عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

بيماري هاي قلبي

بيماري هاي قلبي
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:30 ب.ظ

بيماري هاي قلبي

مقدمه
هر عضوي از بدن درد خاص خود را دارد و در جاي خاصي احساس مي‌شود. با اين حال پزشکان چندان موافق نيستند دردهايي را که در قسمت قلب و قفسه سينه احساس مي‌شود درد قلبي بناميم. آنها بيشتر از اصطلاح درد قفسه سينه يا آنژين صدري استفاده مي‌کنند و تمام دردهاي ناحيه سينه را مهم تلقي کرده (هر چند درست روي قلب نباشد) و علت آن را کاملاً بررسي مي‌کنند. علت اين است که برخي از دردهاي قفسه سينه اصلاً منشا قلبي ندارند و در اثر آسيبهاي ساير اندامها ايجاد مي‌گردند.

کيفيت درد قلبي
معمولا درد قلبي در افراد به صورت درد مبهم يا احساس فشار ، سنگيني ، سفتي ، فشردگي يا خفگي بيان مي‌شود تا درد واضح و اغلب بصورت احساس ناراحتي است تا درد. و در صورت شديد بودن بيمار درد را بصورت خرد کننده ، فشارنده و له کننده توصيف مي‌کند که نفس فرد را تنگ کرده و او را از ادامه فعاليت باز مي‌دارد.
کيفيت اين درد بيشتر فشارنده است تا سوزشي يا تيز. بنابراين در کساني که دچار دردهاي سوزشي قلب مي‌شوند (بويژه وقتي اندازه محل درد از حد يک سکه تجاوز نمي‌کند)، بايد به فکر علل ديگري براي درد بود. البته اينگونه دردها نيز ممکن است منشا قلبي داشته باشند ولي نشانه ايسکمي (کاهش خونرساني بافت قلب) نمي‌باشند. معمولا دردهاي قلبي با فعاليت بدني و يا تغيير حالات روحي و رواني (از جمله استرسهاي ناگهاني) ، سرما ، غذا يا ترکيبي از اين عوامل تسريع و تشديد مي‌شود و با استراحت تسکين مي‌يابد. البته بسياري از حملات با اين الگوها هماهنگي ندارد. مدت اين دردها نيز از 5 دقيقه تا 30 دقيقه متغير است. در صورتيکه درد قلبي از نيم ساعت بيشتر به طول بينجامد احتمال سکته قلبي در فرد مبتلا به شدت افزايش مي‌يابد.

محل درد قلبي
معمولاً اين درد در ناحيه جناغ سينه (قسمت پاييني آن) يا سمت چپ قفسه سينه احساس مي‌شود اما درد ساير قسمتهاي سينه نيز ممکن است مربوط به قلب باشد. ولي ممکن است به ساير قسمتها نيز انتشار داشته باشد. گاه اين درد به بالاي‌ شکم‌ راه مي‌يابد و فرد تصور مي‌کند دچار سوءهاضمه شده است و گاه به‌ آرواره‌ يا زير چانه ، گردن ‌، پشت و بين‌ دو کتف‌ يا بازوها (بويژه دست چپ) نيز تير مي‌کشد. مورد اخير (انتشار به دست چپ) حالتي نسبتاً اختصاصي بوده و بايد فرد را نسبت به قلبي بودن منشا درد آگاه سازد.

علايم‌ شايع همراه درد قلبي‌
معمولا حمله قلبي با علائمي مانند احساس‌ نزديکي‌ مرگ‌ ، تعريق‌ سرد ، تهوع‌ و استفراغ ، احساس‌ خفگي ، تنگي‌ نفس ، ضعف‌ و منگي همراه است.‌ ‌

علل درد قلبي
علت درد قلبي در درجه اول کاهش خونرساني به بافت عضلاني قلب مي‌باشد. به طوري که عروق قلب نتوانند جوابگوي نياز قلب به اکسيژن و مواد غذايي باشند. اين امر در چند حالت ايجاد مي‌شود اما شايد دو سه مورد آن از بقيه مهمتر باشند که بسته‌ شدن‌ نسبي‌ يا کامل‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب‌ توسط‌ لخته‌ خون ‌، گرفتگي‌ يا انقباض‌ عروقي و اختلال‌ شديد در ضربان‌ قلب‌ از آن جمله‌اند.


گاهي عروق قلبي بتدريج دچار گرفتگي مي‌شوند و حالتي ايجاد مي‌شود که گويي رسوبات خاصي رگ را مسدود مي‌سازند. اگر اين انسداد تدريجي از مرز 70% بگذرد، رگهاي در حالت فعاليت نمي‌توانند تکافوي نياز قلب را بدهند و فرد دچار درد مي‌شود. به اين نوع درد قلبي آنژين پايدار يا دردي که ناشي از مقدار خاصي فعاليت است، مي‌گويند. اين افراد دچار تنگي مشخصي از يک ، دو يا سه رگ قلبي هستند و وضعيتشان در طول ماهها و سالها تثبيت شده است.
رسوبات داخلي رگها که باعث تنگي آنها مي‌شود (و به آنها پلاکهاي آترواسکروتيک نيز مي‌گويند) در برخي موارد موجب تشکيل لخته شده و انسداد ناگهاني و کامل سرخرگ قلبي اتفاق مي‌افتد. حال بسته به اينکه اين لخته به سرعت رفع شود يا پابرجا بماند فرد را دچار آنژين ناپايدار (که مردم به آن سکته ناقص مي‌گويند) و يا سکته قلبي مي‌کند. در اين حالت فرد به طور ناگهان دچار درد قلبي مي‌شود و اين درد چندان با استفاده از قرصهاي زير زباني بهبود نمي‌يابد. در حالت ديگر رگهاي قلبي فرد دچار انقباض مي‌شود و درد قلبي خاصي در حالت استراحت يا حتي در خواب براي فرد ايجاد مي‌نمايد.
عوامل خطرآفرين قلب
هر کسي ممکن است دچار درد قلبي بشود ولي دردي که توصيف آن بيان شد، بيشتر در کساني که ريسک فاکتورها يا عوامل خطر ساز تنگي‌ها و انسداد عروق قلبي را داشته باشند بروز پيدا مي‌کند. اين عوامل به طور خلاصه عبارتند از: جنس مذکر ، چاقي و وزن بالا ، فشار خون بالا ، چربي خون بالا (بالا بودن‌ سطح‌ کلسترول‌ بد خون‌، يا پايين‌ بودن‌ سطح‌ کلسترول‌ خوب‌ خون)‌ ، ديابت‌ ، استرس و فشارهاي روحي و رواني ، داشتن سابقه خانوادگي بيماري‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب و ‌سکته قلبي ، رژيم‌ غذايي‌ پر از چربي‌هاي‌ اشباع‌ شده‌ ، نداشتن‌ فعاليت بدني‌ کافي (بي‌تحرکي آفت قلب است) و کشيدن سيگار. در گذشته‌اي نه چندان دور سکته قلبي و دردهاي مربوط به قلب بيشتر در افراد مسن و نهايتاً ميانسال بروز پيدا مي‌کرد اما امروزه سن بروز چنين دردهايي بسيار پايين آمده و متاسفانه برخي افراد در سنين جواني درد قلبي و گاه سکته قلبي را تجربه مي‌کنند.

تشخيص
در اورژانس در وهله اول يک نوار قلب از بيمار گرفته مي‌شود. اگر نوار قلب تغييراتي به نفع کاهش خونرساني قلب داشت، معمولاً فرد در بخش‌ مراقبت‌هاي‌ ويژه‌ قلبي‌ (سي‌سي‌يو) بستري مي‌شود. در غير اين صورت ، پزشک با توجه به معاينات و شرح حال بيمار تصميم خواهد گرفت که فرد نياز به بستري شدن دارد يا خير.
به‌ هنگام‌ بستري‌ شدن‌ در بيمارستان ، بررسيهاي‌ تشخيصي‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ نوار قلب‌ ، ((اسکن پرفيوژرن ميوکارد (اسکن قلب)|اسکن‌ راديواکتيو با تکنسيم‌ 99)) ، آنژيوگرافي‌ (عکسبرداري‌ از رگ‌ها با اشعه‌ ايکس‌ به‌ کمک‌ تزريق‌ ماده‌ حاجب‌ درون‌ آنها) و اندازه‌گيري‌ آنزيم‌هايي‌ که‌ از عضله‌ قلب‌ آسيب‌ ديده‌ به‌ درون‌ خون‌ آزاد مي‌شود، باشد.

اقدامات درماني اوليه
اگر کسي به طور ناگهاني دچار درد قلبي بشود، در هر صورت بهتر است دراز بکشد و فعاليت خود را قطع کند و استراحت مطلق داشته باشد. اگر درد ادامه پيدا کند و منشا گوارشي يا تنفسي نتوان براي آن در نظر گرفت، بهتر است در صورت داشتن قرص زير زباني نيتروگليسيرين يک يا چند عدد از آن تا زمان قطع درد استفاده شود و بيمار به سرعت به اورژانس قلب ارجاع داده شود. اگر هرگونه‌ علامتي‌ از حمله‌ قلبي‌ را داريد، فوراً کمک‌ پزشکي‌ بخواهيد. توجه‌ داشته‌ باشيد که‌ داروهاي‌ حل‌کننده‌ لخته‌ تنها در ساعات‌ اوليه‌ حمله‌ مؤثر خواهند بود. اگر فردي‌ که‌ دچار حمله‌ قلبي‌ شده‌ است‌ بي‌هوش‌ است‌ يا دچار ايست قلبي شده و نفس‌ نمي‌کشد، فوراً تنفس‌ دهان‌ به‌ دهان‌ را شروع‌ کنيد. اگر ضربان‌ قلب‌ وجود ندارد، ماساژ قلبي‌ بدهيد. تا زماني‌ که‌ کمک‌ نرسيده‌ باشد عمليات‌ احيا را ادامه‌ دهيد.
در مواردي که دردهاي قلبي به صورت مزمن در آمده باشد، بيمار با وضعيت خود آشنايي کافي دارد و داروهاي لازم را براي کنترل چنين دردهايي در اختيار دارد. و معمولاً نيز چنين دردهايي آنقدر ادامه پيدا نمي‌کنند که فرد را از ادامه کار بازدارند. فقط لازم است فرد رعايت حال خود را بکند و در صورت بروز درد داروهاي اورژانسي خود را استفاده نمايد. البته بايد به کيفيت يا کميت درد خود توجه کند و شايد بهتر باشد که به پزشک مراجعه نمايد.

اقدامات درماني در بيمارستان
اکسيژن‌
داروهايي‌ که‌ به‌ سرعت‌ لخته‌هاي‌ خون‌ را حل‌ مي‌کنند (بايد در عرض‌ 3-1 ساعت‌ از زمان‌ بروز حمله‌ داده‌ شوند).
داروهاي‌ ضد درد
داروهاي‌ ضد بي‌نظمي‌ قلب‌ و داروهاي‌ ضد آنژين‌ صدري‌ ، مثل‌ مسدودکننده‌هاي‌ بتا آدرنرژيک‌ يا مسدودکننده‌هاي‌ کانال‌ کلسيمي‌، براي‌ پايدار کردن‌ نامنظمي‌ ضربان‌ قلب‌
داروهاي‌ ضد انعقاد براي‌ جلوگيري‌ از تشکيل‌ لخته‌ خون‌
نيتروگليسيرين‌ براي‌ گشاد کردن‌ سرخرگ‌ها و افزايش‌ خونرساني‌ قلب‌
داروي‌ ديژيتال‌ براي‌ تقويت‌ انقباضات‌ عضله‌ قلب‌ و پايدار کردن‌ ضربان‌ قلب‌
امکان‌ دارد براي‌ به‌ کار انداختن‌ قلب‌ نياز به‌ تحريک‌ الکتريکي‌ وجود داشته‌ باشد.
شايد جراحي‌ (کار گذاشتن‌ دستگاه‌ ضربان‌ساز ، آنژيوپلاستي‌ با بادکنک‌ کوچک‌ ، يا جراحي‌ باي‌پاس‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب‌)
پيشگيري‌
حتي‌المقدور اجتناب‌ يا کنترل‌ عوامل‌ خطر
رژيم‌ غذايي‌ کم‌چرب‌ (چربي‌ بايد کمتر از 20% کل‌ کالري‌ دريافتي‌ را تأمين‌ کند) و پر فيبر
وزن‌ خود را در حد مطلوب‌ نگاه‌ داريد.
علل غير قلبي درد سينه
دردهاي ديگري که ممکن است با درد قلبي اشتباه شوند شامل دردهاي ناشي از دستگاه تنفسي ، دستگاه گوارشي ، دستگاه عضلاني اسکلتي و حتي پوست هستند. دردهاي ريوي با سرفه کردن و تنفس کردن تشديد پيدا مي‌کنند و در صورت پرسش ، فرد سابقه‌ عفونت مجاري تنفسي و ترشح بيش از اندازه مجاري تنفسي را ذکر مي‌کند. کساني که دچار ترشح بيش از اندازه اسيد معده هستند با مشکل خود آشنايي دارند و مي‌دانند که درد آنها بيشتر بعد از مصرف غذاهاي تحريک کننده يا نفاخ ايجاد مي‌شود. از سوي ديگر مصرف آنتي اسيد و ساير داروهاي مشابه درد آنها را تخفيف مي‌دهد. دردهاي عضلاني اسکلتي نيز با آسيبهاي اين اندامها يا سرما خوردن عضلات بين دنده‌اي همراه است. زونا نيز از بيماريهاي نسبتاً شايعي است که اگر بر اثر آن درد قفسه سينه بروز پيدا کند، ممکن است پزشک را به اشتباه به سوي درد‌هاي قلبي گمراه کند.

علل کم اهميت درد سينه
در زنان جوان به ندرت دردهاي قلبي منشا ايسکميک (کاهش خونرساني) دارند. در اين موارد معمولا معاينه و نوار قلب چيز خاصي را نشان نمي‌دهد. اين موارد بيشتر در اثر آشفتگيهاي رواني و وجود بيماري خفيف دريچه‌اي به نام پرولاپس دريچه ميترال ممکن است ايجاد شده باشد و تجويز آرامبخش يا داروي ايندرال بهترين کمک را به بيمار خواهد کرد. البته اطمينان دادن به بيمار و همراهان او نيز در تخفيف درد ايشان بسيار موثر خواهد بود.

علل اورژانسي درد سينه
حالتهاي بسيار خطرناکي نيز گاه موجب درد قلبي مي‌شوند که بايد با دقت فراوان آنها را مد نظر داشت. يکي از اين حالتها پاره شدن حاد آئورت است که درد سينه و تند شدن تعداد تنفس و نبض را موجب مي‌شود و در صورتي که اقدام فوري به عمل نيايد، بيمار فوت خواهد شد. از علل جدي ديگر غير از سکته قلبي ، پنوموتوراکس ، پريکارديت حاد و ... است.

سه شنبه 7 خرداد 1387
مشاهده :256 مرتبه
منبع  :اينترنت
فرستنده : فريده-حسين زاده
اطلاعات كامل
hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها