عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

وقتی خدا به کسی عزّت می دهد

وقتی خدا به کسی عزّت می دهد
یک شنبه 29 مرداد 1396  06:02 ق.ظ

بنام خدا

وقتی خدا به کسی عزّت می دهد

چه کسی این شهید حججی، جوان 25 ساله از اهالی نجف آباد اصفهان را می شناخت؟! جوانی که چند روزی است آوازه اش همچون بمب سراسر ایران را چه عرض کنم، عالم را مسحور و خجالت زده ی خود کرده است.

شهید حججی

جوانی که با قدم هایش، با آرامش و طمأنینه اش، خواب را از سر تمام غفلت زاده های عالم پرانده و همه را خجالت زده ی رفتارش کرده است.

او را کسی نمی شناخت و عزت ظاهری بین مردم نداشت اما امان از وقتی که خدا بخواهد به کسی عزت و آبرو بدهد؛ «فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمیعاً» (نساء/139) «تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاء» (آل عمران/26)

در روایت داریم که می فرماید: «إِنَّ مَنْ تَوَاضَعَ لِلَّهِ رَفَعَهُ اللَّهُ»(كافی، ج‏2، ص‏122) هرکه برای خدا تواضع کند، خدا به او عزت می ‌دهد.

این چه عزت و نوری است که با یک عمل برای خدا همگان را به تسخیر خود در آورده است  و این در حالی است که عده ای بودند و هستند که می خواسته اند و می خواهند از این موضوعات و آدم ها، از این عزّتمندی ها حرفی سخنی در میان نباشد و به طور کلی نور این روشنایی ها را خاموش کنند تا کسی از این نور بهره ای نبرد: یُرِیدُونَ أَنْ یُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ یَأْبَى اللَّهُ إِلاَّ أَنْ یُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُون " [سوره التوبه/32] "یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ" [سوره الصف/8]

كلمه" اطفاء" كه مصدر فعل" یطفئوا" است، به معناى خاموش كردن نور، و از بین بردن تابش آن است.

بله گروهی هستند که در تلاش برای خاموش کردن نور خداوند هستند به هر طریقی که بتوانند؛ فقط شکل و شمایل آن متغیر است؛ در زمان جاهلیت با زبان و نوشتار، مانند شعر بود و امروز با ابزار جدید.

در تلاشند بِأَفْوَاهِهِمْ با سخنان فاسد و مغرضانه ای که می زنند این نور هدایت و روشنایی را خاموش کنند؛ مصداق امروزی اش را می توانیم تکنولوژی و فضای مجازی؛ شبهات و هشتگ ها و کامنت هایی که گذاشته می شود نام برد.

عده ای هم با طرفداری از ظلم و اعلام نظرات ناعادلانه چون حکم اعدام یک فرد عدالت طلب، یا حمایت از حامیان کودک کشی و کشتار مسلمانان در راستای اطاعت از اربابان مستکبرشان، می خواهند که نوری از هدایت و روشنایی باقی نماند.

گروهی نیز با سکوت و چشم بستن بر رفتارهای ظلم مدار افراد قصد دارند كارى بكنند كه به وسیله آن كار نور خدا را خاموش كنند"[ مفردات راغب، ماده" طفئ"]. 

و لیكن خدا ایشان را به مقصدشان هدایت نمى‏كند، بلكه نور خود را تمام و دین خود را بر همه ادیان غلبه مى‏دهد.

عده ای فکر می کنند که نور خدا همچون نور یک شمع است که با یه حرکت و فوت خاموش می شود و اگر شبهه یا کامنتی را بگذارند نور خدا خاموش گشته، رابطه ها با خدا قطع مى ‏شود.

ولى در پندار خود خطا كردند، چون دین، نور خدا است كه به هیچ وجه خاموشى نمى‏پذیرد، نه تنها خاموش نمى ‏شود كه خدا تمامیت آن را اراده كرده، هر چند كه كافران و گروهی از این بابت ناراحت باشند.[ ترجمه المیزان، ج‏19، ص: 431]

منابع:

سایت قرآن شناسی

تفسیر نمونه

تفسیر المیزان

 بخش قرآن تبیان،زهرا اجلال

 

shirdel2

shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4735
محل سکونت : یزد
ravabet_rasekhoon mohammad98 mosabeghat_ravabet saeedjan313 majnon313 amayen shayesteh2000 nazaninfatemeh تشکرات از این پست

پاسخ به:وقتی خدا به کسی عزّت می دهد
یک شنبه 29 مرداد 1396  02:53 ب.ظ

حججی مردانه شد، هم کاروان کربلا
داد سر را، تا سراید، داستان کربلا

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم وترحم علی عجزنا واغثنا بحقهم

majnon313

majnon313
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 254
محل سکونت : قم
amayen shayesteh2000 shirdel2 تشکرات از این پست

پاسخ به:وقتی خدا به کسی عزّت می دهد
یک شنبه 29 مرداد 1396  06:50 ب.ظ

سلام .دقیقا همینطوره .تعز من تشاء و تذل من تشاء بیدک الخیر ....

چند روزه که مردد بودم برای شروع کاری .به شهید حججی متوسل شدم و از خدا کمک خواستم .چند روز بعدش خدا راهی جلوی پام گذاشت که شک م به یقین تبدیل شد خداروشکر...

 

  یاطبیب القلوب heart

shayesteh2000

shayesteh2000
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1393 
تعداد پست ها : 5717

shirdel2 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها