عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

♦️دلار 4000 تومانی و چند سوال

 
ehsan007060
ehsan007060
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 10791
محل سکونت : خراسان رضوی

♦️دلار 4000 تومانی و چند سوال
پنج شنبه 20 مهر 1396  06:54 ب.ظ

♦️دلار 4000 تومانی و چند سوال

🔹بازار ارز در روزهاي اخیر برای نخستین بار در سال 96 شاهد معاملات دلار ۴۰۰۰ تومانی بود. روند افزایشی قیمت دلار در بازار ارز آن هم در نیمه دوم سال و به ویژه در فاصله ماه‌های آبان تا بهمن ماه موضوع عجیبی برای بازار ارز نیست و در سال‌های اخیر نیز تکرار شده است. اما در این دوره‌ها شیب رشد همواره متفاوت بود.
🔹افزایش تقاضا برای ارز زائران اربعین، فرا رسیدن ژانویه و ارز مورد نیاز برای مسافران، زمان تسویه حساب بدهی‌های خارجی و کاهش عرضه ارز توسط پتروشیمی‌ها از جمله عواملی است که برای ایجاد نوسانات در بازار ارز مطرح می‌شود.
🔹در این بین عامل مهم دیگری که همواره مورد تاکید تحلیلگران بازار و کارشناسان است، کسری بودجه دولت در نیمه دوم سال است که بخشی از آن از طریق افزایش قیمت ارز جبران می‌شود.
🔹در سال گذشته نوسان قیمت دلار از آبان‌ماه آغاز شد، زمانی که قیمت این ارز در کانال ۳۵۰۰ تومان قرار داشت و با روندی صعودی به  ۳۸۰۰ رسید و ادامه پیدا کرد تا اینکه در دهه اول دی‌ماه ۱۳۹۵ رکورد ۴۰۰۰ تومانی شکست؛ قیمتی که از اوایل دهه ۱۳۹۰ در بازار ارز تکرار نشده بود.
🔹دلار مبادله‌ای در طول یکسال حدود ۲۶۰ تومان، سه ماه ۱۵۰ تومان و یک ماه تا ۷۵ تومان گران شده است. اکنون بازار ارز با این موضوع مهم مواجه است که اگر روند رو به رشد دلار ادامه پیدا کند نرخ این ارز تا چه رقمی پیش خواهد رفت؟ آیا بانک مرکزی با سیاست‌های پیشین بازار را کنترل می‌کند و همچنان تک نرخی سازی ارز دور از دسترس خواهد بود؟

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها