عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رييس هيات مديره انجمن حمايت از بيماران پي.كي.يو خواستار شد: حمايت دولت از توليد غذاي بيماران در داخل

رييس هيات مديره انجمن حمايت از بيماران پي.كي.يو خواستار شد: حمايت دولت از توليد غذاي بيماران در داخل
چهارشنبه 27 بهمن 1389  04:59 ب.ظ

رييس هيات مديره انجمن حمايت از بيماران پي.كي.يو خواستار حمايت دولت از توليد محصولات غذايي مبتلايان به اختلالات متابوليك ارثي از جمله بيماران پي.كي.يو شد تا بدن آنان آسيب بيشتري نبيند.

دكتر جلال كوچمشگي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، افزود: اگر توليد غذاي بيماران پي.كي.يو در ايران تثبيت و حمايت شود مبتلايان به اين بيماري مي‌توانند رژيم غذايي خود را حفظ كنند و از آسيب جبران ناپذير استفاده از غذاهاي معمولي در امان بمانند. اين كار از نظر علمي نيز براي ايران غرور آفرين است چون در دنيا تنها برخي از كشورهاي پيشرفته اروپايي، آمريكاي شمالي، ژاپن و استراليا به فناوري توليد غذاي مخصوص مبتلايان به پي.كي.يو دست يافته‌اند.

وي در ادامه گفت: شكوفايي و خودباوري اصولي هستند كه در ايران بر آن‌ها تاكيد مي‌شود. در اين شرايط دولت بويژه معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت از توليد غذاي بيماران متابوليك ارثي حمايت و اين كار را تسهيل كند .

كوچمشگي با بيان اينكه در صورت حمايت دولت، امكان صادرات غذاهاي توليد داخل مبتلايان به اختلالات ارثي به ساير كشورها نيز وجود دارد، اظهار كرد: ميزان پروتئين غذاي مخصوص بيماران پي‌كي يو كنترل شده است و در حال حاضر فناوري توليد انواع فرآورده‌هاي آردي، ماکاروني، جايگزين‌هاي عصاره گوشت، تخم مرغ و سيب زميني مبتلايان به اين بيماري در كشور وجود دارد و در صورت حمايت دولت مي‌تواند با کيفيت مناسب و قيمتي پايين‌تر از محصولات خارجي در دسترس بيماران قرار ‌گيرد.

وي با اشاره به دلايل ممنوعيت مصرف مواد غذايي معمولي براي مبتلايان به پي كي يو، گفت: بدن اين بيماران نمي‌تواند اسيد آمينه فنيل آلانين را متابوليزه كنند بنابراين آنان نمي‌توانند غذاهاي حاوي پروتئين را مصرف كنند در نتيجه از غذاهاي مخصوص بايد استفاده كنند.

رييس هيات مديره انجمن حمايت از بيماران پي.كي.يو در پايان اظهار كرد: اگر مبتلايان به پي كي يو غذاهاي عادي مصرف كنند، فنيل آلانين غذا در خون آنان باقي مي‌ماند، حالت سمي پيدا مي‌كند و به مغز كودكان در حال رشد آسيب جبران ناپذيري مي‌زند. بنابراين آنان بايد در كودكي، شير خشك مخصوص و در بزرگسالي غذاهاي مخصوص بيماران پي كي يو را مصرف كنند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها