عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد: حركت بر محور قانون مانع از توقيف رسانه‌ها مي‌شود

معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد: حركت بر محور قانون مانع از توقيف رسانه‌ها مي‌شود
چهارشنبه 27 بهمن 1389  04:56 ب.ظ

براي اصلاح فضاي مطبوعات نيازمند كار فرهنگي هستيم و بايد با حركت بر محور قانون، مانع توقيف فعاليت يك رسانه شويم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد جعفر محمدزاده در حاشيه همايش جايگاه رسانه‌هاي جهان اسلام در انتشار اخبار بين‌المللي، در ارتباط با سند نظام جامع رسانه‌يي اظهار كرد: ظاهرا در حال حاضر اين سند در حوزه حقوقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار دارد؛ تدوين بايد مراحل مختلفي را طي كند كه كار مربوط به مطبوعات آن تمام شده است و تنها بايد بعد از سپري كردن مراحل حقوقي و با تاييد وزير به دولت ارسال شود.

معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد در پاسخ به خبرنگار ايسنا مبني بر اينكه آيا تغييري در شاخص‌هاي اين سند با توجه به تغيير معاون مطبوعاتي اعمال خواهد شد، تصريح كرد:‌ زمان براي اظهارنظر ما وجود دارد و اگر چيزي مدنظرمان باشد مي‌توانيم به اين سند اضافه كنيم ولي نبايد اين موضوع را ارتباط به تغيير معاونت‌ها داد زيرا اين سند بر مبناي مطالعات و بحث‌هاي نخبگان كشور تدوين شده است و حتما بهترين اهداف و نظرات در آن در نظر گرفته‌اند هر چند كه مي‌شود در كميسيون فرهنگي دولت برخي از موارد را به آن اضافه يا برداشت كرد.

محمدزاده در ارتباط با ممنوعيت چاپ‌ آگهي‌نامه‌ها عنوان كرد: ‌ممنوع شدن چاپ آگهي‌نامه‌ها قبل از شروع كارمان در معاونت انجام شد درحالي كه معتقد نيستيم كه چاپ آن‌ها ممنوع شود و اعتقاد دارم كه بايد با ضوابط خاصي آن‌ها چاپ و توزيع شوند ولي ممنوعيت آن‌ها ظاهرا در ارتباط با برخي گلايه‌هايي در سطح جامعه در ارتباط با چاپ آن‌ها بوده كه موجب ممنوعيت چاپ آن‌ها شده است و در حال حاضر بايد سازوكارهايي قانوني براي آن‌ها تدوين كنيم تا بتوانند چاپ شوند كه برخي از اين قوانين در شوراي تبليغات كشور در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي موجود است.

وي همچنين در ارتباط با رفع توقيف برخي از روزنامه‌هاي كشور گفت:‌ توقيف رسانه‌ها امري ناخوشايند براي من، جامعه، روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه‌ است و بايد دانست كه توقف يك رسانه يك امر چند وجهي است و با توقيف يك رسانه چند مجموعه آسيب مي‌بينند كه در راس آنها مردم هستند كه از يك فضاي اطلاع رساني محروم مي‌شوند و خبرنگاران و اصحاب رسانه در مرحله بعدي قرار مي‌گيرند.

او افزود: بنابراين همه بايد تلاش كنيم كار هيچ رسانه‌يي به توقيف نينجامد و در اين راستا نويسندگان بايد طوري قلم بزنند كه چارچوب‌ها رعايت شود و روي محور قانون حركت كنند، مديران مسوولان نيز بايد مواضع قانوني را در نشريه خود رعايت كنند و هيات نظارت و دستگاه‌ قضايي نيز اعمال خود را طبق قانون انجام دهند. بايد گفت كه اگر همه در محور قانون حركت كنيم كار هيچ رسانه‌يي به توقيف نمي‌رسد.

محمدزاده در ارتباط با تجليل از پيشكسوتان مطبوعات خاطرنشان كرد: اين موضوع را از استان‌ها شروع كرديم و در حال حاضر استان همدان آماده براي انجام چنين برنامه‌ايي است و طي هفته‌هاي آينده اين كار انجام خواهد شد و تهران هم همزمان با برگزاري جشنواره مطبوعات با عنواني كه نامش ماندگار شود از پيشكسوتانش تجليل مي‌شود.

او در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران مبني بر اين‌كه آيا از اسامي خبرنگاران براي دريافت هديه رياست جمهوري نامي هم حذف شده است، ابراز كرد: حدود 9 هزار و 200 نفر به اين معاونت معرفي شده‌اند كه در قياس به سال‌هاي گذشته تعداد زيادي بود اما اسمي از طرف اين معاونت از ليست حذف نشد.

او در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا مبني بر پرداخت يارانه مطبوعات اظهار كرد:‌ يارانه نشريات سراسري به صورت سه ماهه و استان‌ها شش ماهه پرداخت مي‌شود. در اين راستا سه ماهه سوم نشريات سراسري يارانه خود را دريافت كرده‌اند و تنها سه ماهه آخر سال باقي مانده است.

وي افزود: يارانه به هر شكلي عمل شوند بازهم عده‌اي گله‌مند مي‌شود. نظر ما اين است كه معيارهاي روشني براساس شاخص‌هاي كيفي و كمي تعريف كنيم تا ديگر گله‌مندي وجود نداشته باشد.

او در پايان درباره پيوستن تنها خبرگزاري رسمي كشور به مجموعه دولت ابراز كرد: الان خبرگزاري زير مجموعه دولت است و تنها اختلافي كه در اين روند بر سر فعاليت مستقل يا زير مجموعه‌اي وجود دارد تنها به صورت لجستيك يا پشتيباني است كه با پيوستن آن به دولت جايگاه اين خبرگزاري ارتقا مي‌يابد ولي از نظر ماهيتي هيچ تغيير و تفاوتي در روال آن شكل نخواهد گرفت.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها