عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سيف‌زاده: ايران به دنبال تغيير ساختار نظام بين‌الملل است

سيف‌زاده: ايران به دنبال تغيير ساختار نظام بين‌الملل است
چهارشنبه 27 بهمن 1389  05:56 ب.ظ

سيد حسين سيف‌زاده گفت: اسلام نمي‌خواهد دنيا را تك‌پارچه كند، بلكه مي‌خواهد جهان‌وطن باشد.

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر حسين سيف‌زاده، استاد دانشگاه تهران در سخناني در همايش "نظام بين‌الملل موجود و نظام بين‌الملل مطلوب" درباره نظام بين‌الملل مطلوب در نگاه‌هاي بديل جمهوري اسلامي و مقدورات بين‌المللي ايران گفت: جمهوري اسلامي - از بدو تولد خود به عنوان نظامي حكومتي براي ايران ـ عرصه ظهور نگاه‌هاي بديلي نسبت به نظام يا روابط بين‌المللي مطلوب بوده است.

وي گفت: به اقتضاي تجربيات پرهزينه ايران در دنياي مدرن، رهبران جمهوري اسلامي طيفي از نگاه‌هاي گوناگون نسبت به نظام يا رفتار بين‌المللي مطلوب خود را ارائه داده‌اند.

سيف‌زاده اظهار كرد: مي‌توان با تسامح دو سر قطب نگاه‌هاي بديل جمهوري اسلامي را از آن "اصلاح‌طلبان رفتار نظام بين‌المللي" و "تجديدنظرطلبان نظم و نسق بين‌المللي" دانست. "اصلاح‌طلبان رفتاري" با محدود كردن اهداف ايران به حوزه روابط بين‌الملل، خواهان تعديل رفتار نظام بين‌المللي نسبت به ايران هستند. در نظر آنها نظام بين‌الملل بايد استقلال ايران را به وجهي به رسميت بشناسد. در ديگر سر طيف، انقلابيون تجديدنظر طلب، خواهان تغيير نظم و نسق بين‌المللي و ايجاد نظام بين‌المللي عدالت‌جويانه، قرار دارند كه از لحاظ حقوقي معتقدند قدرت‌هاي نابرابر بايد داراي منزلت برابر سياسي در تصميمات بين‌المللي باشند. در راستاي تحقق اين اهداف دولت گذشته طرح اصلاح سازمان ملل را ارائه كرد و كابينه دهم خواهان بحث در خصوص مديريت جهان شده است.

سيف‌زاده گفت: با آگاهي از قانونمندي‌هاي رفتاري ناشي از ساختار و پويش‌هاي نظام بين‌المللي و مقدورات قدرت و منزلت در حال عروج ايران در منطقه، به نظر مي‌رسد كه نگاه مطلوب ليبرال‌هاي اسلامي محذورات ساختار نظام بين‌المللي بر بازي قدرت در حال عروج ايران به سطح منطقه‌اي را ناديده مي‌گرفت و از سوي ديگر نگاه انقلابيون به وجهي است كه مقدورات ايران را در جايگاهي بيش از توانمندي‌هاي واقعي آن قرار مي‌دهند.

وي در حال گفت: امكان تاثيرگذاري بر روندادهاي نظام بين‌الملل تا تعديل ساختارها و پويش‌هاي آن وجود دارد.

اين استاد دانشگاه افزود: با بهره‌گيري از منزلت "پل استراتژيك" ايران، رهبران كشور مي‌توانند خواهان اعمال نقش "موازنه مثبت مشفقانه‌اي" باشند كه در آن ايران هم سد كننده به هم پيوستن تروريست‌هاي فراسوي مرزهايش باشد و هم تسهيل كننده مبادلات جهاني.

سيف‌زاده با بيان اين‌كه رهبران ايران نگاه‌هاي ضابطه‌گرا دارند و به دو دسته تقسيم مي‌شوند، تصريح كرد: يك گروه كساني هستند كه مي‌خواهند پويش‌هاي نظام بين‌الملل تغيير دهند، اما ته ذهن‌شان مي‌گويند كل نظام بين‌الملل بايد تغيير كند و ديگر كساني كه كاملا لفظ و كلام‌شان تجديد ساختار و كاركرد و پويش نظام بين‌الملل است.

اين استاد دانشگاه ابراز عقيده كرد: اگر با نگاه گفتماني به سياست‌هاي دنيا بنگريم عرصه بين‌الملل بر ذهن ما تاثير مي‌گذارد و ما هم بر واقعيات دنيا تاثير مي‌گذاريم، آن وقت پس از 32 سال مي‌توانيم بگوييم ما بر دنيا تاثير گذاشته‌ايم.

وي با بيان اينكه تمدن فرهنگي ما و تمدن مدني غرب، نمي‌توانند با هم كنار بيايند، گفت: هر دو تمدن نگاه يكپارچه‌گرا دارند؛ نه ايران بلد است با دنيا هم‌پارچه شود و نه غرب. غربي‌ها هم مي‌گويند ما مي‌خواهيم فرهنگ و تمدن خودمان را به شما حاكم كنيم.

وي با بيان اين‌كه ما مسلمانان به لحاظ ديني و اعتقادي نمي‌توانيم با برخي از انديشه‌هاي غرب و اصول حاكم بر فضاي بين‌الملل كنار بياييم، تصريح كرد: ما نمي‌توانيم ببينيم كه اسرائيل با بخشي از اعراب كه مسلمان هستند جنگ مي‌كند و سپس بياييم اين رژيم را تائيد كنيم و يا از لحاظ ديني هژمون و سلطه نوعي شرك را بپذيريم و اين در حالي است كه آمريكا مي‌خواهد به هژمون و قدرت برتر در دنيا تبديل شود؛ هر چند آمريكا ممكن است ويژگي‌هاي مثبتي هم داشته باشد، اما از اين جهت از نظر من مسلمان پذيرفته نيست.

سيف‌زاده با بيان اين‌كه ما بايد ابتدا در ميان خود و از اجتماعات كوچك‌ مثل خانواده شروع به يكپارچه‌گرايي كنيم، تاكيد كرد: در اين صورت است كه مي‌توانيم براي دنيا حرفي داشته باشيم. ما در چند مساله در اين زمينه مشكل داريم كه بايد ابتدا به فهم و درك اين مباحث برسيم.

اين استاد دانشگاه اظهار كرد: نظام بين‌المللي به سياست‌هاي فردي، بومي و جهاني شده تبديل شده است و در دنياي غرب روابط به وابستگي ـ وابستگي تبديل شده است در حالي‌كه از نگاه ما اين رابطه هنوز وابستگي ـ استقلال است؛ معتقدم استقلال جهت است نه هدف.

سيف‌زاده ابراز داشت: ما با برخي پويش‌هاي بين‌المللي مساله داريم، يكي از اين پويش‌ها، حقوق بشر است. اين در حالي است كه حقوق بشر در اسلام امري ذاتي است. ما نبايد فرديت و حقوق فردي را با كج‌روي يكي بدانيم.

وي درباره جهاني شدن و موضوع اسلام نيز گفت: اسلام مبتني بر شخصيت است، نه روابط شخصي. اسلام نمي‌خواهد دنيا را تك‌پارچه كند، بلكه مي‌خواهد جهان‌وطن باشد.

وي هم‌چنين تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران مي‌خواهد كاركرد نظام بين‌الملل را عوض كند. اما بايد توجه كنيم كه نظام بين‌الملل، نظامي رقابتي و آنارشيك است و كشورها و دولت‌ها بر اساس يك رقابت و مسابقه به جايگاه‌ خاص خود مي‌رسند. نظام بين‌الملل را بين كسي تقسيم نمي‌كنند، بلكه بايد جايگاه‌مان را به دست آوريم.

وي "موازنه مثبت پيش‌فعالانه" را به عنوان يك راه‌حل پيشنهاد داد و گفت: مي‌توان در دنيا تحول ايجاد كرد و در نگاه‌مان به "ميهن‌دوستي جهان‌وطني" برسيم و سياست‌مان نسبت به نظام بين‌الملل "هم‌پارچگي" باشد؛ با همين شعار بود كه سوييس پس از سال‌ها به عضويت سازمان ملل درآمد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها