عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها
دوشنبه 23 مرداد 1396  06:20 ب.ظ

پشه ها حشراتی هستند که در سراسر جهان منفور به شمار آمده و کسی جز آزار و اذیت چیزی از آن ها ندیده است. این حشرات مزاحم که همراه خود بیماری های زیادی را منتقل می کنند، از طریق خوردن خون هر موجودی از جمله انسان زندگی می کنند. اما اگر از دیدگاه این حشره ی اسرارآمیز نگاه کنیم می فهمیم که این حشره نیز موجود جالبی است. در ادامه ی این مطلب می خواهیم شما را با حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد این حشره ی خونخوار آشنا کنیم. با ما همراه باشید.


۱- پشه ها مرگبار ترین موجودات روی زمین هستند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


پشه ها بیشتر از هر موجود دیگری بر روی این کره ی خاکی باعث مرگ انسان می شوند. این حشرات می توانند ناقل بیماری های مرگباری مانند مالاریا، تب دانگ، تب زرد و آنسفالیت باشند. همچنین پشه ها ناقل یک انگل به نام کرم قلب هستند که برای سگ ها بسیار خطرناک و کشنده است.

 ۲- تنها پشه های ماده انسان ها و حیوانات را نیش می زنند و پشه های نر تنها از عصاره ی گل ها تغذیه می کنند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


پشه ها هنگام خوردن خون شما هیچ منفعت شخصی از این کار نمی برند. پشه های ماده  برای تخم هایشان نیاز به پروتئین دارند و برای این که بتوانند تخم بگذارند باید خون بخورند. از آن جایی که پشه های نر وظیفه ی تخم گذاری را بر عهده ندارند در نتیجه از انسان دوری کرده و از عصاره ی گل ها تغذیه می کنند. جالب این که پشه های ماده نیز هنگامی که قصد تخم گذاری نداشته باشند به سراغ گل ها و عصاره ی آن ها می روند.

 ۳- برخی از پشه ها به طور کلی از نیش زدن انسان دوری می کنند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


همه ی گونه های پشه ها از بدن انسان تغذیه نمی کنند. برخی از پشه ها تنها از جانوران دیگر تغذیه می کنند و هیچ کاری به انسان ها ندارند. برای نمونه یک نوع پشه با نام علمی «Culiseta melanura» تقریباً به طور انحصاری فقط پرندگان را نیش می زند و به ندرت پیش می آید که به قصد نیش زدن به انسان نزدیک شود.

 ۴- پشه ها بالداران بسیار کندی هستند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


متوسط سرعت پرواز پشه ها ۱ تا ۱٫۵ مایل در ساعت است. شاید این سرعت از نظر شما زیاد باشد اما ان ها با رکورد دیگر حشرات در این زمینه فاصله ی بسیاری دارند و در واقع می توان ادعا کرد که اگر بین گونه های مختلف حشرات مسابقه ی سرعت برگزار می شد پشه ها در رتبه ی اخر قرار می گرفتند.

 ۵- بال پشه بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ بار در ثانیه می زند

شاید همین موضوع توضیحی برای صدای ناخوشایندی است که با نزدیک شدن پشه ها به گوشمان می رسد. سرعت به هم خوردن بال های پشه بسیار سریع است.

 ۶- پشه ها هنگام جفت گیری بال زدن های خود را هماهنگ می کنند که تا یک موسیقی دو نفره را اجرا کنند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


زمانی دانشمندان فکر می کردند که تنها پشه های نر می توانند صدای بال های جفت خود را بشنوند اما تحقیقات جدید بر روی گونه ای از پشه ها با نام علمی «Aedes aegypti» نشان داده که پشه های ماده نیز به صدای بال های جفت خود گوش می دهند. وقتی که پشه های نر و ماده با هم ملاقات می کنند بال هابشان را با سرعت یکسانی به هم کوبیده و صدای هماهنگی ایجاد می شود.

 ۷- پشه نمکزار ممکن است در فاصله ای ۱۰۰ مایلی از محلی که از تخم بیرون آمده زندگی کند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


بسیاری از پشه ها در زمین ها نمناک حاوی تخم پشه متولد می شوند و در همان محل به زندگی ادامه می دهند. اما برخی دیگر مانند پشه نمکزار مسافت های طولانی را پرواز کرده تا مکان مناسبی را برای زندگی پیدا کنند که عصاره ی گل و خون فراوانی در اختیارشان باشد.

 ۸- تمامی پشه ها برای تولید مثل به آب نیاز دارند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


تنها مقداری آب با عمق چند سانتیمتر کافی است که پشه ی ماده بتواند تخم های خود را در آن رها کند و بدین ترتیب لاروهای پشه در کوچک ترین گودال های آب بزرگ می شوند. برخی از گونه های پشه ها می توانند در گودال های آبی که در نتیجه ی باران به وجود آمده و پس از چند روز از بین می روند نیز تخم ریزی کنند. بنابراین اگر می خواهید که پشه ها را از خانه ی خود دور نگه دارید باید کوچکترین گودال های آب را در اطراف خانه ی خود خالی کنید.

 ۹- یک پشه ی بالغ می تواند ۵ تا ۶ ماه زنده بماند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


البته پشه های بسیار کمی می توانند این مدت زنده بمانند زیرا دشمنان زیادی دارند. اما در بهترین شرایط یک پشه بالغ می تواند به اندازه ی حشرات دیگر زنده بماند.

 ۱۰- پشه ها می توانند دی اکسید کربن را از فاصله ی ۲۳ متری حس کنند
 

پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها


دی اکسید کربنی که انسان ها و دیگر حیوانات تولید می کنند یک سیگنال حیاتی برای پشه هاست و به آن ها می گوید که خون خوشمزه در همین اطراف است. در واقع آن ها حساسیت بالایی نسبت به دی اکسید کربن دارند. وقتی که پشه ی ماده دی اکسید کربن را در هوا حس کند، آن قدر در محدوده ای که بوی دی اکسید کربن را حس می کند عقب و جلو می رود تا قربانی خود را مکان یابی نماید. 

روزیاتو

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

zahra_53

zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 20654
محل سکونت : اصفهان
nezarat_ravabet ravabet_rasekhoon ali_81 nazaninfatemeh papeli amayen majid68 amirali123 rezajafarizadeh ehsan007060 تشکرات از این پست

پاسخ به:پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها
یک شنبه 29 مرداد 1396  11:17 ب.ظ

واقعا که اعصاب ادم رو خورد میکنه این پشه ها مخصوصا زمانی که خوابت میاد و با صدای ززززززززززز میاد سروقتت خخ

 

غزال خوش صدا توئی ، راسخون

شیرین تر از عسل توئی ، راسخون

بین تموم سایتهای اینترنت

 نگین بی بدل توئی ، راسخون

amirali123

amirali123
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 14382
محل سکونت : آذربایجان شرقی
zahra_53 ehsan007060 تشکرات از این پست

پاسخ به:پشه‌ها و واقعیت‌های عجیب درمورد آن‌ها
دوشنبه 30 مرداد 1396  08:44 ق.ظ

باسلام،

همین دیشب بود که پشه ها بلای جانم شدند و نگذاشتند تا صبح بخوابم. آخر کسی نیست بگویند مگر کف پا نرم است که پشه نالوتی نیشش می زند.

 

asdfg_zxcvb11

asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1541
محل سکونت : فارس
ehsan007060 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها