عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

*تركيب مصرف، هزينه و درآمد خانوار در سه دهه گذشته*

*تركيب مصرف، هزينه و درآمد خانوار در سه دهه گذشته*
چهارشنبه 27 بهمن 1389  05:04 ب.ظ

طرح آمارگيري از هزينه خانوارهاي كشور از سال ‌١٣٤٧ توسط مركز آمار ايران آغاز شده و از سال ‌١٣٥٣ كه علاوه بر هزينه‌هاي خانوار، درآمد را نيز شامل شد، با عنوان "طرح آمارگيري از هزينه و درآمد خانوارهاي كشور" شناخته مي‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين طرح هر ساله با هدف، برآورد سالانه‌ اين ميانگين هزينه‌هاي كل، خوراك، غير خوراك و درآمد خانوارها و نيز برآورد تغييرات سالانه اين ميانگين‌ها در سطح مناطق شهري/ روستايي كل كشور و برآورد سالانه‌ي ميانگين هزينه‌هاي كل، خوراك، غير خوراك و درآمد خانوارها در سطح نقاط شهري/ روستايي هر يك از استان‌ها اجرا شده و نتايج آن منتشر مي‌شود.

ضرورت اجراي اين طرح به علت كاربرد نتايج آن در تامين اطلاعات مورد نياز حساب‌هاي ملي و منطقه‌اي، تامين ضرايب اهميت در شاخص قيمت‌ها، ارزيابي سياست‌هاي رفاه و توزيع درآمد، فراهم آوردن امكان بررسي خانوارهاي زير خط فقر، بررسي الگوي مصرف خانوارها، امكان محاسبه ضرايب حساسيت درآمد و ميل نهايي به مصرف، ارزيابي اثرات برنامه ريزي اقتصاديي بر سطح زندگي خانوارها، امكان پيش بيني ميزان و نوع تقاضاي كالا و خدمات (توسط خانوارها) براي انجام برنامه‌ريزي‌هاي اقتصادي و بررسي روابط متقابل ويژگي‌هاي اجتماعي ـ اقتصادي خانوارهاست.

نتايج كلي طرح در بخش هزينه‌هاي خانوار نشان مي‌دهد كه متوسط هزينه‌هاي سالانه يك خانوار شهري در دهه شصت ‌١.75 برابر يك خانوار روستايي، در دهه هفتاد ‌١.55 برابر و در دهه هشتاد ‌١.5 برابر يك خانوار روستايي بوده و طول زمان فاصله بين هزينه‌هاي خانوار شهري و روستايي كاهش يافته است.

تركيب هزينه‌هاي سالانه يك خانوار شهري نشان مي‌دهد سهم هزينه‌هاي غير خوراكي در مناطق شهري در دهه‌هاي ‌٦٠، ‌٧٠ و ‌٨٠ به ترتيب ‌٦٠، ‌٧٠ و ‌٧٦ درصد از كل هزينه‌هاي خانوار بوده است و اين سهم در طول زمان افزايش يافته است.

تركيب هزينه‌هاي سالانه يك خانوار روستايي هم نشان مي دهد سهم هزينه‌هاي غير خوراكي در مناطق روستايي در دهه‌هاي ‌٦٠، ‌٧٠ و ‌٨٠ به ترتيب ‌٤٨، ‌٥٤ و ‌٦٢ درصد از كل هزينه‌هاي سالانه خانوار بوده است و اين سهم در طول زمان افزايش يافته است.

تركيب انواع هزينه‌هاي سالانه خوراكي و دخاني يك خانوار شهري هم نشان مي‌دهد سهم گروه "شير و فرآورده‌هاي آن و تخم پرندگان"، در كل هزينه‌هاي خوراكي و دخاني خانوار در طول زمان تقريبا ثابت و بدون تغيير بوده است. سهم هزينه‌هاي "گوشت"، "ميوه‌ها و سبزي‌ها" و "دخانيات" كاهش و سهم هزينه‌هاي "آرد و رشته، غلات و ..."، قند و شكر و شيريني و ..."، " روغن و چربي"، خشكبار و حبوب"، "ادويه و چاشني" و "نوشابه و غذاهاي آماده" در كل هزينه‌هاي خوراكي و دخاني يك خانوار شهري افزايش يافته است.

تركيب انواع هزينه‌هاي سالانه خوراكي و دخاني يك خانوار روستايي نيز نشان مي‌دهد سهم گروه "گوشت"، در كل هزينه‌هاي خوراكي و دخاني خانوار روستايي در طول زمان به استثناء دهه ‌٧٠، تقريبا ثابت و بدون تغيير بوده است. سهم هزينه‌هاي "آرد و رشته، غلات و ..."، "شير و فرآورده‌هاي آن و تخم پرندگان" و "دخانيات" در طول زمان كاهش و سهم هزينه‌هاي "روغن و چربي‌ها"، ميوه‌ها و سبزي‌ها"، "خشكبار و حبوب"، "قند و شكر و شيريني و ..." ، "ادويه و چاشني" و "نوشابه و غذاهاي آماده"، در كل هزينه‌هاي خوراكي و دخاني يك خانوار روستايي افزايش يافته است.

تركيب انواع هزينه هاي غير خوراكي يك خانوار شهري نيز حاكي از اين است كه سهم گروه "آب، فاضلاب، سوخت و روشنايي"، در كل هزينه‌هاي غير خوراكي خانوار در طول زمان تقريبا ثابت و بدون تغيير بوده است. سهم هزينه‌هاي "پوشاك و كفش"، "اجاره‌بها و ساير هزينه‌هاي منزل مسكوني" و لوازم و اثاث و ... " كاهش و سهم هزينه‌هاي "بهداشت و درمان"، "حمل و نقل و ارتباطات"، "تفريحات و سرگرمي‌" و "كالاها و خدمات متفرقه" در كل هزينه‌هاي غير خوراكي يك خانوار شهري افزايش يافته است.

در بخش درآمدهاي خانوار، نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد متوسط درآمد يك خانوار شهري در دهه شصت ‌١.69 برابر خانوار روستايي، در دهه هفتاد ‌١.67 برابر و در دهه هشتاد ‌١.56 برابر يك خانوار روستايي بوده و در طول زمان فاصله بين درآمدهاي خانوار شهري و روستايي كاهش يافته است.

سهم درآمدهاي متفرقه در مناطق شهري در دهه‌هاي ‌٦٠، ‌٧٠ و ‌٨٠ به ترتيب ‌٣٣، ‌٣٦ و ‌٤١ درصد از كل درآمدهاي خانوار بوده است و همانگونه كه در نموار نيز نشان داده شده اين سهم در طول زمان افزايش يافته است.

سهم درآمدهاي متفرقه در مناطق روستايي نيز در دهه‌هاي ‌٦٠، ‌٧٠ و ‌٨٠ به ترتيب ‌١٩، ‌١٩ و ‌٢٦ درصد از كل درآمدهاي خانوار بوده است و اين سهم در طول زمان افزايش يافته و در مقابل سهم درآمد از مشاغل آزاد در مناطق روستايي در طول زمان كاهش يافته است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها