عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مدير كل حراست وزارت علوم: شرط ارتقاي مراتب اعضاي هيات علمي صرفا ثبت مقالات در ISI نيست

مدير كل حراست وزارت علوم: شرط ارتقاي مراتب اعضاي هيات علمي صرفا ثبت مقالات در ISI نيست
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:45 ب.ظ

مشاور وزير علوم و مدير كل حراست وزارت علوم با اشاره به ارتقاي هرم اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌ها گفت: به علت ركود برخي از دانشگاه‌ها درصد قابل توجهي از اساتيد در حد مربي باقي مانده‌اند، در نتيجه وزارت علوم امكاناتي فراهم كرد تا اين اساتيد بتوانند براي ارتقاي مراتب بيشتر علمي خود برنامه‌هايي داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به بوشهر، دكتر زارعي در ديدار با اعضاي هيات علمي و اساتيد دانشگاه خليج فارس در سومين دور از سفر هيات دولت به استان بوشهر با بيان اينكه تحولات بسيار خوبي در آموزش عالي و دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت علوم در حال شكل گيري است، عنوان كرد: برنامه‌هاي وزارت علوم خوشبختانه مورد حمايت دولت و مقام معظم رهبري قرار گرفته است و اين حمايت‌ها، آينده درخشان تري را بيش از پيش، پيش روي آموزش عالي و خانواده بزرگ نخبگان كشور قرار مي‌دهد.

زارعي با بيان اينكه در دهه اول انقلاب در جنگ سخت ما توانستيم دشمن را به زانو درآوريم، افزود: در دهه دوم و سوم و در عرصه جنگ نرم كه بخش قابل توجهي از آن علم، دانش و فناوري بوده است، جوانان و دانشگاهيان ما افتخارات بزرگي را كسب كرده‌اند.

وي با بيان اينكه عرصه فناوري‌هاي نوين تا ديروز در اختيار چند كشور خاص بود، اما جوانان ما توانستند در اين حوزه هم وارد شوند، تصريح كرد: اگر بيش از10 قرن پيش ملت ايران و جهان اسلام سكان تمدن بشري در عرصه تمدن، علم و فرهنگ را در اختيار داشته است، امروز يكبار ديگر هويت ملي و ديني احياء مي‌شود.

مدير كل حراست وزارت علوم با بيان اينكه دانشگاهيان صاحبان اين عرصه هستند، افزود: دستاوردهايي كه ما در عرصه‌هاي گوناگون از جمله انرژي هسته‌اي، بيوتكنولوژي، هوافضا و غيره به دست آورده‌ايم كمتر از دستاوردهاي جنگ نيست و ما بايد به خود بياييم.

وي با بيان اينكه علم و دانش از پايه‌هاي اصلي قدرت است و مي‌تواند تحول ساز باشد، ادامه داد: دشمن از اينكه ما مرزهاي دانش را پشت سر بگذاريم نگران است؛ اما اين تحريم‌ها و فشارها باعث مي‌شود كه ملت ما آبديده شود.

مشاور وزيرعلوم با اشاره به جذب اعضاي هيات علمي عنوان كرد: نسل اول اعضاي هيات علمي با گذشت سه دهه در آستانه بازنشستگي هستند و بايد نسل جديدي وارد دانشگاه‌ها شوند.

زارعي با بيان اينكه لازم است كه براي مواجه نشدن با اين خلاء پتانسيل جواني را وارد دانشگاه‌ها كنيم، اظهاركرد: عليرغم تمامي محدوديت‌ها دولت مجوز جذب اعضاي هيات علمي را به وزارت علوم واگذار كرد كه حدود 43 هزار نفر عضو هيات علمي اقدام به ثبت نام كرده‌اند و در مرحله اول هفت هزار نفر و در مرحله بعد نيز تعدادي در همين حدود جذب دانشگاه‌ها مي‌شوند.

وي با اشاره به ارتقاي هرم اعضاي هيات علمي در دانشگاه عنوان كرد: به علت ركود برخي از دانشگاه‌ها درصد قابل توجهي از اساتيد در حد مربي باقي مانده‌اند در نتيجه وزارت علوم امكاناتي فراهم كرد تا اين اساتيد بتوانند براي ارتقاي مراتب بيشتر علمي خود برنامه‌هايي داشته باشند.

شرط ارتقاي مراتب اعضاي هيات علمي ثبت مقالات صرفا در ISI نيست

مدير كل حراست وزارت علوم با بيان اينكه پيش از اين شرط ارتقاي مراتب اعضاي هيات علمي ثبت مقالات در ISI بود، افزود: در حال حاضر صرفا ISI مطرح نيست، بلكه ثبت مقاله در ISC و فصلنامه‌هاي علمي و پژوهشي داخلي مورد تاكيد است.

وي ادامه داد: افرادي كه بتوانند پاسخگوي مسائل اجتماعي جامعه باشند و يا در كنار كار علمي تلاش فرهنگي داشته باشند مي‌توانند امتيازاتي براي ارتقاي مراتب علمي خود كسب كنند.

زارعي با بيان اينكه امروزه ما براي علم، مرز قائل نيستيم و هيچ كس حق ندارد ديگران را از دانش محروم كند، تصريح كرد: تا امروز روال بر اين بود كه توليدات علمي دانشمندان ما بايد در ISI به چاپ برسد در حالي كه امروز ما بر عكس اين كار را انجام مي‌دهيم.

وي با اشاره به آيين نامه ارتقاي اعضاي هيات علمي عنوان كرد: در اين آيين نامه اين مسائل پيش بيني شده و تسهيلاتي در جهت تسريع مراتب رشد علمي هرم هيات علمي دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

مدير كل حراست وزارت علوم با اشاره به برگزاري آزمون نيمه متمركز دكتري اظهاركرد: بنا به گفته رييس سازمان سنجش بالاترين آمار ثبت نام براي آزمون دكتري با حدود 27 هزار نفر بوده است كه امسال با برگزاري آزمون سراسري دكتري اين تعداد به حدود 130 هزار نفر افزايش يافته است.

وي در خاتمه با اشاره به فراخوان جديد وزارت علوم در مورد جذب اعضاي هيات علمي از امروز عنوان كرد: در اين مقطع تنها دارندگان دكتراي تخصصي (Phd) مي‌توانند ثبت نام كنند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها