عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

خوشبختی، یعنی ارتباط دایمی با خدا

خوشبختی، یعنی ارتباط دایمی با خدا
چهارشنبه 27 بهمن 1389  02:08 ب.ظ

محبوبه معلمی 42 ساله، متاهل و صاحب دو فرزند و دارای تحصیلات حوزوی تا حد لیسانس و حافظ کل قرآن کریم است. با وی که در مرکز محبان المهدی (عج) وظیفه مربیگری را بر عهده دارد. گفت و شنودی داشتیم که مهم ترین انگیزهاش از حفظ قرآن را علاقه شخصی به خواندن کتاب آسمانی و اشارات آن برای راهنمایی انسان ها ذکر کرد و ضمن گفتگو مطالبی مطرح شد که در پی می آید.
روش حفظ شما به چه شکل بود؟
بیشتر به صورت انفرادی بود و برای رفع اشکال به مرکز مهد قرآن می رفتم، اما 13 جزء را در مرکز قرآن پژوهان زیر نظرسرکارخانم نشاط دوست حفظ کردم.
تاثیرگذارترین آیه بر شخص شما کدام آیه است؟
سوره مبارکه بقره آیه 186 که در آن هفت مرتبه نام پروردگار عنوان شده «چون بندگان من از دور و نزدیکی من از تو پرسند، بدانند که من به آنها نزدیکم و هرکه مرا خواند دعای او را اجابت کنم، پس باید دعوت مرا بپذیرند و به من ایمان بیاورند که به سعادت راه یابند». خواندن این آیه مرا به شدت تحت تاثیر قرار داد و هر بار هم سر کلاس آن را توضیح داده ام منقلب شده و وقتی فکر می کنم که خداوند چطور با این لطافت ما را صدا کرده و بعضی از بندگان، با بی معرفتی از کنارش می گذرند، از خدا شرمنده می شوم.
یک حافظ قرآن از لحاظ خصوصیات اخلاقی و اجتماعی باید چگونه فردی باشد؟
باید آینه تمام نمای قرآن باشد به طوری که اطرافیان متوجه تاثیر قرآن بر رفتار و گفتارش بشوند.
شما غیراز فعالیت های قرآنی در زمینه دیگری هم فعال هستی؟
بله. در گذشته بیشتر، کارهای تحقیقاتی انجام می دادم و زمانی هم که ساکن قم بودیم در مرکز پژوهش های صدا و سیمای قم فعالیت داشتم، کتابی نیز برای مرکز پژوهشها با عنوان «بشیر صلح» نوشته ام که در رابطه با زندگی حضرت عیسی (ع) است و از طرف دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم بعنوان کتاب برگزیده انتخاب و تا کنون دوبار تجدید چاپ شده است. کتاب دیگرم «توصیف قرآن در قرآن» است که محتوای آن معرفی خود قرآن از زبان قرآن به مردم است. به اضافه چند کتاب دیگر که هنوز به چاپ نرسیده، گاهی شعر هم می نویسم.
هنگام حفظ آخرین آیه چه حسی به شما دست داد؟
دو احساس کاملاً متفاوت. از طرفی خیلی خوشحال بودم که توانسته ام تمام آیات قرآن را به جان و دل خود بسپارم و از طرفی ناراحت. چون در طول مدتی که به کار حفظ اشتغال داشتم انس خاصی با قرآن پیدا کرده بودم و دریچه هایی از فضیلت به رویم گشوده می شد که با اتمام کار حفظ به نوعی حسرت آن روزها را می خوردم.
برنامه شما برای آینده چیست؟
خیلی دلم می خواهد که بتوانم آیات را در ذهن ام تثبیت کنم. به این معنا که با شنیدن هر آیه، متوجه صدر ذیل آن آیه هم بشوم و تفسیرآن کاملاً در ذهنم باقی بماند.
بارزترین خصوصیت اخلاقی شما که زبانزد آشنایان است؟
چه عرض کنم؟ از خودشان باید بپرسید، اما بارزترین خصوصیت از نظر خودم این است که به طور کلی با دروغ مخالف هستم و حتی وقتی امری به ضررم تمام شود از دروغ پرهیز می کنم و مورد دیگر اینکه سعی دارم اطرافیانم را خوشحال و خندان کنم و به آنها روحیه بدهم فقط به این خاطر که خداوند فرموده اند «اگر کسی دل مومنی را شاد کند، برای او ثواب محسوب می شود»
خوشبختی یعنی چه و آرزوی قلبی شما چیست؟
از نظرمن، خوشبخت کسی است که ارتباط او با خدا دایمی باشد و احساس کند همیشه به خدا نزدیک و حلقه اتصالش وصل است. آرزو دارم روزی به مرحله ای برسم که بتوانم این ادعا را در مورد خودم داشته باشم و همیشه و هر لحظه خودم را به خدا نزدیک احساس کنم.
و حرف پایانی این گفتگو؟
توصیه می کنم همه انسان ها، چه کسانی که حافظ هستند و چه بقیه افراد، عمیق تر به قرآن نگاه کرده و باور داشته باشند قرآن کتاب زندگی است و در آن برای لحظه لحظه زندگی مان دستورالعمل وجود دارد. دستورات را از قرآن یاد بگیریم و از خدا توفیق به کار بردن آن در زندگی مان را بخواهیم.
منبع: خانواده جوان، شماره 145.

nikaeen

nikaeen

nikaeen
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 225
دسترسی سریع به انجمن ها