عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

تذکر رهبر انقلاب به خانواده‌هایی که فرزندان کنکوری را سرزنش می‌کنند؛

تذکر رهبر انقلاب به خانواده‌هایی که فرزندان کنکوری را سرزنش می‌کنند؛
شنبه 25 شهریور 1396  11:07 ق.ظ

تذکر رهبر انقلاب به خانواده‌هایی که فرزندان کنکوری را سرزنش می‌کنند؛

وقتی دنیا و آخرت به راه‌یافتن به دانشگاه وصل می‌شود +فیلم

نتایج کنکور سراسری اعلام شد و این آزمون مهم هم با تمام خوب و بدهایش اما به مرحله‌ای رسید که تقریبا کار تمام داوطلبان مشخص شده است. هرچند در مرحله تکمیل ظرفیت هنوز می‌شود امید قبولی برای دانشگاه و رشته بهتر را داشت.

 برخورد سرزنش‌وار از سوی برخی والدین با داوطلبین آزمون سراسری که هنوز سنی ندارند و تازه آماده ورود به اجتماع و نهاد بزرگ و وسیعی مانند دانشگاه هستند، از دید هیچ کارشناس و مشاور کنکوری مناسب نیست.

شرایطی که می‌تواند زمینه شکست خورد داوطلب مورد نظر به عنوان یک دانشجوی آینده در مقاطع مختلف تحصیلی یا آوردگاه‌های اجتماعی و تعامل با دوستان و هم سن و سال‌های شان در دانشگاه و محیط‌های دیگر را از همین بدو ورود به عرصه جوانی رقم بزند.

رهبر معظم انقلاب سال 87 در دیدار با فرهنگیان استان فارس، تاکید می‌کنند: «بعضی دنیا و آخرت خودشان را به راه یافتن به دانشگاه وصل کرده‌اند. شنیده‌اید، جوانی که در کنکور رد شده، فرض کنید بلائی سر خودش آورده، یا افسردگی پیدا کرده، یا پدر و مادرش توسری به‌اش زده‌اند! نه آقا! دانشگاه راه رشد علمی و راه رشد تحقیق است، بسیار خوب؛ این برای کشور لازم است. شما میدانید من مروج گسترش و عمق دانش هستم و بر این معنا اصرار دارم؛ اما این معنایش این نیست که ما فروشنده‌ی خوب نمیخواهیم، راننده‌ی خوب نمیخواهیم، کاسب خوب نمیخواهیم، تکنسین خوب نمیخواهیم. در همه‌ی سطوح کشور از زن و مرد که لزوماً لازم نیست دانشگاه بروند؛ اما به تعلیمات آموزش و پرورش نیازمندند. پس آموزش و پرورش اینجور نیست که فقط مقدمه‌ای باشد و نیم‌خورده‌ای برای دانشگاه درست کند؛ نه. دانشگاه هم خیلی خوب است؛ دانشگاه هم لازم است؛ اما دایره‌ی آموزش و پرورش خیلی وسیعتر از دانشگاه است.»


با این تفاسیر شاید لازم باشد نگاه عمومی نسبت به مساله کنکور و راهیابی به دانشگاه، دستخوش تغییراتی اساسی شود؛ تغییراتی که زمینه موفقیت‌های دیگری نه فقط در عرصه علم و دانش بلکه در عرصه فرهنگ، جامعه و سایر ارزش‌هایی که جمیع آنها می‌تواند راه نجات یک جامعه باشد را فراهم می‌کند.

 

«خبرنامه دانشجویان ایران»

ehsan007060

ehsan007060
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 10614
محل سکونت : خراسان رضوی
rasekhoon_m ravabet_rasekhoon mosabeghat_ravabet rezaha44 takround taha_h تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها