عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات ‌فارسي دانشگاه پيام‎نور در مشهد آغاز شد

نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات ‌فارسي دانشگاه پيام‎نور در مشهد آغاز شد
چهارشنبه 27 بهمن 1389  05:51 ب.ظ

رييس دانشگاه پيام نور خراسان رضوي با تاكيد بر نقش ادبيات در تعامل ملت‌ها، گفت: اين نقش بايد سازنده و تكاملي باشد به گونه‌اي كه فرهنگ و ادبيات ما مستقل و فارغ از هر گونه نفوذ بيگانگان باشد.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)_منطقه خراسان، دكتر مرتضي آقايي امروز در مراسم افتتاح نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه پيام نور در هتل جم مشهد اظهارداشت: ادبيات را مي‌توان به نوعي كره علوم تعريف كرد كه رگه‌هايي از آن در اكثر علوم مشهود است.

 

وي با بيان اينكه از ابتداي خلقت تمام افكار، فرهنگ‌ها و نظرات در قالب ادبيات تبلور يافته و ظاهر شده است، گفت: به عنوان مثال مبحث عاشورا به عنوان بزرگترين واقعه عالم بشريت كه جنبه تاريخي دارد، مي‌بينيم كه اين موضوع در ادبيات نيز به منصه ظهور رسيده است و اين چنين با زيباآفريني اهل قلم، اين واقع بزرگ تداوم دارد.

 

رييس دانشگاه پيام نور خراسان رضوي بر تاثير هنر و رسالت ادبيات در توسعه حوزه‌هاي تخصصي و ساير رشته‌هاي تاكيد كرد و ابرازداشت: ادبيات بايد همچنان در همين مسير گام بردارد .

 

وي با اشاره به سهم اهل قلم در روشني افكار و ايجاد اتحاد در بين انسان‌ها بيان داشت: ترديدي در اين حرف نيست اما زبان و ادبيات فارسي، ويژگي خاصي براي ما ايرانيان دارد به طوري كه مي‎توان گفت در اين عرصه، در زمره كشورهاي سرآمد جهان هستيم.

 

رييس دانشگاه پيام نور خراسان رضوي افزود: بر اين باوريم كه با ترويج فرهنگ ايراني اسلامي و اشاره دادن مردم به خودي ايراني، مي‌توان جلوي غلبه ساير فرهنگ‌ها را گرفت.

 

وي در ادامه به اهميت نگارش و نقش آن در مطرح ساختن جنبه‌هاي مختلف فرهنگ ايراني اسلامي اشاره كرد و گفت: در تمام عرصه‌ها، نياز به وحدت و پيروي از ولايت فقيه مطرح است و اهل قلم بايد همچنان كه تاكنون افتخاراتي را با نگارش خود براي كشور محقق ساخته‌اند، بر اين امر توجه كنند كه منحرف شدن از خط اخلاق، انصاف و عقل اثرات جبران ناپذيري خواهد داشت.

 

در ادامه دكتر محمدجواد عرفاني بيضايي، دبير نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات‎فارسي دانشگاه پيام‎نور، ضمن خير مقدم به استادان و دانشجويان در همايش مذكور، با اشاره به مقالات دريافتي به دبيرخانه همايش، گفت: مقالات دريافتي بالغ بر 230 اثر بوده است كه پس از داوري آثار، در نهايت 140 مقاله پذيرفته شد و 30 مقاله براي ارائه در نظر گرفته شده است.

 

وي ابرازداشت: اين همايش به منظور ارائه جديدترين پژوهش‌ها و يافته‌هاي تحقيقي در زمينه زبان و ادبيات‎فارسي به ويژه در نظام آموزش باز و از راه دور،‌ همچنين تشويق و ترغيب پژوهشگران به بررسي موضوعات ميان‎رشته‌اي، ادبيات تطبيقي، سبك‌شناسي، ادبيات معاصر و ديگر موضوعات در مشهد مقدس، خاستگاه زبان و ادب فارسي برگزار مي‌شود.

 

عرفاني بيضايي با اشاره به اهداف اين همايش از جمله آشنايي با تحقيقات جديد زبان و ادبيات‎فارسي در نظام آموزش باز و از راه دور،‌ گفت‌وگو و تبادل نظر شركت‌كنندگان در عرصه‌هاي پژوهشي، ترغيب پژوهشگران جوان به گسترش و تعميق تحقيقات علمي و توجه به زبان و ادبيات‎فارسي به عنوان يكي از قديمي‌ترين رشته‌هاي دانشگاه پيام‏نور، گفت: اميدواريم پژوهشگران به ويژه دانشجويان تحصيلات تکميلي تازه‏‎ترين يافته‎هاي علمي خود را در اين همايش ارائه کنند.

 

وي يادآور شد: اعضاي كميته علمي نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات‌فارسي دانشگاه پيام‎نور، دكتر سجاد آيدانلو، دکتر رضا اشرف‎زاده، دكتر حامد خاتمي‎پور، دكتر كاووس حسن‎لي، دكتر فاطمه کوپا، دكتر محمد كاظم کهدويي، دكتر معصومه معدن‎‌كن، دكتر علي اصغر مير باقري‎فرد، دكتر نصرت ناصري مشهدي، دكتر محمد جعفر ياحقي و دكتر حسن بساك هستند.

 

نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات‌فارسي دانشگاه پيام‎نور 27 و 28بهمن ماه در سالن همايش‌هاي هتل جم مشهد برگزار مي‌شود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها