عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

طراحی فرم در ورد برای نوشتن نامه ها و پرسشنامه های آماده

طراحی فرم در ورد برای نوشتن نامه ها و پرسشنامه های آماده
جمعه 21 مهر 1396  08:30 ق.ظ

نحوه طراحی فرم در ورد

طراحی فرم در ورد برای نوشتن نامه ها و پرسشنامه های آماده

توسط : مهرداد قدسیدر: در: آموزش, کاربردیبدون دیدگاه

 چاپ ایمیل

یکی از قابلیت های بسیار مفید مایکروسافت آفیس در برنامه Word توانایی ایجاد فرم های متنوع در این برنامه می باشد. با استفاده از فرم ، می توان متن ثابت نامه ها و یا پرسشنامه ها را از قبل به صورت آماده در اختیار داشت و برای هر نامه جدید، تنها قسمت های خالی را پر نمایید. در این مطلب قصد داریم تانحوه طراحی فرم در ورد را آموزش داده تا بتوانید به راحتی در مکاتبات اداری و سایر مکاتبات خود از سرعت بیشتری برخوردار شوید.

نحوه طراحی فرم در ورد

در مطالب پیشین نیز آموزش هایی را در رابطه با برنامه کاربردی ورد از قبیل نحوه رفرنس دهی در ورد و نحوه فارسی نوشتن اعداد، ارائه داده ایم که این بار به سراغ طراحی فرم خواهیم رفت. بخش طراحی فرم در ورد به صورت پیش فرض در منوی ورد وجود ندارد و باید آن را از مسیر زیر فعال کنید. برای فعال کردن تب Developer که جهت طراحی فرم در ورد به کار می رود، ابتدا به منوی فایل رفته و سپس گزینه Option را انتخاب کنید. سپس از پنل سمت راست گزینه Customize Ribbon را انتخاب کرده و از منوی باز شده در سمت چپ تیک گزینه Developer را بگذارید.

نحوه طراحی فرم در ورد

آشکار کردن تب Developer

با انجام این عمل، تب Developer در منوی بالای ورد آشکار می گردد که برای طراحی فرم در ورد به کار می رود و امکانات بی شماری را در اختیار کاربر قرار می دهد. حال به منوی Developer رفته و در یک سند جدید، اقدام به طراحی فرم در ورد می نمایید.

مراحل طراحی فرم در ورد

در اولین مرحله آموزش طراحی فرم در ورد ، ابتدا ما یک فرم ساده متشکل از نام و نام خانوادگی و چند فیلد دیگر را طراحی نموده تا در آینده بتوانید فرم های متنوع دیگری را با استفاده از دانش خود طراحی نمایید. قبل از هر چیز ابتدا به معرفی ابزار مورد نیاز برای طراحی فرم در ورد خواهیم پرداخت. مهمترین ابزاری که در تب Developer موجود است و برای طراحی فرم به کار می رود در تصویر پایین مشخص شده است که در ادامه به توضیح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

  • Rich Text Content Control : برای قرار دادن متن های کوتاه و حداکثر یک پاراگراف
  • Plain Text Content Control : برای قرار دادن متن های بلند و در چند پاراگراف
  • Picture Content Control : برای درخواست قرار دادن تصویر در محل مورد نظر
  • Combo Box Content Control : قرار دادن منوی کشویی
  • Drop Down List Content Control : قرار دادن منوی انتخابی معمولی
  • Date Picker Content Control : درخواست قرار دادن تاریخ در متن
  • Check Box Content Control : قرار دادن گزینه های علامت زنی

نحوه طراحی فرم در ورد

تب developer

حال برای طراحی فرم در ورد ، طبق همان توضیح اولیه، ابتدا در ابتدای یک خط، گزینه نام را نوشته و پس از آن از Rich Text Content Control استفاده می نماییم. یک فاصله گذاشته و عبارت نام خانوادگی را نوشته و یک بار دیگر گزینه Rich Text Content Control را انتخاب می نماییم.

حال در خط بعدی عبارت سال تولد را نوشته و اینبار از گزینه Combo Box Content Control استفاده خواهیم نمود. (دقت داشته باشید پس از انتخاب گزینه مربوطه برای ایجاد منوی کشویی گزینه Properties را همان منوی بالا انتخاب کنید و با کلیک روی کلید Add اقدام به اضافه کرده گزینه های مورد نظر خود نمایید. بعنوان مثال در این مثال، با هر بار انتخاب گزینه Add یک سال جدید را وارد می کنیم.)

پس از آن گزینه جنسیت را با Check Box Content Control مشخص خواهیم نمود. یک بار عبارت مونث را نوشته و سپس یک چک باکس قرار می دهیم و بار دیگر عبارت مذکر را نوشته و یک چک باکس دیگر قرار خواهیم داد.

ذخیره فرم طراحی شده

پس از طراحی فرم در ورد ، نوبت به ذخیره آن و در دسترس قرار دادن آن برای استفاده دیگران یا خود ما می رسد. برای اینکه کسی نتواند فرم را از حالت خود خارج کند و یا اشتباها خود ما فرم را تغییر دهیم، بهتر است در همان تب Developer روی گزینه Restrict Editing کلیک کرده و سپس تیک گزینه Allow only this… را گذاشته و از منوی کشویی آن عبارت Filling in form را انتخاب نماییم. پس از این انتخاب باید گزینه Yes,Start… را از پایین همان پنل انتخاب کرده و فرم خود را با استفاده از گزینه Save در محیط ورد، ذخیره نماییم. 

💮 صبور باش 💮
 🌱چیزایِ خوب زمان می برن🌱

siryahya

siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 149476
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂
دسترسی سریع به انجمن ها