یک نکته: آیا زلزله امتحان الهی است؟!!

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4842
محل سکونت : یزد

یک نکته: آیا زلزله امتحان الهی است؟!!

زلزله، زلزله کرمانشاه

بنام خدا

یک نکته: آیا زلزله امتحان الهی است؟!!

به شنیدن یک جمله در مصیبت ها عادت کرده ایم. عیبی نداره امتحان الهی است!! متاسفانه در قشر مذهبی و دینداران، در مصیبت ها و رخدادهای طبیعی یک جمله بسیار شنیده می شود؛ که آزمایش الهی است.

درست است که آیه قرآن به امتحان کردن انسان ها تاکید دارد (الم*أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا يُفْتَنُون)(عنکبوت/ 1-2 ) و هیچ شکی در امتحان کردن خداوند نیست. اما اینجا یک سوال جدی مطرح می شود که انسان از کجا تشخیص می دهد که یقینا این رخدادها امتحان الهی است و با اراده حضرت حق رخ می دهد؟

چرا خدای مهربان را اینقدر خشن جلوه می دهیم که حتی به پیران و کودکان هم رحم نمی کند و خانه هایشان را بر سرشان آوار می کند؟ پیرانی که حضورشان در بین انسان ها باعث ریزش رحمت الهی می شود. مگر فقط در این کشور گناه انجام می شود که خدای مهربان به دنبال انتقام باشد؟ مگر در ژاپن گناه و فساد وجود ندارد؟

اگر خداوند به دنبال انتقام این چنینی بود که کل دنیا باید نابود می شد و بهشت و جهنمی هم وجود نمی داشت، چرا که در دنیا کم گناه رخ نمی دهد. یاد بگیریم که اشتباهات خود را بپذیریم و به گردن خدا نیاندازیم.

البته در بحث رخدادهای طبیعی، یک نکته قابل توجه است که پس از رخداد اتفاقی، و مصیبت بار شدن، انسان ها مورد امتحان قرار می گیرند که در مقابل آن مصیبت، چه عکس العملی از خود نشان می دهند.  

یک مسئله جدی قابل توجه است که طبیعت؛ روال عادی خود را سیر می کند. در اعماق زمین و اقیانوس ها و آسمان ها؛ فعل و انفعالاتی رخ می دهد که کاملا طبیعی است. و موجب بوجود آمدن پدیده های طبیعی همچون سیل، زلزله، آتشفشان و ... می گردد.
حال این بشر است که برای در امان ماندن از این فعل و انفعالات باید بواسطه توانایی که خداوند به او داده است، تدبیری داشته باشد تا خسارت جانی و مالی نبیند. زلزله نتیجه یکی از این فعل و انفعالات زمین است. ما در کشور عزیز خود ایران که منطقه ای زلزله خیز است چه تدبیری برای در امان ماندن از آن داشته ایم؟

در کشور ژاپن که منطقه ای زلزله خیز است؛ پس از رخداد زلزله چند نفر تلفات می دهد؟ چند دستگاه ساختمان آنها نابود می شود؟
آنها خیلی خوب مشکل را شناخته اند و برایش تدبیری داشته اند و توانسته اند براحتی زلزله و خسارات مالی و جانی آن را مهار کنند.

پس دیدیم که نباید به این راحتی هر اتفاقی را به خدا نسبت دهیم که برای امتحان و آزمایش؛ رخ داده است.
تلفات ناشی از حوادث طبیعی؛ محصول بی تدبیری مسئولین و دست اندرکاران و مهندسان در ساخت و ساز می باشد که فقط به دنبال کسب سودهای آنچنانی هستند و بیخود نیست که مشهور شده اند به بساز و بنداز !! که نمونه بارز آن ساختمان های مسکن مهر است که بدون نظارت درستی ساخته شده اند و امروز می بینیم که در زلزله استان کرمانشاه بیشترین خسارت ها را دیده اند.

اگر ساختمانها، استاندارد ساخته می شد آیا باز هم این همه تلفات بوجود می آمد؟ آیا این عزیزانی که جان خود را از دست داده اند، اکنون زنده نبودند؟

و اما نکته ای دیگر که گفته می شود این حوادث درس عبرتی است برای دیگران!! البته که باید درس عبرتی باشد برای مسئولان و دست اندرکاران که متوجه شوند کم گذاشتن در ساختمان سازی و مصالح باعث به بار آمدن فجایع انسانی می شود. " وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفينَ(سوره مطففین) وای بر کم فروشان .

و در آخر

همه ملت و مسئولان دست در دست یکدیگر دهند برای یاری رساندن به خسارت دیدگان زلزله استان کرمانشاه. تا شاید کمی از تالم روحی آنها کم شود.

منبع : پایگاه تبیان،بخش اعتقادات، مهری هدهدی

سه شنبه 23 آبان 1396  02:03 ب.ظ
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon fatemeh_75 shayesteh2000 borkhar zahra_53 ali_81 nazaninfatemeh omiddeymi1368
shayesteh2000
shayesteh2000
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1393 
تعداد پست ها : 5851

پاسخ به:یک نکته: آیا زلزله امتحان الهی است؟!!

آدم نمیدونه چیه واقعا ....ولی وقتی خودمو جای اونها میگذارم ...امکانش   بود که ایمانم رو از دست بدم یا دیوانه بشم ....ظرفیت زیادی میخواد

خیلی سخته ...با فاصله ی چند دقیقه همه ی عزیزانت رو از دست بدی ....crying

  یاطبیب القلوب heart

سه شنبه 23 آبان 1396  04:12 ب.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53 shirdel2 ravabet_rasekhoon ali_81 omiddeymi1368
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 21581
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:یک نکته: آیا زلزله امتحان الهی است؟!!

گاهی خداوند متعال، برای تربیت و پرورش و رشد فضائل اخلاقی انسان بلاها و مصائب را می‌فرستد تا استعدادهای نهفته به سبب آن شکفته شود و افراد در برابر آن یاد بگیرند تا از خود استقامت و پایداری نشان دهند و زنگ بیدار باشی باشد،‌که انسانها در سایه آن از خواب غفلت بیدار شوند:‌ «و لقد اخذنا آل فرعون بالسنین و نقص من الثمرات لعلّهم یذکرون»؛[۱] قوم فرعون را به خشکسالی و کمی میوه دچار نمودیم، تا شاید متذکر گردند.» بنابراین. از نظر آیات قرآن کریم، مصیبت‌ها و فشارهای زندگی به برخی از دلایل ذیل است:


۱. گاهی این بلاها و مصائب، دستاورد خود آنها است: «و ما اصابکم من مصیبه فبما کسبت ایدیکم؛[۲] آن چه مصیبت به شما رسد، دستاورد خودتان است.» در آیه دیگر می‌فرماید: «ما اصابک من حسنه فمن الله و ما اصابک من سیئه فمن نفسک؛[۳] آن چه از نیکی، به تو می‌رسد، از خدا و آن چه از بدی به تو می‌رسد از خود توست.»
۲. آزمایش خدا و تکامل انسان، قرآن کریم تصریح می‌کند که در نظام آفرینش، انسان به وسیله «شر» و «خیر» آزمایش می‌شود: «نبلوکم بالشر و الخیر فتنه؛[۴] ما به وسیله «شر» و «خیر» شما را آزمایش می‌کنیم.» نیز در آیه دیگر می‌فرماید: «بلوناهم بالحسنات و السیئات لعلهم یرجعون؛[۵] آنها را با نیکی‌ها و بدی‌ها آزمودیم، شاید بازگردند.»
۳. آثار طبیعی گناه
از دیدگاه قرآن کریم، گناه و کردار ناشایسته انسان، ‌به طور طبیعی و تکوینی نه تنها در مورد شخص گنهکار تأثیر بد دارد، بلکه نسبت به سرنوشت سایر افراد جامعه نیز مؤثر است: «و اتقوا فتنه لاتصیبنّ الذین ظلموا منکم خاصه؛[۶] بترسید از بلاهایی که تنها دامنگیر ستمگران شما نمی‌شود.»

[۱] . اعراف/ ۱۳۰.
[۲] . شوری/ ۳۰.
[۳] . نساء/ ۷۹.
[۴] . انبیاء/ ۳۵.
[۵] . اعراف/ ۱۶۸.
[۶] . انفال/ ۲۵.

منبع: karevansadeghiye.ir

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

سه شنبه 23 آبان 1396  06:26 ب.ظ
تشکرات از این پست
shayesteh2000 shirdel2 ravabet_rasekhoon ali_81 omiddeymi1368
دسترسی سریع به انجمن ها