عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر که حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار او است. بحارالأنوار، ج43، ص261

كارگردان «گلوگاه» در حاشيه‌ي جشنواره‌ي فيلم فجر: نمي‌توانم از حق مردمان «گلوگاه» چشم‌پوشي كنم

كارگردان «گلوگاه» در حاشيه‌ي جشنواره‌ي فيلم فجر: نمي‌توانم از حق مردمان «گلوگاه» چشم‌پوشي كنم
چهارشنبه 27 بهمن 1389  05:55 ب.ظ

كارگردان فيلم سينمايي «گلوگاه» كه در جشنواره‌ي فيلم فجر به نمايش معتقد است: نمي‌دانم در مملكتي كه دائم صحبت از مردمي بودن مي‌شود، چگونه به خود اجازه مي‌دهند فيلمي مثل «گلوگاه» را كه كاملا مردمي است در يك برنامه تلويزيوني و جشنواره مورد بي‌مهري و حذف قرار دهند؟!

محمد ابراهيم معيري در گفت‌وگو با خبرنگار بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام مطلب بالا در انتقاد به حذف مطالب اين فيلم در بولتن جشنواره و برنامه‌ي سينمايي سيما افزود: ما اين فيلم را در شهري به نام «گلوگاه» ساخته‌ايم كه شغل مردمان آن ساخت دكل‌هاي فشارقوي برق ايران است. در اين شهر عده‌ي بسياري در اثر اين شغل جان باخته‌اند و اين موضوع هيچ گاه مورد توجه قرار نگرفته است.

وي ابراز عقيده كرد:حال ما در اين فيلم به چنين مبحثي پرداختيم، اما نمي‌دانم چگونه است كه در شوي تلويزيوني «هفت» كه همه فيلمها ديده مي‌شوند، چگونه از سه مجري فقط يك مجري آن را ديده و او هم تا مي خواهد درباره اين فيلم حرف بزند، صحبتهايش را قطع مي‌كنند؟!

وي ادامه داد: اين فيلم جزو آثاري است كه هيچ تماشاگري از ديدن آن ناراضي نبوده است، ما براي ساخت اين فيلم در ارتفاع 60 متر و لوكيشن‌هاي بسيار سخت كار كرده‌ايم، به قول يكي از دوستان، ما براي «گلوگاه» دكور نمي‌زديم بلكه دكل مي‌زديم و حال پس از مدتها كار كردن در شرايط سخت و خطرهاي فراوان اين برنامه به چه اجازه‌اي اين فيلم مردمي را سانسور مي‌كند.

معيري در عين حال با تاكيد بر اينكه «گلوگاه» حاصل هشت سال تلاش اوست، اظهار كرد: فيلم قبلي من

«كتوني سفيد» هم مورد بي‌مهري‌هاي فراوان قرار گرفت، اما اكنون از بي‌تفاوتي‌هايي كه نسبت به «گلوگاه» صورت مي‌گيرد، عوامل اين فيلم بغضشان گرفته است. من واقعا نمي‌دانم چرا دو شب پي در پي برنامه «هفت» به محض اينكه اسم اين فيلم به زبان مي‌آيد، صحبت را قطع مي‌كنند. ما شش ماه است كه منتظر به پايان رسيدن اين فيلم هستيم. حال كه اين فيلم به پايان رسيده و در جشنواره به نمايش درآمده است چرا اين برنامه نمي‌گذارد اين اثر ديده شود؟!

وي ادامه داد: تمام پروژكتورها و چراغ‌هايي كه در برنامه هفت و چه در بين هيات داوران روشن است، حاصل تلاش مردم همين شهر است. حال چگونه است كه حتي يك لحظه هم نمي‌گذارند اين فيلم افراد ديده شوند، من واقعا نسبت به اين موضوع گله دارم و مي‌خواهم بدانم چرا بخشي از جامعه‌ي 70 ميليوني ما اصلا ديده نمي‌شود، من دوست دارم بدانم كه چه داوران جشنواره و چه برنامه هفت به چه دليل اين فيلم را سانسور مي‌كنند و در شرايطي كه يكسري فيلم روشن‌نماي بي‌ارزش مدام تكرار مي‌شوند، چرا صحبتهايي كه درباره‌ي اين فيلم صورت مي‌گيرد، قطع مي‌شوند.

اين كارگردان در عين حال گفت: اگر اين فيلم داوري نشده بگويند داوري نشده است و يا اگر ضعف دارد بگويند فيلم ضعيفي است، اما كلا هيچ صحبتي درباره اين فيلم به عمل نمي‌آيد و دوستان انتظار دارند من در اين مورد هم مانند ساخته قبلي‌ام سكوت كنم، اما من به هيچ عنوان نمي‌توانم از حق مردمان «گلوگاه» چشم‌پوشي كنم.

معيري ادامه داد: مردم اين منطقه شب گذشته هم با من تماس گرفتند و گفتند كه چرا در برنامه «هفت» كه به تمام فيلمهاي جشنواره پرداخته مي‌شود، صحبتي از اين فيلم به ميان نمي‌آيد. حتي اگر شما بولتن جشنواره را هم نگاه كنيد، مي‌بيند كه هيچ صحبتي از اين فيلم نمي‌شود و علي‌رغم اين كه خبرنگاران بولتن با من مصاحبه هم كرده‌اند، هيچ مطلبي در اين بولتن منتشر نشده است.

وي درعين حال خاطرنشان كرد: من به شخصه فرد صبوري هستم و نسبت به اين نوع مسائل اعتراضي نمي‌كنم چرا كه فيلمهاي من در جشنواره‌هاي مختلف دنيا به نمايش درآمده و تحسين مي‌شوند. اما من اين فيلمها را پيش از همه براي مردم ايران‌زمين مي‌سازم و سكوت من دليل نمي‌شود كه با اين آثار چنين بي‌مهر و بي‌تفاوت برخورد شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها