عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

معاون تحقيقات وزير بهداشت: مراكز تحقيقاتي همسو در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تجميع مي‌شوند

معاون تحقيقات وزير بهداشت: مراكز تحقيقاتي همسو در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تجميع مي‌شوند
چهارشنبه 27 بهمن 1389  05:00 ب.ظ

معاون تحقيقات و فناوري‌ وزير بهداشت با تاكيد بر پايين بودن حجم اعتبارات پژوهشي كشور خصوصا در حوزه علوم پزشكي سال 90 را سال هم افزايي و همگرايي در بخش پژوهش عنوان كرد و گفت: فعاليت‌هاي پژوهشي مراكز تحقيقاتي در قالب پژوهشكده‌ها و شبكه‌هاي تحقيقاتي هم افزا مي‌شود.

 

به گزارش خبرنگار پژوهشي ايسنا، دكتر مصطفي قانعي كه در حاشيه كنگره ايران ليزر 89 در جمع خبرنگاران سخن مي‌گفت، در پاسخ به سوالي درباره نحوه نظارت دولت بر عملكرد بخش خصوصي در صندوق‌هاي علم و فن‌آوري اظهار كرد: راه‌اندازي صندوق‌هاي علم و فن‌آوري در برنامه‌هاي سوم و چهارم توسعه پيش‌بيني‌ شده بود. البته اين صندوق‌ها خصوصي هستند، چون بيش از 50 درصد از سهام آن‌ها در اختيار بخش خصوصي است.

معاون تحقيقات و فناوري‌ وزير بهداشت افزود: صندوق هاي علم و فن‌آوري طبق قانون با حضور دولت تشكيل مي‌شوند، اما به علت بيشتر بودن سهام بخش خصوصي، اين بخش آن‌ها را اداره مي‌كند. دولت به منظور نظارت بر صندوق هاي علم و فن‌آوري در اين صندوق‌ها حضور دارد تا بودجه اختصاص يافته به آن‌ها در امور غير علمي و نامربوط به فن‌آوري هزينه نشود؛ بنابراين دولت فقط بر عملكرد اين صندوق‌ها نظارت مي‌كند.

 

وي درباره وضعيت استانداردسازي تجهيزات پزشكي در ايران اظهار كرد: استانداردسازي تجهيزات پزشكي با بخش‌هاي ديگر متفاوت است. در بخش پزشكي مجبور هستيم پس از اخذ استانداردهاي لازم، تجهيزات براي انسان‌ها استفاده شود به همين دليل نياز به مراكز تحقيقاتي غني داريم تا بتواند در اين زمينه فعاليت كند. به همين منظور از امكانات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي استفاده مي‌كنيم؛ البته بيشتر تجهيزات پزشكي موجود در ايران از استاندارد CE اروپا برخوردار هستند .

معاون تحقيقات و فناوري‌ وزير بهداشت با اشاره به محدود بودن بودجه پژوهش در بخش بالين گفت: در اين زمينه دو برنامه جدي داريم كه يكي از آن‌ها حمايت از پژوهشكده‌ها است. بدين منظور مراكز تحقيقاتي همسو را در يك دانشگاه تجميع مي‌كنيم تا ماموريت واحدي را انجام دهند؛ بدين ترتيب فعاليت‌هاي تحقيقاتي مراكز پژوهشي در قالب پژوهشكده‌ها هم افزا مي‌شود. به منظور سامان دادن به فعاليت تحقيقاتي چندين دانشگاه، آن‌ها را به شبكه‌هاي تحقيقاتي متصل مي‌كنيم.

قانعي در پايان اظهار كرد: سال 90 سال هم افزايي و همگرايي در بخش پژوهش است، البته ما تمام گلايه‌هاي مربوط به محدود بودن پژوهش در بخش بالين را به جان مي خريم، چون اعتبارات بخش پژوهش اندك است و در اين ميان اعتبارات پژوهش در بخش پزشكي بسيار پايين است.

وي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره بحث احتمال ادغام وزارتخانه هاي بهداشت و علوم، آن را شايعه اي بي اساس خواند و گفت: چنين بحثي اساسا در سطح رياست جمهوري و نهادهاي قانونگذاري و تصميم‌ سازي كشور مطرح نبوده و نيست.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها