عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آلرژي فصلي

آلرژي فصلي
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:31 ب.ظ

آلرژي فصلي

آلرژى فصلى يکى از شايع ترين آلرژيهاست . آلرژى فصلى يا به عبارت دقيق تر التهاب بينى ناشى از آلرژى معمولاً در بهار و تابستان به وجود مى آيد و ناشى از گرده هاى گياهى است. اين بيمارى ناشى از استنشاق گرده هاى گياهى و نيز وارد شدن آن به چشم است. زمان بروز علائم بيمارى ممکن است از اوايل بهار تا اواخر تابستان بر حسب گرده گياهى که به آن حساسيت داريد و زمان معين گرده افشانى آن گياه متفاوت باشد. معمولاً يک زمينه خانوادگى هم در مبتلايان وجود دارد.

علائم اصلى بيمارى:

علائم اصلى بيمارى حملات مکرر عطسه ، آبريزش بينى ، خارش و آبريزش چشم ها، احساس خارش در گلو ، سقف دهان و گوش ها، کاهش تمرکز و احساس ناخوشى کلى است.

درمان بيماري:

براى درمان علائم از قرص هاى آنتى هيستامين و اسپرى هاى ضدالتهابى بينى استفاده مى شود. اسپرى ها يا قطره هاى بينى ضد التهاب، با کاهش تورم پوشش درون بينى گرفتگى بينى را برطرف مى کنند. اسپرى ها يا قطره هاى بينى ضد آلرژى با پوشش بينى و چشم مانع اثر عامل آلرژى زا مى شوند.قرص يا اسپرى هاى ضداحتقان اگر گرفتگى بينى باعث ناراحتى چندانى نشود، خيلى مفيد نيستند.

به تازگى يک قطره چشمى با نام «اولا پاتيدين» وارد بازار شده است که با جلوگيرى از آزاد شدن موادى که در بدن علائم حساسيت را به وجود مى آورند، مى تواند در موارد حساسيت چشمى بسيار موثر باشد؛ اين قطره دو بار در روز مصرف مى شود.

اگر به رغم اين درمان ها علائم شديد حساسيت در فرد باقى بماند، بايد به روش خاصى نسبت به گرده گياهى عامل بيمارى، حساسيت زدايى انجام شود. در اين روش مقادير کمى از آن گرده گياهى در طول يک دوره سه ساله به فرد تزريق مى شود تا فرد نسبت آن تحمل پيدا کند و آلرژى درمان شود.

غير از اين درمان ها، مى توانيد خودتان کارهايى را انجام دهيد تا از شدت ناراحتى تان کاسته شود. در صورتى که مى دانيد به چه گرده گياهى حساس هستيد سعى کنيد در فصل گرده افشانى آن گياه از رفتن به محل هاى رويش آن گياه خوددارى کنيد. از عينک هاى آفتابى براى جلوگيرى از وارد شدن گرده ها به چشم هايتان استفاده کنيد. داخل بينى تان را با سرم نمکى (نرمال سالين) شست وشو دهيد يا اندکى وازلين داخل بينى تان بماليد. اگر در محل زندگى تان گرده هاى گياهى در فضا پراکنده مى شوند درها و پنجره هاى اتاق خوابتان را در وسط صبح (حدود ساعت ۱۰) و ابتداى غروب (حدود ساعت ۷) بسته نگه داريد چرا که معمولاً در اين ساعت ها اوج گرده افشانى گياهى صورت مى گيرد. از رفتن به پارک ها يا مزارع به خصوص به سمت غروب خوددارى کنيد. براى تعيين کردن اين که به کدام گرده هاى گياهى حساسيت داريد مى توانيد به يک کلينيک آلرژى مراجعه کنيد.

با تزريق مواد آلرژى زاى مختلف به زيرپوست تان و مشاهده واکنش حاصل مى توان نوع ماده آلرژى زا را تعيين کرد.ضمناً توجه داشته باشيد که افراد داراى آلرژى به گرده هاى گياهى ممکن است همزمان به ميوه ها و سبزيجات خاص و نيز به بعضى آجيل ها و مغز هاى خوراکى هم حساسيت داشته باشند.
__________________

سه شنبه 7 خرداد 1387
مشاهده :203 مرتبه
منبع  :اينترنت
فرستنده : فريده-حسين زاده
اطلاعات كامل
hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها