عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

هر انساني بايد براي هدفش بجنگد

هر انساني بايد براي هدفش بجنگد
چهارشنبه 27 بهمن 1389  02:33 ب.ظ

اشاره:
بيستمين المپياد جهاني زيست‌شناسي در روزهاي12 تا 19جولاي (21 تا28تيرماه) در شهر تسوكوما ژاپن برگزار شد و از ايران نيز تيم دانش‌پژوهان جوان متشكل از آراد ايرانمهر، آريا حاج ميرزائيان، فاطمه كاشاني وفاطمه مقدس در اين دوره از مسابقات علمي شركت كردند.
در بيستمين دوره المپياد جهاني كه با حضور 220دانش‌آموز از 60كشور برگزار شد، «آريا حاج ميرزائيان» به مدال طلا و بقيه به مدال نقره دست يافتند. در اين مسابقه، كشورهاي آمريكا، سنگاپور و تايوان به ترتيب مقام‌هاي اول تا سوم را بدست آوردند.
گفتگوي ما را با مدال‌آور طلاي اين المپياد بخوانيد.
از خوتان بگوييد.
آريا حاج ميرزائيان، متولد1369، رشته علوم‌تجربي مدرسه ميرزاكوچك‌خان- استعدادهاي درخشان- رشت با معادل87/19، پدرم پزشك عمومي هستند و مادرم مدرس دانشگاه و فوق‌ليسانس ميكروبيولوژي و يك برادر كوچك‌تر دارم.
چطور به زيست‌شناسي علاقه‌مند شديد؟
جوّ خانه زيستي بود. رشته مامان و بابا به زيست‌شناسي مربوط مي‌شود و علّت ديگر، علاقه‌ي شخصي خودم به زيست‌شناسي است. اين رشته، چيزهايي دارد كه ديگر رشته‌ها ندارد. مثلاً كتاب زست المپياد2007 با 2008، خيلي متفاوت است و سال‌به‌سال، دانسته‌ها تغيير مي‌كند و گسترده‌تر مي‌شود. طبقه‌بندي‌ها فرق مي‌كند و سال‌به‌سال بهتر مي‌شود.
چطور به فكر شركت در المپياد افتاديد؟
در مقطع راهنمايي با المپياد آشنا شدم. همان هنگام، از بچه‌هاي سال بالاتر كه در المپياد شركت كرده بودند، سؤالات زيادي پرسيدم و از ناظم مدرسه هم اطلاعات را كسب و جمع‌آوري كردم. سبك امتحان المپياد با سبك آموزش، متفاوت است. در كنكور سيستم نمره آوردن ملاك است و تعداد معدودي كتاب بايد بخوانيم و ليكن در المپياد، كتاب‌هاي زيادي بايد خواند كه نامحدود است.
سؤالات المپياد چطور بود؟
بيشتر از 30% به كتاب‌هاي معرفي شده اختصاص داشت و بقية سؤالات، استدلالي بود.
چندبار مي‌توان در المپياد شركت كرد؟
يك‌بار؛ آن هم سوم دبيرستان.
درمورد برگزاري المپياد توضيح دهيد.
از دانش‌آموزان سال سوم‌دبيرستان، بهمن‌ماه از كتاب‌هاي درسي تست گرفتند كه 400-500 نفر انتخاب كردند. ارديبهشت سال بعد، امتحان ديگري گرفتند كه سؤالات تشريحي، استدلالي و فكري بود و 40 نفر انتخاب شدند. چهل دانش‌آموز تيرماه در باشگاه دانش‌پژوهان دوره دو ماهه ديدند و در كلاس‌ها شركت كردند.
شهريورماه، امتحان پاياني- فينال برگزار شد- و 8 نفر مدال طلا گرفتند كه از كنكور هم معاف شدند و بقيه كه نقره و برنز گرفتند و ده درصدشان سهمية كنكور دريافت كردند. از آبان تا دريبهشت سال بعد هم گروه 8 نفره دوره داشتند و ارديبهشت‌ماه، امتحان گرفته شد كه 30% نمره آزمايشگاه و 70% نمره از سؤالات تئوري بود و از 8 نفر، چهار نفر انتخاب، و براي اعزام آماده شدند كه در اين مدّت، كلاس‌هاي فشرده نيز برگزار شد.
درمورد سؤالات المپياد بگوييد.
50% نمره از امتحان عملي است. يك روز فقط آزمايشگاه است كه چهار آزمايش دارد و هر آزمايش، 5/1ساعت طول مي‌كشد و فرداي آن روز، امتحان تئوري است. در اين مسابقه، از 251دانش‌آموز به 10% افراد كه بالاترين نمره را بدست آورده‌اند، مدال طلا، 20% مدال نقره، 30% مدال برنز و بقيه ديپلم افتخار داده مي‌شود. كشور چين و آمريكا، هرساله چهار مدال طلا مي‌گيرند و دانش‌آموزانشان مجدداً شركت مي‌كنند.
باتوجه به صحبت‌هايتان، شما سال ديگر هم مي‌توانيد شركت كنيد؟
در المپياد، مجاز به شركت هستم اما كشور ما اقدامي نمي‌كند و دانش‌آموزان فقط يك‌سال مجاز به شركت هستند.
آيا تيم، رتبه موردنظر را كسب كرد؟ شما چطور؟
كشور ما، 9-8 سال بود كه طلا نگرفته بود. سه سال قبل هم سه مدال نقره گرفت.
امسال بهترين رتبه را طي 12سال گذشته كسب كرديم.
براي درك زيست‌شناسي، ويژگي منحصربه‌فردي لازم است؟
خير، فقط اگر علاقه باشد و دانش‌آموز هم تلاش كند، مي‌تواند به آنچه كه مي‌خواهد دست يابد.
سخت‌ترين مبحث زيست‌شناسي، چه مبحثي است؟
همة مبحث‌ها قشنگ است، مي‌توانم بگويم پيچيده‌ترين مبحث بيوشيمي (سلولي و مولكولي) است.
بيشترين زماني كه براي آزمايش وقت گذاشتيد، چقدر بود؟
زمان را به خاطر ندارم، ولي آنچه به ذهن دارم، از سال دوم رانمايي هر پنج‌شنبه در مدرسه كار پژوهش مي‌كردم و آزمايش‌هاي مختلف انجام مي‌دادم كه همين مسأله، در المپياد بسيار كمكم كرد.
خانواده چند درصد در موفقيت شما نقش داشت؟
100%؛ از دوم راهنمايي خودم را براي المپياد آماده مي‌كردم و خانواده به من روحيه مي‌دادند و در يادگيري مطالب و مباحث، كمكم مي‌كردند. لذا زيست را راحت‌تر ياد گرفتم.
براي آينده‌تان چه برنامه‌اي داريد؟
فعلاً مشغول تحصيل در دانشگاه تهران، رشتة پزشكي هستم و اگر خدا بخواهد، در كنار آن كار تحقيقاتي در زمينة زيست‌شناسي را ادامه مي‌دهم.
موفقيت‌تان را مديون چه كسي هستيد؟
افراد زيادي بوده‌اند كه از آن‌جمله، مي‌توانم به پدر و مادرم، تجربه‌ي دوستان و معلمينم اشاره كنم.
چه صحبتي براي جوان‌ها داريد؟
المپياد براي بنده تمام شده است، اما چيزي كه ياد گرفتم اين است كه آدمي در زندگي بايد هدفي داشته باشد و آن را دنبال كند. خيلي از افراد هدف ندارند، به خاطر ترس از اينكه به جايي نرسند يا هدف كوچك انتخاب مي‌كنند كه نكند به هدف بزرگ نرسند. درحاليكه هر انساني براي هدفش بجنگد و تلاش كند، حتماً به آن مي‌رسد. به طور مثال، مدال طلا گرفتن در كشور ما دور از ذهن شده بود؛ من تلاش كردم و به هدفم رسيدم.

nikaeen

nikaeen

nikaeen
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 225
دسترسی سریع به انجمن ها