عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

با تخلفات دارويي به شدت برخورد مي‌شود

با تخلفات دارويي به شدت برخورد مي‌شود
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:27 ب.ظ

معاون دانشگاه علوم پزشكي همدان:
با تخلفات دارويي به شدت برخورد مي‌شود

خبرگزاري فارس: معاون دانشگاه علوم پزشكي همدان گفت: با تخلفات دارويي به شدت برخورد مي‌شود.

علي اصغر وحيدي‌نيا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان در مورد سطح استفاده از داروها و طب سنتي در جامعه اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكي به دنبال اين مطب بوده و در اين راستا گروه پژوهشي را فعال كرده كه موضوع پژوهش آنان پرداختن به طب سنتي و بررسي علمي اين مطلب است.
وي با بيان اينكه كار پژوهشي در باب طب سنتي در كشور آغاز شده است، افزود: در كشور دانشكده‌هايي را در سطح كشور داريم كه كار اصلي آنها طب سنتي است كه قسمتي از اين طب، گياهان سنتي است كه در اين رابطه به صورت پراكنده پژوهش‌هايي در همدان نيز انجام شده است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي همدان گفت: با توجه به پراكندگي پژوهش‌هاي انجام شده در باب طب و گياهان سنتي در همدان، نياز است كه اين مهم انسجام بيشتري پيدا كند تا گروه پژوهشي كه در دانشگاه افتتاح شده، آغاز به كار كرده‌اند بتوانند اين حركت را با سرعت بيشتري ادامه دهند.
وي تصريح كرد: وضعيت حمايت‌هايي كه در حال حاضر از پژوهش‌ها و خصوصاً طب سنتي در سطح خوبي است و مشكل خاصي در اين زمينه نداريم البته مسائل و مشكلات اين حوزه مانند ساير قسمت‌هاست و اگر همت پژوهش باشد كارها به خوبي پيش مي‌رود.
وحيدي‌نيا بيان داشت: توليد دارو بيشتر در وزارتخانه متمركز است و اطلاعاتي كه از طريق وزارتخانه گرفته شده داروهاي وارداتي كه حجم عمده‌اي از بودجه دارويي كشور را به خود اختصاص داده حدود سه تا چهار درصد است.
وي ادامه داد: آمار داروهاي وارداتي در حدود بين سه تا چهار درصد، حدود 35 درصد بودجه دارو را به خود اختصاص داده است كه وزارتخانه با همت خاص و تاكتيكي كه دارد به دنبال اين است كه همين رده داروهاي وارداتي را هم بتوانيم در داخل كشور توليد كنيم.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي همدان گفت: در صورت مشاهده يا گزارش تخلفات عرضه دارويي با متخلفان و عرضه‌كنندگان داروهاي غير مجاز و مخدر طبق قانون برخورد جدي مي‌كنيم كه در اين زمينه اگر مواردي در داروخانه‌ها مشاهده شود طبق قانون برخوردي قاطع مي‌كنيم و اگر مواردي هم بوده ما سريعاً اقدام كرده‌ايم.
وي ابراز داشت: خواهش من از مردم اين است كه اگر اطلاعاتي در زمينه پخش يا توزيع داروهاي مخدر و غير مجاز دارند با ما همكاري كنند و اطلاعات را در اختيار ما قرار دهند كه در اين زمينه ما دفتر رسيدگي به شكايت را در دانشگاه داريم.
وحيدي‌نيا تأكيد كرد: در ارتباط با تخلفات دارويي به هيچ وجه سهل‌انگاري نمي‌كنيم و مماشاتي در اين زمينه نداريم كه اين مهم را بايد عموم مردم بدانند تا با ما بيشتر همكاري كنند.
وي اظهار داشت: مسئله قاچاق مواد در همه زمينه‌ها از جمله دارو معضلي كشوري است اما نيروي انتظامي در حيطه وظايفي كه دارد به خوبي اين معضل را كنترل مي‌كند و ما نيز در بازديدهاي دوره‌اي خود به اصالت داروها توجه مي‌كنيم و برچسب اصالت دارو را وزارت بهداشت از 40 دارو آغاز كرده و اكنون اين برچسب‌گذاري به حدود 100 دارو رسيده است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي همدان تصريح كرد: برچسب اصالت دارو، برچسبي است كه بر دارو زده شده و داراي شماره‌اي است كه از طريق آن همه مشخصات دارو محرز است و در كشور هر فردي بخواهد مي‌تواند با يك تلفن پيگيري كرده و اطلاعات اصالت دارو را مشخص كند.
وي در پايان گفت: هر داروي جديدي كه وارد شود و اثبات شود كه اثربخشي دارد و بر اين امر نيز وزارت بهداشت صحه بگذارد، اين دارو وارد چرخه درمان كشور مي‌شود و مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
انتهاي پيام/غ20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها