تر است چه بسا نمازگزارانی که نمازشان قبول نمی شود اما غیر مسلمانانی که با عمل صالح و غیر ریاکارانه شان در پیشگاه الهی اجر و قرب دارند.

asdfg_zxcvb11

asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 942
mty1378 nazaninfatemeh mansoor67 ravabet_rasekhoon omiddeymi1368 تشکرات از این پست

جمعه 29 بهمن 1395  12:33 ق.ظ

نماز از معاصی وفحشا و منکرات انسان را باز میداره وقتی نماز نخوانیم چه انتظاری داریم که به سمت بدیها کشیده نشیم

اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

ayeneh

ayeneh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 2502
mansoor67 ravabet_rasekhoon omiddeymi1368 تشکرات از این پست

جمعه 29 بهمن 1395  10:39 ق.ظ

استعینوا خون ز قرآن و بخوان ذکــر جلیل

صبرکن برمشکل برخوان نمازی چون خلیل

رو چـو بر درگاه رب آری بدان وارسته ای

این نمازت شکـر حق است بندگی بهتر دلیل

فی البداهه: منصور مقدم 29/11/1395

mansoor67

mansoor67
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 1084
ravabet_rasekhoon omiddeymi1368 ehsan007060 تشکرات از این پست

یک شنبه 1 اسفند 1395  09:24 ق.ظ

راه خداشناسی، خودشناسی است؛ می دانیم خود، خود را نساخته ایم و نمی توانیم؛ دیگری اگر مثل ما است، خود را و ما را نساخته و نمی تواند بسازد؛ پس قادر مطلق، ما را آفریده و او خداست؛ راه قربش، «شکر منعم»، به طاعت اوست و مشقت آن ابتدائی است، چندی نمی گذرد، برای طالبین، قرب او از هر حلاوتی شیرین تر است.

asghar

siyasi

siyasi
کاربر نقره ای
تعداد پست ها : 921
ehsan007060 omiddeymi1368 تشکرات از این پست

یک شنبه 1 اسفند 1395  02:20 ب.ظ

تشكر فراوان داريم از جناب آقاي محمد فروزان كه در زمينه ي نماز تلاش هاي بي وقفه و مؤثري دارند..

مدريت وبلاگ قرآنhttp://sheklakveblag.blogfa.com/ پریسا دنیای شکلک ها

از اينجا وارد شويدhttp://sheklakveblag.blogfa.com/ پریسا دنیای شکلک ها

kimia1356

kimia1356
کاربر نقره ای
تعداد پست ها : 83
ehsan007060 omiddeymi1368 تشکرات از این پست

یک شنبه 1 اسفند 1395  10:21 ب.ظ

امام باقر(ع): موقع نماز، مثل بندۀ گنهکاری که مولایش می‌خواهد او را تنبیه کند، در مقابل خداوند بایست!

📚 این ادب نماز است؛ حتی اگر گناهی نکرده باشی!

#کسالت #جزئیات #انگشتان

💠 مؤدب بودن نمازگزار در محضر پروردگار عالم از مسائلی است که اهل‌بیت(ع) به آن خیلی اهمیت داده‌اند‌ و توصیه‌های بسیاری برای رعایت ادب نماز با ذکر جزئیات بیان فرموده‌اند.

💠 به عنوان نمونه، امام رضا(ع) در این‌باره می‌فرماید: «اگر خواستی نماز بخوانی، با کسالت برای نماز بلند نشو؛ با چُرت نماز نخوان، با عجله نماز نخوان بلکه با سکون و وقار نماز بخوان... وقتی خواستی سرِ نماز در مقابل پروردگارت بایستی، مثل بندۀ گنهکاری که مولایش می‌خواهد او را تنبیه کند، در مقابل خداوند بایست (این ادب نماز است؛ حتی اگر گناهی نکرده باشی). قدم‌هایت را صاف و محکم قرار بده، نفس خودت را اذیت کن، به این‌طرف و آن‌طرف نگاه نکن، با ریش و سایر جوارح خودت بازی نکن، انگشت‌هایت را نشکن، و بدنت را نخاران، به دماغ و لباست دست نزن و بازی نکن، همیشه در طول نماز مادامی‌که در حالت ایستاده هستی نگاهت به محل سجده باشد. با طمع، و خوف و رغبت نماز بخوان.» (فقه الرضا(ع)/101)

💠 امام محمد باقر(ع) هم در روایت مشابهی می‌فرماید: «وقتی برای نماز ایستادی... با دست و سر و ریش خودت بازی نکن... و خمیازه نکش و با کشیدن دست‌ها رفع خستگی نکن... یک‌بار روی این‌پا و یک‌بار روی پای دیگر تکیه نکن و روی هر دو پا تکیه کن، دو پا را به هم نچسبان و زیاد هم از همدیگر باز نکن و در سجده دو ساعد(ساق دست) خود را روی زمین پَهن نکن (به زمین نچسبان) و انگشتان خود را تا نکن تا صدای شکستن آنها بلند شود چون همۀ این کارها موجب نقصان نماز می‌شوند و با کسالت برای نماز بلند نشو و با چُرت و حالتِ سنگینی، نماز نخوان!» (کافی/ج3/ص299)

💠 چرا اهل‌بیت(ع) به رعایت این جزئیات در آداب نماز خواندن تأکید فرموده‌اند؟ به خاطر اینکه رعایت ادب در مقابل پروردگار خیلی مهم است و اهل‌بیت(ع) خواسته‌اند ادب نماز خواندن را به ما یاد بدهند. اگر ما ادب نماز را رعایت کنیم، عظمت خدا به مرور در دل ما می نشیند، و آنگاه آن ارتباط شیرین با خدا برقرار می شود.

ehsan007060

ehsan007060
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 7480
omiddeymi1368 تشکرات از این پست

یک شنبه 1 اسفند 1395  10:49 ب.ظ

نقل قول ehsan007060

...به این‌طرف و آن‌طرف نگاه نکن، با ریش و سایر جوارح خودت بازی نکن، انگشت‌هایت را نشکن، و بدنت را نخاران، به دماغ و لباست دست نزن و بازی نکن، همیشه در طول نماز مادامی‌که در حالت ایستاده هستی نگاهت به محل سجده باشد. با طمع، و خوف و رغبت نماز بخوان.» (فقه الرضا(ع)/101)

💠 امام محمد باقر(ع) هم در روایت مشابهی می‌فرماید: «وقتی برای نماز ایستادی... با دست و سر و ریش خودت بازی نکن... و خمیازه نکش و با کشیدن دست‌ها رفع خستگی نکن... یک‌بار روی این‌پا و یک‌بار روی پای دیگر تکیه نکن و روی هر دو پا تکیه کن، دو پا را به هم نچسبان و زیاد هم از همدیگر باز نکن و ....

عالللللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییی بود.

مواردی که متأسفانه زیاد دیده میشه رو هایلایت کردم!

یه جمله خیلی عالی هم این بود: "با سکون و وقار نماز بخوان"

omiddeymi1368

omiddeymi1368
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 5885
دسترسی سریع به انجمن ها