عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: بخشنده ترین شما پس از من کسی است که دانشی بیاموزد آنگاه دانش خود را بپراکند. میزان الحکمه

چرا خداوند مانند گذشته عذاب را بر گناهکاران نازل نمی کند؟

چهارشنبه 15 آذر 1396  06:40 ق.ظ

عذاب

بنام خدا

حضرت یونس (ع) در سی سالگی به رسالت مبعوث گردید، سی و سه سال پس از آن به تبلیغ پرداخت و از میان قومش جز دو نفر کسی به او ایمان نیاورد. ایشان در شکایت به خدای متعال می فرمایند: قوم با من دشمنی می کنند و بر جان خود بیمناکم! عذاب خود را بر آنان نازل کن که ایمان نخواهند آورد. و خدای متعال می فرماید: ای یونس در بین آنها جنین، نوزاد، پیرمرد، زن ضعیف و ... وجود دارد. و رحمت من بر غضبم غلبه دارد. و آنان مخلوقات من هستند و دوست دارم با آنها مدارا کنم و منتظر توبه شان باشم.[۱]

هنگامیکه دعوت سیصد ساله نوح در مورد قومش نتیجه ای مطلوب به همراه نیاورد تصمیم گرفت در سپیده دم یکی از روزها آنها را مورد نفرین قراردهد ، گروهی از فرشتگان بالغ بر ۱۲ هزار نفر از او خواستن تا در تصمیم خود تجدیدنظر نماید. نوح درجواب آنها گفت : سیصد سال دیگر آنها را خواهم آزمود . لاکن در پایان ضرب الاجل در وضعیت قوم او تغییری حاصل نشد ملائکه الهی مجدداً از او تقاضای فرصت دیگر کردند و نوح ۳۰۰ سال دیگر عذاب را به تأخیر انداخت در پایان ۹۰۰ سال خداوند به نوح دستور داد تا به غرس نهالی از نخل بپردازد ؛ قوم نوح بخاطر اینکار او را مورد تمسخر قرار دادند . اما پنجاه سال از رویش آن نهال گذشت تا به درخت نخلی مقاوم تبدیل گشت و به امر خداوند نوح مأموریت یافت تا با راهنمایی جبرئیل از چوب آن درخت به ساخت کشتی خویش مشغول گردد. [۲]

بنابراین باید شناخت خود از گذشته را اصلاح کنیم. ما تاریخ تمام فرزندان آدم را یکجا می بینیم و بعد توقع داریم، همه حوادثی که در کل مسیر تاریخ بوده را در زندگی خود تجربه کنیم!

حال آنکه خدای متعال خود به شیطان مهلت داده و مسیر را برای انتخاب بشر هموار نموده و طبیعتا قرار نیست هر کسی که به گناهی مشغول می شود فورا از آسمان صاعقه ای نازل شود و او را نابود کند. بلکه بناست بشر همیشه بر سر دو راهی قرار داشته باشد. و هر کس که مسیر گمراهی را انتخاب نمود، بتواند آن را بپیماید.

عذاب امت ها برای زمانی است که وضعیت آن قدر سخت و بغرنج شده باشد که اندک امیدی برای ایمان کسی باقی نمانده و بعید است مومنی پیدا شود:
إِنَّكَ إِنْ تَذَرْهُمْ يُضِلُّوا عِبادَكَ وَ لا يَلِدُوا إِلاَّ فاجِراً كَفَّاراً (۲۷ نوح) چرا كه اگر آنها را باقى بگذارى، بندگانت را گمراه مى‏ كنند و جز نسلى فاجر و كافر به وجود نمى‏ آورند!

و به وضوح می بینیم که وضعیت این گونه نیست و خیل مومنان وجود دارند. ندای حق شنیده می شود و هر کس طالب حق باشد، به سهولت آن را می یابد. بنابراین عذابی که بخواهد به زندگی این نسل خاتمه بدهد، بر خلاف سنت الهی است.

پی نوشت ها:
[۱] . بحارالانوار، ج ۱۴، ص ۳۹۳
[۲] . تفسير القمي، ج‏۱، ص: ۳۲۶
 منابع :
تفسیر و علوم قرآن›معارف قرآن›اقوام و اشخاص›قوم عاد و ثمود

پایگاه تبیان،بخش مقالات قرآنی

shirdel2

shirdel2
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 4404
ravabet_rasekhoon victoryone omiddeymi1368 shayesteh2000 nazaninfatemeh borkhar mansoor67 majnon313 تشکرات از این پست

پاسخ به:چرا خداوند مانند گذشته عذاب را بر گناهکاران نازل نمی کند؟
چهارشنبه 15 آذر 1396  04:29 ب.ظ

رحمت من بر غضبم غلبه دارد. و آنان مخلوقات من هستند و دوست دارم با آنها مدارا کنم و منتظر توبه شان باشم. خدایا چقدر تو مهربانی 

razdarealifateme15

razdarealifateme15
کاربر نقره ای
تعداد پست ها : 505

victoryone omiddeymi1368 shayesteh2000 shirdel2 تشکرات از این پست

پنج شنبه 16 آذر 1396  12:14 ق.ظ

با سلام میلاد پر برکت نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) را تهنیت گفته و در رابطه با این که خداوند عذاب بر بندگان نمی فرست این را کافیست که خداوند بخشند بر بندگانش است . و نمونه بخشندگیش فرستادن پیامبر نور و رحمت به میان امتش و قراردادن ایشان به عنوان رحمتی برای جهانیان . 

hosinsaeidi

hosinsaeidi
کاربر برنزی
تعداد پست ها : 158
shayesteh2000 shirdel2 تشکرات از این پست

پنج شنبه 16 آذر 1396  10:37 ق.ظ

رحمت حق برکتش بر خلق عـــالم گل رواست

آنچه حق خواهد بدانیم بی گمان آن فعل راست

مهر بان است و ودود و خیر عالـم خالق است

دل سپاریم با تأمل هـــر چــــه فرمان خداست

فی البداهه: منصور مقدم 16/9/1396

mansoor67

mansoor67
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 1418
shirdel2 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها