عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

چرا خداوند مانند گذشته عذاب را بر گناهکاران نازل نمی کند؟

چرا خداوند مانند گذشته عذاب را بر گناهکاران نازل نمی کند؟
چهارشنبه 15 آذر 1396  06:40 ق.ظ

عذاب

بنام خدا

چرا خداوند مانند گذشته عذاب را بر گناهکاران نازل نمی کند؟

حضرت یونس (ع) در سی سالگی به رسالت مبعوث گردید، سی و سه سال پس از آن به تبلیغ پرداخت و از میان قومش جز دو نفر کسی به او ایمان نیاورد. ایشان در شکایت به خدای متعال می فرمایند: قوم با من دشمنی می کنند و بر جان خود بیمناکم! عذاب خود را بر آنان نازل کن که ایمان نخواهند آورد. و خدای متعال می فرماید: ای یونس در بین آنها جنین، نوزاد، پیرمرد، زن ضعیف و ... وجود دارد. و رحمت من بر غضبم غلبه دارد. و آنان مخلوقات من هستند و دوست دارم با آنها مدارا کنم و منتظر توبه شان باشم.[۱]

هنگامیکه دعوت سیصد ساله نوح در مورد قومش نتیجه ای مطلوب به همراه نیاورد تصمیم گرفت در سپیده دم یکی از روزها آنها را مورد نفرین قراردهد ، گروهی از فرشتگان بالغ بر ۱۲ هزار نفر از او خواستن تا در تصمیم خود تجدیدنظر نماید. نوح درجواب آنها گفت : سیصد سال دیگر آنها را خواهم آزمود . لاکن در پایان ضرب الاجل در وضعیت قوم او تغییری حاصل نشد ملائکه الهی مجدداً از او تقاضای فرصت دیگر کردند و نوح ۳۰۰ سال دیگر عذاب را به تأخیر انداخت در پایان ۹۰۰ سال خداوند به نوح دستور داد تا به غرس نهالی از نخل بپردازد ؛ قوم نوح بخاطر اینکار او را مورد تمسخر قرار دادند . اما پنجاه سال از رویش آن نهال گذشت تا به درخت نخلی مقاوم تبدیل گشت و به امر خداوند نوح مأموریت یافت تا با راهنمایی جبرئیل از چوب آن درخت به ساخت کشتی خویش مشغول گردد. [۲]

بنابراین باید شناخت خود از گذشته را اصلاح کنیم. ما تاریخ تمام فرزندان آدم را یکجا می بینیم و بعد توقع داریم، همه حوادثی که در کل مسیر تاریخ بوده را در زندگی خود تجربه کنیم!

حال آنکه خدای متعال خود به شیطان مهلت داده و مسیر را برای انتخاب بشر هموار نموده و طبیعتا قرار نیست هر کسی که به گناهی مشغول می شود فورا از آسمان صاعقه ای نازل شود و او را نابود کند. بلکه بناست بشر همیشه بر سر دو راهی قرار داشته باشد. و هر کس که مسیر گمراهی را انتخاب نمود، بتواند آن را بپیماید.

عذاب امت ها برای زمانی است که وضعیت آن قدر سخت و بغرنج شده باشد که اندک امیدی برای ایمان کسی باقی نمانده و بعید است مومنی پیدا شود:
إِنَّكَ إِنْ تَذَرْهُمْ يُضِلُّوا عِبادَكَ وَ لا يَلِدُوا إِلاَّ فاجِراً كَفَّاراً (۲۷ نوح) چرا كه اگر آنها را باقى بگذارى، بندگانت را گمراه مى‏ كنند و جز نسلى فاجر و كافر به وجود نمى‏ آورند!

و به وضوح می بینیم که وضعیت این گونه نیست و خیل مومنان وجود دارند. ندای حق شنیده می شود و هر کس طالب حق باشد، به سهولت آن را می یابد. بنابراین عذابی که بخواهد به زندگی این نسل خاتمه بدهد، بر خلاف سنت الهی است.


پی نوشت ها:
[۱] . بحارالانوار، ج ۱۴، ص ۳۹۳
[۲] . تفسير القمي، ج‏۱، ص: ۳۲۶
 منابع :
تفسیر و علوم قرآن›معارف قرآن›اقوام و اشخاص›قوم عاد و ثمود

پایگاه تبیان،بخش مقالات قرآنی

shirdel2

shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4787
محل سکونت : یزد
ravabet_rasekhoon victoryone omiddeymi1368 shayesteh2000 nazaninfatemeh borkhar mansoor67 majnon313 تشکرات از این پست

پاسخ به:چرا خداوند مانند گذشته عذاب را بر گناهکاران نازل نمی کند؟
چهارشنبه 15 آذر 1396  04:29 ب.ظ

رحمت من بر غضبم غلبه دارد. و آنان مخلوقات من هستند و دوست دارم با آنها مدارا کنم و منتظر توبه شان باشم. خدایا چقدر تو مهربانی 

razdarealifateme15

razdarealifateme15
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1393 
تعداد پست ها : 727

victoryone omiddeymi1368 shayesteh2000 shirdel2 تشکرات از این پست

پاسخ به:چرا خداوند مانند گذشته عذاب را بر گناهکاران نازل نمی کند؟
پنج شنبه 16 آذر 1396  12:14 ق.ظ

با سلام میلاد پر برکت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) را تهنیت گفته و در رابطه با این که خداوند عذاب بر بندگان نمی فرست این را کافیست که خداوند بخشند بر بندگانش است . و نمونه بخشندگیش فرستادن پیامبر نور و رحمت به میان امتش و قراردادن ایشان به عنوان رحمتی برای جهانیان . 

hosinsaeidi

hosinsaeidi
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 167
محل سکونت : کرمانشاه
shayesteh2000 shirdel2 تشکرات از این پست

پاسخ به:چرا خداوند مانند گذشته عذاب را بر گناهکاران نازل نمی کند؟
پنج شنبه 16 آذر 1396  10:37 ق.ظ

رحمت حق برکتش بر خلق عـــالم گل رواست

آنچه حق خواهد بدانیم بی گمان آن فعل راست

مهر بان است و ودود و خیر عالـم خالق است

دل سپاریم با تأمل هـــر چــــه فرمان خداست

فی البداهه: منصور مقدم 16/9/1396

mansoor67

mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 1654
محل سکونت : اصفهان
shirdel2 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها