عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

انتخابات اتاق در رفت و آمد تعويق!

انتخابات اتاق در رفت و آمد تعويق!
چهارشنبه 27 بهمن 1389  05:54 ب.ظ

انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني در حالي قرار است روز چهارم اسفند ماه برگزار شود كه در روز نخست تبليغات كانديداها با يك شك روبه‌رو شد و توقف چند ساعته‌اي موجب اختلال در روند برگزاري آن شد.

عصر روز گذشته (سه‌شنبه) در حالي كه بسياري از تشكل‌ها و نامزدها آگهي‌هاي تبليغاتي خود را چاپ كرده، نشست‌هاي رسانه‌يي برگزار كرده و در پي انتشار ليست‌هاي خود بودند، خبري بر روي سايت‌هاي اتاق‌ بازرگاني ايران مبني بر تعويق انتخابات قرار گرفت كه براي همه كانديداها تعجب برانگيزد بود.

به گزارش خبرنگار بازرگاني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) هر چند اين سايت رسمي به نقل از هيات نظارت بدون اعلام دليل از تعويق انتخابات خبر داد اما ساعاتي بعد وزارت بازرگاني به نقل از رييس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني رسما از برگزاري انتخابات در همان تاريخ مقرر حكايت كرد.

اين اتفاق هر چند بعد از يك روز هنوز به طور كامل موشكافي نشده و دليل اين تعويق و برگزاري مجدد معلوم نشده است، اما اعتراض‌هاي مختلفي را از سوي كانديداهاي اتاق‌هاي سراسر كشور برانگيخت. مخصوصا كه بسياري مسؤولان اتاق ايران را متهم مي‌كنند كه با انتشار اين خبر، عملا يك روز از يك هفته فرصت تبليغاتي‌شان را كه دو روز آن‌هم تعطيل است، از آنان سلب كرد.

در اين زمينه جمشيد عدالتيان از گروه خواستاران تحول با بيان اينكه اين انتخابات يكي از بي‌نظم‌ترين انتخابات تاريخ اتاق است،‌ مي‌گويد: اينكه تا روز آغاز تبليغات رسما نام افرادي كه رد صلاحيت شده‌اند اعلام نمي‌شود و در همان روز كه خبر تعويق منتشر مي‌شود نشان مي‌دهد كه شرايط براي برگزاري مناسب انتخابات فراهم نيست.

مجيدرضا حريري هم با انتقاد از نحوه برگزاري انتخابات مي‌گويد: به نظر من همه چيز براي هدفي خاص از قبل برنامه‌ريزي شده بوده است. اينكه روز برگزاري انتخابات در بين دو تعطيلي قرار گرفته نشان مي‌دهد كه برخي نمي‌خواسته‌اند كه شوري در جريان انتخابات پيدا شود.

پورقربان هم از تشكل‌ها مي‌گويد: از هشت روزي كه مي‌توانيم تبليغات داشته باشيم سه روز عملا تعطيل است و اين نشان مي‌دهد كه زمان براي به صحنه آوردن اعضاي بيشتري از دارندگان كارت بازرگاني اندك است.

فاطمه مقيمي از شوراي بانوان بازرگان هم منتقد اين وضعيت است و مي‌گويد كه بايد دليل قانع كننده‌اي از سوي انجمن نظارت بر انتخابات براي اين موضع اعلام شود.

در اين زمينه يكي از نامزدهاي سرشناس اتاق مي‌گويد: تاريخ انتخابات و تعيين روز راي گيري برعهده انجمن نظارت است و اين انجمن قبلا اعلام كرده بود در روز چهارم اسفند ماه انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني برگزار مي‌شود، منتها چون برخي از كانديداها بخصوص در شهرستان‌ها شرايط لازم براي انتخاب شدن نداشتند تاريخ انتخابات موكول به ارديبهشت ماه شد.

علاء ميرمحمدصادقي در گفت‌وگو با ايسنا با تاكيد بر اين‌كه شش شهرستان داراي شرايط لازم نبودند، تصريح مي‌كند: انجمن نظارت در يك كار فوري و با عجله تصميم گرفت كه با توجه به حد نصاب نرسيدن كانديداهاي شش اتاق بازرگاني تاريخ انتخابات را تغيير دهد ولي از جاهاي مختلف، دستورات و افراد گوناگون شبانه اعتراض كردند و گفتند كه اين كار صحيح نيست.

وي مي‌افزايد:‌ افراد گوناگون گفتند كه حدود 34 اتاق بازرگاني داريم و اگر شش تا از آن‌ها شرايط لازم ندارند درست نيست كه 28 اتاق ديگر را معطل كرد لذا در نهايت انجمن نسبت به اين تصميم تجديد نظر كرد.

ميرمحمدصادقي با اشاره به اينكه ممكن است حتي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي هم چنين حادثه‌اي اتفاق بيفتد، تصريح مي‌كند: براي مثال هنگام جنگ در شهرهاي ايلام و خرمشهر مشكل به وجود آمد و انتخابات آن شهرها عقب افتاد اما دليل نمي‌شد كه انتخابات تمام ايران را موكول به بعد كرد.

وي ادامه مي‌دهد: انجمن نظارت اين دليل را پذيرفت و قرار شد انتخابات چند اتاق بازرگاني كه شرايط لازم ندارند در زمان ديگري برگزار شود اما 28 اتاق بازرگاني من جمله اتاق بازرگاني تهران در روز چهارم اسفند انتخابات را برگزار مي‌كند.

به گفته او شايسته است تمام افرادي كه مي‌توانند راي دهند به پاي صندوق‌ها حاضر شوند و بخصوص در آن زمان كه امكانات زيادي در اختيار بخش خصوصي است از اين فرصت استفاده كنند و راي دهند.

او خاطر نشان مي‌كند كه تعداد كانديداها براي اتاق بازرگاني بايد دو برابر ظرفيتي باشد كه در شهرستان‌ها براي هيات نمايندگان در نظر گرفته شده است.

ميرمحمد صادقي با تاكيد بر اينكه لابد كساني كه اين تصميم را گرفتند پاسخگوي اين مسئله هستند، اظهار مي‌كند: معتقدم كه حائزان شرايط در انتخابات شركت مي‌كنند و شوري هم در دارندگان كارت بازرگاني كم و بيش وجود دارد اما وظيفه رسانه‌ها نيز است كه افراد را براي راي دادن تشويق كنند.

به گزارش ايسنا در اطلاعيه‌اي كه شبکه اطلاع‌رساني وزارت بازرگاني اعلام كرد به نقل از حسين نقره‌کار شيرازي، رييس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني آمده است كه وي در نامه‌اي به روساي هيات‌هاي نظارت بر انتخابات سراسر کشور اعلام کرده است: انتخابات اتاق در حوزه‌هايي که داوطلبان به حد نصاب رسيده است در تاريخ چهارم اسفندماه سال جاري برگزار خواهد شد اما اگر در حوزه‌هايي تعداد داوطلبان به حد نصاب نرسيده است انتخابات آن حوزه از چهارم اسفندماه سال جاري به 26 ارديبهشت سال آينده موکول مي‌شود.

با اين اوصاف، درحالي‌كه وزير بازرگاني به‌عنوان مرتبط‌ترين عضو دولتي موضوع بر برگزاري انتخاباتي پرشور تاكيد كرده است، برخي عملكردهاي رؤساي فعلي اتاق ابهام‌هايي را در زمينه خواست آنان مبني بر پرشور برگزار نشدن اين انتخابات به‌وجود آورده است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
hojat20 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها