عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

حقايق ارائه شده در برنامه نشانه‌ي شكست بازسازي آبادان و خرمشهر است

حقايق ارائه شده در برنامه نشانه‌ي شكست بازسازي آبادان و خرمشهر است
چهارشنبه 27 بهمن 1389  05:43 ب.ظ

يك پژوهشگر دفاع مقدس حقايق ارائه ‌شده در برنامه‌ي تلويزيوني «راز» را نشانه‌ي شكست سه دوره بازسازي و بر جاي ماندن مصائب شهرهاي آبادان و خرمشهر دانست.

نادر دريابان با نگارش مطلبي كه در اختيار سرويس تلويزيون و راديو ايسنا قرار داده است، به نقد برنامه‌ي «راز» و يكي از قسمت‌هاي اين مجموعه با موضوع شهرهاي آبادان و خرمشهر پرداخته است.

‌در مطلب اين پژوهشگر دفاع مقدس آمده است: يك برنامه تلويزيوني تحت عنوان «راز»، از شبكه‌ي عملي و فرهنگي صدا‌وسيما در حالي كه پرچمدار اصالت‌هاي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس را باور مستقيم و اصلي خود مي‌داند، پس از سال‌ها سكوت صدا‌وسيما در خصوص مشكلات عميق شهرهاي خرمشهر و آبادان با جراتي از جنس رزمندگان سال‌هاي دفاع مقدس، پرونده‌ي خاك‌گرفته مصائب ناشي از بازسازي و وعده‌هاي عملي نشده‌ي مسؤولان را در 23 سال گذشته، اندكي تكان داده و ورق‌زده است. «راز» برنامه‌اي است كه نادر طالب‌زاده مستند‌ساز ديني و انقلابي و حوزه‌ي دفاع مقدس آن را به تازگي در يك شبكه‌ي تخصصي سيما به روي آنتن مي‌برد. نوع نگاه طالب‌زاده و همكارانش با فضا و سياست‌هاي سال‌هاي گذشته و اخير رسانه‌ي ملي متفاوت‌تر است. آنها تلاش مي‌كنند در رسانه‌ي ملي زبان و تريبون جديدي براي مسائل روز جامعه پيدا كنند كه بسيار شبيه خط مشي رزمندگان سال‌هاي جنگ است. خط مشي كه اكنون توسط رهبر معظم انقلاب به‌عنوان يكي از اصيل‌ترين ارزش‌هاي انقلاب به‌شمار مي‌رود.

در ادامه اين مطلب آمده است: طالب‌زاده يك سال پيش و در حالي كه هنوز برنامه «راز» متولد نشده بود، در يك گفت‌وگوي تلويزيوني به همراه نوباوه خبرنگار صدا‌وسيما در دوران جنگ و نماينده‌ي فعلي مجلس به مشكلات خرمشهر اشاره‌اي كرده بود، حالا طالب‌زاده در برنامه‌اي فرهنگي به سراغ پرونده‌ بازسازي آبادان و خرمشهر رفت و در حالي‌ كه بسيار ناقص به اين مقوله پرداخت، اما توانست يك موج جديد در افشاي چهره‌ي واقعي اين دو شهر را به‌ وجود بياورد و نشان دهد كه آنچه در عملكرد مسؤولان در 20 سال بازسازي اين دو شهر عنوان شده است، حتي نتوانسته است برخي ابتداييات را به آبادان و خرمشهر بازگرداند.

نادر دريابان كه خود را يكي از شاهدان عيني ناكافي بازسازي در ربع قرن اخير ناميده است، با تقدير از عملكرد نادر طالب‌زاده و تيم‌اش و با اشاره به توجيهات اخير استاندار خوزستان در ارتباط با اين برنامه، نوشته است: اگرچه ميهمانان طالب‌زاده هم‌خواني چنداني با موضوع عميق مصائب خرمشهر و آبادان نداشتند و بايد از آگاهان و شاهدان اصلي اين وقايع هم‌چون حضرت آيت‌الله نوري نماد مقاومت روحانيت در حماسه‌ي دفاع مقدس و امام جمعه اين شهر استفاده مي‌شد، اما پخش چند مصاحبه و فيلم كوتاه نشان داد تا چه اندازه دستان مسوولين دولتي در ارتباط با رسيدگي به مشكلات اين دو شهر خالي است.

وي جفاي صورت گرفته به فرهنگ دفاع مقدس در سرزمين‌هاي شهيدان و مسقط راس حماسه‌ي دفاع و مقاومت خرمشهر و آبادان را يكي از نقاط قوت برنامه‌ي «راز» برشمرده و افزوده است: توفيق اين برنامه در نزد افكار عمومي آبادان و خرمشهر نشان‌دهنده‌ي موفقيت اين برنامه در راز‌گشايي از جفاي صورت‌گرفته به دو سنگر و خاكريز مهم دفاع مقدس و رو‌كردن دست مسؤولاني بود كه 23 سال است از آباداني و خرمي آبادان و خرمشهر سخن مي‌راند.

دريابان نوشته است: اين برنامه بايد به ‌صورت سريالي با نگاه به تاريخ معاصر آبادان و خرمشهر نقش تاريخي، اقتصادي، فرهنگي دوشهر مهم و ثروتمند كشور در دهه‌هاي معاصر و آنچه اين دو شهر به عنوان مزيت‌هاي برتر در اختيار داشتند را با استفاده از كارشناسان مجرب به بحث مي‌گذاشت و سپس با مرور مستند‌گاه شمار بازسازي را، در كنكاو مشكلات اين شهرها به جست‌وجوي عميق مي‌نشست.

دريابان اضافه كرده است كه آنقدر زخم‌هاي آبادان و خرمشهر عميق است كه هر بيننده‌ي تازه واردي به اين دو شهر را مجاب مي‌كند كه مشكلات ناشي از جنگ هم‌چنان در اين دو شهر باقي است و مسؤولان در ناتواني كامل 23 سال است در تامين آب شرب، فاضلاب و حل مشكلاتي هم‌چون بيكاري درمانده‌اند و اكنون كار به جايي رسيده كه مردم اين دو شهر روند مهاجرت را از آبادان و خرمشهر آغاز كرده‌اند.

اين پژوهشگر دفاع مقدس با رد توجيهات استاندار خوزستان در زير سوال ‌بردن اين برنامه نوشته است: آنچه طالب‌زاده و «راز» به نمايش گذاردند، اگرچه بسيار ناقص بود، اما حقايقي تلخ است كه روايتگر مصائب اين دو شهر هستند. در خرمشهر كار به‌جايي رسيده كه مسؤولان حتي توان ساماندهي يك بازار كوچك و يا سامان‌دهي يك ترافيك محدود در تنها چهارراه پرتردد شهر را ندارند. آنها با عملكرد خود بر زيست مردم رنج‌ديده اين دو شهر در كثيفي و بي‌قانوني اصرار دارند.

وي خطاب به استاندار خوزستان آورده است: آيا شما از دردهاي مردم در اين شهر آگاه هستيد پاي درد دل آنها نشسته‌ايد و مي‌دانيد در ادارات و بانك و نهادهاي اين شهر چگونه با مردم كه ولي نعمت شما مسؤولان هستند، برخورد مي‌كنند. 23 سال است مردم در كنار فاضلاب و بي‌بهداشتي زندگي پر‌زحمتي را مي‌گذرانند و مجبور هستند آب شكلاتي، آب‌شور، انواع دستگاه‌هاي تصفيه را تجربه كنند.

وي خاطرنشان كرده است: در حالي كه جوانان آبادان و خرمشهر بيكار هستند، مديران پروازي در منطقه آزاد اروند حقوق ميليوني دريافت مي‌كنند. پارتي‌بازي رايج است و فقر و بيكاري و كارگاهي‌ بودن اين دو شهر هم‌چنان به‌ خوبي ديده مي‌شود.

دريابان اضافه كرده است: اگر وعده‌هاي دولت در خصوص آب، حل مشكل بيكاري و تسهيلات بندري تحقق يافته است، پس چرا مردم در اين دو شهر آب شرب خود را هم‌چنان مي‌خرند و يا بيكاري گسترده است و بسياري از فعالان تجاري از بنادر اين دو شهر به‌ويژه خرمشهر كوچ مي‌كنند.

وي استاندار خوزستان را به مناظره در جمع مردم در يكي از مساجد خرمشهر و يا آبادان فراخوانده و نوشته است: جناب استاندار برخي از اعضاي شوراي شهر خرمشهر مي‌گويند فرماندار اين شهر در خرمشهر سكونت ندارد و يا مدير آبفاي اين شهر در شهر ديگري ساكن است كه اگر درست باشد يك تاسف بزرگ است.

اين پژوهشگر دفاع مقدس آورده است: فاصله گرفتن مسؤولان از مردم از آفت‌هاي بزرگي در 23 ساله اخير در اين دو شهر بوده است كه بر زخم‌هاي آبادان و خرمشهر افزوده است. روند مشكلات در خرمشهر و آبادان طوري شده است كه مردم مشكلات عميق‌تر را فراموش كرده و در پي كپسول گاز پنج هزار توماني يا دست‌فروشي شده‌اند. اميد به آينده و نشاط در اين دو شهر مرده‌ و عملكرد اين سه دهه باعث شده است سه نسل از آباداني‌ها و خرمشهري‌ها درگير مصائب ناشي از جنگ و بازسازي نامطلوب شوند. تبعيض‌ به ‌قدري عميق شده است كه نمونه‌ي زنده آن منطقه آزاد اروند با ده‌ها مثال مي‌تواند دراين خصوص باشد كه به‌زودي برخي از آنها بازگو خواهد شد.

دريابان با اشاره به حوادث پيش‌آمده در خصوص برنامه‌ي «راز» نيز نوشته است: اگر اين برنامه حقايق را واژگونه نشان داد، چرا برخي در پي شكار فيلم‌هاي افشاگرانه عوامل فني «راز» در فرودگاه آبادان بر آمدند و يا استاندار خوزستان براي پاسخگويي در آن حاضر نشد.

وي در ادامه افزوده است: تلويزيون با پخش «راز» شهرهاي آبادان و خرمشهر به كوتاهي‌هاي خود در 23 ساله گذشته در خصوص مصائب اين دوشهر اندكي پايان داد. اگرچه خاموشي صدا‌وسيما در سال‌هاي مصائب خرمشهر و آبادان يك همراهي كامل با كساني بود كه با كلنگ پروژه‌هاي واهي اين دو شهر مرتبا عكس و تصوير يادگاري مي‌گرفتند و خبرسازي مي‌كردند.

وي در پايان گفت: بحث در خصوص اندوه آبادان و خرمشهر بسيار گسترده است كه اميدوار هستيم در برنامه‌ي «راز» كه مرتبط با حوزه‌ي دفاع مقدس و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي است تداوم يابد تا بيش از پيش نشان دهد دست مدعيان اعجاز در اين شهرها چقدر خالي است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها