عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

سفر به اعماق ذهن

سفر به اعماق ذهن
چهارشنبه 27 بهمن 1389  01:59 ب.ظ

پي بردن به اعماق فکر و ذهن انسان ها يکي از جذاب ترين و در عين حال پيچيده ترين کارهايي است که شايد يک فرد دوست داشته باشد ، انجام دهد . هيپتوتراپي يکي از همين شيوه هاست که با متمرکز کردن فکر بمار و خلسه هيپنوتيزيم به مشکل هاي روحي او مي توان پي برد .
دکتر روحي شاهين يکي از ايرانيان مقيم انگليس است . او علاوه بر حرفه و شغل اصلي خود که درمان روح و روان بيماران است داراي يک مرکز نگهداري سالمندان نيز مي باشد . او در اين مرکز به کمک مادرش يک کحفل دوستانه را براي افراد ميانسال و کهنسال در غربت فراهم کرده است . دکتر شاهين متولد لرستان و از آن دسته مردمي است که عاشقانه به خدمتگزاري به هم وطنانش علاقه مند است .
ـ از پدر آموختم که عاشق باشم :
حدود 32 سال است که در انگليس ساکنم ، تحصيلت خود را در درمان بيماري هاي رواني و هيپنوتراپيست در انگليس بهپ ايان رساندم . مدت ده سال است که در بخش دولتي و بهداشت عمومي انگليس کار ميکنم .
در لرستان از پدري لر و مادري قزويني متولد شدم . پدرم تا آخرين لحظات زندگي اش فقط با يک جمله جادويي من و شش خواهر و برادر ديگرام را به کار کردن اميدوار م يکرد که آن جمله اين بود : « من به تو اطمنيان دارم » شايد همين جمله که در نظر شما خوانندگان چندان هم عجيب نيست براي من دنيايي پر از معنا داشت .
به تنهايي سفرهاي بسياري داشتم که پدرم خودش برايم بليت مي گرفت و مرا راه يمي کرد ، منتظر بازگشتم مي ماند . اما مادرم کمي محتاط بود ، مدام به پدرم گوشزد مي کرد که اين کارها زود است هنوز زمان مانده تا فلان تجربه را کسب کند اما پدرم اين گونه نبود . هميشه ما را براي آزمون و خطا راهنمايي مي کرد و خودش هم از دور نظاره گر کارهاي مان بود . به گونه اي با ما برخورد م يکرد که به راحتي با او درد دل کنيم .
پدرم روشن فکر بود . هفته اي يک بار در خانواده 9 نفره ما جلسه خانوادگي برگزار مي شد . پدرم از کارهايي که انجام مي داديم و کارهايي که در آينده قرار بود ، انجام دهيم از ما جويا مي شد . افکر خود را به ما منتقل مي کرد و نويد اينده اي بهتر را مي داد . پدرم چند ماهپ يش در انگليس فوت کردند اما مادرم در قيد حيات هستند و بسيار ايشان را دوست دارم .
همسرم هم يک ايراني به تمام معناست . يک فرزند دارم به نام جهان که 30 ساله است . به دنبال يک عروس خوب ايراني هستم تا با آداب و رسوم ايراني جهان را داماد کنم .
ـ ايراني ها خانواده دوست هستند :
من، همسر و پسرم تا 27 سالگي ، همه با هم در يک خانه زندگي م يکرديم . خانواده ي سه نفره خوبي بوديم و هستيم . اما حالا براي جهان خانه اي گرفته ام و او هم به اين شرط قبول کرد از من و پدرش جدا شود که نزديک ما باشد . مادرم هم در نزديکي ما ساکن اتس . اين طملب را گفتم تا به اين نتيجه برسيم که خانواده هاي ايراني هيچ وقت هراس نداشته باشند ؛ زماني که پاي شان به خارج از ايران مي رسد بچه ها زندگي جداگانه اي را براي خود انتخاب مي کنند . اگر محيط خانه امن باشد بچه ها در خانه مي مانند و از زندگي در محيط با محبت خانه ، لذت مي برند و هيچ وقت تنهايي را به کانون گرم خانواده ترجيح نمي دهند .
ـ ترس هاي بزرگ در قلب هاي کوچک :
در انگليس هم بيماران ايراني و هم بيمارن انگليسي را ويزيت م يکنم . در طول سال هاي روان کاوي و هيبتوتراپي به اين نتيجه رسيده ام ؛ زماني که والدين ترس هاي بزرگ خود را به دل ها يکوچک کودکان و نوجوانان منتق مي کنند ا زهمان موقع بايد آينده اي نه چندان جالب را براي کودک يا نوجوان خود انتظار داشته باشند .
دين و روان شناسي دو مقوله ي متفاوت اما مکمل يکديگرند . زيرا زماني که يکي ترس و اضطراب را در دل و آشوبي در روح و جسم فرد بهپ ا مي کند ، ديگري با انتقال آرامش و اطمينان خاطر ، او را آرام م يکند . متولد شدن کودک در هر خانواده اي موجب رشد و تعالي در خانواده است . ما بايد اجازه آزمون و خطا را به بچه ها بدهيم ، مدام نگوييم که اين کار را انجام بده و آن کار را انجام نده .
زماني که در خانه هاي ما مسلمانان به خصوص ايرانيان ، قرآن جايگاهي بس ئالا داشته باشد و از کودکي آموزش داده شود که قرآن با ارزش و زيباست ، پس به طبع بچه ها هم ياد مي گيرند که قرآن با ارزش و قابل احترام است . پس مي آموزد که احترام بگذارد .
دوست دارم در همين جا پيامي به تمام ايرانيان بدهم ؛ اينکه هيچ وقت به فرزندان خود نگوييم که اشتباه نکن ، بلکه راه و رسم هر کاري را به صورت شفاف و روش به آنها ياد بدهيم . چرا که بسياري از انسان هاي موفق دنيا از طريق آزمون و خطا به موفقيت دست يافتند .
ـ چرا عصباني مي شويم !؟
مشکل هاي خانوادگي بهش هر ، کشور ، قوميت ، مذهب و مليت خاصي ارتباط پيدا نمي کند . در هر جايي که انساني با همنوع خود و به نام خانواده و در يک خانه سکونت دارد ، امکان مشکل و اختلاف نظر امري طبيعي است .
جامعه ايراني به مراتب بيشتر از انگليس ، با مشکل هاي خانوادگي دست به گريبان است . چرا که ما ديگر انسان هاي سنتي نيستيم و به شکل کامل هم مدرن نشده ايم . هر فردي که بخواهد پيشرفت کند بايد اول خراب شود . اما اگر انسان بخواهد يکسان زندگي کند و هميشه يک روش و شيوه را در پيش بگيرد هيچ وقت نمي تواند از جايش تکان بخورد . ما متولد شده ايم تا نسل بعدي را به پيش ببريم . ايرانيان در برزخي گرفتار شده اند که براي رهايي از آن تندخو و عصباني مي شوند که همين پرخاشگري يکي از اصلي ترين معضل هاي ايرانيان است .
در جامعه انگليس نيز مشکل هايي از قبيل مصرف الکل ، در خانواده ها به يک معضل اجتماعي تبديل شده و خانواده ها را در معرض فروپاشي قرار داده است . اگر هر فردي ، در هر موقعيتي که است ، بتواند بهترين موقعيت را براي خود فراهم آورد ، زيباترين نوع زندگي را خواهد داشت .
ـ بچه ها هميشه تشنه ي محبت هستند :
اين پدر و مادر هستند که بايد هر روز با فرزندان خود تماس بگيرند و بزرگي خودشان را به فرزندان يادآوري کنند . پدر و مادر و بزرگ بودن فقط به اين نيست که لباس هاي مان بزرگ شود و صاحب فرزند يا فرزنداني شويم .
مادر بودن يعني به بچه قدرت و اعتماد به نفس دادن ، به طور مثال زماني که مادر و پدري 90 ساله باشند به هر حال 20 سال از فرزندان خود بزرگ تر هستند و داراي تجارب زيادي هستند ، اما اگر فرزندي به طور اتفاقي طي يکي دو هفته با والدين خود تماس نگرفت ، مادر و پدر نبايد از اين کار بچه ها ناراحت شوند و سعي کنند بدون داشتن غروري خودشان پيشقدم شوند . چرا که اين روش برخورد ، آينده بهتر و روش نتري را براي بچه ها رقم خواهد زد . آموزش عملي خوب وبدن ، از مطالعه هزاران کتاب و نگارش ده ها هزار مقاله بهتر است چرا که خوب زندگي کردن خود دانشگاه عظيمي از مطالب و مقاله هاست .
ـ خواب هاي طلايي :
هر انسان از دو بعد تشکيل شده است ؛ يکي عقل که مي دانيم و مي شناسيمش و خيال مي کنيم که همه چي هم مي دانيم ! و ديگري ضمير ناخودآگاه ماست که هيچ وقت نه ملاقات کرديم و نه شناختي از آن داريم و نه از احتياجاتش اطلاعي داريم . تنها زماني که ضميرناخودآگاه با ما صحبت مي کند هنگام خوابيدن است . زماني که فردي خواب بدي مي بيند بايد به فکر علت آن خواب باشد ، چرا که افکار مغشوش و مضطرب ، خواب هاي پريشان را براي ما به ارمغان مي آورد . در اين هنگام است که با مراجعه به مشاوران مي توانيم خواب هاي آشفته خود را به خواب هاي طلايي مبدل کنيم .
ـ پدرم عاشق لرستان و من عاشق پدر :
من در لر ستان متولد شدم اما هيچ وقت اين استان را نديده ام ولي پدرم آن قدر از لرستان و خاطراتش تعريف کرده بود که به گمانم لحظه به لحظه وجودم در آن خطه از ايران سپري شده است . براي همين من هم به احترام پدر مرحومم لرستان را دوست دارم .
ـ بهترين از آن ماست :
آرزو دارم که انسان ها سالم زندگي کنند . زيرا روح سالک گنجيه اي گرانبهاست و تمام انسان ها لياقت بهترين زندگي ها را دارند . يادمان نرود که همه ي ما انسان ها قابل قدرداني هستيم . انسان ها قدر انسان بودن خودشان را بدانند . براي سپاسگزاري و شکرانه زيبا زندگي کردن بر روي کره ي زمين ، بايد به يکديگر خدمت کنيم . شادي اي که از خدمت به خلق در ما ايجاد مي شود بهترين هديه اي است که از طرف خداوند به ما ارزاني مي شود. انسان ها در اين دنيا همچون تاجراني هستند که با کمک کردن به يکديگر حمايت هاي خداوند را دريافت مي کنند . چون با اين عمل به خود کمک کرده ايم .
منبع : ماهنامه ي خانواده ي سالم شماره ي 15

nikaeen

nikaeen

nikaeen
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 225
دسترسی سریع به انجمن ها