عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پيچيدگي‌هاي فكري جهان را براي موفقيت در پژوهش بشناسيم

پيچيدگي‌هاي فكري جهان را براي موفقيت در پژوهش بشناسيم
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:21 ب.ظ

معاون پژوهش جامعة‌المصطفي العالميه:
پيچيدگي‌هاي فكري جهان را براي موفقيت در پژوهش بشناسيم

خبرگزاري فارس: معاون پژوهش جامعة‌المصطفي العالميه گفت: براي موفقيت در زمينه پژوهش بايد پيچيدگي‌هاي فكري مردم جهان را بشناسيم.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، حجت‌الاسلام محمد جعفر علمي كه پيش از ظهر امروز در سومين نكوداشت پ‍ژوهشگران برتر جامعة‌المصطفي العالميه سخن مي‌گفت، اظهار داشت: براي ارتقاي سطح پژوهش‌ها بايد بازانديشي براي جايگاه پژوهش و پژوهشگران داشته باشيم كه اين مهم نيازمند تكيه به عقل جمعي است.
وي يكي از نقش‌ها و وظايف طلاب علوم ديني و پژوهشگران حوزه علميه را هدايت مردم خواند و ادامه داد: فلسفه اصلي معنويت هدايت است و براي رسيدن به اين امر خطير بايد به نيازهاي مهم افراد جامعه به خوبي شناخته شود.
وي افزود: همه انسان‌ها در مواجهه با مسائل مختلفي هستند كه عده‌اي براي منافع خود سوء استفاده مي‌كنند كه اين امر موجب ايجاد اختلافات مي‌شود و اين مسئله از زمان خلقت بشر وجود داشته است و به همين دليل انبيا براي هدايت مردم به رسالت رسيدند.
علمي خاطرنشان كرد: با توجه به فلسفه رسالت و حراست علما از انبياي الهي نقش محققان و پژوهشگران هدايت مردم در مسير صحيح است.
وي روشنفكران را به دو دسته مثبت انديش و منفي انديش تقسيم‌بندي كرد و افزود: منفي‌انديشان با ضعف ايماني مي‌خواهند دين را كنار بگذارند و مثبت‌انديشاني همچون شهيد مطهري به رشد و شكوفايي دين و مردم كمك مي‌كنند.
معاون پژوهش جامعة‌المصطفي العالميه با اشاره به اينكه مسائل جديدي پيش روي ما قرار دارد، اظهار داشت: براي موفقيت در زمينه پژوهش و هدايت موثر بايد پيچيدگي‌هاي فكري جهان را بشناسيم و بايد در يك فضاي بزرگ‌تر حضور داشته باشيم.
وي ادامه داد: كشورهاي اسلامي كه در حال تحول هستند، مي‌خواهند با مدل‌هاي اسلامي زندگي كنند و ما بايد آنها را تغذيه كنيم.
علمي با اشاره به اينكه مردم جهان تشنه شنيدن هستند، افزود: اگر ما يك حرف حساب داشته باشيم و آن را در تريبون‌هاي اصلي مطرح كنيم، ميليون‌ها گوش شنوا پيدا مي‌كنيم.
وي خاطرنشان كرد: پژوهش ثمره و ميوه آموزش است و تا تحصيل نشود و دود چراغ خورده نشود، پژوهشگري پديد نمي‌آيد.
معاون پژوهش جامعة‌المصطفي العالميه با اشاره به اينكه تا سال 1388، 2 هزار و 70 پژوهشگر و محقق وجود داشته است، ادامه داد: در سال 1388 بيش از 440 پژوهشگر و در سال جاري 337 پژوهشگر معرفي شده‌اند و اين نشان از رشد توجه به پژوهش در جامعه است.
وي همچنين به آمار پژوهش‌هاي ارائه شده در سال‌هاي گذشته اشاره كرد و افزود: تا سال 1388، 11 هزار و 677 پژوهش ارزيابي شده است و در سال 1388، بيش از 3 هزار و 265 پژوهش و در سال 1389 نيز 3 هزار و 618 اثر پژوهشي مورد ارزيابي قرار گرفته است.
علمي همچنين به مهم‌ترين فعاليت‌هاي انجام شده در بخش امور محققان اشاره كرد و‌ افزود: تدوين آيين‌نامه محققان، تدوين نرم‌افزار امور محققان، تكميل بانك اطلاعات، تمركز‌زدايي از ستاد در بخش امور محققان، اهداي بن كتاب به پژوهشگران و ساماندهي آثار محققان از جمله اين فعاليت‌ها‌ست.
وي در پايان با اشاره به اينكه تعداد بالاي محققان موجب بالا رفتن سطح دانش محققان شده است، افزود: اميدواريم در سال‌هاي آينده شاهد رشد هر‌چه بيشتر تحقيقات باشيم.
انتهاي پيام/آ20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها