عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

عباسپور درگفت‌وگوباايسنا: قطب‌هاي دانشگاهي در زمينه نفت تعريف مي‌شود

عباسپور درگفت‌وگوباايسنا: قطب‌هاي دانشگاهي در زمينه نفت تعريف مي‌شود
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:40 ب.ظ

به گفته رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي جلسه روز سه‌شنبه كميسيون با حضور وزير نفت و معاون علم و فناوري وزارت نفت برگزار شد كه حاصل اين جلسه سازنده تشكيل قطب‌هاي دانشگاهي در زمينه نفت است.

دكتر علي عباسپورتهراني‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با تاكيد بر اين‌كه وزارت نفت بايد به گونه‌اي حركت كند كه صنعت نفت كشور بومي و خودكفا شود، تصريح كرد: اقتصاد كشور بر پايه نفت استوار است، اما در طول سال‌هاي گذشته فقط توانسته‌ايم نفت را براي مصرف كشور و يا فروش و تبديل آن به دلار استخراج كنيم، در حالي كه صنعت نفت داراي توليدات صنعتي گسترده‌اي است كه توسط تحقيقات دانشگاهي مي‌توان به آنها دست يافت.

نماينده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: بايد با انجام تحقيقات كاربردي در دانشگاه‌ها بتوانيم ابزار مورد استفاده براي توليد انواع مختلف صنايع حاصل از نفت را توليد كنيم. چرا كه نفت حوزه بسيار گسترده‌اي شامل اكتشاف، استخراج، تبديل به مواد برتر و تصفيه و توليد مواد آلي نظير پتروشيمي دارد كه مي‌تواند در كشور ما با توجه به پيشرفت‌هاي علمي كه در شيمي، مهندسي شيمي و مهندسي نفت ايجاد شده تحقق يابد.

وي با تاكيد بر اين‌كه بايد رابطه تنگاتنگي ميان دانشگاه‌ها و صنعت نفت برقرار شود، اظهار كرد: با تحقق اين امر فناوري نفت در كشور بومي مي‌شود اما متاسفانه گزارشات متعددي به كميسيون ارسال شده مبني بر اين‌كه براي برج‌هاي نفت و برخي صنايع پتروشيمي در گذشته شايد بيش از 10 بار به صورت كليد در دست اين تكنولوژي خريداري و وارد كشور شده است. در صورتي كه در بسياري از كشورها بار اول به صورت كليد در دست، بار دوم 50-50 و بار سوم كشورهاي مذكور خود محصول را توليد كرده‌اند.

رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس درباره ارتباط صنعت نفت و دانشگاه تصريح كرد: تاكنون روند كار به اين صورت بود كه پولي در اختيار دانشگاه‌ها قرار مي‌دادند و دانشگاه‌ها تحقيقاتي انجام مي‌دادند، اما اين تحقيقات در صنعت نفت مورد استفاده قرار نمي‌گرفت، البته هم اكنون بر اساس گزارشات ارائه شده توسط وزير نفت و معاون علمي و فناوري وي اقدامات بسيار ارزنده‌اي در وزارت نفت صورت مي‌گيرد، به نحوي كه اين وزارت خانه دقيقا در جايگاه سياست گزاري در ارتباط با نيازهاي كشور قرار گرفته و همكاري با دانشگاه‌ها به گونه‌اي است كه قرار است پروژه‌هاي كلان با تعريف قطب‌هاي دانشگاهي در زمينه نفت انجام شود.

عباسپور هم‌چنين خاطرنشان كرد: با تشكيل قطب‌هاي دانشگاهي در زمينه نفت پروژه‌هاي كلان وزارت نفت در اختيار دانشگاه‌ها قرار مي‌گيرد و آنچه به تصويب برسد يا توليد شود از جانب وزارت نفت مورد حمايت و نهايتا در صنعت نفت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اگر اين پايلوت به موفقيت نهايي برسد به طور واقعي بين صنعت نفت و دانشگاه يك ارتباط مستقيم و بسيار كارآمد ايجاد و منجر به پويايي صنعت نفت كشور مي‌شود.

رييس كميسيون آموزش با بيان اين‌كه وزير نفت در كميسيون اعلام كرد تا سال 1395 بيش از 90 درصد از صنعت نفت خودكفا مي‌شود، ادامه داد: در اين جلسه مقرر شد تعامل وزارت نفت و كميسيون آموزش در مورد روند تحقيقات و فناوري در وزارت نفت ادامه داشته باشد و گزارشات دقيقي در روند كار به كميسيون ارائه گردد.

عباسپور در خاتمه با اعلام اين خبر كه كميسيون درصدد تهيه مدل ارتباط صنعت با دانشگاه‌ است، خاطرنشان كرد: اين مدل بر اساس مطالعات انجام شده در حال تدوين است كه ان‌شاءالله پس از اتمام تبديل به قانون شود و در ساير دستگاه‌هاي اجرايي از جمله وزارت نيرو، جهادكشاورزي، صنايع و ديگر دستگاه‌ها براي ارتباط با دانشگاه‌ها به كار گرفته شود تا از پتانسيل‌ دانشگاه‌ها در جهت ارتقا و پيشرفت كشور استفاده كنيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها