عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

کم توجهی مادر از عوامل بی اشتهایی کودک است

کم توجهی مادر از عوامل بی اشتهایی کودک است
چهارشنبه 27 بهمن 1389  02:57 ب.ظ

  کم توجهی مادر از عوامل بی اشتهایی کودک است
مسوول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران گفت: اگر غذا نخوردن کودکان پیش دبستانی دلایل جسمی نداشته باشد، وضعیت نامساعد روحی یکی از مهمترین دلایل آن به شمار می رود. دکتر برلیانت بزرگمهر در گفت و گو با ایسنا درباره راه های تشویق کودکان پیش دبستانی به غذا خوردن اظهار کرد: خشونت زیاد باعث بی میلی کودک به غذا می شود. کودک در خانواده هایی که نظم شدیدی بر آن حکمفرماست، تحت فشار قرار می گیرد بنابراین رغبتی به غذا خوردن نشان نمی دهد. وی اضافه کرد: گاهی اوقات خانواده، کودک را بسیار لوس کرده و بیش از اندازه به او محبت می کند. در این شرایط، کودک خود را تافته جدا بافته می داند و تصور می کند با غذا خوردن، پدر و مادرش را مفتخر می کند! این متخصص تغذیه با بیان اینکه وسواس زیاد مادر یکی از عوامل بی اشتهایی کودکان است، اظهار کرد: برخی مادران تحصیلکرده چون متخصصان پزشکی و علوم پزشکی با قاشق به دنبال فرزند خود افتاده و به هر طریق ممکن او را وادار به غذا خوردن می کنند. چنین عملکردی باعث می شود که کودک از غذا خوردن سرباز زند و این کار را وسیله ای برای امتیاز گرفتن از مادر قرار دهد. بزرگمهر، کم توجهی پدر و مادر به کودک را به عنوان یکی از دلایل بی میلی او به غذا عنوان کرد و گفت: زمانی که پدر و مادر مشغله های گوناگونی دارند، به فرزندشان به اندازه کافی محبت نمی کنند. بنابراین کودک به علت کمبود توجه و محبت، میل خود را به غذا خوردن از دست می دهد. گاهی اوقات نیز با تولد کودک بعدی، بچه بزرگتر احساس مطلوب نبودن می کند در نتیجه افسرده شده و همین احساس بر تغذیه او اثر می گذارد. این مشاور تغذیه و رژیم درمانی در ادامه اظهار کرد: زمانی که فکر کودک به فعالیت هایی چون تماشای برنامه های تلویزیون یا بازی با اسباب بازی معطوف و به هیجان مثبت یا منفی دچار شده است، میلی به غذا خوردن نشان نمی دهد. از سوی دیگر غذای کودک نباید یکنواخت باشد چون دلزدگی او را در پی دارد.
وی درباره راه های تشویق کودکان به غذاخوردن گفت: کودکان باهوش هستند و اگر فکر کنند که پدر و مادر بر غذا خوردن آنان وسواس نشان می دهند، از این کار برای امتیاز گرفتن استفاده می کنند. این متخصص تغذیه تصریح کرد: کودک نباید نزدیک وعده های غذایی دچار هیجان شده و غذای آنها یکنواخت باشد. علاوه برآن، مواد غذایی نامطلوب از نظر کودک ولی لازم برای بدن او را باید با خوردنی های مورد علاقه او مخلوط کرد و به کودک خوراند. مطلوب بودن رنگ و بوی غذا نیز لازم است. بزرگمهر در پایان تاکید کرد: کودک را نباید در زمینه غذا خوردن سرزنش کرد، لازم است در محیطی آرامش بخش به او غذا داده شود.

worldfood.ir

 

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها