عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عارضه اي که به طور اتفاقي کشف مي شود

عارضه اي که به طور اتفاقي کشف مي شود
چهارشنبه 27 بهمن 1389  02:00 ب.ظ


به تعبير پزشکان، امروزه اصطلاح «سلاح هاي کشتار جمعي» را بايد در مورد غذاهاي آماده اي به کار برد که مردم جهان و از جمله عده زيادي از همنوطنان ما را با مشکل چاقي و عارضه کبد چرب مواجه ساخته و به همين دليل، براي پاسخگويي به پرسش هاي متعددي که در اين رابطه با دستمان رسيده، گفت و شنودي پر نکته با دکتر زهرا هنرکار، فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه شهيد بهشتي و پزشک بيمارستان هاي ميلاد و آتيه داشته ايم که از نظر مي گذرد.
-کبد چرب يعني چه؟
متأسفانه اين روزها کبد چرب بسيار ديده مي شود. بيماري يا سندرم چاقي در تمامي دنيا رو به افزايش است و پا به پاي آن کبد چرب هم خود را نشان مي دهد. در ميان بيماران ايراني نيز، چاقي همچون ديابت رو به افزايش است و در نتيجه، کبد چرب هم ديده مي شود.
اکثر مواقع، کبد چرب به صورت تصادفي در سونوگرافي گزارش مي شود، يعني بيمار به علت ديگري سونوگرافي شده و کبد چربش نظر راديولوژيست را جلب کرده است، يا به دليل ديگري تحت آزمايش قرار گرفته و پزشک معالج، آنزيم هاي کبدي در خواست کرده و آنزيم هاي کبدي افزايش نشان داده است. در واقع، کمتر اتفاق مي افتد که بيماري به خاطر کبد چرب شاکي باشد.
- نشانه هاي کبد چرب چيست؟
در بسياري موارد، کبد چرب هيچ نشانه اي ندارد و بيمار را ناراحت نمي کند، اما اگر کبد چرب پيشرفته تر باشد، بيمار از ضعف، سستي و خستگي شکايت مي کند، بنابراين، به اين نشانه ها بايد توجه کرد.
اين توجه، در افراد چاق و افراد ديابتي و کساني که چربي خون بالا دارند و فعاليتشان کم است، بايد بيشتر باشد و چنانچه چنين افرادي از نشانه هايي که گفته شد در رنج باشند، احتمالا مبتلا شدن آنان به کبد چرب وجود دارد.
- به طور کلي چه اتفاقي در متابوليسم مي افتد يا چه تغييراتي در بدن به وجود مي آيد که کبدي چرب تشخيص داده مي شود؟
به طور ساده مي توان گفت که تجمع تري گليسريد و اسيدهاي چرب در کبد، کبد را چرب مي کند. در سونوگرافي تغيير در رنگ يا حرکت ديده مي شود و کبدي که سفيدتر از طحال و کليه باشد، کبد چرب تلقي مي شود.
- اسيدهاي چرب چه مشکلاتي ايجاد مي کند؟
اسيد چرب براي کبد سم محسوب مي شود و کبد دچار التهاب مي کند.
- کي متوجه التهاب کبد مي شويم؟
زماني که آنزيم هاي کبد بالا مي رود. در واقع، زماني که کبد چرب مي شود و به سوي التهاب مي رود، زماني است که به طور جدي بايد پيگير شد، زيرا واکنش هاي شيميايي که به دنبال تجمع چربي در کبد اتفاق مي افتد، کبد را دچار التهاب مي کند که در اصطلاح پزشکي به آن فيبروز مي گويند.
- در افزايش فيبروز، خطري هم بيمار را تهديد مي کند؟
کبد چرب هشدار و فيبروز نزديکي به خطر است. زيرا بين ده تا بيست درصد احتمال پيشرفت فيبروز به سوي سيروز يا نارسايي کبد هست و نارسايي کبد و سيروز، در مراحل پاياني به مرگ منجر مي شود و گاهي هم ممکن است به پيوند کبد نياز باشد.
- کبد چرب با سن و سال هم ارتباط دارد؟
ارتباط ندارد؛ اما به طور معمول، سن شايع بين چهل تا شصت سالگي است.
- توصيه شما به بيماران - و حتي افراد سالم - چيست؟
افرادي که چربي خون يا ديابت دارند يا فقط چاق هستند، همراه با چکاب سالانه بايد آزمايش آنزيم را درخواست کنند - که البته معمولاً پزشکان معالج اين کار را انجام مي دهند - چنانچه آنزيم ها بالا باشد، حتماً بايد سونوگرافي شوند و در صورتي که کبد چرب گزارش شود، بيمار حتماً بايد تحت نظر قرار بگيرد و هر سه تا شش ماه يکبار - بنا به تشخيص پزشک - بايد آنزيم ها، چربي و قند خون او کنترل شود. کنترل بهتر ديابت، به راحتي کبد چرب را کنترل مي کند.
اما از همه مهمتر، تغيير روش زندگي بيمار است؛ به عبارتي، کاهش مصرف کالري و انجام حرکات بدني بهترين راهي است که بيمار را مي تواند نه تنها از کبد چرب، بلکه از بسياري از بيماري هاي ديگر در امان نگه دارد.
کسي که مصرف کالري بدن خود را بين 1000 تا حداکثر 1500 کالري تنظيم کند، به ندرت ممکن است گرفتاري هايي همچون کبد چرب پيدا کند، در حالي که متاسفانه بعضي افراد بين چهار تا پنج هزار کالري مصرف مي کنند.
يک پياده روي ساده، يک دوي خيلي سبک و حتي انجام کارهاي منزل مي تواند در بسياري موارد مفيد باشد.
کساني که بيشتر وقت خود را بدون تحرک جلوي تلويزيون مي گذرانند و مشغول خوردن مي شوند، در حق خودشان جفا مي کنند.
نکته بسيار مهمي که اخيراً توجه جوامع غربي را جلب کرده و ما نيز بايد توجه کنيم، عدم مصرف غذاي آماده، يا فست فودهاست. سوسيس، کالباس، همبرگر و ديگر غذاهاي آماده بسيار چرب است و کالري بالا دارد و بيشترشان روغن هاي مضر دارند. بسياري از جوانان و نوجوانان را مي بينيم که وزن بالايي هم ندارند، اما به دليل مصرف زياد غذاي آماده - مخصوصاً ساندويچ- دچار افزايش آنزيم هاي کبدي هستند. بنابراين، علاوه بر کم خوري و افزايش فعاليت بدني پرهيز از خوردن فست فودها هم توصيه مي شود.
- تاثير داروها بر اين عارضه چگونه است؟
از داروهاي مانند ويتامين E تا ويتامين C و داروهاي آنتي اکسيدان در درمان بيماري کبد چرب استفاده مي شود و بعضي پزشکان «فورمين» توصيه مي کنند؛ اما هيچ کدام از اين داروها نمي تواند تاثير صددرصد در بهبود کبد چرب داشته باشد و راه نهايي و برترين راه همان کاهش وزن، ورزش يا فعاليت بدني و کاهش مصرف کالري (بخصوص از طريق نخوردن غذاهاي آماده) است.
- کبد چرب بيشتر در مردان مشاهده مي شود يا زنان؟
در هر دو جنس ديده مي شود، اما به لحاظ تغييرات قلب و عروق در مردان شديدتر است.
- مادراني که فرزندانشان کبد چرب دارند، چقدر بايد نگران باشند؟
مادران، پيش از اين که براي کبد بچه هايشان نگران باشند، بايد بدانند که نقش بسيار مهم و موثري در آموزش فرزندانشان دارند. اگر مادران به فرزندانشان بياموزند که خوردن غذاهاي پرکالري که در مدارس فروخته مي شود، کاري غلط است، خدمت بزرگي به فرزندانشان کرده اند.
مادران مي توانند از روش سنتي استفاده کنند و با گذاشتن نان و پنير و ميوه در کيف بچه هايشان، آنان را از خطر چاقي و رسيدن کالري اضافي به بدنشان برهانند و در نتيجه، آنان را از بسياري بيماري ها، از جمله کبد چرب نجات دهند. ضمناً نوشابه، به خصوص نوشابه هاي سياه نيز تاثير بسيار بدي بر سلامت بدن دارند.
در مجموع، کبد چرب در مراحل اوليه نگران کننده نيست؛ مشروط بر اين که بيمار به توصيه هاي پزشک عمل کند. لطفاً مادران از پزشک نخواهند که کبد چرب فرزندشان را با دارو درمان کنند، چرا که اين توقعي غلط است. بيمار بايد خودش به خودش کمک کند. در اين صورت،کبد چرب در مراحل اوليه قابل پيشگيري و درمان است.
منبع: خانواده جوان، شماره 145.

nikaeen

nikaeen

nikaeen
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1389 
تعداد پست ها : 225
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:عارضه اي که به طور اتفاقي کشف مي شود
چهارشنبه 27 بهمن 1389  05:11 ب.ظ

عالی بود دوست عزیز

امیدوارم شاهد ادامه فعالیت شما در این تالار باشیم

metallic2

metallic2
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 936
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها