به محراب رفتگان کربلایی(برخی دیگر از یاران با وفای امام حسین علیه السلام)

borkhar
borkhar
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 17774

به محراب رفتگان کربلایی(برخی دیگر از یاران با وفای امام حسین علیه السلام)

سعد غلام عمرو بن خالد اسدی صیداوی

این غلام، مردی شرافتمند و از همتی والا برخوردار بود. وی به پیروی از مولای خود، عمرو بن خالد به سوی حسین علیه السلام حرکت کرد و در رکاب آن حضرت جنگید تا به درجه رفیع شهادت نایل گشت،) ما به تازگی ماجرای وی را همراه مولایش بیان داشتیم که چگونه با وی آمد و چگونه به شهادت رسید، از این رو، نیازی به بیان مجدد آن نمی بینیم.

ابوموسی، موقع بن ثمامه اسدی صیداوی

وی، از جمله کسانی بود که به همراه عده ای شبانه در سرزمین طف خدمت اباعبدالله الحسین علیه السلام رسید.
ابومخنف می گوید: موقّع، در میدان نبرد از مرکب به زیر افتاد و نقش بر زمین شد، قبیله وی او را از چنگ دشمن نجات دادند و به کوفه برده وی را مخفی ساختند، ماجرای وی به اطلاع ابن زیاد رسید، شخصی را مأمور کشتن او کرد، ولی با وساطت گروهی از بنی اسد، از کشتن وی صرف نظر کرد، اما او را به غل و زنجیر افکند و به منطقه ((زراره)) تبعید کرد.
موقّع در اثر جراحات وارده در بستر بیماری بود، یک سال در تبعید باقی ماند، سپس در حال بیماری و غل و زنجیر به گردن، به شهادت رسید. کمیت اسدی در باره او می گوید: 
و اءنّ اباموسی اسیر مُکبّل.
((ابوموسی [یعنی موقّع ] به اسارت در آمده و غل و زنجیر به گردن داشت)).

حارث بن نبهان، غلام حمزة بن عبدالمطلب علیهماالسلام

نبهان، غلام آزادشده حضرت حمزه علیه السلام و فردی شجاع و جنگاور بود. صاحب کتاب حدیقة الوردیة می گوید: حارث پسر نبهان، پس از خدمتگزاری علی بن ابی طالب و امام حسن علیه السلام، به امام حسین علیه السلام پیوست و با آن بزرگوار به کربلا آمد و در نخستین حمله، به درجه رفیع شهادت رسید
شهدایی را که نام بردیم، نوزده تن از خاندان ابوطالب؛ یعنی حسین علیه السلام و کودک شیرخوار حضرت به اضافه هفده تن دیگر و هشت تن از غلامان آزاد شده؛ یعنی عبدالله بن یقطر، به اضافه هفت تن دیگر که در کربلا، کوفه و بصره به شهادت رسیدند و شهادت آن ها مورد تایید این جانب است، جمعی از تاریخ نگاران، افراد دیگری را نیز یادآور شده اند، که من به صحت شهادت آنان اعتقاد ندارم، البته گروهی دیگر از این غلامان وجود داشته اند که کسی به نام آن ها اشاره نکرده و تعدادشان را مشخص ننموده اند.

قارب بن عبدالله دئلی غلام حسین بن علی علیه السلام

مادرش کنیز امام حسین علیه السلام بود که عبدالله دئلی وی را به ازدواج خویش در آورد و قارب از او متولد شد، او غلام امام حسین علیه السلام تلقی می شد، همراه آن حضرت از مدینه به مکه و سپس به کربلا آمد و در نخستین حمله ای که ساعتی قبل از ظهر صورت گرفت، به فیض شهادت نایل شد.

منجح بن سهم غلام حسن بن علی علیه السلام

وی از غلامان امام حسین علیه السلام بود، از مدینه در کنار فرزندان امام حسن علیه السلام که امام حسین را همراهی می کردند، قرار داشت و سعادت، یار او شد و به درجه شهادت نایل آمد. آن گاه که دو سپاه در کربلا با هم درگیر شدند، وی قهرمانانه به نبرد پرداخت.
صاحب حدیقة الوردیة می گوید: در آغاز جنگ، حسان بن بکر حنظلی، به او یورش برد و وی را به شهادت رساند

محمد بن مسلم بن عقیل بن ابی طالب علیه السلام

مادرش کنیز بوده است. به گفته ابوجعفر: پس از شهادت عبدالله، فرزندان ابوطالب، دسته جمعی بر دشمن یورش بردند و حسین علیه السلام بر آن ها بانگ زد و فرمود: ((عموزاده ها! در مسیر شهادت، صبر و شکیبایی کنید)).
محمد بن مسلم در جمع آنان توسط ابومرهم ازدی و لقیط بن ایاس جهنی به شهادت رسید.

محمد بن ابوسعید بن عقیل بن ابی طالب علیه السلام

مادر محمد نیز کنیز بود. سیره نگاران از حمید بن مسلم ازدی نقل کرده اند که گفت: هنگامی که حسین علیه السلام از اسب روی زمین قرار گرفت، نوجوانی وحشت زده، از خیمه بیرون دوید و این سو و آن سو می نگریست، سواری از دشمن بر او حمله ور شد و وی را به شهادت رساند. پرسیدم آن نوجوان کیست؟ گفته شد: ((محمد بن ابوسعید)).
هویت سوار را جویا شد، گفتند: وی ((لقیط بن ایاس جهنی)) بوده است.)
هشام کلبی گفته است: هانی بن ثبیت حضرمی روایت کرده و گفته است: من از ناظران شهادت حسین علیه السلام بودم. به خدا سوگند! من نفر دهم بودم که ایستاده بودم و همه بر اسب ها سوار شده بودند، شاهد بودم که اسب ها جولان دادند ولی پیش نرفتند، ناگهان جوانی از خاندان حسین که عمود خیمه ای در دست داشت و ردا و پیراهنی بر تن کرده بود، وحشت زده از خیمه بیرون آمد و به این سو و آن سو نگاه می کرد، گویی اکنون میبینم که هرگاه به اطراف می نگرد، گوشواره های مرواریدش به حرکت در می آیند، ناگهان مردی از سپاه دشمن به سرعت از راه رسید و به او نزدیک شد و از روی اسب خم شد و آهنگ آن نوجوان نمود و با شمشیر او را قطعه قطعه کرد.
هشام کلبی آورده: ((هانی بن ثبیت حضرمی)) این نوجوان را به شهادت رساند، ولی به جهت شرم و حیا و بیم و ترس، خویش را پنهان ساخت.

عبدالرحمن بن عقیل بن ابی طالب علیه السلام

مادر وی کنیز بوده است. ابن شهر آشوب نقل کرده: عبدالرحمان پس از یاران حسین علیه السلام در هجوم دسته جمعی خاندان ابو طالب در حالی که این رجز را می خواند، بر دشمن تاخت.
ابی عقیل فاعرفوا مکانی - من هاشم و هاشم اخوانی 
یعنی: پدرم عقیل است، بنابراین، جایگاه مرا بدانید، من از هاشمم و هاشمیان برادران من هستند.
وی به نبرد پرداخت و هفده تن از سپاه دشمن را به هلاکت رساند و سپس او را به محاصره در آوردند و ((عثمان بن خالد بن اشیم جهنی و بشر بن حوط همدانی قابضی)) که از تیره آنان بود، وی را به شهادت رساندند.

جعفر بن علی بن ابی طالب علیه السلام

وی دو سال بعد از برادرش عثمان، دیده به جهان گشود، مادرش فاطمه ام البنین است. جعفر نزدیک به دو سال در جوار پدر و قریب دوازده سال در کنار برادرش حسن و حدود 21 سال عمر شریف خود را با برادرش حسین علیه السلام زیست.
روایت شده که: امیرالمؤمنین علیه السلام به جهت عشق و علاقه ای که به او داشت، وی را به نام برادر خود، ((جعفر)) نامید.
به گفته سیره نگاران: وقتی عبدالله و عثمان برادران تنی عباس به شهادت رسیدند، وی [برادر دیگرش ]جعفر را خواست و بدو فرمود: به میدان جنگ بشتاب تا تو را مانند دو برادرت کشته ببینم و از آن جایی که صاحب فرزند نیستند [و نسل امیرالمؤمنین از ناحیه شما قطع می شود] اجر و پاداش من در مصیبت شما در پیشگاه خدا فزونی می یابد، او به پیش تاخت و بر دشمن یورش برد و شمشیر میان آن ها گذاشت و می گفت: 
انی انا جعفر ذو المعالی - ابن علی الخیر ذی الافضال )
یعنی: من جعفرم و صاحب افتخارات، فرزند علی نیک کردار و بخشنده.
به گفته ابوالفرج: خولی بن یزید اصبحی بر او حمله کرد و او را به شهادت رساند.(
ابومخنف می گوید: بلکه هانی بن ثبیت که برادرش را کشت، وی را به شهادت رساند.

ابوبکر بن علی بن ابی طالب علیه السلام

نام او ((محمد اصغر یا عبدالله)) و مادرش لیلی دختر مسعود بن خالد بن مالک بن ربعی بن سلمی) بن جندل بن نهشل بن دارم بن مالک بن حنظلة بن زید مناة بن تمیم و مادر لیلی عمیره دختر قیس بن عاصم بن سنان بن خالد بن منقر سید اهل الوبر بن عبید بن حارث، به نام مقاعس است، مادر عمیره، عناق دختر عصام بن سنان بن خالد بن منقر و مادر عناق، دختر اعبد بن اسعد بن منقر و مادرش دختر سفیان بن خالد بن عبید بن مقاعس بن عمرو بن کعب بن سعد بن مناة بن تمیم است.
شاعر درباره جدش سلمی گفته است: 
یسوّد اقوام و لیسوا بسادة - بل السید المیمون سلمی بن جندل 

یعنی: قومی به حاکمیت می رسند و سیادت می کنند با آن که شایسته این کار نیستند، تنها مرد بزرگ منش و با میمنت، سلمی بن جندل است.
گفته شده: زجر بن بدر نخعی و به گفته برخی، عقبة و طبق نقل بعضی: مردی از همدان او را به شهادت رسانده است. و گفته شده: کشته ای در نهرین یافت شد ولی مشخص نشد چه کسی او را به قتل رسانده است.
به نقل برخی راویان: او در حالی که این رجز را می خواند به میدان نبرد رفت و به مبارزه پرداخت.
شیخی علی ذوالفخار الاطول - من هاشم و هاشم لم تعدل )
یعنی: آقایم علی صاحب افتخارات فراوان از نسل هاشم است و کسی به پایه هاشم نمی رسد.
وی هم چنان می جنگید تا این که گروهی از جمله عقبة غنوی در کشتن او همدست شدند.
افراد یاد شده، شش تن از فرزندان علی علیه السلام بودند که در کنار امام حسین علیه السلام حضور داشتند و در غیر این تعداد به اختلاف سخن گفته شده و سخن سلیمان بن قته، در مصیبت آن ها نیز حاکی از همین معناست، آن جا که گفت: 
ستة کلهم لصلب علی - قد اصیبوا و سبعة لعقیل 
یعنی: شش تنی که از فرزندان علی و هفت تن دیگری که از فرزندان عقیل بودند، همگی به شهادت رسیدند.

ابوبکر بن حسن بن علی بن ابی طالب علیه السلام

مادر ابوبکر کنیز بود، ابوالفرج روایت کرده که: عبدالله بن عقبه غنوی وی را به شهادت رساند و نقل شده که: قاتل وی عقبه غنوی بوده و منظور سلیمان بن قته در این اشعار همین شخص می باشد.
و عند غنی قطرة من دمائنا - سنجزیهم یوماً بها حیث حلت 
اذا افتقرت قیس جبرنا فقیرها - و تقتلنا قیس اذا النعل زلت 
یعنی: در طایفه غنی، قطره ای از خون ما وجود دارد و روزی مناسب از آنان انتقام خواهیم گرفت.
هرگاه قیس به تهیدستی افتادند، فقر و تهیدستی آنان را جبران کردیم، ولی آن گاه که ورق برگشت، قیس دست به کشتار ما زدند.

***محمد بن مسلم بن عقیل توسط چه کسی به شهادت رسید؟***

پاسخ در همین تاپیک ارسال شود.

خدایا دلم به سان قبله نماست...وقتی عقربه اش به سمت "تو"می ایستد آرام می شود

"ان الله مع الصابرین ...همانا خداوند با صابرین است"

شنبه 14 مهر 1397  09:49 ق.ظ
تشکرات از این پست
f_assa sahel401 mr_nariiman asker1333 kafokhon lotfi64431 niny200527 13321342 nargesza fatemehza alirezazaeri aza1393 ma1393 mansoor67 saraalighanbari1360 ms57bd45 v_saeidi124 fsmuosavi faraji5 rezahossiny rozgol aliada
دسترسی سریع به انجمن ها