عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عرق كردن بيش از حد تحمل بدن

عرق كردن بيش از حد تحمل بدن
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:32 ب.ظ

عرق كردن بيش از حد تحمل بدنتا کي مي‌توان اين عارضه را تحمل کرد؟
عرق کردن بيش از حد بدن عارضه خطرناکي نيست ولي تاثير خيلي زيادي در کيفيت زندگي مبتلايان دارد. بسياري از مبتلايان نمي‌دانند که آيا اين عارضه درمان پذير هست يا نه و براي درمان آن به چه کسي بايد مراجعه کنند.
تعريف:
در چه مواقعي مي‌گوييم که ميزان تعريق زياد است؟
در واقع هيچکس نمي‌تواند تعريف درستي از اصطلاح "تعريق خيلي زياد" (هيپر هيدروز) ارائه دهد. شايد دليل آن فقدان وسيله‌اي مناسب براي اندازه گيري ميزان عرق کردن بدن باشد. به همين دليل تعريق بدن به هر ميزاني که مشکل ساز باشد يا باعث تنش عصبي در شخص شود، به عنوان هيپرهيدروز در نظر گرفته مي‌شود. دليل اين عارضه هنوز نامشخص است ولي حدود 1-3 درصد از مردم از اين عارضه رنج مي‌برند.
هيپرهيدروز معمولا از نوجواني شروع مي‌شود. خيس بودن مداوم کف دست و پا و زير بغل از شکايتهاي اصلي اين مبتلايان است. اگر تعريق زياد محدود به همين نقاط باشند، به آن هيپرهيدروز موضعي مي‌گويند. در بيشتر موارد هيپرهيدروز موضعي مشکل جسماني وجود ندارد و مبتلايان در سلامت کامل به سر مي‌برند. در اين افراد ميزان بروز مشکلات عصبي تفاوت چنداني با افراد عادي ندارد. اما گاهي هم مشکلات متعددي را ايجاد مي‌کند. مثلا بعضي از مبتلايان از خيس بودن خود خجالت مي‌کشند. يا اينکه عامل بسياري از ناکامي‌هاي زندگي خود را موارد ذيل معرفي مي‌کنند:
· تعويض مکرر لباس در طول روز بدليل خيس شدن با عرق
· پرهيز از دست دادن با ديگران
· پرهيز از شرکت در مراسم عمومي
· از دست دادن موقعيتهاي عاطفي
· تداخل با نگارش با نوشت افزارهاي جوهردار مثل خودنويس
در واقع يک سوم از مبتلايان به هيپرهيدروز موضعي مشکل خود را غير قابل تحمل مي‌پندارند.
آيا هيپرهيدروز درمان هم دارد؟
عليرغم اثرات منفي زياد اين عارضه در زندگي مبتلايان آن، بيشتر آنها سراغي از درمان نمي‌گيرند. از آنجايي که بيشتر مبتلايان به هيپرهيدروز موضعي جوان هستند، با مشکل خود کنار مي‌آيند. بعد از سازگاري با اين عارضه، اغلب آنها از درمان پذيري آن مايوس مي‌شوند و با آن زندگي مي‌کنند.
اگرچه درمان قطعي وجود ندارد، ولي مي‌توان تا حد زيادي از عوارض آن کاست. در واقع با مصرف دارو يا استفاده از دستگاههاي مختلف ميزان تحمل اين عارضه در بين مبتلايان بيشتر مي‌شود.
راههاي مختلف درمان
اگرچه هيپرهيدروز موضعي خطرات جدي بجا نخواهد گذاشت، اما لحظاتي از زندگي وجود دارند که تاثير جدي از اين عارضه مي‌گيرند. به همين دليل درمان را به بعضي از مبتلايان توصيه مي‌کنيم. به نظر شما در چه زماني بايد درمان را شروع کرد؟ ما درمان را براي کساني توصيه مي‌کنيم که اين رطوبت مداوم اختلال در زندگي فرد ايجاد کرده باشد.
براي درمان از داروهاي ساده شروع مي‌کنيم. در صورتي که مشکل برطرف نشد، از روشهاي درماني تخصصي‌تر استفاده مي‌کنيم. اين ترکيبات عبارتند از:
1. اسپري ضد عرق: ترکيبات ضد عرق ساده در تمام فروشگاههاي آرايشي بهداشتي وجود دارند و براي تهيه آن نيازي به نسخه پزشک نيست. اين ترکيبات تاثير کمي دارند و برخي از بيماران به اين ترکيبات پاسخ مناسب مي‌دهند.
2. داروهاي ضد عرق: اين ترکيبات را فقط با نسخه پزشک از داروخانه مي‌توان تهيه کرد. اين دارو که قدرت اثر قوي تري نسبت به اسپري دارد از نمک آلومينيوم تشکيل شده و مي‌تواند در هيپرهيدروز معمولي اثر داشته باشد.
3. يونتوفورزيس: در اين روش درماني دارويي وجود ندارد و با تکنولوژي الکتريکي درمان لازم انجام مي‌شود. دستگاه يونتوفورزيس جريان الکتريکي خاصي ايجاد مي‌کند. اين جريان الکتريکي از طريق الکترودهاي خاص به نواحي داراي عرق زياد وارد شده غدد عرق را سرکوب مي‌کند. به اين ترتيب بيمار تا مدتها از رطوبت ناشي از عرق زياد در امان است.
4. بوتاکس: تزريق اين داروي ضد چروک در نواحي مبتلا به هيپرهيدروز مي‌تواند تحريک عصبي غدد عرق را کمتر کرده و ترشح اين غدد را کاهش دهد. اين دارو تا 90 درصد موارد هيپرهيدروز را درمان مي‌کند. به اين ترتيب مواردي را که به روشهاي درماني قبلي جواب نمي‌دهند با اين روش بهبود مي‌دهيم. با توجه به اينکه اين روش نياز به تزريق در نقاط متعدد دارد، براي کاهش درد از بيحس کننده‌هاي موضعي استفاده مي‌کنيم.
5. داروهاي خوراکي: اين داروها هم از ميزان عرق تا حد مطلوبي کم مي‌کنند اما با توجه به عوارض جانبي زياد، خيلي مورد استقبال بيماران و پزشکان قرار نمي‌گيرد. از جمله عوارض اين داروها طپش قلب و گاهي افزايش فشار خون مي‌باشد.
در موارد هيپرهيدروز عمومي، برعکس نوع موضعي، کل بدن دچار افزايش تعريق مي‌شود. اين موارد خيلي بندرت ديده مي‌شوند ولي در صورت مشاهده بايد در اولين فرصت به پزشک مراجعه نمود. از جمله علل اين بيماري عفونتهاي عمومي بدن، اختلالات هورموني، سرطان ويا اختلالات عصبي مي‌توان نام برد. در هيپرهيدروز عمومي شبها موقع خواب هم افزايش عرق خواهيم داشت در صورتي که در نوع موضعي فقط در موقع بيداري عرق زياد ديده مي‌شود. براي درمان هيپرهيدروز عمومي علت ايجاد کننده بايد برطرف شود پس شناسايي اين علت الزامي است که توسط پزشک انجام مي‌شود.
به اين ترتيب متوجه مي‌شويم که هرعلامتي ممکن است نشانه اوليه يک بيماري مهم باشد. پس به تمام مشکلات جديد بدن بايد توجه کرد و از کوچکترين علامت حتي عرق کردن نابجا نبايد بطور سرسري گذشت و علت ايجاد کننده آنرا جستجو کنيد.

دکتر فريدون بهنيا


تو را سريست که با ما فرو نمي آيد
مرا دلي که صبوري از او نمي آيد
کدام ديده به روي تو باز شد همه عمر
که آب ديده به رويش فرو نمي آيد
جز اين قدر نتوان گفت بر جمال تو عيب
که مهرباني از آن طبع و خو نمي آيد
چه جور کز خم چوگان زلف مشکينت
بر اوفتاده مسکين چو گو نمي آيد

سه شنبه 7 خرداد 1387
مشاهده :1366 مرتبه
منبع  :اينترنت
فرستنده : فريده-حسين زاده
اطلاعات كامل
hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها