عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

مبتکری با 7 اختراع ثبت شده

مبتکری با 7 اختراع ثبت شده
چهارشنبه 27 بهمن 1389  02:06 ب.ظ

سولماز صدر جهانی از دوره دبیرستان با الفبای ابداع و اختراع آشنا شد و روزی که دانشجوی رشته تغذیه و رژیم درمانی علوم تحقیقات جنت آباد شده کارنامه ای درخشان در عرصه ابداع و اختراع، در چنته داشت.
با این جوان مخترع که به تازگی مدال برنز مسابقات بین المللی اختراعات کره جنوبی را از آن خود کرده است دیدار و گفتگو داشتیم که ماحصل آن تقدیم حضورتان می شود.
$ از پدر و مادرم ممنونم که خودباوری را به ما آموختند
کمی از خود و خانواده ات بگو؟
سال 1368 در شهر تهران به دنیا آمدم. یک خواهر کوچکتر از خودم دارم که تصور می کنم امسال در المپیاد علمی مقام آور باشد. پدرم تکنسین برق و مادرم خانه دار است.
چه اتفاقی شما را به سمت ابداع و اختراع کشید؟
قبل از پاسخ به این پرسش لازم می دانم از حمایت های خوب پدر و مادرم تشکر کنم چون اگر حمایت های مالی و معنوی پدر و مادرم نبود امکان نداشت به این عرصه وارد شوم. من، از هفت سالگی به موازات آموزش ابتدایی، فراگیری زبان انگلیسی را هم شروع کردم و در حال حاضر، ضمن آنکه چند کتاب در حال ترجمه دارم مشغول آموختن زبان آلمانی هم هستم و در ورزش تکواندو کمربند دان یک دارم.
و علاوه بر اینها، از دوره نوجوانی مشغول فراگیری نقاشی شدم و تا کنون چند نمایشگاه از آثارم برگزار شده است. پدر و مادرم از بدو کودکی یک باور را به من و خواهرم یاد دادند و آن اینکه اگر در زندگی با مشکلی رودررو شدیم از کنار آن به آسانی نگذریم و در مقابل، برای حل مشکل تلاش کنیم و حتی به ما اجازه خرابکاری در لوازم خانه را دادند که از ایشان ممنونم.
اولین وسیله ای که خراب کردی چه بود؟
اتوی خانه را خراب کردم.
و آخرین سازندگی ات؟
در حال مطالعه، برای درمان زخم های درجه دو هستم. زخم هایی که عمق آنها از سه میلی متر بیشتر و همراه با عفونت است. با ابداع من و تکثیر میتوز، شرایطی به وجود می آید تا زخم ها سرطانی نشود و در نهایت خیلی سریع جوش بخورد، طوری که حتی جای آنها نیز باقی نماند.
این اختراع در چه مرحله ای است؟
به مراحل پایانی خود نزدیک است.
تا کنون چند اختراع به ثبت رسیده داری؟
هفت تا.
از آنها یاد می کنی؟
اولین اختراعم را در سال 84 و زمانی که در مدرسه فرزانگان تحصیل می کردم انجام دادم و عبارت کفشی با خصوصیات پیزوالکتریکی بود که با نیمساعت پیاده روی، باتری تلفن همراه را شارژ می کند.
دومین اختراعم ایمنی خودرو از آتش سوزی، در هنگام تصادف است. متاسفانه در شرایط فعلی، گاهی بعد از تصادفات سخت، خودروها دچار آتش سوزی شده و جان سرنشینان آن به خطر می افتد، من برای پیشگیری از این حوادث تلخ از چند نوع فیوز شیشه ای، فشاری، جیوه ای در بین مسیر استارت و موتور استفاده کرده ام که بلافاصله بعد از تصادف فیوزها به طور اتوماتیک عمل کرده و مانع جرقه زدن و آتش سوزی اتومبیل می شود.
اختراع سوم، پرده ای نامرئی است که در اصل یک شیشه دوجداره است که بین دو شیشه گازی با فرمول ابداعی من قرار گرفته و با روشن شدن و تنظیم آن مانع از ورود نور به داخل می شود.
اختراع سوم چه کاربردی دارد؟
با استفاده از آن دیگر نیاز نیست که مقابل پنجره ها پرده آویزان شود. چون با تنظیماتی که این اختراع دارد، می توان از آن مثل یک پرده خیلی ظریف یا خیلی ضخیم که مانع عبور نور به اطاق می شود، استفاده کرد با این توضیح که این فرمول قابل رنگ دهی است و می توان از آن رنگ های سبز، صورتی خوشرنگ و ... استفاده کرد.
اختراع بعدی که در این نمایشگاه هم به نمایش گذاشته شده، هشدار دهنده سرپیچ جاده هاست. این هشدار دهنده به راننده خودرویی که به سمت مخالف پیچ نزدیک می شود هشدار می دهد که آن طرف پیچ یک اتومبیل به سمت وی در حال حرکت است.
این امر موجب می شود تا از تصادفات شاخ به شاخ اتومبیل ها جلوگیری به عمل بیاید.
این وسیله باید در خودروها نصب شود؟
خیر، بر سطح جاده نصب می شود.
یعنی چه؟
پاسخ: چراغی ماقبل هر دو پیچ کنار جاده تعبیه شده و هر اتومبیلی که به پیچ نزدیک شود چراغ پیچ مقابل به طور اتوماتیک روشن می شود و اعلام می کند پشت پیچ یک خودرو یا عابر در حال حرکت است و متقابلاً وقتی اتومبیل مقابل به نزدیک پیچ برسد، چراغ پیچ بعدی به طور اتوماتیک روشن می شود و وجود یک خودرو پشت پیچ را به راننده مقابل خبر می دهد و ... اختراع بعدی ام لوله بخاری پاک و ایمن است. این لوله بخاری در لوله های بخاری جفت می شود و دوده را از بخاری به بیرون هدایت می کند. ضمن آن که در داخل لوله کربن اکتیو قرار داده ایم تا منواکسید هوا را به خود جذب کند و اجازه ندهد هوای آلوده به داخل خانه یا بیرون از خانه رسوخ کند. به این ترتیب از حوادث بسیار تلخی که همه ساله با آن روبرو هستیم پیشگیری خواهد شد. اختراع بعدی ام یک توری دارای منفذ است که چنانچه از نفت کش ها نفت در دریا نفوذ کند با کمک این توری و باتری هایی که در آن نصب است، نفت های نشت شده جذب می شود و از دریاها و جانداران دریایی محافظت می کند، اختراع بعدی زره نظامی نانو است.
به جز حضور در کلاس های دانشگاهی و اوقاتی که صرف ابداع و اختراعات خود می کنی، در جایی هم شاغل هستی؟
بله به طور پاره وقت در پژوهش سرای ذکریای رازی، متدلوژی اختراع تدریس می کنم، یعنی روش هایی که یک انسان با کمک آنها موفق به ابداع و اختراع می شود.
کدامیک از هفت اختراع خود را به فروش رسانده ای و به قولی به مرحله تولید انبوه رسیده است؟
متاسفانه هیچکدام را به دلیل اینکه پشتیبانی از ما خیلی کم است حتی در ارایه اختراعاتمان در نمایشگاه های بین المللی خارجی مجبوریم کلی زیربار قرض برویم تا هزینه سفرمان را به نمایشگاه ها که موجب اعتبار جهانی برای کشورمان می شود، تامین کنیم.
آخرین عنوانی که در مسابقات بین المللی کسب کرده ای؟
کسب مقام سوم و مدال برنز مسابقات بین الملی اختراعات کره جنوبی که اردیبهشت ماه برگزار شد و همچنین کسب مدرک work shop از دانشگاه سئول.
ضمن تبریک برای کسب این افتخار بفرمایید چه توقعی از مسئولان داری؟
شخصاً هیچ توقعی ندارم، اما پیشنهاد می کنم به جوانان ایرانی در این مورد بیشتر توجه شود و یقین بدانید پتانسیل جوانان کشورمان در صورت حمایت جدی مسئولان خیلی فراتر از چیزی است که شاهدش هستیم.
عضو کدام نهاد علمی هستی؟
عضو انجمن مخترعین کشور و فرامخترعین بنیاد ملی نخبگان.
برای ساخت ابداع ها و اختراعاتت کمک مالی هم تا کنون دریافت کرده ای؟
با اینکه پنج سال است که فعالیت ابداعی دارم، تا کنون دیناری نه از دانشگاه، نه از انجمن مخترعین و نه از دانشگاه محل تحصیلم دریافت نکرده ام.
قصد ادامه تحصیل داری؟
در جاده علم انتها وجود ندارد و مایل هستم در رشته تخصصی ام تا سطح دکترا تحصیل کنم و یقین دارم رشته تحصیلی ام می تواند یاری رسان مردم در امور زندگی شان باشد.
و حرف آخر شما:
از جوان ها می خواهم با توکل به خدا، نتایج کارهایشان را به خدا واگذار کنند. چون خدا بهترین راه و  روش را جلوی پای بندگانش قرار می دهد.
منبع: خانواده جوان، ش 145.

nikaeen

nikaeen

nikaeen
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 225
دسترسی سریع به انجمن ها