عضویت العربیة English
امام جواد علیه السلام: کسى که عمه ام را در قم زیارت کند پاداش او بهشت است. کامل الزیارات ص 324

فوتبال امروز يک حرفه شده است

فوتبال امروز يک حرفه شده است
چهارشنبه 27 بهمن 1389  02:41 ب.ظ

متولد 12 فروردين ماه 46 و مثل تمام فوتباليست هاي مطرح بچه جنوب شهر است. روزگاري محله 400 دستگاه نازي آباد کانون پرورش بازيکنان با استعداد بود و حميد استيلي يکي از مستعدترين آنهاست، که فوتبالش را پله پله طي کرد و خيلي زود به آنچه مي خواست رسيد. حميد استيلي غير از اين که يکي از بهترين هافبک هاي تاريخ فوتبال کشورمان است، به لحاظ اخلاقي هم الگوي بسياري از جوانترها به شمار مي آيد و هرگز نشنيده ايم عليه مربي، يا همبازيان سابقش حرفي زده باشد. هر چند در دوران مربيگري اش در پرسپوليس مورد کم لطفي بعضي از همان ياران قديمي قرار گرفت.
امروز او به اتفاق دوستانش يکي از پيشگامان در امور خيريه هستند و معتقدند با استفاده از فوتبال مي توان به کمک آسيب ديده هاي اين ورزش رفت و چه کاري از اين باارزش تر، چرا که يک روز فوتبال تمام مي شود و فقط نام نيک است که باقي مي ماند.
تمام اهالي ورزش شما را مي شناسند اما شايد بعضي ها ندانند که فوتبال شما از کجا شروع شد؟
من به طور جدي از مدرسه فوتبال استقلال جنوب شهر شروع کردم و پس از آن به ترتيب در پاس، پرسپوليس، بهمن، القادسيه کويت و گيلانک سنگاپور حضور داشتم و در طول آن سالها مربيان زيادي برايم زحمت کشيدند که به همه شان احترام مي گذارم و معتقدم اگر آنها نبودند هرگز به جايگاه هاي بعدي نمي رسيدم.
از کودکي و علاقه ات به فوتبال بگو؟
در محله ما خيلي سخت مي شد نوجوان يا جواني را پيدا کرد که به فوتبال علاقه نداشته باشد، آن وقت ها فوتبال ورزش کم خرجي بود، يک توپ پلاستيکي و چهار تا سنگ به جاي دروازه کلي از زمان ما را به خودش اختصاص مي داد و در واقع وسيله ديگري براي پر کردن اوقات فراغت نداشتيم.
الگوي فني شما چه کسي بود؟
علي پروين
خرداد ماه سال 1365 شما را به ياد چه روزي مي اندازد؟
شما خوب يادت هست، آن روز من براي اولين مرتبه مقابل علي پروين که کاپيتان و مربي پرسپوليس بود، بازي کردم. يادم مي آيد در آن بازي به قدري تکل زدم که پروين حسابي شاکي شده بود و توي رختکن به بازيکنان پرسپوليس گفت اين شماره 17 پاس، زمين بازي را با قصابي اشتباه گرفته است.
و سال 71 به پرسپوليس آمدي، در حالي که پيشنهادات بهتري هم داشتي؟
بله. همان سال از تيم بانک تجارت پيشنهاد 5 ميليوني داشتم، اما به عشق پرسپوليس و پروين، به پرسپوليس آمدم.
پس چرا به بهمن رفتي؟
سال 72 وقتي پروين از پرسپوليس رفت، من هم ديگر نماندم و به بهمن رفتم.
سال 77 وقتي برگشتي پيراهن شماره 7 را علي پروين به شما داد؟
بله. روز بازي با ملوان بود که هواداران هم مرا شرمنده خودشان کردند، اما بعداً تصميم گرفتم به احترام پروين شماره 7 را نپوشم و به جاي آن شماره 5+2 را به تن مي کردم.
اما خرداد سال 77 بدون ترديد براي شما فراموش شدني نيست؟
دقيقاً همين طور است. من با سانتر خوب جواد زرينچه از سمت راست با ضربه سر، دروازه آمريکا را باز کردم که آن گل به عنوان گل قرن نامگذاري شد و بعد از آن که به ايران آمديم من بهترين پاداش آن گل را از مقام معظم رهبري گرفتم که بر پيشاني من بوسه زدند.
الان که فيلم هاي آن گل را مي بيني چه احساسي پيدا مي کني؟
شايد باور نکنيد، اما احساس عجيبي به من دست مي دهد.
و مثل همان موقع اشک شوق هم مي ريزي؟
آن اشک ها کاملاً غيرارادي بود. چون مي دانستم ميليون ها ايراني در سراسر دنيا انتظار پيروزي ما را دارند.
اولين بازي ملي شما برابر چه تيمي بود؟
سال 1365، مقابل تيم ملي شوروي سابق.
فوتبال امروز با زمان شما چقدر فرق کرده است؟
زمان ما که خيلي هم دور نيست، واقعاً عشق و علاقه به پيراهن باشگاه حرف اول را مي زد، اما الان چون فوتبال يک حرفه شده، پول حرف اول و آخر را مي زند.
پرسپوليس، در دو فصل گذشته، با شما قهرمان شد، اما امسال با وجود بازيکنان بزرگ هر سه جام را از دست داد.
من در مورد تيم امسال نمي توانم اظهار نظري بکنم. چون در کنارشان نبودم، اما سالي که ما قهرمان شديم دلايل زيادي داشت که يکي از آنها مديريت خوب کاشاني بود.
کمي هم در مورد بازي خيريه در رشت برايمان بگو؟
آن بازي با تلاش کاشاني و مسئولان فوتبال استان گيلان صورت گرفت که خوشبختانه مبلغ قابل توجهي هم جمع آوري شد تا هدف از انجام بازي تحقق پيدا کند.
شنيده شده در کويت هم قصد انجام بازي خيريه را داري؟
در سفري که چندي پيش و به دعوت باشگاه القادسيه کويت به آن کشور داشتيم کاشاني مذاکراتي با بعضي از مسئولان فوتبال کويت براي برگزاري دو بازي رفت و برگشت، به منظور کمک به آسيب ديده هاي ورزشي انجام داد که توافقات اوليه حاصل شد.
شما شهرت و محبوبيت خاصي ميان مردم و به خصوص فوتبال دوستان داري. با اين مساله چطور کنار آمده اي تا بتواني الگويي براي جوانترها باشي؟
شما لطف داريد، من هميشه خودم را کنار مردم مي بينم و هيچوقت فراموش نکرده ام که اگر امروز حميد استيلي هستم، به واسطه حمايت آنها بوده و در واقع خودم را مديون اين عزيزان مي دانم.
امسال مشغول چه کاري بودي؟
در کلاس هاي مربيگري شرکت کردم تا با اطلاعات بيشتري حرفه مربيگري را ادامه بدهم.
از ابومسلم پيشنهاد نداشتي؟
چرا. به آنها گفتم اول با بازيکنان خود تسويه حساب کنند و بعد در مورد نحوه فعاليت من مذاکره کنيم.
منبع: خانواده جوان، شماره 145

nikaeen

nikaeen

nikaeen
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 225
دسترسی سریع به انجمن ها