عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

مخفی بودن قبر حضرت فاطمه

مخفی بودن قبر حضرت فاطمه
پنج شنبه 20 مهر 1396  11:01 ق.ظ

برخی می گویند مخفی بودن قبر انسان از ویژگی های اسلام است و مخفی بودن قبر حضرت زهرا (س) را از این قسم می دانند و می گویند قبر بسیاری از صحابه نیز مخفی است. درباره دفن شبانه نیز می گویند که برای زنان بهتر است در شب دفن شوند و با این استدلال، شبانه دفن کردن حضرت زهرا را امری طبیعی جلوه می دهند . آیا در اسلام مخفی بودن قبر و شبانه دفن شدن زنان امری مشروع است؟
این مطلب صحت ندارد و از نظر تاریخی نیز جور در نمی آید؛ زیرا قبر زوجات پیامبر (ص) در مدینه و قبرستان بقیع مشخص است. همچنین قبر دختران ایشان و صحابه و بزرگان، قبر مادر پیامبر (ص) در ابواء، قبر حضرت خدیجه (س) قبل از تخریب توسط وهابی ها، قبر ابوطالب و بسیاری قبور دیگر مشخص بوده است. در کتب رجال معمولا تا آن جا که رجال نویسان دسترسی داشته اند محل فوت و دفن صحابه را نوشته اند.
اگر قبر حضرت زهرا (س) نیز مشخص نیست بنا به وصیت ایشان به عنوان اعتراض بوده است تا کسانی که در حق ایشان جفا کرده اند در تشییع و تدفین ایشان شرکت نکنند.
در مورد دفن شبانه زنان نیز چنین چیزی نداریم و اگر کسی چنین ادعایی کند باید مدرک بیاورد که در فلان کتاب چنین نوشته است و اگر استدلال فقهی می کند باید بگوید فلان فقیه چنین می گوید.

[irp]


منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی توسط حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی

salamat595

salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19517
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها