عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

لاريجاني: اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها نبايد به توليد لطمه وارد كند

لاريجاني: اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها نبايد به توليد لطمه وارد كند
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:39 ب.ظ

رييس مجلس شوراي اسلامي در جمع كشاورزان شهرستان جهرم اظهار داشت: اگر بخش‌هاي تكميلي قانون هدفمندكردن يارانه‌ها همچون اختصاص 30 درصد از منابع يارانه‌اي به بخش كشاورزي و صنعت اجرا شود، اين قانون، قانون خوبي خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دكتر علي لاريجاني با شركت در اولين جشنواره مركبات در جهرم، با تاكيد بر اين‌كه بر اثر اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها نبايد به توليد لطمه بخورد، گفت: طبق اين قانون بايد در حالي كه 50 درصد درآمد را بين مردم توزيع مي‌كنيم، 30 درصد منابع يارانه‌اي در اختيار كشاورزان و صنعتگران قرار گيرد تا اگر جايي مسائلي مثل خشكسالي به وجود آمد از اين طريق تامين شود.

وي با اشاره به حساسيت نمايندگان به حل مشكلات مردم گفت:‌ كميسيون كشاورزي مجلس با دقت مسائل را دنبال مي‌كند علاوه بر آن، نمايندگان دولت نيز نظرات خود را در بخش كشاورزي با اين كميسيون مطرح مي‌كنند.

وي با بيان اين‌كه مشكلات بخش كشاورزي از جمله واردات بي‌رويه در جلساتي از اين كميسيون كه خود وي نيز حضور داشته بررسي شده است، گفت: در اين خصوص تصميماتي را نيز در مجلس اتخاذ كرده‌ايم، با وجود اين اگر در مقام اجرا مشكلاتي وجود دارد بايد مجددا پيگيري كنيم.

لاريجاني افزود: واردات ميوه در پنج سال اخير مشكلاتي را ايجاد كرده است، به همين دليل در مجلس مسئوليت اين كار را به وزارت جهادكشاورزي داده‌ايم كه اگر در اين زمينه كمبود يا اشكالي وجود دارد اين وزارتخانه آن را پيگيري كند.

وي با تاكيد بر اين‌كه اين مصوبه مجلس براي جلوگيري از پاس كاري مشكل بوده است، گفت: وزارت جهادكشاورزي بايد طوري تدبير كند كه چرخه اقتصاد كشاورزي توجيه داشته باشد.

وي هم‌چنين با اشاره به تصويب قانون بهره‌وري در مجلس كه حلال بسياري از مشكلات بخش كشاورزي است، اظهار كرد: از مسائل مهمي كه بايد به آن توجه شود و در مورد آن با دولت نيز مذاكره كرده‌ايم، مساله كمبود آب در كشور است كه بايد براي آن راه‌حل پيدا كرد.

رييس مجلس با اشاره به وضعيت متوسط بارندگي در كشور خاطرنشان كرد: مساله خشكسالي در سال‌هاي اخير نيز مزيد بر علت شده است، لذا براي آبياري تحت فشار حتما بايد به طور ويژه سرمايه‌گذاري كرد.

لاريجاني با بيان اين‌كه اين موضوع در قانون برنامه پنجم پيش بيني شده است، افزود: در شرايط فعلي كه در جهرم مشكل كم‌آبي وجود دارد بايد وضعيت خاصي در نظر گرفت.

به گفته وي، بايد در بخش كشاورزي و دامپروري يارانه‌هايي را بدهيم تا ميزان اشتغالي كه در اين بخش وجود دارد، حفظ شود.

وي در ادامه به لزوم اختصاص 30 درصد از منابع يارانه‌اي به بخش كشاورزي و صنعت در قانون هدفمندكردن يارانه‌ها اشاره كرد و گفت: اين كار بايد از طريق وام‌هاي كم‌بهره و يا واگذاري تحقق يابد.

لاريجاني هم‌چنين افزود: در قانون بودجه سال گذشته نيز مبلغي را براي خشكسالي پيش‌بيني كرده بوديم اما در عين حال اگر باز هم اشكالاتي وجود دارد كه در اين بخش به قانون نياز داريم ما حتما آن را پيگيري خواهيم كرد، چرا كه بخش كشاورزي نقطه‌ي ثقل مهم در اقتصاد كشور است.

وي با بيان اين‌كه تلاش‌هاي وزارتخانه جهادكشاورزي در اين خصوص خوب بوده است، در عين حال يادآور شد كه اگر اين بخش از منابع پرداخت نشده بايد آن را پيگيري كرد.

وي تاكيد كرد كه بايد از سهم كشاورزان در اقتصاد صيانت كرد و براي بهبود وضع اقتصاد كشاورزان كمك‌هاي لازم را انجام داد. در اين راستا قطعا صنايع تبديلي و تكميلي درآمد كشاورزان را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

لاريجاني با بيان اين‌كه از رشد صنايع در جهرم در آينده گريزي نيست، گفت: چون ظرفيت جذب نيرو در بخش كشاورزي محدود است حتما بايد براي جهرم يك ساختار صنعتي در نظر گرفت.

به گفته وي، بنيه‌ي اقتصادي جهرم نمي‌تواند تك‌عاملي (كشاورزي) باشد.

وي در پايان با بيان اين‌كه در خصوص وضعيت ويژه جهرم در موضوع خرما با وزير جهادكشاورزي جلسه‌اي خواهيم گذاشت، در عين حال يادآور شد كه با حالت مسكني و آمپولي نمي‌شود وضع اقتصاد كشاورزي را حفظ كرد، چرا كه كشاورز بايد از دورنماي كار خود اضطرابي نداشته باشد.

به گزارش ايسنا، در حاشيه اولين جشنواره مركبات جهرم، لاريجاني از نمايشگاه محصولات، صنايع دستي و مركبات بازديد كرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها