رهبر شیعیان یمن کیست؟

 
55mm66
55mm66
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1393 
تعداد پست ها : 178

رهبر شیعیان یمن کیست؟

سید عبدالملک بدرالدین حسینی الحوثی متولد 1979 میلادی رهبر فعلی انصارالله یمن است. وی برادر یحیی بدرالدین حوثی و حسین بدرالدین حوثی که در سال 2004 بوسیله نیروهای ارتش یمن کشته‌ شد، است.

 


 با نفوذ‌ترین چهره یمن امروز یک جوان انقلابی شیعه است که از 10 سال پیش رهبری بزرگ‌ترین تشکیلات غیر دولتی در جنوب سرزمین حجاز را برعهده دارد. در روزهایی که قیام مردم یمن به پیشداری نیروهای انصارالله علیه دولت دست‌نشانده سعودی زمینه انقلاب دوم را فراهم آورد، سیدعبدالملک بدرالدین الحوثی رفته رفته از یک چهره بومی فراتر رفت.

 او جنبش انصارالله را رهبری می‌کند که می‌خواهد راه 3 الگوی انقلابی، اسلامی تاریخی، معاصر و زنده را دنبال کند.

انقلاب اول یمن این سرزمین خفته در دل تاریخ را بیدار کرد و به سقوط دیکتاتوری 33 ساله علی عبدالله صالح انجامید. انقلاب دوم اما بقایای فاسد حکومت پیشین را که همانند حکومت صالح وابسته و تابع ریاض و واشنگتن است هدف قرار داده است. پرچم انقلاب تازه در دست حوثی‌هاست. آنها منسجم‌ترین طیف شیعیان یمن هستند که 40 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. نام حوثی را از نام طایفه حوثی از صعده در شمال گرفته‌اند که رهبران قیام شیعیان یعنی سیدبدرالدین از فقهای برجسته زیدیه یمن و فرزند شهیدش سیدحسین از آن برخاسته اند.

سید عبدالملک  فرزند سید بدرالدین و متولد سال 1980 میلادی است که پس از شهادت برادربزرگش شهید سید حسین که بنیانگذار جنبش الشباب المؤمن (جوانان مومن) بود، رهبری این حرکت را از 10 سپتامبر 2004 میلادی و در دور دوم جنگ‌های رژیم مخلوع ژنرال علی عبدالله صالح با رزمندگان شیعه صعده، در دست گرفت.

سیدعبدالملک الحوثی با برخورداری از شخصیت قوی به‌رغم حضور برادر بزرگ‌ترش یعنی سیدیحیی که ریاست شاخه سیاسی جنبش را برعهده دارد، به عنوان رهبر ارشد حوثی‌ها برگزیده شد و از سال 2004 با کمک برخی همفکران برادرش در جنبش الشباب المؤمن، جنبش بزرگ‌تر انصارالله را راه‌اندازی کرد و تا امروز هدایتش کرده است.

طی این 10 سال استان صعده و استان‌های شیعه‌نشین اطراف عملا از زیر یوغ ظلم صنعا و ریاض درآمده‌اند اما هرگز اعلام خودمختاری نکرده و حساب خود را از سایر یمنی‌های سنی جدا نکردند بلکه تلاش کردند قیام علیه دست‌نشاندگان حکومت‌های بیگانه را به سراسر کشور تعمیم دهند.

حوثی‌ها برخلاف دیگر گروه‌ها در یمن که تلاش می‌کنند بخشی از کشور را جدا کنند همواره برحفظ وحدت و یکپارچگی یمن تاکید داشته‌اند.

 

 

نتایج جنگ علیه شیعیان یمن

جنگ عربستان و حکومت یمن علیه شیعیان، تاکنون به دلایل زیر به نفع تشیع بوده است:

الف. بسیاری از شیعیان فقط انتساب ظاهری به تشیع داشتند و شیعه شناسنامه ای بودند، حتی برخی از آنها، اعتقاداتی مخالف تشیع پیدا کرده بودند، ولی این جنگ باعث بازیابی هویّت شیعه در یمن شد.

ب. این جنگ، شیعیان را وارد معادله سیاسی یمن کرد، تا جایی که حکومت یمن از شیعیان درخواست می کند حزبی سیاسی تشکیل دهند، در حالی که قبل از جنگ، حکومت یمن، وجود شیعیان را به رسمیّت نمی شناخت.

ج. این جنگ به شیعیان جرأت داد تا محبّت خود را به اهل بیت علیهم السلام رسماً اعلام کنند، در حالی که پیش از این جنگ، شیعیان می ترسیدند خود را به مذهب اهل بیت منتسب کنند.

د. پیروزی های بزرگی که شیعیان در جنگ علیه حکومت یمن و عربستان به دست آوردند، به شیعیان یمن قداست بخشیده است. بسیاری از پیروان مذاهب اسلامی دیگر، درباره علل مقاومت تعداد اندکی از شیعیان در مقابل ارتش مسلح یمن و عربستان تحقیق می کنند. این جنگ در قلب دشمنان مکتب اهل بیت در یمن، ترس و رعب افکنده است، چنان که قلوب پیروان اهل بیت در یمن را شاد کرده است.

            اللهم عجل لولیک الفرج

چهارشنبه 15 آذر 1396  02:56 ب.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53 omiddeymi1368 ravabet_rasekhoon shayesteh2000
دسترسی سریع به انجمن ها