عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

ديا بت

ديا بت
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:33 ب.ظ

ديا بت

 

بيماري قند يا ديابت در دنيا از شيوع بالايي برخوردار هست. اين بيماري در صورت عدم کنترل، به چشم، کليه ها، اعصاب و عروق بزرگ صدمه مي زند.
ديابت زماني ايجاد مي شود که لوزالمعده (Panceras) توانايي توليد انسولين براي حفظ ميزان قند خون در حد طبيعي را نداشته باشد. انسولين هورموني هست که بدون آن سلول هاي بدن قدرت استفاده از گلوکز که منبع اصلي انرژي است را ندارند.

بيماري قند را بطور ساده مي توان به دو دسته تقسيم نمود:
- بيماري قند نوع يک (Type1Diabetes)
- بيماري قند نوع دو (Type2Diabetes)
خطر بروز ديابت در خويشان درجه يک بيماران ديابتي بيشتر از بقيه مي باشد. اين نشانگر يک مسئله ي ژنيتکي در هر دو نوع ديابت مي باشد.

بيماري قند نوع يک:
در حدود 5 تا 10٪ بيماران، داراي اين نوع ديابت هستند. در ديابت نوع يک، سلول هاي سازنده انسولين به علت بيماري خود ايمني (Auto immune) نابود شده و قادر به توليد انسولين نيستند. اين بيماران بايد تمام عمر براي طبيعي نگه داشتن قند خون انسولين تزريق بکنند. ديابت نوع يک معمولاً هنگام کودکي يا نوجواني رخ مي دهد، ولي امکان بروز آن در هر سني وجود دارد. مبتلايان به اين بيماري در ابتداي تشخيص دچار پُر ادراري، پُرنوشي و کاهش وزن مي شوند و در بسياري از مواقع نيازمند بستري شدن در بيمارستان هستند. حدود 20٪ اين بيماران دچار بيماري هاي ديگر از قبيل بيماري تيروئيد، بَرَص (Vitiligo) و نارسايي غده فوق کليه مي شوند.

بيماري قند نوع دو:
در حدود 90٪ بيماران داراي اين نوع ديابت هستند. اين بيماري در دوران بزرگسالي به خصوص در افراد چاق رخ مي دهد و شيوع آن با بالا رفتن سن به طور مداوم افزايش مي يابد. به علت اپيدمي چاقي، تشخيص اين نوع ديابت در کودکان و نوجوانان افزايش يافته است. در ابتداي اين بيماري، لوزالمعده توانايي توليد انسولين را دارد، ولي مقدار آن براي حفظ قند خون در حد طبيعي کافي نيست. مبتلايان به اين بيماري مي توانند علائمي مانند پُرادراري، پُرنوشي و کاهش وزن داشته باشند و يا اينکه بدون هيچ علامتي، پزشک در هنگام آزمايش خون متوجه بالا بودن قند خون مي شود.
رعايت رژيم غذايي، ورزش و کاهش وزن در تنظيم قند خون از اهميت زيادي برخوردار هست و در بسياري از موارد مي توان به اين ترتيب ديابت را تحت کنترل درآورد.
در سال هاي اخير داروهاي خوراکي جديد و همچنين انواع مختلف انسولين به بازار آمده که کنترل اين بيماري را آسانتر نموده است. در اين بيماري نظم بيمار در حفظ رژيم غذايي، ورزش، اندازه گيري قند خون و تماس مداوم با پزشک متخصص ضروري هست. در بيماران ديابتي تنظيم فشار خون و کلسترول نقش مهمي را در جلوگيري از عوارض ايفا مي کنند.


دکتر شيلا احمدي
سه شنبه 7 خرداد 1387
مشاهده :246 مرتبه
منبع  :اينترنت
فرستنده : فريده-حسين زاده
اطلاعات كامل
hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها