عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

بيماري هاي قلبي 3

بيماري هاي قلبي 3
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:30 ب.ظ

بيماري هاي قلبي 3

غش يا سنکوپ يعني فرد به طور موقت و ناگهاني بيهوش بشود, بيفتدو معمولاً در کمتر از 30 ثانيه دوباره بهوش بيايد. شايد همگي تا به حال شاهد يک صحنه غش بوده‌ايد. شنيدن ناگهاني اخبار خوب يا بد , افت ناگهاني فشار خون يا قند خون و مسائل ديگر همگي باعث مي‌شوند جريان خون مغز کاهش پيدا بکند و فرد به طور موقت غش بکند. در ميان علل مختلفي که براي غش ذکر شده , علل قلبي نيز از جمله علل مهم و قابل بررسي غش مي‌باشند که به چند مورد آن اشاره مي‌شود.

شايد يکي از مهمترين دلايل غش قلبي آريتمي هاي مختلف قلبي باشند که باعث مي‌شود جريان خون به طور موثر برقرار نشود و خون کافي به مغز نرسد . از ميان اين آريتمي‌ها کند شدن و تند شدن شديد ضربان قلب را بايد نام برد , به گونها‌ي که اگر ضربان قلب به کمتر از 35 و بيشتر از 180 ضربان در دقيقه برسد , فرد سنکوپ مي‌کند. بلوکهاي قلبي و آريتمي‌هاي مختلف ديگر که ذکر نام آنها در اين کتاب ضرورتي ندارد نيز ممکن است باعث کاهش برون ده قلبي و متعاقب آن , سنکوپ گردند. سکته هاي شديد قلبي و تنگي دريچه آئورت نيز مي‌تواند با مکانيسمهاي خاص خود باعث غش قلبي شوند . البته بايد در نظر داشت که شل شدن ناگهاني عروق بدن در اثر محرکهاي داخلي يا خارجي مهمترين و شايعترين علت غش مي‌باشد که اين مورد در ابتداي امر بايد مورد بررسي قرار گيرد.

در هر صورت اگر شک به قلبي بودن علت غش برود بايد فرد توسط متخصص قلب و عروق بررسي شده و حداقل يک نوار قلبي از او به گرفته شود تا در صورت وجود آريتمي‌هاي درمان مناسب صورت گيرد. البته در تمام کساني که غش مي‌کنند بايد يکسري اقدامات اوليه نيز صورت گيرد که به طور خلاصه به آنها اشاره مي‌شود:


بايد بيمار در وضعيت درازکش قرار گيرد و پاهايش بالاتر از سرش قرار گيرد تا جريان خون برقرار شود.
مي‌توان کمي آب نيز به صورت بيمار پاشيد يا محرکي دردناک به او وارد کرد تا عروق به اصطلاح وارفته بار ديگر منقبض شوند.
سر بيمار بايد به يک سمت منحرف بشود تا زبان او جلوي راه تنفسي را نگيرد.
مايعات به بيمار داده نشود تا در حالتي که بيمار بيهوش نيست , مايع وارد ريه‌هاي او نگردد
__________________

سه شنبه 7 خرداد 1387
مشاهده :224 مرتبه
منبع  :اينترنت
فرستنده : فريده-حسين زاده
اطلاعات كامل
hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها