عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رئيس حزب نهضت اسلامي تاجيكستان خواستار موضع‌گيري منصفانه اتحاديه اروپا شد

رئيس حزب نهضت اسلامي تاجيكستان خواستار موضع‌گيري منصفانه اتحاديه اروپا شد
چهارشنبه 27 بهمن 1389  02:43 ب.ظ

در ديدار با سفير انگليس؛
رئيس حزب نهضت اسلامي تاجيكستان خواستار موضع‌گيري منصفانه اتحاديه اروپا شد

خبرگزاري فارس: رئيس حزب نهضت اسلامي تاجيكستان خواستار موضع گيري منصفانه اتحاديه اروپا در زمينه حل مسائل منطقه، از جمله مشكلات تاجيكستان شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در دوشنبه، "محي‌الدين كبيري " رئيس حزب نهضت اسلامي تاجيكستان در ديدار عصر روز گذشته با "تريوار مور " سفير انگليس در اين كشور، خواستار موضع گيري منصفانه اتحاديه اروپا در حل مشكلات كشورش، بويژه احداث نيروگاه استراتژيك "راغون " شد.
كبيري با اظهار رضايت از همكاري‌هاي تاجيكستان و اتحاديه اروپا گفت: زمينه‌هاي زيادي براي گسترش روابط 2 جانبه بويژه در بخش سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي مهم و حياتي وجود دارد.
رئيس حزب نهضت اسلامي تاجيكستان با بيان اين كه تاجيكستان، اتحاديه اروپا را يكي از شركاي مهم خود مي‌داند، تصريح كرد: هر چيزي كه به نفع ملت و دولت تاجيكستان باشد، حزب نهضت اسلامي از آن پشتيباني كرده و هر جا مشكلي باشد به طور آشكار آن را مطرح و در مقابل آن ايستاد‌گي مي‌كند.
كبيري با اشاره به موضع‌گيري اخير بانك جهاني درباره نيروگاه راغون گفت: حزب نهضت اسلامي، اين موضع‌ بانك جهاني را براي ملت تاجيكستان اميد‌بخش دانسته و اميدوار است كه با حل و فصل منصفانه اين قضيه، ملت ما از فشارهاي اقتصادي، بخصوص در بخش صنعتي رهايي يابد.
وي در پايان سخنان خود اظهار اميدواري كرد: اتحاديه اروپا در زمينه احداث نيروگاه راغون كه ساخت و بهره‌برداري از آن براي كشورش بسيار مهم است، موضع منصفانه‌اي اتخاذ كند و به اين وسيله به مردم تاجيكستان در رسيدن به حق طبيعي خود، كمك كند.
لازم به ذكر است كه چندي پيش نمايندگان پارلمان ازبكستان با ارسال نامه‌اي به مقامات بانك جهاني، خواستار قطع حمايت اين بانك از احداث نيروگاه راغون در تاجيكستان شدند كه اين درخواست از سوي بانك جهاني رد شد.
موضوع احداث سد و نيروگاه عظيم راغون در تاجيكستان، يكي از چالش‌هاي مهم موجود بين دوشنبه - تاشكند است كه حتي مناسبات طرف‌هاي خارجي از جمله روسيه، آمريكا و اتحاديه اروپا را با اين 2 كشور تحت تاثير قرار داده است.
زيرا ازبكستان معتقد است: احداث اين سد عظيم، موجب كاهش قابل توجه آب ورودي به ازبكستان خواهد شد و همين امر مشكلات زيادي را براي اقتصاد اين كشور ايجاد خواهد كرد، اما تاجيكستان با رد اين ادعا، خواستار تشكيل گروه تحقيق بين‌المللي براي بررسي اين موضوع شده است.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها