عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

نكات مهم انتخاب رشته دانشگاهي

نكات مهم انتخاب رشته دانشگاهي
چهارشنبه 27 بهمن 1389  06:47 ب.ظ

نكات مهم انتخاب رشته دانشگاهي

داوطلبان عزيز اين توصيه ها به شما كمك مي كند تا با ديدي باز تر انتخاب رشته نماييد

 

فرايند انتخاب رشته فرايندي است طولاني که در دو بخش عمده طبقه بندي مي شود .

الففرايند شناخت رشته ها

بفرايند انتخاب رشته

فرايند شناخت رشته ها فرايندي است که دست کم از دوره اول دبيرستان آغاز و تا زمان انتخاب رشته که از آذر ماه آغاز مي شود ادامه دارد و اين فرايند به عهده مشاوران سال اول ، دوم و سوم مي باشد که بايدآرام مدت دارر صورت پذيرد تا زمان انتخاب رشته دانش آموز از مشاور نخواهد تک تک رشته ها را براي او توضيح دهد .

اما فرايند انتخاب رشته ، فرايندي است که با پر کردن فرم ثبت نام انتخاب رشته هاي پيام نور و غير انتفاعي و شبانه آغاز مي شود و اوج آن را در يک هفته وسط تابستان شاهد هستيم . در فرايند انتخاب رشته دانش آموزان از ما به عنوان مشاور چند چيز را انتظار دارد .

الف : مفاهيم اساسي و توضيحات کارنامه شامل ( فرمول محاسباتسهميه ها و ..... ) که به آن توضيح فني مي گوييم .

ب : آئين نامه و ضوابط سازمان سنجش

ج : پيشگوئي و شبيه سازي با سال گذشته اين سوال معروف که ( من با اين رتبه چي قبول مي شوم ؟ )

 

کليات

اهميت انتخاب درست

لحظات انتخاب لحظاتي حساس هستند. چرا كه با تصميم‌گيري درباره روش يا پديده‌اي خاص، فرد سرنوشت خود را رقم مي‌زند. انتخاب در زندگي از اهميت بالايي برخوردار است. با انتخاب درست مي‌توان از منابع (مادي ، مالي ، انساني و اطلاعاتي) به شيوه‌اي مناسب بهره‌برداري كرده و از اتلاف اين منابع جلوگيري نمود. انتخابي كه مبتني بر اطلاعات و بينش باشد مي‌تواند به تصميم‌گيرنده در جلوگيري از ضايع شدن منابع كمك كند. از طرف ديگر به خاطر آن كه فرد تصميم گيرنده ، بايد نسبت به انتخاب خود پاسخگو باشد ، بنابراين انتخاب صحيح مي‌تواند به او در پاسخگو بودن و مسئوليت پذيري كمك كند.

انتخاب درست و توسعه جامعه

برخي مي‌پندارند براي آن كه بتوان به توسعه كشور و ايجاد پيشرفت‌هايي در آن كمك كرد، بايد تحصيلات دانشگاهي داشت. بهتر است بگوييم افرادي كه در دانشگاه تحصيل كرده‌اند تا اندازه‌اي به رشد و توسعه جامعه كمك مي‌كنند. افراد ديگر نيز مي‌توانند موجبات توسعه كشور را فراهم آورند. به طور مثال كارگران ساده، كشاورزان ، دامداران ، رانندگان و بسياري ديگر كه به دانشگاه نرفته‌اند نيز در صورتي كه كار خود را به درستي انجام دهند سهم بسيار بزرگي در آباداني و پيشرفت جامعه دارند. مهم‌ترين مساله اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد آن است كه افراد در زمينه‌هايي مشغول به كار شوند كه مي‌توانند بيشترين بازده را داشته باشند. يك كشاورز خوب بهتر از يك پزشك بد است.

عده‌اي هم بر اين باورند كه مي‌توان در كنار كسب مهارت‌هاي شغلي و حرفه اي به يادگيري موضوعات مورد علاقه پرداخت. به عنوان مثال ممكن است فردي به حرفه تراشكاري اشتغال داشته باشد و در همان حال كتابهاي مربوط به مواد و تركيبات آن را مطالعه كند يا حتي به مطالعه منابعي در زمينه روان شناسي بپردازد.

انتخاب رشته تحصيلي

در دوره متوسطه يك بار دانش‌آموزان انتخاب رشته تحصيلي را تجربه مي‌كنند. در واقع اين انتخاب يكي از سرنوشت سازترين انتخاب‌هاي دانش‌آموزان است. با اين كار آنان در راهي قدم مي‌گذارند كه زمينه دانش و توانايي آنان را تعيين مي‌كند. فرصت بعدي براي انتخاب رشته تحصيلي هنگامي است كه دانش‌آموزان براي ورود به دانشگاه ثبت نام مي‌كنند. آنان پس از شركت در آزمون سراسري و در صورتي كه مجاز به انتخاب رشته شوند، رشته و دانشگاه محل تحصيل خود را بر مي‌گزينند و بدين شكل بار ديگر سرنوشت خود را با يك انتخاب رقم مي‌زنند.

انتخاب رشته تحصيلي اهميت فراواني دارد زيرا انتخاب نادرست رشته تحصيلي سبب افت علمي كشور، تضييع منابع اقتصادي و انساني، بي تفاوتي و بي انگيزه شدن دانشجو نسبت به مسائل اجتماعي و ايجاد اختلالات رواني در زندگي فردي و اجتماعي دانشجو مي گردد. .

منظور از کليات اين است که به دانش آموز بگوئيم انتخاب رشته خيلي مهم است اين از اين!

عوامل موثر بر انتخاب رشته دانشگاهي

عوامل متعددي بر انتخاب رشته دانشگاهي تاثير مي‌گذارند. بعضي از اين عوامل به فرد و برخي ديگر به جامعه بر مي‌گردند. از ميان عوامل فردي مي‌توان به علاقه ، توانايي و از ميان عوامل جمعي مي‌توان به موقعيت اجتماعي رشته ، تاكيد خانواده اشاره كرد. در ادامه برخي از مهمترين عواملي را كه در انتخاب رشته تحصيلي و دانشگاه محل تحصيل موثرند ذكر مي‌كنيم

1-علاقه

يكي از مهمترين مسائلي كه هنگام انتخاب رشته بايد مورد توجه قرار گيرد علاقه فرد است. ميل و علاقه در هر كار سبب مي‌شود شخص با انرژي بيشتري فعاليت كند. بسياري از دانشجويان به خاطر آن كه به رشته تحصيلي خود علاقه نداشته‌اند ، ترك تحصيل كرده‌اند و تعدادي ديگر نيز نتوانسته‌اند در رشته خود موفق باشند. داوطلبان دانشگاه‌ها بهتر است قبل از هر چيز زمينه علايق خود را شناسايي كنند و هنگام انتخاب رشته به آن توجه داشته باشند.

2-شناخت

در صورتي علاقه به رشته مي‌تواند افراد را در انتخاب درست رشته ياري كند كه از رشته هاي تحصيلي و مراكز آموزشي آگاهي داشته باشد. شناخت و آگاهي داشتن از رشته تحصيلي سبب ايجاد انگيزه در فرد مي‌شود. بعضي افراد نسبت به رشته‌ها و دانشگاه‌هايي ابراز علاقه مي‌كنند، ولي وقتي مشغول به تحصيل مي‌شوند احساس مي‌كنند كه در انتخاب خود دچار اشتباه شده‌اند. دليل اين امر نداشتن اطلاع و آگاهي مناسب از رشته هاي تحصيلي و مراكز آموزشي است.

3-توانايي علمي

در حال حاضر تعداد داوطلبان از ظرفيت دانشگاه‌ها بيشتر است. بنابراين همه داوطلبان نمي‌توانند ادامه تحصيل دهند. آنان بايستي در آزمون شركت كنند. بر حسب توانايي داوطلبان، به آنها اجازه داده مي‌شود به رشته‌هاي تحصيلي خاصي وارد شوند. اگر همه افراد مي‌توانستند وارد دانشگاه شوند شرايط فرق مي‌كرد اما در حال حاضر افراد بايد براي ورود به دانشگاه مورد ارزشيابي قرار گيرند. درست است كه علاقه فرد يكي از مهمترين ملاك‌هاي انتخاب رشته است، اما توانايي فرد نيز تعيين كننده است. از آنجا كه در مسابقه ورود به دانشگاه هميشه افرادي كه توانايي بيشتري دارند انتخاب مي‌شوند ، لازم است داوطلبان به نمرات خود توجه كرده و با واقع بيني هر چه بيشتر رشته و محل تحصيل خود را انتخاب كنند.

4-توان اقتصادي خانواده‌ها

گاهي اوقات لازم است كسي كه در دانشگاه پذيرفته مي‌شود براي تحصيل به شهري مسافرت كند كه از محل اقامتش دور است. از طرف ديگر تحصيل در رشته هاي مختلف هزينه‌هاي متفاوتي را در بر دارد. رشته‌هاي شبانه و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي نيازمند وضعيت اقتصادي مناسب خانواده‌ها است. بنابراين افرادي كه قادر به تامين هزينه رشته‌ها و دانشگاه‌ها هستند مي‌توانند آنها را انتخاب كنند.

5-امكانات مراكز آموزشي

تعداد زيادي از مراكز آموزشي امكانات مناسبي در اختيار دانشجويان خود قرار مي‌دهند. به طور مثال براي دانشجويان خوابگاه تدارك مي‌بينند و در برخي موارد كمك هزينه‌هاي تحصيلي يا بن كتاب در اختيار آنان قرار مي‌دهند. در عوض بعضي از مراكز آموزشي و دانشگاه‌ها نمي‌توانند براي دانشجويان خود خوابگاه تهيه كرده و امكانات ديگر را برايشان فراهم آورند. توجه به اين مساله هنگام انتخاب محل تحصيل مهم است.

6-آينده شغلي

بي‌شك بسياري از داوطلبان براي آن كه بتوانند شغل بهتري پيدا كنند يا اينكه احتمال اشتغال آنان افزايش يابد به دانشگاه وارد مي‌شوند. همه رشته‌هاي تحصيلي از وضعيت شغلي يكساني برخوردار نيستند. تعداد فارغ‌التحصيلان بعضي از رشته‌ها زياد است، بنابراين بازار كار آنها اشباع شده است. از طرفي بعضي از رشته‌هاي تحصيلي زمينه شغلي مناسبي ندارند چرا كه يا شناخته شده نيستند يا ضرورت آنها در حال حاضر احساس نشده است. واقع بيني و دوري از تعصب، داوطلبان را ياري مي‌كند رشته مناسبي انتخاب كنند.

7-هدف داوطلب

مي‌توان هدف‌هاي مختلفي را براي تحصيل در دانشگاه تصور كرد. برخي براين باورند كه بايد حتي‌الامكان تا آخرين مقطع تحصيلي ادامه بدهند و به اصطلاح تا آخر خط بروند. در اين صورت بايد به طبيعت رشته تحصيلي مورد نظر نيز توجه داشت چرا كه امكان ادامه تحصيل در بعضي از رشته‌ها وجود ندارد يا اينكه فقط در كشورهاي ديگر مي‌توان در آن رشته تحصيلات در مقاطع بالاتر را ادامه داد.

برخي ورود به دانشگاه را راه حلي موقت مي‌دانند. به عبارت ديگر براي گريز از برخي مسائل و رويدادهاي آتي اين كار را انجام مي‌دهند. به طور مثال امروزه بسياري از داوطلبان دانشگاه‌ها براي آن كه دوران سربازي خود را به تعويق بياندازند يا با گرفتن مدارك بالا و دريافت بورس از موسسات از انجام وظيفه عمومي معاف شوند ، تلاش خود را براي ورود به دانشگاه متمركز مي‌كنند. بديهي است اين افراد به دنبال علاقه خود نيستند و هنگام انتخاب رشته هم، رشته‌ها و دانشگاه‌هايي را بر مي‌گزينند كه احتمال قبول شدن خود را در آنها زياد مي‌بينند. اين امر پيامدهاي منفي به همراه دارد. از جمله مي‌توان به افت كيفيت آموزش عالي اشاره كرد. اين عده نه تنها هنگام ورود به دانشگاه موفقيت تحصيلي چنداني نخواهند داشت، بلكه روي دانشجويان ديگر نيز اثرات منفي به جاي مي‌گذارند. با اين كار حق كسي كه داراي علاقه و انگيزه ادامه به تحصيل در يك رشته است ، ضايع مي‌شود.

8-سهميه پذيرش

گزينش دانشجو در بيشتر رشته‌ها به صورت بومي در استان يا ناحيه يا قطب مي‌باشد. مثلاً 70 درصد ظرفيت رشته‌هاي پزشكي دانشگاه‌هاي هر ناحيه مختص داوطلبان ساكن آن ناحيه اعم از داوطلبان مناطق يا نهادها بوده و 30 درصد بقيه به صورت آزاد است. بنابراين پيشنهاد مي‌شود كه داوطلبان حتي‌الامكان از انتخاب محل‌هايي كه در خارج از مناطق بومي داوطلب است خودداري نمايند. شانس قبولي داوطلبي كه رشته‌هاي تحصيلي و دانشگاه‌هاي شهر يا استان خود را انتخاب مي‌كند بيشتر از داوطلبي است كه در شرايط تقريباً مشابه دست به انتخاب رشته‌ها و دانشگاه‌هاي مربوط به شهرها يا استان هاي ديگر مي‌زند.

9-آزادي عمل

پيش نياز هر انتخاب، داشتن آزادي عمل است. اگر دست كسي را با طناب ببندند، نخواهد توانست از ميان دو شيء يكي را انتخاب كند و بردارد. بايد به داوطلبان اجازه داده شود تا در رشته تحصيلي و محل تحصيل مورد نظر خود اطلاعاتي را كسب كرده و با توجه به اين اطلاعات دست به انتخاب بزنند. مشاهده شده است كه در پاره اي موارد والدين ، فرزندان خود را مجبور مي‌كنند تا رشته تحصيلي خاصي را انتخاب كنند. اين والدين شايد به دنبال آرزوهاي خودشان هستند. آرزوهايي كه به آنها نرسيده‌اند و فكر مي‌كنند فرزندان آنها مسئوليت دارند تا آرزوي والدين را برآورده كنند.

منظور از اين گفته كه والدين نبايد فرزندان خود را وادار به انتخاب رشته خاصي كنند، به معني مشاركت نداشتن آنان در سرنوشت فرزندشان نيست. داوطلبان ورود به دانشگاه بايد از افراد مختلف از جمله پدر و مادر كمك بگيرند و از تجربيات آنان در انتخاب رشته استفاده كنند.

10-آينده رشته

شايد هم اکنون خيلي از رشته ها با توجه به تقا ضاي اجتماعي طرفدار دارند وب اصطلاح رو بورس هستند ولي آيا 6سال ديگه که شما باي فار غ التحصيل بشيد دو سال هم خدمت سربازي بريد آيا اين رشته ه ه رو بورس هستند يا با رشته هاي ديگر جا به جا مي شوند در اين باره به برنامه هاي پنج ساله دولت ومسائل اجتماعي توجه کنيد تا رشته هاي بورس6 سال آينده را حدس بزنيد

علاقه فرد به رشته، مهمترين عامل انتخاب رشته است. نبايد به هنگام انتخاب رشته تفكر داوطلب اين باشد كه به هر قيمت در دانشگاه قبول شود.

نكته مهم: نبايد از بين ملاك‌هاي انتخاب رشته تنها به يك مورد تكيه داشت. به عنوان مثال تاكيد صرف افراد بر علاقه خود بدون توجه به توانايي آنان، ممكن است به انتخاب رشته‌هايي منجر شود كه احتمال پذيرفته شدن ايشان را كاهش دهد. براي مقابله با اين مشكل، بهتر است داوطلبان مجموعه‌اي از رشته‌هاي تحصيلي كه به آنها علاقه دارند را شناسايي كرده و از بين رشته‌هاي مورد علاقه با توجه به ملاك‌هاي ديگر دست به انتخاب بزنند.

اين هم 10 عنوان موضوع جالب جهت سخنرانيهاي قرا برا دانش آموزان و اوليا خودتون کمو زيادش کنيد

وبا اطلاعات خودتون تطبيق بديد من هم براي سامان رشته رو کم و زيادش کردم

منابع كسب آگاهي از رشته تحصيلي و دانشگاه

اينها هم بد نيستند جهت مکمله سخنراني يا وقت اضاف (به قول جنوبيها )اين بديهيات را که همه بلدند شما هم بگوييد

اعضاي خانواده

والدين و ديگر اعضاي خانواده مي‌توانند داوطلبان را در كسب اطلاعات لازم براي انتخاب رشته ياري كنند. در اين حالت اعضاي خانواده نقش مشاور را ايفا مي‌كنند و تصميم‌گيري نهايي را بر عهده داوطلب مي‌گذارند.

پرس و جو از فارغ‌التحصيلان

كساني كه تحصيل خود را به پايان رسانيده اند و حتي آنها كه مشغول به تحصيل هستند مي‌توانند اطلاعات گران قيمتي را در اختيار داوطلبان قرار دهند. اين افراد تجربه‌هايي دارند كه شايد در هيچ كتابي نوشته نشده باشد.

مشاوره با دبيران و مشاورين تحصيلي

دانش‌آموزاني كه به دبيران خود دسترسي دارند اين امكان برايشان فراهم است كه در زمينه رشته‌هاي دانشگاهي از آنان كمك بگيرند. مشاوران تحصيلي نيز مي‌توانند داوطلب را در شناخت توانايي‌هاي خويش ياري كنند.

مراجعه به دانشگاه‌ها

براي كسب اطلاعات از وضعيت دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي بهترين كار آن است كه مستقيماً و از نزديك اين مراكز مورد بازديد قرار گيرد. در صورت امكان مي‌توان با كاركنان ، اساتيد و دانشجويان اين مراكز نيز گفتگو كرد.

مشورت با دوستان و همكاران

دوستان و همكاران نيز منبع اطلاعاتي مفيدي هستند. برخي از دوستان ما تجربه تحصيل در دانشگاه را داشته‌اند. اگر در حال حاضر شاغل هستيد به جستجوي افرادي باشيد كه تحصيلات دانشگاهي داشته يا خودشان در زمينه آينده شغلي رشته‌ها ، وضعيت مراكز آموزشي و دانشگاه‌ها و ويژگي هاي رشته تحصيلي مورد نظر شما اطلاعاتي دارند.

مراجعه به كتاب‌ها و نشريات

كتابهايي توسط موسسات معتبري چون سازمان سنجش آموزش كشور منتشر شده‌اند كه حاوي اطلاعات بسيار ارزشمندي درباره رشته‌هاي تحصيلي ، مراكز آموزشي ، آينده شغلي رشته‌ها ، امكان ادامه تحصيل در رشته‌ها و ... هستند و شما را در انتخاب رشته مناسب ياري مي‌كنند. پيك سنجش ، ماهنامه‌راه دانشگاه ، كتاب معرفي رشته‌هاي دانشگاهي براي داوطلبان مفيد است.

رسانه‌هاي جمعي

رسانه‌هاي جمعي از قبيل راديو و تلويزيون و همچنين اينترنت در صورتي كه از اعتبار تهيه كنندگان آن مطلع باشيم ابزاري مناسب براي كسب اطلاعات هستند.

دفترجه ها و سي دي هاي سازمان سنجش والبته جزوه من وخود من !

اشتباه داوطلبان ترجمه: (نکن اين کارها رو)

 

به دلايل مختلف، داوطلبان ممكن است به هنگام انتخاب رشته اشتباه‌هاي زير را مرتكب شوند:

-انتخاب رشته‌هايي كه مورد علاقه آنان نيست.

 

پيامد اين امر ناموفق بودن داوطلبان پذيرفته شده در تحصيلات دانشگاهي يا ترك تحصيل آنان است.

-انتخاب رشته‌هايي كه نمره علمي لازم براي آنها را كسب نكرده اند.

روشن است داوطلبي كه در گروه علوم تجربي رتبه بالاي 4000 را كسب كرده است، نبايد به رشته‌هايي چون پزشكي و دندانپزشكي بيانديشد زيرا قبولي در اين رشته‌ها نيازمند رتبه‌هاي خوب و نمرات بالا است.

-انتخاب رشته‌هايي كه پيش بيني مي‌كنند در آنها پذيرفته مي‌شوند

برخي بدون آگاهي دقيق و صرفاً بر اساس پيش بيني خود، رشته‌‌ها و دانشگاه‌هايي را بر مي‌گزينند كه حدس مي‌زنند شانس بيشتري براي ورود به آنها دارند و به عوامل مهم ديگر توجه نمي‌كنند.

-مقايسه نمره خود با نمرات داوطلبان سالهاي گذشته

از آنجا كه در كنكور سراسري داوطلبان با يكديگر رقابت مي‌كنند و هر سال بهترين افراد به دانشگاه راه مي‌بابند نمي‌توان نمرات يك فرد در يك سال را با نمرات فرد ديگر در سال گذشته مقايسه كرد.

-مقايسه نمره خود با نمره سال گذشته خود

حتي افراد نبايد نمره خود را با نمره‌اي كه در سال يا سالهاي پيش كسب كرده‌اند مقايسه كنند. ارزش نمرات هر سال با سالهاي ديگر تفاوت دارد.

-مقايسه نمره يا رتبه خود با داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي ديگر

به سبب برخي دلايل مانند تفاوت سطح دشواري سوالات، تفاوت ضرايب دروس ، تفاوت ظرفيت پذيرش ، تفاوت تعداد شركت كنندگان و نظاير آن به هيچ وجه داوطلب نبايد نمره يا رتبه خود را با نمره داوطلب گروه آزمايشي ديگر مقايسه كند.

بي توجهي به سهميه‌ها

از آنجا كه احتمال قبولي افراد در سهميه خودشان بيشتر است، بنابراين بي توجهي به اين قاعده به ضرر داوطلب تمام خواهد شد.

عدم آگاهي از شكسته شدن ظرفيت

ممكن است تصور شود كه به طور مثال ظرفيت پذيرش در رشته حقوق در شهر تهران 200 نفر است. ظاهراً فردي كه داراي رتبه 199 است در رشته حقوق يكي از دانشگاه‌هاي تهران پذيرفته مي‌شود، اما در واقع اين طور نيست. از آنجا كه در هر رشته محل ظرفيت‌هايي به سهميه‌ها اختصاص داده شده است ممكن است لازم باشد داوطلبي كه در سهميه منطقه 1 گزينش مي‌شود رتبه فرضي 60 را دارا باشد.

اولويت بندي نامناسب رشته‌ها

اين اتفاق براي بسياري از داوطلبان روي داده است كه هنگام اعلام نتايج نهايي، هر چند نمره علمي رشته‌هاي بهتر و مورد علاقه خود را كسب كرده اند، اما در رشته‌اي پذيرفته شده اند كه اولويت پايين‌تري براي آن قائل بوده‌اند. علت اين رخداد ترتيب انتخاب رشته‌هاست. همواره بايد رشته‌هايي كه داوطلب براي آنان ارزش بيشتري قائل است در اولويت باشد.

پركردن نادرست فرم انتخاب رشته

پس از زحمات فراواني كه داوطلب متحمل مي‌شود و به انتخاب رشته مبادرت مي‌ورزد، لازم است هنگام پركردن فرم انتخاب رشته نيز دقت زيادي داشته باشد. بي دقتي و نوشتن كدهاي نادرست ممكن است منجر به پذيرش فرد در رشته اي شود كه به هيچ وجه مورد نظرش نبوده است.( يک نفرديگه چک کنه) يک کپي هم ازش بگير براي دعواهاي بعدي

انتخاب تصادفي رشته هاي تحصيلي و دانشگاه هاي محل تحصيل

بعضي از داوطلبان بدون توجه به عوامل ياد شده اقدام به انتخاب رشته مي‌كنند. ديده شده است داوطلبان بعضاً اين كار را به كساني مي‌سپارند كه شايستگي چنداني ندارد و صرفاً بر حسب تصادف رشته‌هاي تحصيلي و دانشگاه‌ها را مرتب مي‌كنند.

اعتماد به اطلاعات برخي از افراد يا منابع نامعتبر

درست است كه براي هر انتخاب نياز به اطلاعات و آگاهي است، اما اطمينان از صحت اطلاعات نيز از اهميت بالايي برخوردار است. برخي از افراد سودجو در كمين روزهايي هستند كه داوطلبان به انتخاب رشته مي‌پردازند.

تاكيد بر تنها يكي از عوامل موثر در انتخاب رشته

اگر داوطلبي بدون توجه به ابعاد گوناگون يك انتخاب سرنوشت خود را رقم بزند، بي گمان از انتخاب خود رضايت نخواهد داشت. توجه به چندين عامل مهم در انتخاب رشته و دانشگاه، آينده داوطلبان را تضمين مي‌كند.

خوش بين بودن غير منطقي

داوطلبان نبايد بي جهت و بيش از حد خوش بين باشند. به عنوان مثال اگر فردي با مشاوره و مطالعه به اين نتيجه رسيد كه رشته‌اي خاص وضعيت شغلي مناسبي ندارد يا بدان رشته علاقه‌مند نيست نبايد با خوش بيني منتظر تغييرات اساسي در اين زمينه باشد.

به تعويق انداختن انتخاب رشته براي ساعات پاياني مهلت انتخاب رشته

اتفاقات روزمره خبر نمي‌كنند. لازم است داوطلبان براي خود برنامه‌ريزي كنند و پس از تصميم‌گيري مناسب، فرم انتخاب رشته را كامل كرده و آن را به مراكز مربوطه تحويل دهند. چرا كه ممكن است به دلايلي چون مسافرت ، بيماري و غيره نتوانند در ساعات پاياني مهلت انتخاب رشته، فرم خود را تحويل دهند.

بي توجهي به منابع اطلاعاتي مانند ويژه نامه‌‌ها ، مشاوران تحصيلي و افراد ديگر

برخي اوقات داوطلبان اطلاعات مناسب و مفيدي را به دست مي‌آورند ولي بدون توجه به اين اطلاعات خود به انتخاب رشته مبادرت مي‌ورزند. در اين صورت مسير زندگي افراد با بي توجهي به واقعيت‌ها از مسير مناسب دور مي‌شود.

انتخاب برخي از رشته‌ها بدون توجه به هزينه آنان

چنانچه داوطلبان توانايي پرداخت هزينه يا شهريه مراكز آموزشي غير انتفاعي يا دوره‌هاي شبانه را ندارند، بهتر است اين مراكز را انتخاب نكنند.

انتخاب رشته به خاطر پرستيژ اجتماعي آن

تعدادي از رشته‌ها داراي عناوين جذاب اجتماعي است و ممكن است كششي كاذب در داوطلب ايجاد كند. بعضي از داوطلبان فقط به خاطر نام يا عنوان رشته آن را انتخاب مي كنند.

 

نكاتي سودمند (پند ونصيحت)

براي فرصتي كه به منظور انتخاب رشته در اختيار شما قرار داده شده است، برنامه ريزي كنيد.

به هنگام انتخاب رشته تحصيلي خونسردي خود را حفظ كنيد و سعي كنيد در آرامش اين كار را انجام دهيد.

هدف خود از ورود به دانشگاه را مشخص سازيد.

به رشته‌هايي فكر كنيد كه به آنها علاقه داريد.

علاوه بر علاقه، توانايي علمي خود را نيز در نظر بگيريد.

درباره مراكز آموزشي و رشته‌هايي كه انتخاب مي كنيد اطلاعاتي كسب كنيد.

هرگز به اطلاعاتي كه تنها از يك منبع به دست آورده‌ايد، اكتفا نكنيد.

اگر برايتان مقدور است به دانشگاه‌هاي مورد نظر مراجعه كنيد.

امكانات دانشگاه مورد نظر(استاد ، خوابگاه و...) و دوري احتمالي راه آن را در نظر بگيريد.

اگر توان پرداخت شهريه يا هزينه تحصيل در برخي از رشته‌ها را نداريد، آنها را انتخاب نكنيد.

اگر ورود به دانشگاه را به منظور ارتقاي وضعيت اقتصادي خود انتخاب كرده‌ايد، درباره آينده شغلي رشته‌هاي انتخابي خود اطلاعاتي كسب كنيد.

از منابع اطلاعاتي استفاده كنيد و با شناختي كه كسب كرده‌ايد تصميم‌گيري نهايي را خود انجام دهيد.

هرگز نمرات و ضرايب خود را با نمرات و ضرايب سالهاي گذشته يا داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي ديگر مقايسه نكنيد.

سعي كنيد هنگام اولويت بندي رشته‌ها برحسب علاقه خود اين كار را انجام بدهيد.

در تكميل فرم انتخاب رشته سعي و دقت كنيد. در صورت امكان از ديگران بخواهيد آن را مورد بازبيني قرار دهند.

توجه داشته باشيد كه پذيرفته شدگان هر سال نمي‌توانند در آزمون سراسري سال بعد شركت كنند بلكه پس از گذشتن دو سال و تحمل هزينه هاي بسيار زياد و تسليم برگ انصراف بايد مجدداً ( در صورت دارا بودن ديگر شرايط و ضوابط) در كنكور شركت كنند.

هيچگاه صرفا براي وارد شدن به دانشگاه مبادرت به انتخاب رشته نكنيد.

بنابراين پيشنهاد مي‌شود كه حتي‌الامكان از انتخاب محل‌هايي كه در خارج از مناطق بومي شماست خودداري نماييد.

اين نكته را به ياد داشته باشيد كه انتخاب رشته صحيح سبب مي‌شود افراد در جايگاه واقعي خود قرار گيرند.

هنگام انتخاب رشته به مقطع تحصيلي نيز توجه داشته باشيد. برخي از رشته‌ها در مقطع دكترا ، برخي ديگر در مقطع كارشناسي و تعدادي نيز در مقطع كارداني دانشجو مي پذيرند.

با چه فرد يا افرادي مشورت نكنيم؟ (توصيه هاي پدرانه در باب عوارض دوستان ناباب)

مشورت با افراد ديگر زماني نتيجه مطلوب را مي‌دهد كه مشاوران خوبي داشته باشيم. يك مشاور بد ما را به سمت انتخاب‌هاي نادرست راهنمايي مي‌كند. اگر چنانچه داوطلبان با كسي مشورت نكنند بهتر از زماني است كه با افرادي كه صلاحيت و شايستگي لازم را ندارند, به مشورت بپردازند. توصيه مي‌كنيم با افرادي كه ويژگي‌هاي زير را دارند مشورت نكنيد:

•  افرادي كه درباره موضوع مورد نظر شما از آگاهي و شناخت كافي برخوردار نيستند.

•  افرادي كه نمي‌توانند از اطلاعات خود براي راهنمايي شما استفاده كنند.

•  افرادي كه براي راهنمايي شما از خود رغبت نشان نمي‌دهند.

•  افرادي كه قابل اعتماد نيستند.

•  افرادي كه حوصله كافي و سعه صدر لازم را ندارند.

•  افرادي كه به نظر ديگران اهميت نمي‌دهند و تصميم دارند حرف خودشان را به كرسي نشانند.

•  افرادي كه فقط به دنبال ماديات هستند و هنگام مشاوره با شما نه به آينده‌تان، بلكه به منافع خود مي‌انديشند.

•  افرادي كه خيلي خوش‌بين يا خيلي بدبين هستند. اين افراد نمي‌توانند واقعيت را به خوبي به شما نشان دهند.

•  افرادي كه بخيل هستند. زيرا اين افراد همواره سعي مي‌كنند به ديگران كمك نكنند.

•  افرادي كه از سرعت عمل مناسب برخوردار نيستند و سبب اتلاف وقت مي‌شوند.

•  كساني كه بي‌غرض و بي‌طرف نيستند. اين افراد سعي مي‌كنند بعضي از راه حل‌ها را بيشتر ترويج كنند.

شما نيز تجربياتي داريد و بر اساس تجربيات خود مي‌توانيد تشخيص دهيد كه مشورت با چه كساني مفيد و مشورت با چه افرادي گمراه كننده است. سعي كنيد تجربيات خود را در اختيار ديگران نيز قرار دهيد.

 

 

اشتباه ممنوع!   (Becareful)

در زمان انتخاب رشته، موارد زير را در نظر داشته‌باشيد:

 

1- دقت شود به صورت ناخواسته كد رشته‌هاي كارداني قبل يا بين رشته‌هاي كارشناسي و يا دكتري درج نشود.

2- دقت شود به صورت ناخواسته كد رشته‌هاي كارشناسي قبل يا بين كد رشته‌هاي كارشناسي ارشد يا دكتري درج نشود.

3- دقت شود به صورت ناخواسته كد رشته‌هاي كارشناسي بين كد رشته‌هاي مهندسي درج نشود.

4- دقت شود به صورت ناخواسته كد رشته‌هاي مربوط به دانشگاه‌هاي واقع در شهرهايي كه مورد نظر نيست, قبل يا بين كد رشته‌هاي مورد علاقه درج نشود.

5- دقت شود به صورت ناخواسته كد رشته‌هاي دوره‌هاي شبانه, دانشگاه پيام‌نور, دوره‌هاي نيمه حضوري و مؤسسات غيرانتفاعي, قبل يا بين كد رشته‌هاي روزانه درج نشود.

6- دقت شود كد رشته‌هاي انتخابي با مستطيل‌هاي تكميل شده مقابل آنها, يكسان باشند.

7- دقت شود مستطيل‌هاي مقابل هر كد رشته انتخابي به صورت كامل و پررنگ پر شده باشد.

8- دقت شود در صورتي كه مستطيل يا كد رشته‌اي پاك يا تصحيح شده, آثار قبلي بر جاي نمانده باشد.

9- در مرتب كردن و وارد كردن كد رشته‌هاي مورد علاقه در فرم انتخاب رشته, دقت كافي به عمل آيد.

10- بعد از پر كردن فرم و قبل از تحويل, آن را به فرد مورد اطميناني بدهيد تا كد رشته‌هاي انتخابي شما را در برگه جداگانه‌اي بنويسد و درمقابل هر كد, نام رشته و نام دانشگاه مربوط به آن را از روي دفتر شمارة 2 درج كند.. سپس شما اين ليست را دقيقاً مطالعه و با ليست كد رشته‌هاي انتخابي خود مقايسه كنيد. در صورت هرگونه اشتباه, آن را بررسي و رفع كنيد.

11- دقت كنيد فقط از گروه آزمايشي كه امتحان داده و مجاز به انتخاب رشته در آن گروه شده‌ايد, انتخاب رشته شود.

12- حتماً, حتماً از فرم انتخاب رشته تكميل شده خود, قبل از تحويل آن كپي تهيه كنيد.

ضوابطي كه در زمان انتخاب رشته بايد به آنها توجه شود

اينهم توصيه هاي آقاي ايمني !!

برخي از داوطلبان آزمون سراسري به دليل عدم توجه به برخي از ضوابط و نكات در زمان انتخاب رشته, مشكلاتي براي خود و خانواده‌هايشان ايجاد مي‌كنند كه اغلب اين

مشكلات قابل حل نيستند. اين ضوابط و نكات به طور خلاصه و مختصر عبارتند از:

•  تغيير رشته در مقاطع تحصيلي هم سطح امكان‌پذير است. در غير اين صورت, فقط از مقاطع بالاتر به مقطع پايين‌تر ميسر است. به طور مثال تغيير رشته از مقطع كارداني به كارشناسي ممنوع است اما بر عكس آن امكان‌پذير مي‌باشد.

•  تغيير رشته و يا انتقال از دوره‌هاي شبانه, پيام‌نور, نيمه حضوري و مؤسسات غيرانتفاعي به دوره‌هاي روزانه ممنوع است.

•  تغيير رشته و انتقال از رشته‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص (بورسيه‌ها‌) و رشته‌هايي كه پذيرفته‌‌شدگان آنها داراي تعهد خاصي مي‌باشند (همانند رشته‌هاي دبيري, رشته‌هاي تحصيلي بورسيه مناطق محروم و ...) به ساير رشته‌ها و يا مؤسسات ممنوع است.

•  سازمان سنجش آموزش كشور, داوطلبان را در اولين كد رشته تحصيلي مندرج در اولويت انتخابي آنها كه نسبت به ساير داوطلبان متقاضي همان كد (با در نظر گرفتن نمره, سهميه و ساير ضوابط) در اولويت قرار مي‌گيرند, معرفي مي‌كند. لذا به طور مثال چنانچه داوطلبي در اولين اولويت انتخابي خود قبول شود و در همه يا تعدادي از اولويت‌هاي انتخابي بعدي داراي نمره عملي لازم باشد, امكان معرفي وي به اولويت‌هاي بعدي به هيچ وجه ميسر نيست.

•  درخواست تغيير يا افزايش رشته‌هاي انتخابي, بعد از تحويل فرم انتخاب رشته‌هاي تحصيلي, به هيچ وجه مورد قبول قرار نمي‌گيرد.

•  انتخاب رشته فقط و فقط بايد از گروه يا گروه‌هاي آزمايشي كه داوطلب امتحان داده و بر اساس كارنامه مجاز به انتخاب رشته شده, انجام شود. به عبارت ديگر انتخاب رشته‌هاي ساير گروه‌هاي آزمايشي باطل است.

•  به دليل يكسان بودن كد رشته‌هاي گروه‌هاي آموزشي 1, 2 و 3, چنانچه داوطلبي كد رشته‌اي را از گروه آزمايشي كه در آن امتحان نداده انتخاب نمايد, ممكن است اين كد مربوط به رشته‌اي باشد كه مورد تقاضاي داوطلب نيست كه در صورت قبولي در اين رشته، مشكلات زيادي براي داوطلب ايجاد مي‌شود.

•  داوطلباني كه به‌عنوان پذيرفته شده نهايي دوره‌هاي روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي آزمون سراسري سال 1384 اعلام شوند, به هيچ وجه مجاز به ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسري سال 1385 نخواهند بود.

•  در صورتي كه علاقه‌مند به ادامه تحصيل در رشته‌هاي نيمه متمركز هستيد, لازم است با رعايت ضوابط كد اينگونه رشته‌ها را قبل از كد رشته‌هاي متمركز انتخاب نمايند.

•  داوطلبان لازم است با توجه به امكانات مالي خود و خانواده‌هايشان, نسبت به انتخاب رشته‌‌هاي تحصيلي داراي شهريه (همانند دوره‌هاي شبانه, پيام‌نور, دوره‌هاي نيمه حضوري و مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي)، اقدام به انتخاب رشته نمايند.

•  داوطلبان مي‌بايست با در نظر داشتن شرايط خانوادگي و شخصي خود و محدوديت‌هايي كه براي آنان وجود دارد, نسبت به انتخاب احتمالي رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه‌هايي كه در شهرستان يا استان محل اقامت آنها واقع نيست, اقدام نمايند.

•  داوطلباني كه با استفاده از سهميه رزمندگان و يا شاهد, در آزمون سراسري سال 1384 پذيرفته شوند (اعم از دوره‌هاي روزانه, شبانه, نيمه حضوري, پيام‌نور, مؤسسات غيرانتفاعي و غيردولتي, مراكز تربيت معلم و رشته‌هاي نيمه متمركز), حتي در صورت عدم مراجعه براي ثبت‌نام و يا انصراف از تحصيل به هيچ وجه مجاز به استفاده مجدد از سهميه در آزمون‌هاي سراسري بعدي نمي‌باشند.

•  در زمان انتخاب رشته به شرايط خاص هر دانشگاه و مؤسسه آموزش عالي (امكانات, خوابگاه, دوري از محل اقامت و ... ) و نيز توضيحات مندرج در ستون ملاحظات مقابل هر يك از رشته‌ها, توجه شود.

•  نمرات اكتسابي و رتبه خود را در نظر بگيريد و با توجه به واقعيت‌هاي موجود, انتخاب رشته كنيد. ممكن است انتظارات بالا موجب شود تا موقعيت‌هايي از دست داده شوند.

•  در مورد رشته‌هايي كه به آنها علاقه وجود دارد, تحقيق شود و اطلاعات كافي به دست آيد. ممكن است رشته‌هايي مورد علاقه داوطلبان باشند كه با خصوصيات شخصي آنها (از نظر فيزيكي, رواني و ...)، سازگار نباشند.

•  رشته‌ها با توجه به توان علمي و استعداد تحصيلي داوطلبان انتخاب شوند تا در صورت قبولي, معضلاتي نظير نياوردن نمرات لازم در امتحانات دانشگاه, مشروط شدن, اخراج و يا تغيير رشته, ايجاد نشوند.

•  در مورد اغلب مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي, تغيير رشته و يا انتقال از يك رشته در مؤسسه غيرانتفاعي, به رشتة ديگري و يا مؤسسه غيرانتفاعي ديگري, امكان‌پذير نيست.

•  تغيير رشته و انتقال پذيرفته‌شدگان دانشگاه پيام‌نور به ساير دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي ممنوع است.

•  تكرار كد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌هاي تحصيلي, شانس قبولي داوطلبان را در كد رشته انتخابي تكراري, تغيير نمي‌‌‌‌دهد.

•  اولويت انتخاب رشته بستگي به علاقه داوطلب دارد. درج كد رشته‌اي در اولويت اول يا آخر، شانس را در قبولي در آن رشته‌ها تغيير نمي‌دهد.

•  داوطلبان مي‌بايست در انتخاب رشته‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص (بورسيه‌ها), ضوابط مربوط را در نظر بگيرند و در صورتي كه جزو معرفي شدگان اين رشته‌ها قرار گرفته باشند, كد اين رشته‌ها را تا اولويت‌هاي ذكر شده در دفترچه شماره 2 انتخاب نمايند.

•  در انتخاب كد رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه پيام نور به ضوابط مربوط توجه شود. در صورت عدم رعايت اين ضوابط، كد رشته‌هاي انتخابي غير مجاز از گزينش نهايي حذف خواهند شد.

•  برخي از دانشگاه‌ها شرايط خاصي دارند(مانند دانشگاه‌هاي شاهد يا صنعت نفت). در انتخاب رشته‌هاي اينگونه دانشگاه‌ها شرايط مربوط به آنها در نظر گرفته شود.

•  شرايط تحصيل و تشكيل كلاسها در رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي نيمه حضوري دانشگاه‌ها همانند دانشگاه پيام نور است.

 

انتخاب رشته‌هاي نيمه‌متمركز

يک توضيح فني که همه مي پرسند

الف) داوطلبي كه در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي يا علوم انساني شركت كرده و براساس كارنامه:

•  مجاز به انتخاب رشته‌‌هاي روزانه ـ شبانه و نيمه حضوري است مي تواند كد رشته‌هاي اين دوره‌ها (اعم از متمركز, نيمه متمركز) با توجه به ضوابط مربوط به آنها انتخاب نمايد.

•  مجاز به انتخاب رشته‌هاي پيام نور است؛ مي‌تواند كد رشته‌هاي اين دانشگاه را با توجه به ضوابط مربوط به آنها انتخاب نمايد.

•  مجاز به انتخاب رشته‌هاي غيرانتفاعي است ؛ مي تواند كد رشته‌هاي اين مؤسسات را با توجه به ضوابط مربوط به آنها انتخاب نمايد.

تبصره : ممكن است داوطلبي در فرم تقاضا نامه ثبت نام ، اعلام علاقه‌مندي به انتخاب رشته‌هاي دانشگاه پيام نور و يا مؤسسات غيرانتفاعي نكرده باشد، اين داوطلب مجاز به انتخاب اين رشته‌ها نيست و در كارنامه هم مجاز به انتخاب اين رشته‌ها نشده است.

ب) داوطلبي علاوه بر گروهاي آزمايشي رياضي و فني، علوم تجربي و يا علوم انساني، در گروه‌هاي آزمايشي هنر و زبان‌هاي خارجي نيز شركت كرده و براساس كارنامه:

مجاز به انتخاب رشته‌هاي روزانه, شبانه و نيمه‌حضوري و يا رشته‌هاي دانشگاه پيام نور و يا رشته‌هاي مؤسسات غيرانتفاعي مربوط به اين گروه‌ها شده است، مي‌تواند علاوه بر كد رشته‌هاي مربوط به گروه آزمايشي اصلي خود، رشته‌هاي مربوط به اين دو گروه را, انتخاب و در همان فرم انتخاب رشته براساس اولويتي كه مرتبط با علاقه‌مندي وي است، درج نمايد.

ج) داوطلبي كه فقط در يكي از دو گروه هنر و زبان‌هاي خارجي شركت كرده، گروه هنر يا گروه زبان‌هاي خارجي، گروه آزمايشي اصلي تلقي مي‌شود و در صورتي كه مجاز به انتخاب رشته باشد، انتخاب رشته وي مطابق با بند الف فوق است.

د) داوطلبي كه در هر دو گروه هنر و زبانهاي خارجي شركت كرده باشد، گروه هنر، گروه اصلي تلقي و مطابق بند(ب) اقدام مي كند.

هـ ) داوطلباني كه مجاز به انتخاب رشته حسب مورد زير شده‌اند، مي‌توانند براساس ضوابط نسبت به انتخاب دو كد رشته از كدرشته‌هاي نيمه متمركز با توجه به ضوابط مربوط به آنها انتخاب و در فرم انتخاب رشته خود درج كنند. * تذكر : ضوابط مربوط به شهرستان‌هاي تحت پوشش مراكز دانشگاهي پيام‌نور در مورد رشته‌هاي نيمه‌متمركز نيز اعمال مي‌شود.

نكاتي در مورد گزينش كه بايد مورد توجه قرار گيرند

بازهم فني!

  •  گزينش بومي رشته ‌هاي روزانه (استاني ـ ناحيه‌اي ـ قطبي و كشوري) بر اساس مندرجات جداول رديف رشتههاي مندرج در ابتداي هريك از گروه‌هاي آموزشي دفترچه شماره 2 آزمون سراسري سال 1384 صورت مي گيرد..

•  گزينش برخي از رشتههاي روزانه نظير رشته‌هاي تحصيلي بورسيه مناطق محروم، رشته‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص(بورسيه‌ها)، رشتههاي دبيري و رشتههايي كه در ستون ملاحظات جداول رشتههاي دانشگاهها مشخص شدهاند، خارج از ضوابط گزينش بومي خواهد بود. گزينش اين رشته‌ها به صورت زير است:

•  رشته‌هاي تحصيلي بورسيه مناطق محروم مخصوص داوطلبان بومي 9 استان كشور شامل كردستان، كرمانشاه،‌ايلام، بوشهر، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، كهكيلويه‌وبويراحمد، ‌چهارمحال‌وبختياري و لرستان است.

تبصره: داوطلبان استانهاي ذكر شده منحصرا مي‌توانند در صورت تمايل از بين اين رشته‌ها، رشته‌هاي بورسيه مناطق محروم استان خودرا انتخاب كنند.

•  رشته‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص (بورسيه‌ها) را فقط داوطلباني مي توانند انتخاب كنند كه جزء معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت آنها قرار گرفته‌اند.

•  رشته هاي دبيري با توجه به ضوابط مربوط مندرج در دفترچه شمارة 2

•  شرايط پذيرش برخي از رشته‌ها در ستون ملاحظات جدول ظرفيت‌هاي آنها مشخص شده است. مثلاً پذيرش برخي رشته‌ها مخصوص داوطلبان برخي استان‌ها يا شهرستان‌ها است كه داوطلبان ساير استان‌ها يا شهرستان‌ها مجاز به انتخاب آنها نيستند.

•  گزينش رشته‌هاي نيمه متمركز به صورت كشوري است.

تبصره: گزينش در رشته‌هاي نيمه متمركز در دوره‌هاي شبانه يا پيام‌نور بر اساس شرايط گزينش دوره‌هاي شبانه يا پيام‌نور است.

•  گزينش رشته‌هاي پيام‌نور به صورت زير است:

الف) با توجه به شهرستان محل سكونت يا اشتغال (براي كاركنان دولت) با ارائه گواهي معتبر و در صورتي كه داراي يكي از شرايط زير باشد:

•  محل اخذ مدرك تحصيلي سال آخر دوره متوسطه داوطلب در شهرستان زير پوشش مركز باشد.

•  دو سال آخر اقامت داوطلب از تاريخ 1/7/82 تا 31/6/84 در شهرستان زير پوشش مركز باشد.

•  محل تولد و سال آخر اقامت داوطلب از تاريخ 1/7/83 تا 31/6/84 در شهرستان زير پوشش مركز باشد.

ب) در صورت شاغل بودن بر اساس شهرستان محل خدمت داوطلب (با توجه به حكم اشتغال) و با توجه به جدول شهرستان هاي تحت پوشش مراكز.

•  گزينش در كليه رشته‌هاي دوره‌هاي نيمه حضوري به صورت استاني مي‌باشد.

•  گزينش در كليه رشته‌هاي مؤسسات غير انتفاعي به صورت كشوري مي‌باشد.

 

خلاصه دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي آزمون سراسري سال 1384 چون 85 را نداشتيم فرقي نمي کنه

اين هم يک کپ حسابي ولي abstract از دفترچه سازمان سنجشok

روش گزينش دانشجو

الف -روش متمركز

در روش متمركز, گزينش دانشجو صرفاً براساس نمرات هر يك از زيرگروههاي مربوطه در سهميه ثبت‌نامي صورت مي‌گيرد.

تبصره: گزينش رشته‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص هم كه شرايط و ضوابط آنها در برگ راهنماي شركت در آزمون به داوطلبان داده شده و اسامي معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت آنها نيز در نيمه اين ماه اعلام مي‌گردد, بصورت متمركز مي‌باشد.

ب- روش نيمه‌متمركز

برخي رشته‌ها نياز به اقداماتي نظير مصاحبه، معاينه، آزمون عملي, علمي و يا احتمالاً افراد ذخيره دارد. گزينش داوطلبان در اينگونه رشته‌ها بر اساس نمره كل اكتسابي و از بين معرفي‌شدگاني كه در مصاحبه، معاينه، آزمون عملي و يا علمي اين‌گونه رشته‌ها پذيرفته مي‌شوند، انجام مي‌گيرد.

تقسيم‌بندي داوطلبان از نظرسهميه‌بندي

براساس ضوابط، داوطلبان شركت‌كننده در آزمون سراسري سال جاري مي‌توانستند منحصراً دريكي از سهميه‌هاي مناطق (مناطق سه‌گانه)، رزمندگان (شامل جانبازان انقلاب اسلامي، رزمندگان و آزادگان), خانواده شهدا و سهميه شاهد شركت نمايند .

دسته‌بندي‌رشته‌هاي‌تحصيلي: رشته‌هاي‌مختلف‌تحصيلي‌باتوجه‌به‌ماهيت‌، گسترش‌درسطح‌كشور و ... به‌چهار دسته‌به‌شرح‌زير تقسيم‌بندي‌مي‌شوند.

الف‌-رشته‌هاي‌استاني‌: به‌رشته‌هايي‌اطلاق‌مي‌شوند كه‌در اكثر استانها گسترش‌دارند.

ب‌- رشته‌هاي‌ناحيه‌اي‌: به‌رشته‌هايي‌اطلاق‌مي‌شوند كه‌در اكثر استانها وجود نداشته‌ولي‌در چند استان‌مجاور كه‌به‌عنوان‌يك‌ناحيه‌بومي‌تلقي‌مي‌شوند (مطابق‌جدول‌شماره‌1 دفترچه راهنماي انتخاب رشته) موجود است.‌

ج‌-رشته‌هاي‌قطبي‌: به‌رشته‌‌هايي‌اطلاق‌مي‌شوند كه‌در اكثرنواحي‌ وجود نداشته‌ولي‌در چند ناحيه‌بومي‌مجاور كه‌به‌عنوان‌قطب‌آموزشي‌تلقي‌مي‌شوند (مطابق‌جدول‌شماره‌دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌), موجوداست.

د- رشته‌هاي‌كشوري‌: به‌رشته‌هايي‌اطلاق‌مي‌شوند كه‌در اكثر قطبهاي‌آموزشي‌وجود نداشته‌و تنها در تعدادي ‌از دانشگاهها و موسسات‌آموزش‌عالي‌ارائه‌مي‌شوند.

نحوه‌تخصيص ‌ظرفيت‌رشته‌هاي ‌تحصيلي‌

- حدود 70% ظرفيت بيشتر رشته‌هاي تحصيلي دوره روزانه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي, به داوطلبان بومي همان استان, قطب و يا ناحيه (با توجه به نوع گزينش رشته مربوطه (از نظر بومي) كه در ابتداي هر يك از گروههاي آموزشي در دفترچه راهنماي انتخاب رشته درج شده است) و 30% مابقي به ساير داوطلبان تعلق مي‌گيرد.

- گزينش برخي از رشته‌هاي تحصيلي دوره روزانه نيز به صورت كشوري مي‌باشد (در ابتداي هر يك از گروههاي آزمايشي نوع گزينش آنها مشخص شده است).

- گزينش دانشجو در اكثر رشته‌هاي تحصيلي دوره شبانه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي به صورت استاني است.

- گزينش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي نيمه حضوري دانشگاهها و موسسات آموزش عالي به صورت استاني است.

- گزينش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه پيام نور و همچنين مراكز تربيت معلم به صورت بومي خاص مي‌باشد (به دفترچه‌هاي راهنماي انتخاب رشته مراجعه شود)

- گزينش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و غيردولتي به صورت كشوري است.

تبصره 1: حداقل‌40 درصد از ظرفيت‌رشته‌هاي‌ناحيه‌اي‌، قطبي‌وكشوري‌دانشگاهها و موسسات‌آموزش‌عالي‌واقع‌در استانهاي‌ايلام‌، بوشهر، چهارمحال‌وبختياري‌،  سيستان‌وبلوچستان‌، كردستان‌، كرمانشاه، كهكيلويه‌و بويراحمد، لرستان‌و هرمزگان‌به‌داوطلبان‌بومي‌هريك‌از استانهاي ‌مذكور تخصيص‌داده‌مي‌شود، منوط به‌اين‌كه‌نمره‌آنان‌از 85 درصد نمره‌آخرين‌نفر پذيرفته‌شده‌گزينش‌آزاد رشته‌هاي‌تحصيلي‌موسسات‌آموزش‌عالي‌مذكور كمتر نباشد.

تبصره‌- 40% ظرفيت هر يك از كد رشته‌هاي تحصيلي، بر اساس ضوابط به داوطلبان متقاضي سهميه رزمندگان (رزمندگان, جانبازان و آزادگان) تخصيص‌داده‌مي‌شود.

تبصره3- در هر كدرشته‌محل‌، 5% علاوه‌بر ظرفيت‌پذيرش‌هر رشته، به‌استفاده‌كنندگان‌از سهميه‌شاهد تخصيص‌داده‌ خواهد شد.

‌لازم به ذكر است كه درصد اختصاص ظرفيت‌رشته‌هاي‌تحصيلي به سهميه مناطق (مناطق سه‌گانه) بر اساس نسبت تعداد شركت‌كنندگان‌هر سهميه‌به‌كل‌شركت‌كنندگان‌هر گروه‌آزمايشي‌تعيين‌خواهد شد.

نكته: گزينش داوطلبان در سهميه آزاد, بدون توجه به سهميه ثبت‌نامي آنان و بر حسب نمرات كل اكتسابي متقاضيان هر رشته (نمره زيرگروه) انجام مي‌شود.

ضوابط وشرايط كلي‌تحصيل‌در دانشگاهها وموسسات‌آموزش‌عالي‌

-    پذيرفته‌شدگان‌نبايد براي‌شروع‌و ادامه‌تحصيل‌از لحاظ موازين‌شرعي‌و قوانين‌ومقررات‌منعي‌داشته‌باشند.

-   دانشگاهها وموسسات‌آموزش‌عالي‌تعهدي‌از لحاظ تامين‌مسكن‌و خوابگاه‌و پرداخت‌كمك‌هزينه‌تحصيلي‌به‌دانشجويان‌ندارند، البته‌در اين‌خصوص‌تلاش‌خود را مبذول‌خواهند داشت‌.

-   دانشجو ملزم‌به‌رعايت‌برنامه‌هاي‌زماني‌، مكاني‌( در محدوده‌تاسيسات‌متعلق‌به‌موسسه‌) ودرسي‌براي‌تشكيل‌كلاس‌، آزمايشگاه‌، كارگاه‌، عمليات‌صحرائي‌، كارآموزي‌و اين ‌قبيل‌امور كه‌در دانشگاهها وموسسات‌تدوين‌شده‌مي‌باشد.

پذيرفته‌شدگاني كه ‌در يك‌يا چند ماده ‌از آزمون ‌ورودي ‌نمره ‌كمتر از حدنصاب ‌كسب ‌كنند، موظفند پس‌از قبولي ‌در دانشگاه‌، دروس‌پيش‌نياز دانشگاهي‌را بانمره‌تعيين‌شده‌بگذرانند.

- هيچ‌دانشجويي‌مجاز نيست‌كه‌همزمان‌در دو رشته ‌و يا دو محل‌(اعم‌از موسسات‌دولتي‌و غيردولتي‌) تحصيل‌نمايد.

- برخي‌از موسسات‌آموزش‌عالي‌, داراي‌شرايط خاصي مي‌باشند كه در ابتداي دفترچه راهنماي انتخاب رشته به آنها اشاره شده است. لذا داوطلبان در صورت تمايل به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي اينگونه موسسات مي‌بايست به اين شرايط نيز توجه داشته باشند.

‌پذيرفته‌شدگان‌دوره‌هاي‌روزانه‌آزمون‌سراسري‌سال‌قبل "سال1383" (اعم‌از رشته‌هاي‌متمركز ويانيمه‌متمركز), حق‌انتخاب رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي روزانه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي را ندارند, حتي اگر در رشته قبولي اعلام شده سال قبل, ثبت‌نام ننموده باشند.

انتخاب‌رشته

- فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌آن‌دسته‌از داوطلباني‌كه‌مجاز به‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌مي‌باشند, در شهرستان‌محل‌اقامت‌فعلي‌داوطلبان‌(باتوجه‌به‌محل‌اقامت‌فعلي‌مندرج‌در فرم‌تقاضانامه‌آنان) بر اساس‌برنامه‌زماني‌پيش‌بيني‌شده‌، توزيع‌و در همان‌محل‌نيز جمع‌آوري‌مي‌شود.

- آن‌دسته‌از داوطلباني‌كه‌در بيش از يك گروه آزمايشي مجاز به انتخاب رشته شده‌اند, صرفاً يك فرم انتخاب رشته دريافت مي‌دارند. بديهي است اين داوطلبان مي‌بايست كد رشته‌هاي تحصيلي مورد علاقه خود را از گروههاي ذيربط انتخاب و بر حسب علاقه, در اين فرم درج نمايند.

- داوطلبان در صورت علاقه‌مندي براي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي نيمه‌متمركز, مي‌توانند از هر دوره و در هر گروه, حداكثر 2 كد رشته نيمه‌متمركز را انتخاب و در فرم انتخاب رشته بر حسب علاقه درج نمايند. به عنوان مثال داوطلبي كه در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني شركت و بر اساس كارنامه اوليه, مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي دوره روزانه, دوره شبانه و رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه پيام‌نور مي‌باشد, در صورت علاقه‌مندي براي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي نيمه‌متمركز مي‌تواند حداكثر 6 كد رشته نيمه‌متمركز (2 كد رشته نيمه‌متمركز دوره روزانه, 2 كد رشته نيمه‌متمركز دوره شبانه و 2 كد رشته نيمه‌متمركز دانشگاه پيام‌نور) را انتخاب نمايد.

- داوطلباني‌كه‌بر اساس‌كارنامه‌، مجاز به‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌مراكز تربيت‌معلم‌وابسته‌به‌وزارت‌آموزش‌و پرورش‌مي‌باشند، مي‌توانند در صورت دارابودن ضوابط, كد رشته‌يا كد رشته‌هاي‌تحصيلي‌موردعلاقه‌خود را از دفترچه مراكز تربيت معلم كه بصورت جدگانه تهيه شده است, انتخاب‌و سپس‌در فرم انتخاب رشته درج نمايند.

- آندسته از داوطلباني‌كه با استفاده از سهميه رزمندگان (جانبازان, آزادگان, رزمندگان و ...) و يا سهميه شاهد (فرزندان شهدا, مفقودين و اسرا, جانبازان با جانبازي 50% به بالا, فرزندان جانبازان با جانبازي 70% به بالا و...) در يكي از رشته‌هاي تحصيلي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي (اعم از دوره روزانه يا شبانه, نيمه‌حضوري, دانشگاه پيام نور, موسسات غيرانتفاعي, مراكز تربيت معلم و ...) درآزمون سراسري سال جاري پذيرفته‌شوند, مجاز به استفاده مجدد از اين سهميه در آزمون سراسري سالهاي بعد نخواهند بود, حتي اگر در رشته قبول‌شده سال جاري ثبت‌نام و انتخاب واحد ننمايند.

 

شرايط وضوابط اختصاصي‌رشته‌هاي‌مختلف تحصيلي در گروههاي آزمايشي پنجگانه

•  برخورداري از سلامت‌كامل‌و نداشتن نقص‌عضوي‌كه‌مانع‌فعاليتهاي‌مختلف‌نشود (متناسب با رشته موردنظر) براي انتخاب رشته ضروري است. جداول و توضيحات مربوط به نقص عضو, در ابتداي هر يك از گروههاي آزمايشي درج شده است.

•  در رشته‌هاي دبيري, برخورداري كامل از سلامت كامل جسماني و رواني ضروري است.

•  كليه ‌برادران ‌فارغ‌التحصيل ‌دوره‌هاي ‌كارداني ‌(فوق‌ديپلم‌) از دانشگاهها و موسسات‌آموزش‌عالي‌و يا آموزشكده‌هاي‌فني‌و حرفه‌اي‌حداكثر تا تاريخ ‌/11/1383 كه‌در مهلت‌شش‌ماهه ‌بعد از اتمام ‌تحصيل ‌و قبل ‌از اعزام ‌به‌خدمت‌در آزمون‌سراسري‌سال‌جاري‌ثبت‌نام ‌و شركت‌نموده‌اند، منحصراً درصورت‌پذيرفته‌شدن‌در رشته‌هاي‌تحصيلي‌مقاطع كارشناسي و بالاتر متناسب‌با نوع‌مدرك‌كارداني‌(توضيحات در ابتداي هر يك از گروههاي آزمايشي در دفترچه راهنماي انتخاب رشته درج شده است) به شرطي كه حداكثر طول‌مدت‌تحصيل‌آنان‌از كارداني‌به‌مقطع‌بالاتر 2 سال‌كمتر از طول‌مدت‌تحصيل‌در همان‌دوره‌باشد، قبولي‌آنان ‌از نظر‌نظام‌‌وظيفه ‌بلامانع‌خواهد بود. در غير اين‌صورت ‌‌قبولي ‌‌آنان‌«كان‌لم‌يكن‌» تلقي ‌مي‌گردد.

- كليه فارغ‌التحصيلان‌دوره‌هاي‌كارداني‌(فوق‌ديپلم‌) رشته‌هاي گروه آموزشي‌پزشكي (اعم‌ازخواهران وبرادران‌) كه‌طرح‌خدمت‌قانوني‌آنان‌در تاريخ 31/6/84 به‌پايان‌مي‌رسد، مجاز به‌انتخاب‌رشته‌هاي‌نيمسال‌اول‌و دوم‌با توجه‌به‌ساير ضوابط وشرايط مي‌باشند. آن‌دسته‌از فارغ‌التحصيلان‌مذكوركه‌طرح‌خدمات‌قانوني‌آنان‌تا تاريخ 30/11/84 به‌پايان‌مي‌رسد، منحصراً مجاز به‌انتخاب‌رشته‌هايي‌هستند كه‌براي‌نيمسال‌دوم‌و يا هر دو نيمسال‌تحصيلي‌داراي ‌ظرفيت ‌پذيرش‌است‌، مي‌باشند.

‌تذ كر مهم: ‌ادامه ‌تحصيل‌مجدد كاردانها در كليه‌دوره‌هاي ‌كارداني‌ممنوع‌مي‌باشد.

•  معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت رشته‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص (مثل معرفي‌شدگان دانشگاه‌امام ‌حسين"ع" ، مدرسه عالي شهيد مطهري, رشته‌هاي سينما و تاتر و ...) كه‌فهرست‌اسامي‌آنان‌در همين‌ماه اعلام گرديده و يا اعلام خواهد شد, اعم‌از اين‌كه‌براي‌مصاحبه‌، معاينه‌و يا ساير مراحل‌گزينش‌مراجعه‌كرده‌و يا نكرده‌باشند، لازم‌است‌رشته‌يا رشته‌هاي مربوط را تا اولويت خاص خود (بر اساس موارد مندرج در دفترچه راهنماي انتخاب رشته) در فرم انتخاب رشته درج نمايند.

رشته‌هاي‌تحصيلي‌نيمه‌متمركز

- پس‌از انتشار فهرست‌اسامي‌پذيرفته‌شدگان‌نهايي‌رشته‌هاي‌متمركز، فهرست‌اسامي‌معرفي‌شدگان ‌چندبرابر ظرفيت هر يك ‌از كد رشته‌هاي‌نيمه‌متمركز از بين‌داوطلباني‌كه‌كد رشته‌يا كد رشته‌هاي‌مذكور را انتخاب‌نموده‌اند, استخراج‌و اعلام‌خواهد شد .

‌آن‌دسته‌از داوطلباني‌كه‌در يكي از كد رشته‌‌هاي متمركز انتخابي قبل‌از كد رشته‌يا رشته‌هاي‌نيمه‌متمركز پذيرفته‌شوند، در رديف‌داوطلبان واجد‌شرايط رشته‌هاي‌نيمه‌متمركز قرار نمي‌گيرند. به‌عبارت ديگر, داوطلباني‌كه‌در كد رشته‌متمركز بعد از كد رشته‌نيمه‌متمركز پذيرفته‌شوند و يا بطور كلي‌در رديف‌پذيرفته‌شدگان‌متمركز قرار نگيرند, در گزينش‌چند برابر ظرفيت‌رشته‌يا رشته‌هاي‌نيمه‌متمركز انتخابي‌لحاظ خواهند شد.

-معرفي‌شدگان‌هريك‌از رشته‌هاي‌نيمه‌متمركز، در صورت‌علاقه‌مندي‌لازم‌است‌بر اساس‌برنامه‌زماني‌مربوط كه‌به‌همراه‌فهرست‌اسامي‌آنان ‌منتشر مي‌شود براي‌شركت‌در مصاحبه‌، معاينه‌، آزمون‌عملي‌و يا علمي‌و ديگر مراحل‌گزينش‌اقدام‌نمايند.

- گزينش‌نهايي‌در هر رشته‌بر اساس‌نمره‌كل‌اكتسابي‌و از بين داوطلباني كه نتايج‌مراحل مصاحبه‌، معاينه‌، آزمون‌عملي‌و يا علمي‌و نتيجه‌بررسي‌صلاحيتهاي‌عمومي‌داوطلبان‌توسط ارگان‌ذيربط مثبت اعلام شده است, انجام‌و فهرست‌اسامي‌قبول شدگان‌نهايي‌استخراج‌و اعلام‌خواهد شد. بديهي است پذيرفته‌شدن در مراحل مصاحبه, معاينه و ... به منزله قبول نهايي رشته مورد نظر نمي‌باشد.

- پذيرفته‌‌شدن‌داوطلب‌پس‌از موفقيت‌در مصاحبه‌يا مصاحبه‌و معاينه‌و يا آزمون‌عملي‌و گزينش ‌نهايي‌در هر يك‌از رشته‌هاي‌تحصيلي‌نيمه‌متمركز، به‌عنوان‌يك‌نوبت‌از حداكثر دو نوبت‌قبولي‌براي‌وي ‌محسوب‌مي‌گردد.

- داوطلباني‌كه‌در رديف قبولين نهايي رشته‌هاي نيمه‌متمركز قرار بگيرند, در صورتي كه قبلاً جزو پذيرفته‌شدگان رشته‌هاي متمركز باشند, قبولي متمركز آنان باطل و صرفاً مي‌بايست در رشته نيمه‌متمركز ادامه تحصيل دهند.

ضوابط تحصيل‌در دوره‌شبانه ‌(نوبت دوم)

- دانشگاهها و موسسات‌آموزش ‌عالي ‌مجري ‌دوره ‌شبانه ‌(نوبت دوم)، به‌هيچ‌وجه ‌امكان ‌تامين ‌مسكن‌، خوابگاه‌و ساير امور رفاهي‌به ‌دانشجويان ‌نخواهند داشت‌.

- دانشجويان‌دوره‌شبانه‌(نوبت دوم) تابع‌مقررات‌آموزشي‌دانشجويان‌دوره‌روزانه‌خواهند بود. مگر در مواردي‌كه‌در آيين‌نامه‌طرح‌ايجاد دوره‌شبانه‌(نوبت دوم) مستثني‌شده‌است‌.

- انتقال‌دانشجويان‌دوره‌شبانه ‌(نوبت دوم) به‌دوره‌روزانه‌ممنوع‌مي‌باشد .

- طول‌دوره‌تحصيل‌در مقطع‌كارداني‌5/3 سال‌و در مقطع‌كارشناسي‌حداكثر 7 سال‌تحصيلي‌مي‌باشد .

- مدرك‌فارغ‌التحصيلي‌دانشجويان اين دوره‌‌با ذكر كلمه‌« شبانه‌» (نوبت دوم) اعطا مي‌شود .

- برنامه‌هاي‌آموزشي‌دوره‌عيناً همان‌برنامه‌هاي‌آموزشي‌دوره‌روزانه‌است‌.

- پذيرفته‌شدن در دوره‌شبانه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي, به عنوان يك نوبت از حداكثر دو نوبت قبولي در آزمون سراسري محسوب‌نمي‌شود.

- پذيرش‌دانشجو در رشته‌هاي ‌تحصيلي ‌دوره شبانه دانشگاهها و موسسات‌آموزش ‌عالي به صورت استاني انجام مي‌شود.

- كسب‌حدنصاب‌نمره‌علمي‌لازم‌براي‌كليه‌پذيرفته‌شدگان‌الزامي‌است‌.

- ساير شرايط وضوابط پذيرش‌دانشجو در دوره‌هاي‌شبانه‌(نوبت دوم) همانند شرايط و ضوابط دوره‌هاي‌روزانه‌خواهد بود .

- داوطلبان‌واجد شرايط بندهاي‌فوق‌در انتخاب‌كد رشته‌هاي‌دوره‌هاي‌شبانه‌از نظر تعداد و از لحاظ درج‌اولويت,‌محدوديتي‌ندارند.

- پذيرش‌دانشجو در برخي‌از رشته‌هاي‌دوره‌شبانه‌ازبين‌داوطلبان‌گروههاي‌آزمايشي‌1، 2 ،3 ، 4ويا5 علاقه‌مند به‌انتخاب‌اين‌گونه‌رشته‌ها ، به‌روش‌نيمه‌متمركز و همانند دوره‌روزانه‌رشته‌مذكور انجام‌مي‌شود. داوطلبان‌علاقه‌مند از هر پنج‌گروه‌آزمايشي‌در صورت‌تمايل‌به‌انتخاب‌رشته‌نيمه‌متمركز دوره‌شبانه‌، لازم‌است‌كد رشته‌يا كد رشته محلهاي مربوط (حداكثر 2 كدرشته نيمه‌متمركز) را از جداول ‌مربوطه‌استخراج‌و در فرم‌انتخاب‌رشته‌درج‌نمايند.

شرايط و ضوابط پذيرش دانشجو در رشته‌هاي مختلف تحصيلي دوره‌هاي نيمه‌حضوري دانشگاهها و موسسات آموزشي

- مواد امتحاني و ضرايب دروس هر يك از رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي نيمه حضوري همانند مواد امتحاني و ضرايب رشته‌هاي تحصيلي مربوط در دوره‌هاي روزانه و شبانه دانشگاهها وموسسات آموزش عالي مي‌باشد.

- پذيرفته‌شدن در دوره‌هاي نيمه‌حضوري دانشگاهها و موسسات آموزش عالي, به عنوان يك نوبت از حداكثر دو نوبت قبولي در آزمون سراسري محسوب‌نمي‌شود.

- دانشگاهها و موسسات آموزش عالي مجري دوره‌هاي نيمه‌حضوري به هيچ وجه امكان تامين خوابگاه، وام تحصيلي و ساير امور رفاهي به دانشجويان را نخواهند داشت.

-دانشجويان دوره‌هاي نيمه‌حضوري تابع مقررات آموزشي دانشجويان دوره‌هاي روزانه و شبانه دانشگاهها  وموسسات آموزش عالي خواهند بود مگر درمواردي كه در آيين نامه طرح ايجاد دوره‌هاي نيمه‌حضوري مستثني شده باشد.

- مدرك تحصيلي دانشجويان دوره‌هاي نيمه‌حضوري دانشگاهها وموسسات آموزش عالي با رعايت ضوابط مربوط مدرك تحصيلي رسمي مورد تاييد وزارت علوم ، تحقيقات وفناوري با ذكر عبارت "آموزش اين دوره به طريق نيمه‌حضوري بوده است" اعطا مي‌شود.

-برنامه‌هاي آموزشي دوره‌هاي نيمه‌حضوري عيناً همان برنامه‌هاي آموزشي دوره روزانه دانشگاهها وموسسات آموزش عالي است.

-از دانشجويان دوره‌هاي نيمه‌حضوري دانشگاهها وموسسات آموزش عالي براساس مقررات مربوط شهريه اخذ ميگردد.

- گزينش در رشته‌هاي تحصيلي نيمه‌حضوري به صورت استاني است.

- تشكيل كلاسها حداكثر دو روز در هفته و براي رفع اشكال خواهد بود.

شرايط و ضوابط پذيرش‌دانشجو در رشته‌هاي‌مختلف‌تحصيلي‌دانشگاه‌پيام‌نور (آموزش‌از راه‌دور) :

- كليه‌پذيرفته‌شدگان‌مشمول‌مي‌توانند از معافيت‌تحصيلي‌استفاده‌نمايند، مشروط به‌اين‌كه‌مقررات‌وظيفه‌عمومي‌را رعايت‌كرده‌باشند .

- حداكثر طول ‌مدت ‌تحصيل‌مجاز در مقطع‌كارشناسي‌براي‌دانشجوياني ‌كه ‌از معافيت‌تحصيلي ‌استفاده ‌مي‌كنند 6 سال‌و براي ‌سايرين‌سال‌خواهدبود .

- در كليه‌رشته‌ها (به‌جز رشته‌تربيت‌بدني‌برخي‌مراكز)، زن‌و مرد مي‌توانند شركت‌نمايند.

- انتقال‌و تغيير رشته‌به‌ساير دانشگاهها و موسسات‌آموزش‌عالي‌ممنوع‌است‌.

- نظام‌ارزشيابي‌دانشگاه‌متمركز بوده‌و عمدتاً اوراق‌امتحاني‌در سازمان‌مركزي‌و مناطق‌دهگانه‌دانشگاه‌تصحيح‌و ارزشيابي‌مي‌شود .

- پذيرفته‌شدن‌دراين‌دانشگاه‌به‌عنوان‌يك‌نوبت‌از حداكثر دو نوبت‌قبولي‌درآزمون‌سراسري‌محسوب‌نمي‌شود .

- ارائه‌اصل‌فرم‌انصراف‌از تحصيل‌براي‌دانشجويان‌رسمي‌دانشگاهها و يا موسسات‌آموزش‌عالي‌مورد تاييد يكي‌از دو وزارت‌علوم، تحقيقات‌و فناوري‌و  بهداشت‌، درمان‌وآموزش‌پزشكي‌به‌هنگام‌ثبت‌نام‌در دانشگاه‌پيام‌نور الزامي‌است‌.

- دانشجويان‌فعلي‌دانشگاه‌پيام‌نور كه‌در رديف‌پذيرفته‌شدگان‌قرار مي‌گيرند نيازي‌به‌انصراف‌براي‌دانشگاه‌پيام‌نور ندارند. ليكن‌پس‌از اعلام‌قبولي‌و قبل‌از ثبت‌نام‌بايد از رشته‌تحصيلي‌قبلي‌انصراف‌دهند. ضمناً آن‌عده‌از دانشجوياني‌كه‌از معافيت‌تحصيلي‌استفاده‌مي‌كنند، پس‌از انصراف‌مجدداً نمي‌توانند از معافيت‌تحصيلي‌استفاده‌ كنند ولي‌تحصيل‌هم‌زمان‌با خدمت‌وظيفه‌عمومي‌در صورت‌موافقت‌اداره‌وظيفه‌عمومي‌بلامانع‌است‌.

تذكرخيلي‌مهم‌: داوطلب‌در انتخاب‌كد رشته‌هاي‌دانشگاه‌پيام‌نور در گروه‌آزمايشي‌مربوط و درج‌آن‌در فرم‌انتخاب‌رشته‌و از نظر درج‌اولويت‌هاي‌مورد علاقه ‌محدوديتي‌ندارد، اما در رابطه‌با انتخاب‌نوع رشته‌و محل‌تحصيل‌، هر داوطلب‌بايد :

الف‌ با توجه‌به ‌شهرستان‌محل سكونت ‌و يا اشتغال ‌(براي‌كاركنان‌دولت‌) با ارائه ‌گواهي ‌معتبر مورد تائيد دانشگاه ‌در صورتي ‌كه ‌داراي ‌يكي ‌از شرايط ‌زيرباشد, اقدام ‌نمايد .

     1- محل‌اخذ مدرك‌تحصيلي‌سال‌آخر دوره‌متوسطه‌داوطلب‌در شهرستان‌زير پوشش‌مركز .

     2- دو سال‌آخر اقامت‌داوطلب‌به‌صورت‌پيوسته‌در شهرستان‌زير پوشش‌مركز .

     3- محل‌تولد و سال‌آخر اقامت‌داوطلب‌در شهرستان‌زير پوشش‌مركز .

ب‌در صورت‌شاغل‌بودن‌بر اساس‌شهرستان‌محل‌خدمت‌خود (باتوجه‌به‌حكم‌اشتغال‌) رشته‌و مركز آموزشي‌محل ‌تحصيل‌انتخاب‌شود.

موسسات ‌آموزش‌عالي‌غيرانتفاعي‌و غيردولتي‌

•  پذيرفته‌شدن‌درموسسات‌آموزش‌عالي‌غيرانتفاعي‌وغيردولتي‌به‌عنوان‌يك‌نوبت‌قبولي‌از حداكثر دو نوبت‌قبولي‌درآزمون‌سراسري‌محسوب‌نمي‌شود.

•  از پذيرفته‌شدگان رشته‌هاي مختلف تحصيلي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و غيردولتي, شهريه‌اي برابر مصوبات اخذ خواهد شد. لذا علاقه‌مندان در صورت تمايل به انتخاب اينگونه موسسات, مي‌بايست به اين نكته توجه نمايند. 

كارنامه‌نتيجه‌آزمون‌عمومي‌و اختصاصي‌، فرم ‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌و دستورالعمل ‌مربوط به‌نحوه ‌تكميل ‌فرم ‌انتخاب ‌رشته‌

كارنامه‌اوليه‌آزمون‌سراسري

- براي‌هر يك‌از داوطلبان, صرفاً يك كارنامه‌حاوي‌اطلاعات‌ثبت‌نامي‌، اطلاعات نمره و رتبه و ... صادر شده‌است, حتي اگر داوطلب در دو يا سه گروه آزمايشي شركت نموده باشد.

- كارنامه‌و فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌(براي‌داوطلباني‌كه‌مجاز به‌انتخاب‌رشته‌مي‌باشند) برابر برنامه‌زماني‌پيش‌بيني‌شده‌توزيع‌و فرم‌انتخاب‌رشته‌تكميل‌شده‌آنان نيز در تاريخهاي مقرر جمع‌آوري‌خواهد شد.

اطلاعات‌كارنامه‌اوليه:

- درقسمت‌بالاي‌كارنامه, مشخصات‌شناسنامه‌اي‌داوطلب‌شامل‌نام‌خانوادگي‌، نام‌، جنس‌، شماره‌شناسنامه‌، سال‌تولد و دين‌ثبت‌گرديده‌است‌.

- در قسمت‌راست‌جدول‌شماره‌(1), مشخصات‌داوطلب‌شامل: شماره‌پرونده‌، سهميه‌ثبت‌‌نامي‌، زبان‌خارجي‌امتحاني، عنوان‌مدرك‌تحصيلي‌و استان‌ بومي‌(بخش‌محل‌اخذ مدرك‌تحصيلي‌سه‌سال‌آخر دوره‌متوسطه‌و در صورت‌مغايرت‌, استان‌محل‌تولد) داوطلب‌درج‌شده‌است‌.

- درجدول‌شماره‌(1), نام‌استان‌، شهرستان‌و بخش‌محل‌اخذ مدرك‌ديپلم‌نظام‌قديم ‌و يا گواهينامه‌پيش‌دانشگاهي‌، سال ‌سوم‌دبيرستان ‌و سال‌دوم‌دبيرستان‌براي‌داوطلبان‌هر دو نظام‌آموزشي‌و هم‌چنين‌استان‌، شهرستان‌و بخش‌محل‌تولد داوطلب‌درج‌گرديده‌است‌.

- در جدول‌شماره‌(2), شماره‌داوطلب، گروه‌آزمايشي‌و نمره‌حقيقي‌آزمون‌دروس‌عمومي‌و اختصاصي‌داوطلب‌به‌تفكيك‌هر درس‌در فاصله‌(100 و 3/33 -) درج‌شده‌است‌.

تبصره: در مواردي‌كه‌نمره‌حقيقي‌داوطلب‌در يك‌درس به‌صورت‌عدد صفر (0) درج‌شده‌باشد، به‌منزله‌آن‌است‌كه‌داوطلب‌به‌هيچ‌يك‌از سوالات‌امتحاني‌آن‌درس پاسخ‌نداده ‌است‌و يا اينكه‌پس‌ازمحاسبه‌نمرات‌مثبت‌و منفي‌حاصل‌از پاسخهاي‌داده‌شده، نمره‌داوطلب‌در درس‌مذكور صفر(0) شده‌است‌.

- در جدول‌شماره‌(3), نمرات‌حقيقي‌داوطلب‌به‌روشهاي‌آماري‌تراز شده‌است‌و در هر زير گروه‌آزمايشي‌بر اساس‌ميانگين‌وزني‌ضرايب‌دروس‌عمومي‌و اختصاصي‌(با توجه‌به‌ضريب‌3 برابر براي‌دروس‌تخصصي)‌، نمره‌كل‌در زير گروه‌محاسبه‌و در كارنامه‌درج‌شده‌است‌. ضمناً رتبه‌كل‌زير گروه‌در اين‌جدول‌نيز از رتبه‌داوطلب‌براساس‌نمره‌كل‌زير گروه‌فوق‌ در سهميه‌ثبت‌نامي‌و در گروه‌آزمايشي‌مربوط درج‌گرديده‌است‌.

- در جدول‌شماره‌4, نمره‌كل‌و رتبه‌كل‌در سهميه‌و آخرين‌رتبه‌مجاز براي‌انتخاب‌رشته‌در سهميه‌ثبت‌نامي‌داوطلب‌درج‌گرديده‌است‌.

تبصره :‌اگر نمره‌كل‌در زير گروههاي‌آزمايشي‌جدول‌شماره‌3 را در نظر بگيريم‌، ماكزيمم‌اين‌نمرات‌به‌عنوان‌نمره‌كل‌در جدول‌شماره‌4 درج‌شده‌است‌و بر اساس ‌اين‌نمره‌كل‌، داوطلبان ‌در گروه آزمايشي و سهميه ‌مربوط ‌رتبه‌بندي ‌شده ‌و بر اين ‌اساس ‌نمره ‌كل‌،رتبه‌كل‌و آخرين‌رتبه‌مجاز در سهميه‌(در رشته‌هاي‌روزانه‌، شبانه‌و نيمه‌حضوري) دركارنامه‌درج‌شده‌است‌.

- در جدول‌شماره‌5, رتبه‌كشوري‌داوطلب‌بدون‌اعمال‌سهميه‌در گروه‌آزمايشي‌ذيربط درج‌گرديده‌است‌.

- در جدول‌شماره‌6, نتيجه‌آزمون‌به‌منظور انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌مختلف‌بصورت بلي يا خير مشخص‌شده‌است‌.

- در جدول‌شماره‌(7), اعلام‌علاقه‌مندي‌داوطلب‌براساس‌تقاضانامه‌ثبت‌نامي‌شامل‌اعلام‌علاقه‌مندي‌نسبت‌به‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌دانشگاه‌پيام‌نور، موسسات‌آموزش‌عالي‌غيرانتفاعي‌وغيردولتي‌و مراكز تربيت‌معلم‌وابسته‌به‌وزارت‌آموزش‌وپرورش‌و هم‌چنين‌اعلام‌علاقه‌مندي‌و تمايل‌به‌استفاده ‌از بورسيه‌آموزگاران، بهياران‌و سهميه‌كارمندي‌با درج‌كلمه‌«بلي‌» مشخص‌شده‌است‌.

فرم ‌انتخاب ‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌

- فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي منحصراً در اختيار آن‌دسته‌از داوطلباني‌كه‌باتوجه‌به‌جدول‌شماره‌(6) كارنامه‌مجاز به‌انتخاب‌رشته مي‌باشند، قرار خواهد گرفت‌.

تبصره- هر يك‌از داوطلبان‌گروههاي‌آزمايشي‌علوم‌رياضي‌وفني‌، علوم‌ تجربي‌و علوم‌انساني‌كه‌در گروههاي‌آزمايشي‌هنر و يا زبانهاي‌خارجي‌و يا هر دو گروه‌هنرو زبانهاي‌خارجي‌شركت‌نموده‌اند, يك‌فرم‌انتخاب‌رشته‌خواهند داشت‌.

مندرجات‌فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌:

- در فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌شماره‌داوطلبي‌، نام‌خانوادگي‌و نام‌و گروه‌آزمايشي‌داوطلب‌درج‌شده‌است‌.

- در ذيل ‌جدول ‌شماره ‌داوطلبي‌، نام ‌خانوادگي‌و نام‌و نام‌گروه‌آزمايشي‌جدول‌ديگري‌قرار داردكه‌در آن‌قيد شده‌، موارد مقابل‌با توجه‌به‌دستورالعمل‌تكميل‌شود.

(1)آن‌دسته‌از داوطلباني‌كه‌با داشتن‌مدرك‌كارداني‌(فوق‌ديپلم‌) در آزمون‌سال‌جاري‌شركت‌كرده‌اند, بايد مستطيل‌شماره‌1 را سياه‌كنند.

(2) اتباع‌خارجي‌متقاضي‌آزمون‌لازم‌است‌مستطيل‌شماره‌2 را در قسمت‌مربوط سياه‌كنند.

‌براي‌درج‌كد رشته‌هاي‌تحصيلي‌در فرم‌انتخاب‌رشته‌100 محل‌پيش‌بيني‌شده‌است. هر داوطلب‌بايد بر اساس‌مندرجات‌جدول‌شماره ‌كارنامه‌، كد رشته‌هاي‌تحصيلي‌موردعلاقه‌خود را همراه‌با رقم‌كنترل‌از جداول‌مربوط استخراج‌و سپس‌بر حسب‌اولويت‌علاقه‌اي‌كه‌به‌تحصيل‌در هريك‌از كد رشته‌هاي‌مذكور دارد، آنها رابه‌ترتيب‌با مداد سياه‌پررنگ‌در فرم انتخاب رشته درج نمايد.

نحوه‌تكميل‌مندرجات‌فرم‌انتخاب‌رشته‌

ـ هر داوطلب‌پس‌از دريافت‌فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي, مي‌بايست ابتدا مشخصات مندرج در بالاي آن را كنترل نمايد و در صورت‌مشاهده اختلاف,‌بلافاصله‌موضوع‌را به‌موزع‌ذيربط در باجه‌توزيع‌اطلاع‌دهد.

- كليه‌مندرجات‌فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌مي‌بايست با مداد سياه‌پررنگ‌تكميل شود.

-نحوه‌تكميل‌فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌به‌شرح‌زير است‌:

‌‌ـ در مستطيل‌بالاي‌فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌كه‌به وسيله‌كامپيوتر علامتگذاري‌شده‌، مطلقاً نبايد چيزي‌نوشت‌يا علامتي‌گذاشت‌, در غير اين‌صورت‌علاوه‌بر اينكه‌فرم‌انتخاب‌رشته ‌داوطلب‌خوانده‌نخواهد شد, بلكه‌فرد به‌عنوان‌متخلف‌تلقي‌و برابر مقررات‌مربوط با وي‌رفتارخواهدشد.

- آن‌دسته‌از بهياراني‌كه‌بر اساس تقاضانامه‌ثبت‌نامي‌، متقاضي‌استفاده‌از سهميه‌بهياران‌در رشته‌پرستاري‌گروه‌آزمايشي‌علوم‌تجربي‌شده‌اند و مجاز به‌انتخاب‌رشته‌هاي‌خاص‌باتوجه‌به‌جدول‌شماره‌6مندرج‌در كارنامه‌مي‌باشند، مي‌توانند رشته‌پرستاري‌دوره‌روزانه‌گروه‌آزمايشي‌علوم‌تجربي‌را انتخاب‌نمايند.

- داوطلباني‌كه‌معرفي‌شده رشته‌يا رشته‌هاي‌مختلف‌تحصيلي‌داراي شرايط خاص دوره‌هاي‌روزانه‌و شبانه‌دانشگاهها و موسسات‌آموزش‌عالي‌هستند, مي‌بايست كد رشته‌و يا كد رشته‌هاي‌ذيربط را با توجه به ضوابط مربوط و اولويت‌هاي خاصي كه اعلام شده, در فرم انتخاب رشته‌هاي تحصيلي درج نمايند.

تبصره: معرفي‌شدگان چندبرابر ظرفيت رشته‌هاي تحصيلي دانشگاههاي افسري امام‌علي (ع) و امام‌حسين (ع) مي‌توانند كد رشته‌يا رشته‌هاي مربوط را تا اولويت سي‌ام در فرم انتخاب رشته درج نمايند.

- به‌داوطلبان‌توصيه‌مي‌شود، كد رشته‌هاي‌تحصيلي‌علوم‌پايه‌و زبانهاي‌خارجي‌را با توجه‌به‌توان‌علمي‌خود در دروس‌رياضي‌، فيزيك‌، شيمي‌و زبان‌خارجي‌‌، بر حسب‌مورد انتخاب‌نمايند و چنانچه‌در دروس‌مربوط ضعيف‌مي‌باشند حتي‌الامكان‌از انتخاب‌اينگونه‌رشته‌ها خودداري‌كنند.

- كد رشته‌هاي‌تحصيلي‌به‌عدد بايد در محل‌مخصوص‌درج‌گردد و در مقابل‌هر كد، مستطيلهاي‌مربوط باتوجه‌به‌دستورالعمل‌علامتگذاري‌شود. مستطيلها بايد حتماً با مداد سياه‌پررنگ‌بطور يكنواخت‌مشكي‌شده‌باشد. نحوه‌ علامتگذاري‌به‌صورت صحيح در بالاي‌فرم‌انتخاب‌رشته‌مشخص‌شده‌است‌. ضمناً چنانچه‌كد رشته‌به‌عدد با علامتگذاري‌در مستطيلهاي‌مقابل‌كد مربوط متفاوت‌باشد، كدرشته‌هاي‌تشخيص‌داده‌شده‌توسط سازمان‌ملاك‌عمل‌است‌و هيچگونه‌اعتراضي‌قابل‌پذيرش‌نمي‌باشد.

-درخواست‌تغيير يا افزايش‌رشته‌هاي‌انتخابي‌، بعد از تحويل‌فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌به‌هيچ‌وجه‌مورد قبول‌قرار نخواهد گرفت‌.

-تكرارشماره‌يكي‌از رشته‌هاي‌انتخابي‌در فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌نه‌تنها احتمال‌توفيق‌داوطلب‌را براي‌پذيرفته‌شدن‌در آن‌رشته‌افزايش‌نمي‌دهد، بلكه‌به‌تعداد دفعات‌تكرار، از انتخابهاي‌مجاز وي‌مي‌كاهد.

-با توجه‌به‌اين‌كه‌گزينش‌داوطلبان‌دركد رشته‌هاي‌انتخابي‌براساس‌نمره‌كل‌اكتسابي‌(نمره‌كل‌آزمون‌عمومي‌به‌علاوه‌3 برابر نمره‌كل‌آزمون‌اختصاصي‌با توجه ‌به ‌ضرايب‌هر يك ‌از رشته‌هاي‌تحصيلي‌) و ساير ضوابط و شرايط صورت‌مي‌پذيرد، لذا اولويت‌كد رشته‌هاي‌انتخابي‌در فرم‌انتخاب‌رشته‌هاي‌تحصيلي‌صرفاً تقدم‌ترتيب‌علاقه‌داوطلب ‌را به‌ادامه‌تحصيل‌درهريك‌از رشته‌محلهاي‌انتخابي‌وي‌تعيين‌مي‌كند وتاثير ديگري‌در پذيرفته‌شدن‌وي‌ندارد.

مثال‌:چنانچه‌داوطلبي‌كد رشته‌6-1112 را به‌عنوان‌  اولويت‌سي‌ام‌خود انتخاب‌كند ونمره‌كل‌وي‌در رشته‌مذكور 6500 باشد وداوطلب‌ديگري‌(داوطلبي‌با شرايط يكسان‌با وي‌از لحاظ سهميه‌وساير ضوابط كه‌در گزينش‌آن‌رشته‌تاثير دارد) نيز با نمره‌كل99/6499، همان‌رشته‌(كد 6-1112) را دراولويت‌اول‌خودانتخاب‌نمايد و در كد رشته‌6-1112در سهميه‌آنان‌فقط يك‌ظرفيت‌باقي‌باشد، بديهي‌است‌كه‌داوطلب‌با نمره‌كل‌6500 درصورتي‌كه‌در اولويتهاي‌اول‌تا 29 خود پذيرفته‌نشده ‌باشد، در رشته‌6-1112 (اولويت‌سي‌ام‌) پذيرفته ‌خواهد شد و داوطلب ‌ديگر كه‌داراي‌نمره‌كل ‌/6499 مي‌باشد پذيرفته‌نخواهد شد.

باتشکر اميدوارم مفيد بوده باشه از همکاران با کلاسمون هم به جهت اينکه بعضي جاها ادبيات نوشتار ا دبيات وبلاگي يا چتي يا به قول قديميها محاوره اي بود معذرت مي خوام مهم ارتباط ساده بود و احساس راحتي وخودموني که يکي اراهبردهاي مشاوره است وبهتر که اول از خودمون شروع کنيم به هر حال ازهمه ممنون ايميل من رو هم داريد و در آخر به قول ما ترکها gülə gülə

سه شنبه 10 اردیبهشت 1387
مشاهده :343 مرتبه
منبع  :گروه آموزش و پرورش نظري و پيش دانشگاهي
فرستنده : مديريت
hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها