عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: حسادت جز زیان و خشمی که موجب سستی قلبت و بیماری بدنت می‌شود، ثمری ندارد. بحارالانوار، ج70، ص256

با تصويب مجلس صورت مي‌گيرد؛ ارسال شكايت انتظامي عليه قضات ظرف يك هفته به دادسراي انتظامي قضات

با تصويب مجلس صورت مي‌گيرد؛ ارسال شكايت انتظامي عليه قضات ظرف يك هفته به دادسراي انتظامي قضات
چهارشنبه 27 بهمن 1389  04:58 ب.ظ

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي صبح امروز در جلسه‌ي علني امروز (چهارشنبه) در ادامه‌ي رسيدگي به جزييات لايحه نظارت بر رفتار قضات، ماده‌اي را به تصويب رساندند كه بر اساس آن شكايت انتظامي مردم عليه قضات ظرف يك هفته به دادسراي انتظامي قضات ارسال مي‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس ماده 23 اين لايحه روساي دادگستري مراكز استان‌ها موظفند شكايات انتظامي مردم در برابر قضات را دريافت كرده و پس از ثبت در دفتر مخصوص و تسليم رسيد به شاكي ظرف حداكثر يك هفته به دادسراي انتظامي قضات ارسال كنند.

بر اساس ماده‌ي ديگري از فصل آيين رسيدگي به تخلفات انتظامي لايحه ترتيب قانوني براي شروع تعقيب و رسيدگي انتظامي شامل شكايت ذي‌نفع يا نماينده‌ي قانوني او، اعلام رييس قوه‌ي قضاييه، اعلام رييس ديوان عالي كشور يا دادستان كل كشور، اعلام شعبه ديوان عالي كشور در مقام رسيدگي به پرونده‌ي قضايي، ارجاع دادگاه عالي و اطلاع دادستان است.

به موجب تبصره اين ماده هرگاه دادستان پس از بررسي ابتدايي موارد اعلام شده را بي‌اساس تشخيص دهد، دستور بايگاني آن را صادر مي‌كند و در غير اين صورت براي رسيدگي به يكي از دادياران ارجاع مي‌كند.

هم‌چنين تصميم دادسرا مبني بر تعقيب يا عدم آن به نحو مقتضي به اطلاع شاكي مي‌رسد.

ماده ديگري از اين لايحه مقرر مي‌كند چنان‌چه داديار در حين رسيدگي به پرونده، تخلف ديگري را كشف كند موظف است نسبت به آن نيز رسيدگي و اظهارنظر كند.

بر اين اساس چنان‌چه عمل ارتكابي قاضي عنوان جزايي نيز داشته باشد مدارك مربوط جهت رسيدگي براي مرجع صالح قضايي ارسال مي‌شود.

نمايندگان مجلس هم‌چنين ماده ديگري از لايحه نظارت بر رفتار قضات را كه مقرر مي‌كرد «مدت مرور زمان تعقيب انتظامي از تاريخ وقوع تخلف و يا آخرين اقدامي كه در جهت تعقيب انجام شده دو سال است» از متن لايحه حذف كردند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها