عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پيام وزير دادگستري به همايش ستاد ديه؛ براي آزادي زندانيان جرايم غيرعمد حدكثر تلاش را به‌كار بنديم

پيام وزير دادگستري به همايش ستاد ديه؛ براي آزادي زندانيان جرايم غيرعمد حدكثر تلاش را به‌كار بنديم
چهارشنبه 27 بهمن 1389  04:56 ب.ظ

وزير دادگستري طي پيامي به گردهمايي مديران عامل ستادهاي رسيدگي به امور ديه كه در استان خراسان رضوي برگزار مي‌شود، بر تلاش در جهت آزادي زندانيان جرايم غيرعمد تاكيد كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، متن پيام سيد مرتضي بختياري به اين شرح است:

«بسمه تعالي

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد (ص) و آل محمد (ص) و عرض ارادت به آستان مقدس حضرت ثامن الحجج (ع‌) و تبريك آغاز سي و سومين سالروز پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و سومين سال از دهه چهارم انقلاب كه توسط رهبر فرزانه انقلاب با عنوان دهه پشرفت و عدالت نامگذاري شده، صميمانه از شركت‌كنندگان در همايش تشكر مي‌نمايم.

در ميان ده‌ها نهاد مردمي و انقلابي كه به بركت انقلاب اسلامي متولد شد، ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و كمك به زندانيان نيازمند داراي برجستگي‌هاي خاصي است. اين نهاد مردمي از جهات مختلف موجب بركت و اعتلاي روحيه خدمتگزاري است. چه آنانكه اين محل مقدس را براي انجام كار خير انتخاب مي‌كنند و چه افرادي كه از قبل تسهيلات اين ستاد از گرفتاري نجات پيدا مي‌كنند و به دامان جامعه و آغوش گرم خانواده باز مي‌گردند. همچنين كساني كه به عنوان اولياي دم و دريافت‌كنندگان وجوه ستاد ديه، التيامي هر چند قليل بر زخم آنها گذاشته مي‌شود، از اين ستاد نوراني بهره‌مند هستند.

بر همين اساس درود مي‌فرستيم بر بانيان و مؤسسين عزيز ستاد ديه به ويژه سيد بزرگوار شهيد لاجوردي كه نيت خير آنها امروز منشاء اين همه بركت شده است.

آزادي زندانيان نيازمند در جرايم غيرعمد كه سر لوحه اهداف اين ستاد مردم‌نهاد است، در حقيقت محلي براي رهايي انسان‌هاي گرفتار از بند است كه با خلوص نيت و در راه رضاي خداوند انجام مي‌پذيرد و انشاالله باقيات‌الصالحاتي براي همه دست اندركاران ما خواهد بود.

گردهمايي مديران عامل ستادهاي ديه استانها و مسئولان ستاد ديه كشور در مشهد مقدس در جوار بارگاه ملكوتي ثامن‌الائمه حضرت علي‌ابن موسي‌الرضا (ع) و در آستانه ميلاد باسعادت نبي مكرم اسلام حضرت محمد مصطفي (ص) و تولد ششمين اختر تابناك آسمان امامت و ولايت حضرت امام جعفر صادق (ع)، فرصت مغتنمي است كه با ياري خواستن از ائمه طاهرين و با حل مشكلات و معضلات پيش رو، تعداد بيشتري از زندانيان نيازمند را از زندان آزاد كند تا كانون‌هاي خانوادگي بسياري از هموطنان در آغازين روزهاي بهار، رنگ و بوي بهاري به‌خود گيرد.

در كشور عزيزمان، مردم نوع‌دوست همواره در اجراي فرامين پرعطوفت پيامبر خاتم (ص) و در راستاي ترويج اخلاق و حفظ ارزش‌هاي اسلامي در جامعه با درك مشكلات انسان‌هايي كه ناخواسته به زندان كشيده شده‌اند با كمك‌هاي خداپسندانه‌اي كه به ستاد ديه انجام مي‌دهند براي بازگشت مجدد اين قبيل هموطنان به آغوش خانواده‌هايشان تلاش گسترده‌اي را به عمل مي‌آورند.

چنين اقداماتي حكايت از ارج نهادن خيرين به دستورات دين حيات‌بخش اسلام و اظهار همدردي با انسان‌هاي گرفتاري است كه به دليل بدهي‌هاي ناشي از جرايم مالي غير كلاهبرداري سال‌ها در زندان نگران چگونه زيستن همسر و فرزندان بي‌پناه خود هستند.

دين مبين اسلام دين رحمت است و پايه‌هاي ترويج اين دين الهي، مبتني بر ايمان به خداوند و تبعيت از مهر و نوع‌دوستي استوار شده است و پيامبر اكرم (ص) نيز محكم‌ترين دستگيره‌هاي ايمان به خداوند را در دلدادگي و عشق به معبود و حب و دوستي يكديگر و دوركردن خشم و عداوت از دل‌ها مي‌داند.

ضمن قدرشناسي از كوشش‌ها و تلاش‌هاي مداوم و خستگي‌ناپذير مديران عامل ستادهاي ديه استان‌ها و ايثار و از خودگذشتگي مسئولان و مديران ستاد ديه كشور، مجدانه از شما عزيزان درخواست دارم كه با عزمي راسخ‌تر در سالي كه از طرف رهبر عظيم‌الشان انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله العظمي امام خامنه‌اي «مد ظله العالي» سال همت مضاعف و كار مضاعف ناميده شده است، در آزادي زندانيان نيازمند بكوشيم.

فرهنگ‌سازي در سطح جامعه و دعوت ازخيرين در ماه پاياني سال خصوصا اطلاع رساني از طريق شبكه‌هاي صدا و سيما در هر استان، بسياري از خيرين را در مشاركت به اين امر خير و خداپسندانه راغب‌تر مي‌نمايد، علي الخصوص با اعلام اين موضوع كه كمك خيرين به زندانيان موجب مي‌گردد كه بسياري از حادثه‌ديدگان ناشي از تصادفات رانندگي نيز با دريافت ديه خود مرهمي بر زخم‌هاي ناشي از تصادفات رانندگي بگذارند.

بدون ترديد هم‌انديشي در گردهمايي بر پاشده مي‌تواند ضمن سرعت بخشيدن به آزادي زندانيان، راهكارهايي را فراروي همه ما قراردهد تا در جلوگيري از ورود افراد به زندان‌ها موفق گرديم.

اقدامات نويدبخشي كه در سال‌هاي اخير در ستاد ديه كشور آغاز شده است و ارائه طرح‌هايي در زمينه تشكيل «شوراي عالي فرهنگ عبور و مرور (ترافيك)» و يا «انجمن ملي ترويج قوانين و حمايت از قربانيان رانندگي» مي‌تواند بارقه اميد را در جامعه ايجاد نمايد كه با چنين طرح‌هايي و گسترش فرهنگ عبور و مرور در كشور، حداقل از تلفات انساني در حوادث رانندگي كاسته گرديده و از اين طريق ورودي به زندان‌ها نيزكاهش يابد.

رجاي واثق دارم حضور شما مديران عامل محترم ستادهاي ديه استان‌ها در شوراي فرهنگ عمومي استان و نهادهاي تاثيرگذار در ارتقاي فرهنگ حفظ حقوق انسان‌ها در پيشگيري از وقوع جرايمي مانند عدم رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي، تعهد مهريه نامعقول و توصيه به پرهيز از جمله «مهريه را كي داده و كي گرفته»، غفلت از پرداخت نفقه همسر و افراد تحت تكفل، عدم توجه به رعايت نكات ايمني كار (حوادث كارگاهي) و توجه به تقصير بزرگ صدور چك‌هاي بلامحل كه همه اين‌ها تجاوز به حقوق حقه مردم اين ميهن اسلامي است و موجب پاشيده شدن كيان خانواده ها و ورود مرتكبين اين جرايم به زندان‌ها مي‌شود، اثر دارد.

توفيق خدمت در ستاد ديه كه نصيب شما برادران و خواهران محترم شده است نعمتي است الهي كه نصيب هر فردي نمي‌شود. پس بايد شكر اين نعمت را به‌جا آوريم و حال كه در جوار مضجع منور آقا علي ابن موسي‌الرضا (ع)‌ قرار گرفته‌ايم با آن حضرت پيمان ببنديم تا هر آنچه در توان داريم در خدمت به زندانيان نيازمند آبروداري كـه بـدون هيچ نيت و قصد قبلي گرفتار شده اند، به‌كار بنديم و در جهت آزادي آنان از زندان حداكثر تلاش را به‌كار ببريم تا رضايت خالق هستي‌بخش را از اين طريق كسب نماييم.

در پايان وظيفه‌مندم از تلاش‌هاي مخلصانه و شبانه‌روزي همسنگر شهيد لاجوردي، برادر عزيز جناب آقاي مهندس جولايي مدير عامل محترم ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و كمك به زندانيان نيازمند به عنوان خادم تشكر نمايم.

از درگاه ايزد منان، سلامتي و طول عمر با عزت براي كليه خدمتگزاران در ستاد ديه را خواستارم.

سيد مرتضي بختياري

وزير دادگستري جمهوري اسلامي ايران»

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها