عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

اهمیت فدک برای حضرت فاطمه زهرا

اهمیت فدک برای حضرت فاطمه زهرا
پنج شنبه 20 مهر 1396  11:02 ق.ظ

چرا باغ فدک این قدر برای حضرت زهرا (س) مهم بوده است؟
اهمیت فدک از این نظر نبوده که نان و آب ایشان قطع می شود. امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) کسانی نبودند که در مقابل قطع شدن آب و نان این گونه سر و صدا کنند. سوال دیگر و اساسی تر این است که آن هایی که غصب کردند چرا این قدر اصرار بر گرفتن آن داشتند؟
فدک را گرفتند و گفتند جزء بیت المال است. آیا به این معنا است که اگر نمی گرفتند کسری بودجه می آوردند؟ این قدر در درآمد بیت المال موثر بود؟
جواب مشترک این سوال ها این است که آن ها می خواستند بنیه اقتصادی جبهه علی (ع) را تضعیف کنند. می دانستند که درآمد آن در اختیار امام علی (ع) قرار می گرفت و ایشان در جبهه مخالف آن ها بودند. یکی از راه هایی از میان برداشتن حریف این است که از لحاظ اقتصادی او را تضعیف کنند.
انگیزه حضرت زهرا (س) نیز این بود که نباید جبهه امام علی (ع) تضعیف شود. از طرف دیگر کار آنها بدعت بزرگی بود. آن ها حدیثی از قول رسول خدا (ص) نقل کردند که ما انبیاء چیزی به ارث نمی گذاریم و هر چه از ما باقی ماند صدقه و از بیت المال است. حضرت زهرا (س) به این مطلب اعتراض داشتند که چگونه خداوند در قرآن می فرماید که سلیمان از داود ارث برد. ولی شما در مورد پدر من می گویید به ارث نگذاشته است؟ و چنین مطلبی را به او نسبت می دهید؟

[irp]


منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی ، پاسخ توسط حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی

salamat595

salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19517
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها